www.mnd.pl
facebook profile

Lek Nuedexta łagodzi niekontrolowane napady śmiechu lub płaczu
Dodano 10 Wrzesień 2013

Chodzi o pomoc chorym z objawami PBA. Osoby cierpiące na PBA na wskutek uszkodzenia pewnych obszarów mózgu często mają niekontrolowane epizody płaczu lub śmiechu, a zdarzenia te nie mają żadnego związku ze stanem emocjonalnym, czy samopoczuciem chorej osoby. Świat medycyny nie poznał jeszcze dokładnej przyczyny PBA, ale prawdopodobnie do gwałtownych napadów płaczu lub śmiechu dochodzi na skutek zaburzeń w przekazywaniu sygnałów pomiędzy komórkami mózgu. U chorych na PBA komórki nerwowe nie potrafią „komunikować się ze sobą” poprzez tzw. neuroprzekaźniki. Jaki ma to związek z SLA? PBA jest obecny w przebiegu SLA, jako jeden z objawów choroby.

Nuedexta ma w tym pomóc

Lek Nuedexta zawiera dwie substancje czynne: dekstrometorfan i chinidynę. Pierwsza substancja pokonuje barierę krew – mózg działając na ośrodkowy układ nerwowy, a druga przede wszystkim ma za zadanie zapobiec wcześniejszemu rozkładowi dekstrometorfanu, a tym samym przedłużyć jego działanie. Podczas badań zaobserwowano, że pacjenci którym podano Nuedexta mają o około 50% mniejszą ilość epizodów od tych, którym nie podano specyfiku. Wraz z przyjmowaniem leku zaobserwowano również złagodzenie objawów PBA.

Lek jest dostępny w USA, niedawno bo w czerwcu 2013 roku został również dopuszczony do stosowania w UE. Uznano, że korzyści płynące ze stosowania produktu Nuedexta przewyższają ryzyko, a w konsekwencji lek leczy objawy PBA.

Leczenie należy rozpocząć od pojedynczej kapsułki zawierającej niższą dawkę (15 mg/9mg) przyjmowanej raz na dobę. Po tygodniu ilość kapsułek można zwiększyć do dwóch. Niestety nie ma na rynku zamiennika dla preparatu. Zwrócili na to uwagę członkowie Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP). Nadzieją jednak może być fakt, że  dekstrometorfan i chinidyna (składniki  Nuedexta) to leki dostępne oddzielnie na rynku od wielu lat.

Jedno opakowanie 60 sztuk tabletek w USA kosztuje około 585 dolarów, a więc około 1.900 zł. Nie wiadomo, kiedy lek będzie dostępny na terenie Polski.Komentarze...
SLA
dreamfloorstudio.com        
MND