www.mnd.pl
facebook profile

Hawking przymierza się do lotu w kosmos w 2009 r.
Dodano 27 Kwiecień 2007
 

Stephen William Hawking (ur. 8 stycznia 1942 w Oksfordzie, Anglia) – astrofizyk i kosmolog, jeden z najwybitniejszych fizyków teoretyków na świecie.

Profesor matematyki na uniwersytecie w Cambridge i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie, członek Royal Society, laureat wielu nagród i doktoratów honoris causa. Powszechnie uważany za jeden z większych autorytetów fizyki teoretycznej.

Od 22 roku życia Stephen Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba ta sprawiła, że jest on prawie całkowicie sparaliżowany, porusza się na wózku inwalidzkim, a ze światem zewnętrznym porozumiewa się przy pomocy syntezatora mowy – swoje wypowiedzi wprowadza przez wirtualną klawiaturę.

Pomimo tak zaawansowanego inwalidztwa Hawking jest bardzo aktywny w fizyce, a także w życiu publicznym. Jego popularnonaukowa książka "Krótka historia czasu" stała się bestsellerem. Z jego innych znaczących dzieł należy wymienić również książki "W poszukiwaniu teorii wszystkiego", "Teoria Wszystkiego" oraz "Wszechświat w skorupce orzecha" (rok wydania: 2001).

Pod koniec lat 70. Hawking postulował efekt utraty masy przez czarna dziurę w wyniku kreacji po obu stronach horyzontu zdarzeń par cząstka-antycząstka na koszt energii pola grawitacyjnego. Jak dotąd promieniowanie Hawkinga jest hipotezą. Obecnie jednak zrzekł się on twierdzenia, że materia, która raz wleci do czarnej dziury, już z niej nie wróci.

Hawking wystąpił również gościnnie w serialu telewizyjnym "Star Trek" oraz użyczył swojego głosu w utworze zespołu Pink Floyd – "Keep Talking".

Pracuje nad nową, skierowaną głównie dla dzieci i młodzieży książką, w której w przystępny sposób przybliżyć chce meandry fizyki.

Stephen Hawking ma dwoje dzieci: Roberta i Lucy, oboje z pierwszą swą żoną, Jane, z którą rozstał się w 1991. Później, w 1995, Hawking poślubił opiekującą się nim pielęgniarkę, Elaine Mason. W październiku 2006 do sądu trafił wniosek rozwodowy Elaine i Stephena.

Źródło: www.wikipedia.pl

SLA
dreamfloorstudio.com        
MND