www.mnd.pl
facebook profile

Hawking przymierza się do lotu w kosmos w 2009 r.
27 Kwiecień 2007
 

Przez około cztery minuty brytyjski astrofizyk Stephen Hawking, na co dzień przykuty do wózka inwalidzkiego, cieszył się stanem zerowej grawitacji. W czwartek wziął udział w specjalnym locie, który ma być przymiarką do jego przyszłej podróży w kosmos.


"To było zdumiewające" - podsumował swoje wrażenia Hawking. "Kosmosie, nadchodzę!" - dodał, nawiązując do swoich planów odbycia lotu w Kosmos w 2009 roku.

Symulację stanu zerowej grawitacji osiąga się w specjalnie przystosowanym samolocie, który wznosi się i raptownie nurkuje. Pasażerowie w trakcie manewru przez około 25 sekund doświadczają wrażenia nieważkości. Boeing 727 z Hawkingiem na pokładzie pikował osiem razy.

65-letni brytyjski naukowiec jest jednym z najbardziej znanych fizyków teoretycznych. Zyskał sławę książką "Krótka historia czasu". Jest chory na stwardnienie zanikowe boczne i niemal całkowicie sparaliżowany. Z otoczeniem porozumiewa się za pośrednictwem syntezatora mowy - swoje wypowiedzi wystukuje na klawiaturze.

Nawiązując do swojej choroby Hawking podkreślił, że jego lot jest dowodem na to, że w tego rodzaju przedsięwzięciu każdy może wziąć udział.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Astrocyty i SLA
21 Kwiecień 2007
  SPAN>Dwa niezależne raporty z badań naukowców amerykańskich z Columbii i Harvardu po raz pierwszy pokazały, że astrocyty ( najliczniejsze i największe komórki glejowe w OUN), które transportują zmutowany gen, przyczyniający się do niektórych przypadków SLA, powodują śmierć motoneuronów. To wskazuje, że astrocyty mogą mieć wpływ na SLA, uwalniając toksyczny czynnik, który niszczy komórki nerwowe. Te badania naukowe, umieszczone 15 kwietnia w Nature Neuroscience, sugerują że rozwinięcie efektywnej terapii w SLA będzie wymagać pokonania destruktywnego efektu astrocytów i zastąpienia zniszczonych motoneuronów, być może poprzez transplantacje motoneuronów pochodzących z komórek macierzystych.

Krzysztof Poniecki

Astrocyty - są największymi komórkami glejowymi

, mają liczne wypustki, którymi m.in. otaczają synapsy, zabezpieczając przed wydostawaniem się neuroprzekaźników poza ich obręb. Uczestniczą też w metabolizmie neuroprzekaźników takich jak glutaminian, GABA, czy serotonina).


Źródła:

www.cumc.columbia.edu

www.alsa.org
Pacjent z SLA osiąga znaczną poprawę po terapii komórkami macierzystymi
16 Kwiecień 2007
 

 

62 letni mężczyzna, zdiagnozowany przez Uniwersytet w Pittsburgu na SLA w marcu 2006 roku, otrzymał implant SCPI ( owodniowa komórka macierzysta ) 8 marca 2007 roku. Generalnie zabieg ten polega na pozyskaniu komórek z owodni łożyska i poddaniu modyfikacjom – szczegóły nie są znane. Następnie porcje przygotowanego materiału zostały wszczepione pod skórę. Leczony pacjent otrzymał wszczepienia w 6 miejsc – brzuch, plecy i na obwodzie. Terapia jest patentem firmy amerykańskiej Stem Cell Pharma, Inc (SCPI) a została przeprowadzona w Meksyku. W ciągu 6 tygodni pacjent zauważył oznaki polepszenia: redukcja w częstości i intensywności fascykulacji i skurczów. Koordynacja ruchów w lewej ręce wróciła do prawie normalnego stanu. Również w prawej ręce stwierdził poprawę – zdolność do golenia się prawą ręką z pomocą lewej, podnoszenie i trzymanie przedmiotów, zapinanie i rozpinanie koszuli. Funkcje oddechowe zwiększyły się ze słabych do prawie normalnych. Pacjent twierdzi, że te ciągłe poprawy prowadzą do reemisji. „Ufam, że moja ocena jest prawidłowa i zostanie potwierdzona przez mojego neurologa podczas następnej wizyty 29 czerwca 2007.”


Krzysztof Poniecki

Źródła
http://news.finditt.com/NewsStory.aspx?storyid=15086

www.stemcellpharmainc.com


Święta Wielkanocne
07 Kwiecień 2007
 

Pogodnych, radosnych, rodzinnych i przepełnionych miłością Świąt Wielkiej Nocy, niech będą one czasem refleksji i prawdziwego, szczerego spotkania z najbliższymi.


Życzą autor i współpracownicy serwisu www.mnd.pl

 

 

Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
03 Kwiecień 2007
 

30 marca tego roku Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych została otwarta do podpisu, znaczy to, że rezolucja przyjęta przez Zgromadzanie Ogólne Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 r. o przyjęciu tej konwencji wejdzie w życie w najbliższym czasie, jeśli co najmniej 20 państwa ją ratyfikuje a już obecnie wstępnie zaoferował to około 40 państw członkowskich ONZ.

Konwencja ma na celu zapewnienie osobom niepełnosprawnym takich samych praw i obowiązków, z jakich korzystają inni członkowie społeczeństwa. Ma zagwarantować uczestnictwo niepełnosprawnych w życiu społecznym na zasadach pełnoprawnych członków, przyczyniających się do rozwoju, jeśli tylko dana im będzie szansa. Konwencja podkreśla, że osoby niepełnosprawne powinny korzystać z pełnego równouprawnienia, zakazu dyskryminacji oraz z równości wobec prawa. Mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, prawo do swobody w poruszaniu się i do niezależnego życia, prawo do zdrowia, pracy i edukacji, oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Przyjęcie Konwencji przez państwo wiąże się z koniecznością dokonania konkretnych zmian legislacyjnych w danym kraju oraz przewartościowania postaw wobec osób niepełnosprawnych. Konwencja wyznacza standardy minimalne w respektowaniu godności ludzkiej oraz długoterminowe cele prowadzące do pełnej integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Implementacja postanowień tego aktu prawnego w poszczególnych krajach będzie przebiegać stopniowo.

Oby ta konwencja nie była martwym i życzeniowym prawem jak większość dotychczasowych wytycznych ONZ. Dobrze jednak, że sama idea powstania takiej konwencji narodziła się w głowach rządzących i umożliwiła zwrócenie oczu świata w stronę ludzi, którzy widzą swój świat z perspektywy wózka inwalidzkiego...

http://www.unic.un.org.pl/show.php?news=908&wid=18

Tadeusz Siewior;  P. Bała


<< Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 Następny >>

Spis treści

SLA
dreamfloorstudio.com        
MND