Pęcherze wodne

Zaczęty przez marek, 19 Styczeń 2011, 21:28:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marek

Opatrunek przy PEG-u,opiekunki podklejają dwoma plastrami papierowymi,przy zmianie opatrunku,po ściągnięciu plastrów,powstają pęcherze z wodą,na skórze w miejscu gdzie były plasterki.Ktoś coś wie na ten temat??Może zmienić plasterki,te papierowe odparzają,czy o co w tym chodzi?Jak przy myciu zahaczyły o pieprzyka na obojczyku,i zrobiły też taki mały opatrunek,ta sama sytuacja po zdjęciu plasterków trzymających gazik.
pozdrawiam

teresa

Marku myślę, że te pęcherzyki mogą być reakcją uczuleniową na plasterki. Zamień je na inne i obserwuj ciało mamy, sądzę, że powinno być dobrze ;)

marek

Oki,Teresko,dziękuję
jutro zmienią plasterki,tego rodzaju plasterków używamy 8 lat(wcześniej do podklejenia do nosa sondy żołądkowej,może być że mama się uczuliła)
pozdrawiam

RILU

#3
Marku ,do PEG-a musi dochodzić powietrze .Jak siostry wszystko "zamurowały
może zabetonowały" to wywołały zapalenie skóry a nawet rany(otworu do żołądka)
Opatrunki muszą przepuszczać powietrze i to samo dotyczy plastra mocującego
Ostatnio stosuje plastry przewiewne -wygląda tak : jest biały w kratkę
powietrze 0,5 mm nitka 0,5 mm to powtarza się na szerokości i długości .
Z jednej strony nasycony jest klejem który dosyć dobrze funkcjonuje .Zmywam
jego przy wymianie opatrunku .
Opatrunki do PEG-a są za duże i należy zastosować jak najmnieszy ze względu na
dopływ powietrza.
Pęcherze powstawały ale mam "bitwę z pielęgniarkami" za sobą i już jest dobrze.

Pozdrawiam
RILU :D
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

marek

Cytat: RILU w 19 Styczeń 2011, 22:02:56

Ostatnio stosuje plastry przewiewne -wygląda tak : jest biały w kratkę
powietrze 0,5 mm nitka 0,5 mm to powtarza się na szerokości i długości .
Z jednej strony nasycony jest klejem który dosyć dobrze funkcjonuje .Zmywam
jego przy wymianie opatrunku .

Rilu, proszę daj namiar na producenta i nazwe tych nitkowych plasterków,bo u nas w aptece robią wielkie oczy :o
pozdrawiam

RILU

#5
Ja otrzymuję komplet tzn kompres,podkładki i plaster przewiewny
od firmy  Pfrimmer NUTRICIA -Advanced Medical Nutrition

Na opakowaniu jest adres firmy:

Pfrimmer Nutricia GmbH
Am Weichselgarten 23
91058 Erlangen
BRD

Nazwa kompletu do PEG-a....
PEG Verbandstoffe 7,5 cm
Odnośnie samego plastra to jeszcze poszperam i popytam w aptece i dam
znać.
Plaster przewiewny nazywa się ..: FIXOMULL STRETCHVERBAND
:) :)
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

marek

Dzięki Rilu,jutro zaatakuję Panią Magister o ten plaster ;D
pozdrawiam

marek

Cytat: RILU w 20 Styczeń 2011, 19:19:41

Plaster przewiewny nazywa się ..: FIXOMULL STRETCHVERBAND
:) :)
Rilu ten plaster nie do osiągnięcia w naszych aptekach,nie ma go w dystrybucji hurtowni,p.magister szukała,pytała i tak mi powiedziała; dała mi inny na próbę.
pozdrawiam

RILU

Nie wiem teraz co mam począć,czy wysłać Tobie ten plaster Czy odczekamy
Na wszelki wypadek podaj adres na eMailu i zobaczymy jaki plaster wybrać.
RILU :laugh:
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

marek

Rilu przysłał nam te plastry przewiewne!Paczuszka dotarła!I WIELKIE DZIĘKI MU ZA TO!dobry chłopak z Niego! ;D
pozdrawiam

RILU

Bardzo się cieszę ,że mogłem pomóc .
:D
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Agata

Hmm a czy jest koniecznośc zakładania takich opatrunków?Nam powiedziano żeby pega raz dziennie tylko przemywać wodą z szarym mydelkiem i ewentualnie popsikać Octeniseptem.

