www.mnd.pl
facebook profile

NIH nie znajduje żadnego wyraźnego klucza w SLA
Dodano 02 Maj 2007
 

 

Jednakże badacze obawiali się, że mogli zidentyfikować różnice, które się pojawiły pomiędzy dwoma grupami, nieprecyzyjnie. Dlatego zastosowali inną, wyjątkowo konserwatywną procedurę matematyczną do analizy danych, po których żadna z różnic nie wydała się już znacząca.


MDA wsparte przez Translational Genomics Research Institute (TGen) w Phoenix ogłosiło w listopadzie 2006 roku, na międzynarodowej konferencji SLA w Jokohamie, że zidentyfikowali znaczące różnice genetyczne w DNA chorych na SLA w porównaniu do zdrowych uczestników eksperymentu. Dokładne wyniki tych badań mają być opublikowane w niedalekiej przyszłości.

W badaniach porównano genom (wszystkie geny) tysiąca dwustu ludzi chorych z dwoma tysiącami ludzi bez objawów SLA. Rozpoznano 50 genetycznych różnic w obu grupach. Kilka odnosi się do tzw. protein adhezyjnych, które tworzą formę molekularnego kleju, utrzymującego komórki w miejscu. „ Uważam, że te dwa badania nie mogą być bezpośrednio porównywane na tym stopniu”, powiedział Sharon Hesterlee, wiceprezes Translational Research MDA. „ Badania prowadzone przez TGen, które nie zostały jeszcze opublikowane, używały nieco innych metod statystycznych i większej grupy badawczej. Ostatecznie oba badania prawdopodobnie powinny być niezależnie potwierdzone przed końcowym werdyktem”.


O badaniach prowadzonych przez NIH informował Paweł Bała w artykule „Nowo odkryte mutacje mogą być przyczyną sporadycznego SLA”. Teraz mamy kolejną informację, która niestety nie potwierdziła poprzednich rewelacji. O sporadycznym SLA wciąż nic nie wiemy.


Krzysztof Poniecki


Źródło: http://www.als-mda.org/research/news/070420als_nih_dna.html

SLA
dreamfloorstudio.com        
MND