www.mnd.pl
facebook profile

XXII Międzynarodowe Sympozjum poświęcone SLA/MND
Dodano 29 Grudzień 2011

Niektórzy pytają: „Jakie wartości niosą ze sobą spotkania tego typu?”. Odpowiedź jest prosta: Tylko tego roku, ponad 800 osób z całego świata - badaczy klinicznych i naukowców, a także chorych i ich opiekunów wzięło udział w Sympozjum. Daje ono wszystkim należącym do społeczności SLA możliwość spotkania się i rozmowy „w cztery oczy” na temat wysiłków podejmowanych na całym świecie, w celu odkrycia skutecznego leczenia tej choroby.

Uwaga naukowców koncentruje się wokół omawianych projektów badawczych. Niemożliwym byłoby, aby pojedyncza osoba nadążyła za wszystkimi nowatorskimi badaniami, które mają miejsce na całym świecie. To Sympozjum daje naukowcom możliwość poznania projektów prowadzonych w laboratoriach innych badaczy, a takie interakcje prowadzą często do zawiązania partnerstw i wspólnych badań pomiędzy różnymi instytucjami. Niektóre z tegorocznych prezentacji mogą służyć jako wspaniałe przykłady wymian informacji i zasobów badawczych, które zaowocowały niezwykle ważnymi odkryciami  - takimi jak ostatnie doniesienia o chromosomie 9.

 

Tematyka wykładów i plakatów obejmowała wszystkie aspekty choroby, począwszy od wentylacji nieinwazyjnej, poprzez żywienie, aż do badań na myszach. Inne seminaria dotyczyły rodzinnej i sporadycznej odmiany SLA, oraz ścieżek, które mogą być kluczem do rozwiązania zagadki choroby. Krótko mówiąc, takie spotkania gromadzą w jednym miejscu najlepszych z najlepszych w badaniach nad SLA i dając im okazję do omówienia istotnych tematów, oraz możliwość uczenia się jednym od drugich. Ich pasja jest oczywista. Ci naukowcy dają nam nadzieję, że wraz z postępem wiedzy, możliwość wyleczenia SLA okaże się tylko kwestią czasu.     

Więcej informacji w streszczeniach wszystkich wykładów: abstract_book_2011 oraz w najbliższym numerze „Kwartalnika dla chorych na SLA/MND” gdzie omówimy wybrane tematy.

 

Dominika SzymańskaKomentarze...
SLA
dreamfloorstudio.com        
MND