RILU

#12
Agatko
Założenie PEG-a jest zabiegiem operacyjnym polegającym na przecięciu skóry i w odpowiednim
miejscu mięśnia żołądka aby wprowadzić przez to przecięcie sondę dożołądkową czyli
PEG-a.Znane są dwie metody wstawiania PEG-a :wprowadzenie PEG-a od wewnątrz
i zewnętrzne .Zazwyczaj stosuje się wewnętrzne poprzez extra gastroskop.
Zauważ ,że to jest otwarta rana ,która kiedyś jakoś się wygoi ale do roku poczekałbym
z jej odkrywaniem zostawiając stomię bez opatrunku.
Stomia PEG-a narażona jest na infekcje należy o nią bardzo dbać trzymając ją
zaostrzonej higienie to znaczy naokoło rany delikatnie obmywać tamponikiem a później
po wyschnięciu tego obmywania należy założyć opatrunek z plastrem przewiewnym
inaczej rana będzie się paskudzić (ropienie) ,pęcherzyki wodne i może narastać dzikie
ciało (mięso) ,chociaż odrost nie zależy od tego tylko organizm chce się zregenerować
i uzupełnić brakujące komórki (proces gojenia) .Występuje on również przy tracho-stomie(ranie po tracheostomii).
Lekarz powinien przychodzić z wizytą i oceniać sytuację.
     Tutaj Siostry  :-* nie powinny mieć nic do powiedzenia bo one mają wykonywać polecenia lekarza a nie interpretować  poleceń.
(Stomia = przetoka,otwór rany ...słyszałem też stoma.)
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

anna01

U mojej Mamulki po założeniu PEGa był zwykły opatrunek z gazy. Teraz też jest gaza - i codzienne psikanie spirytusem takim w butelce z rozpylaczem i żółtą naklejką - nie pamiętam nazwy.

Agata

Bardzo dziękuję za wskazówki  :)

Maria

CytatWysłany przez: Agata  22 Luty 2011, 12:50:54
Nam powiedziano żeby pega raz dziennie tylko przemywać wodą z szarym mydelkiem i ewentualnie popsikać Octeniseptem.
Przypuszczam, że siostry mówiły o pielęgnacji skóry po zagojeniu się przetoki (przetoka potrzebuje ok. 14 dni na zagojenie). Po zagojeniu myje się skórę wokół przetoki łagodnym roztworem wody z szarym mydłem i dokładnie osusza się skórę i zewnętrzny dysk mocujący.
Do pielęgnacji skóry wokół przetoki nie należy używać środków odkażających zawierających jodynę lub fenoksyetanol (np. Octenisept), ponieważ mogą zniszczyć zgłębnik.
Polecane są środki na bazie poliheksanidu (np. Serasept, Protosan, Lavanid) lub roztwór soli fizjologicznej.
Ważne!!!
Codziennie zgłębnik obracać o 180 stopni oraz delikatnie wsuwać i wysuwać, najlepiej podczas mycia. Należy tak robić, aby zapobiec przyrośnięciu gastrostomii do ściany żołądka.
Pozdrawiam
"Życie to nałóg, który trudno jest rzucić.
Jeden oddech nigdy nie wystarcza.
Odkrywasz, że chcesz zaczerpnąć następny."

RILU

Sonda PEG
tak to jest zamontowane niżej rysunek.


Marysiu ,ja używałem na samym początku do obmywania (po operacji) PROTOSAN-u
i było OK.
Serd.Pozdr
RILU :)
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

basia

Witam .
Jeżeli mogę coś jeszcze dobrego podpowiedzieć to może puder gojący STOMAHESIVE firmy ConvaTec . Wprawdzie stosowany jest on dla chorych ze stomią , ale znakomicie sprawdza się przy różnego rodzaju odparzeniach , pęcherzach itp.


Puder gojący Stomahesive® stosuje się przy wszelkiego typu zmianach sączących - gdy na skórze wokół stomii pojawia sie wysięk. Zastosowanie pudru na sączącą skórę zwiększa przyczepność sprzętu stomijnego oraz przyspiesza proces gojenia. Puder przedłuża czas noszenia sprzętu, poprawia jego szczelność i przyleganie do skóry.


marek

Cytat: marek w 28 Styczeń 2011, 19:51:33
Rilu przysłał nam te plastry przewiewne!Paczuszka dotarła!I WIELKIE DZIĘKI MU ZA TO!dobry chłopak z Niego! ;D
pozdrawiam

I znów Rilu załatwił dla mamy plastry przewiewne! ;D WIELKIE DZIĘKI RILU!