Skuteczne rady na odleżyny

Zaczęty przez Kate, 13 Listopad 2008, 22:47:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

lek.spec.

pielęgnacja przeciwodleżynowa jest najważniejsza i każdy ma tu swoje doświadczenia ja dodałbym tylko , że przy podejrzanej skórze dobrze robi laser biostymulacyjny.
Zmienioną skórę naświetlać laserem IR 1500Hz 10 min. 2 x dziennie.nie zaniedbując pielęgnacji p/odleżynowej.

Kate

U nas sprawdza się tran  ( dostępna też jest maść tranowa ).
Małgośka

marek

To jeszcze raz;znów zaczynają się u mamy odleżyny,tym razem na skórze na kręgosłupie
1 -stopień chyba,bo jedna czarna skóra,druga zaczerwienienie,rany nie ma.
Proszę o Wasze porady,bo masa w tym wątku i w watku http://mnd.pl/forum/index.php/topic,3504.0.html  specyfików aż sie pogubiłem.
wypisałem sobie:
opatrunek granuflex
plastry hartmana
plaster ze srebrem AtraumanAg
balsam,krem SENi
balsam biotubic
maść tranowa
płyn pinol
płyn octenisept

to co użyć na 1 stopień?
pozdrawiam

jamosia

Marku! Jeśli odleżyna jest czarna to nie jest pierwszy stopień!:(
Stopniujemy w różnych skalach, ale w najpopularniejszej skali Torence'a.
1. Najpierw na "czerwona odleżyna":
Ta z zaczerwienieniem, to :
- jeśli po ucisku palcem zaczerwienienie blednie to I stopień,
- jeśli zaczerwienienie nie blednie to II stopień- na oba stopnie możesz przykleić opatrunek hydrokoloidowy - są różne firmy i różne ceny, ja podam Ci te, które najczęściej używam i najbardziej lubię, ale nie mówię, że inne są złe - Granuflex lub Hydrocoll. Są różne rozmiary więc musisz go dostosowac do rozmiaru zmiany.
Musi poza zmianę (odleżynę) wystawać około 1 cm.
Zanim zakleicie odleżynkę dokładnie dwukrotnie spryskaj zmiane i okolicę octaniseptem. Potem osusz delikatnie gazikiem jałowym i przyklej opatrunek hydrokoloidowy.
Opatrunek może pozostać na odleżynce do 7 dni ale wszystko zależy od odleżyny.
Sam zauważysz kiedy musisz go zmienić. Na tym naklejonym plastrze będzie robił się taki jaśniejszy bąbel. Jak będzie juz dochodził do końców opatrunku to należy go odkleic i zmienic na nowy.
Opatrunki hydrokoloidowe są łatwe w uzyciu dla "laika" i dlatego je polecam.
Ponadto chronią skórę od dodatkowych otarć.

2. Co do odleżynki czarnej to nie mam niestety tak optymistycznych wieści.
Bez oglądnięcia nie określę Ci dokładnie stopnia odleżyny ale na pewno
kolor czarny świadczy o martwicy.
Jeśli mówisz, że nie ma rany to jest to martwica sucha. Pod nią jest rana.
W zależności jak głęboko sięga taki jest jej stopień- ale co najmniej to III stopień odlezyny.
Tu leczenie jest trudniejsze i bardziej czaso- i pracochłonne ale jak najbardziej od wyleczenia.
Należy zacząć od rozpuszczenia i usunięcia tej martwiej tkanki. Pod nią dopiero będzie żywa tkanka, którą będziemy leczyć. Często opiekunowie i chorzy mówią ze przeciez jak usuniemy martwice to zrobi się rana. Niestety- pod martwica nic się nie wyleczy!
Martwice trzeba rozpuścić jakimś opatrunkiem hydrożelowym- ma w sobie dużo wody i spowoduje, że ta czarna tkanka zacznie sie rozpływać, najpierw w żółtą tkankę matwiczą ( martwice rozpływną) i potem gazikiem usuniecie ją z rany.
Ja używam dwa rodzaje opatrunków hydrożelowych - albo płytkę Aquagel  albo Granugel- taki żel w tubce.
Jesli chcesz uzyć aquagelu w płytce ,to pamiętaj aby tak przyciąc płytkę aby tylko dotykała czarnej częsci, na to nałóż gaziki jałowe i zaklej plastrem np. cosmoporem lub omnifixem czyli takim "oddychajacym".
Trzeba to zmieniac codziennie do rozpuszczenia martwicy.
Jeśli użyjesz hydrożelu w tubce Granugel, to nałóż żel także tylko na czarną skórę a na to przyklej opatrunek, który nie wypuści wilogoci np. Granuflex Thin, Hydrocoll thin- taki cieniutki. To także zmieniaj co 24 godziny.
Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.
Za rynku firm jest wiele i wiele opatrunków.. Wiele z nich wypróbowałam i mam dość bogate doświadczenie. Chciałam Ci tu przedstawic w miare krótki sposób leczenia i w miarę prosty stąd ograniczyłam się do kilku preparatów.
Jesli chcesz wiekszej pomocy to zawsze służę, możesz tez wysłać zdjęcia odleżyn wtedy łatwiej będzie mi Ci pomóc.
Pamietaj też, że części preparatów jest w 50 % refundowana i wystarczy recepta na "P" aby leczenie było tańsze. W tym temacie także służe pomocą:)
Ale się rozpisałam...........:)


jamosia

No oczywiście w tym słowotoku pominęłam, że najważniejsza profilaktyka przeciwodlezynowa, której propozycji przedstawiliście tu ogrom!
Ale te miejsca, na których jest juz odleżyna nie powinny wcale być uciskane!!!!!!!!!!!!

marek

Wielkie dzięki Jamosiu,to jeszcze piknij mi które z tych preparatów mogą być refundowane ;D.
Pani Magister to moja sąsiadka,a przychodnię mam na dole,to się wszystko pozałatwia.(mama 35 lat była pielęgniarką,więc wszystko mamy blisko)
Poukładałaś mi w głowie,wydrukowałem Twoje rady,dla opiekunek i dla P.Magister,i jeszcze preparaty refundowane dla Reni która załatwi receptę(pielęgniarka z przychodni i na kontrakcie z firmą od went.domowej)
pozdrawiam i dziekuję

mab5

na taką czarną odleżynę - oprócz wymienionych wcześniej opatrunków ze srebrem i Hydrocolli mama robiła tez taką pastę z utartych w moździeżu liści czteroletniego aloesu i tym aloesem smarowała pod opatrunek..... wydaje nam się, ze znacznie nam też pomógł wybrąć z tego trudnego, czarnego punktu.....

mieciaw

Ja od kilku lat na odleżyny stosuję maść przygotowywaną w aptece o składzie:
Eucerini         100,0
Ol.Rapace        25,0
2% sol.Ac. borci ad 200,0
W/w maść polecona przez panią pielęgniarkę  ma zastosowanie przy  zaczerwienieniu naskórka i na naskórek biały.
Maść tą używam też do codziennej pielęgnacji pośladków.
Zdaje doskonale egzamin przy leczeniu odleżyn w początkowym stadium i co ważne jest tania-za pojemnik 200,0 płacę 10zł.Bardzo dobrze rozsmarowuje się  na skórze.
To jest mój pierwszy wpis chociaż na forum zaglądam-niestety nie potrafiłam dokonywać wpisów.Pozdrawiam i radzę sprawdzić!

marek

Cytat: jamosia w 07 Grudzień 2011, 19:13:54

Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.

Jamosia,opatrunki ze srebrem Atrauman Ag i Aquacel Ag co ile zmieniamy??Chyba nie co 24 godz?
pozdrawiam

jamosia

Marku, napisałam Ci odpowiedź na PW ale załączę ja także tutaj bo może komuś się przyda.
Zarówno Atrauman Ag jak i Aquacell mogą pozostawać na ranie w zależności od potrzeby do 7 dni.
Ale to nie znaczy, że do rany nie zaglądamy przez 7 dni!!!!!!!!!!
Atrauman Ag stosujemy wtedy, gdy wysięk z rany jest mały. Codziennie zaglądamy usuwając opatrunek wierzchni i zmieniając go( gaziki + plaster) a Atrauman zostawiamy. Jeśli siatka Atraumanu jest już "zalepiona" to należy ją usunąć i zmienić na nową.
Jeśli chodzi o Aquacell Ag to opatrunek na rany ze średnim i dużym wysiękiem. Jego zużycie widać po stopniu zmiany w żel. Codziennie zaglądamy do rany zdejmując zewnętrzny opatrunek okluzyjny (plaster) i jeśli cały Aquagell Ag zmieni się w żel to usuwamy go z rany wypłukując sola fizjologiczną.

marek

Cytat: jamosia w 07 Grudzień 2011, 19:13:54

2. Co do odleżynki czarnej to nie mam niestety tak optymistycznych wieści.
Bez oglądnięcia nie określę Ci dokładnie stopnia odleżyny ale na pewno
kolor czarny świadczy o martwicy.
Jeśli użyjesz hydrożelu w tubce Granugel, to nałóż żel także tylko na czarną skórę a na to przyklej opatrunek, który nie wypuści wilogoci np. Granuflex Thin, Hydrocoll thin- taki cieniutki. To także zmieniaj co 24 godziny.
Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.

założyliśmy mamie plaster ze srebrem,bo czarna martwica zniknęła  ;D

Jakie to wszystko teraz łatwe ;) DZIĘKUJEMY JAMOSIU

jamosia

Cieszę się, że mogłam pomóc:)
Służę zawsze....

marek

Po zastosowaniu się do zaleceń i przykazań  ;D naszej Jamosi sytuacja wygląda tak;
-odleżyny czerwonej już nie ma!!nawet plaster już zdjęty
-odleżyna czarna(tzn.kiedyś była czarna) też znika  został tylko ślad,taki czerwony naskórek,założyliśmy opatrunek Granuflex
no i gra ;D
pozdrawiam

jamosia

Bardzo się cieszę:)
Teraz przed Wami walka aby nie powstały nowe odleżyny...
Ja osobiście polecam PC30V- płyn do pielęgnacji skóry narażonej na odleżyny:)
Taką świeżo wygojona skórę po odleżynie dobrze jest też zabezpieczać cieniutkimi opatrunkami z błony półprzepuszczalnej np. OpSite, Biocluisive, Tegaderm,Hydrofilm. Zabezpiecza to przed ponownym uszkodzeniem świeżego naskórka.



kkozik

Witam
czy ktoś z Was stosował już może opatrunki Sorbion na odleżyny?
Przeczytałem o nich tutaj: Odleżyny

karenka

U mojej mamy najlepiej sprawdza się krem z colostrum Genactiv Colostrigen R. Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z colostrum bovinum wiedzą o czym mówię - colostrum potrafi zdziałać cuda, wręcz niesamowicie przyspiesza gojenie ran i regenerację skóry. Poprawę widać już po ok tygodniu stosowania. Walkę z odleżynami toczę prawie od 2 lat, i to najlepsze co dotychczas stosowałam. Krem jest do kupienia w Internecie, naprawdę polecam.

jankar

Proszę o radę jaką poduszkę przeciwodleżynową kupić do wózka inwalidzkiego.
Jest ich bardzo dużo z różnymi cenami.....
Boję się odleżyn :-[

marek


Słońce

Białko , Białko i jeszcze raz białko
Trzeba dobialkowac organizm zeby nie doszlo do odlezyn  a jak sa to zeby przyspieszyc proces gojenia.
Pzdr Słońce

melassa

Dokładnie, w każdej postaci ;)