Odpisanie leków od podatku

Zaczęty przez anna01, 05 Styczeń 2009, 20:08:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anna01

Witam,
Nie wiem, czy ktoś już tego tematu nie poruszył, ale nie mogłam znaleźć takiego wątku.
Czy jest możliwość odpisać leki od podatku?
Jeśli tak, to czy tylko leki kupowane na receptę? Tata od jakiegoś czasu bierze faktury na wszystkie leki, jakie Mamie kupuje. Koszty są ogromne. Stąd też moje pytanie odnośnie odpisania leków jak: rilutek, leki od psychiatry czy np. koenzym czy witamina E itp.?

Pozdrawiam,
Ola

teresa

 Możemy odpisywać leki ? w wysokości stanowiącej nadwyżkę ponad kwotę 100 zł miesięcznie, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Odliczyć można np. maści przeciwodleżynowe dla osób długotrwale unieruchomionych. Jeśli np. w lipcu, w związku z naszym schorzeniem/ niepełnosprawnością (ale nie np. grypą), wydaliśmy na leki 150 zł, to odliczamy 50 zł (150 zł ? 100 zł). Jeśli w sierpniu wydaliśmy 80 zł, to nie odliczamy za ten miesiąc żadnej kwoty.

UWAGA: Musimy posiadać pisemne zaświadczenie lekarza specjalisty o konieczności stosowania konkretnych leków związanych z daną niesprawnością. Ulga przysługuje tylko osobom niepełnosprawnym i nie mogą z niej korzystać, np. osoby starsze lub chore, jeśli nie mają orzeczenia o niepełnosprawności. Od 2004 r. znacznie obniżono kwotę - do 100 zł, powyżej której można odliczać wydatki na leki, co jest korzystne dla podatników.
Więcej informacji o odliczeniach znajdziecie na stronie http://www.niepelnosprawni.pl/ledge

anna01

#2
Teresko Kochana: czyli jak mam potwierdzenie od lekarza, że Mama musi brać takie leki, to sumują wszystkie faktury i odliczam to, co jest ponad 100zł/ miesiąc tak? I liczę wszystkie leki? Od lekarza ogólnego, neurologa, psychiatry, laryngologa? Tak?

Dziękuję za odpowiedź!

wlodek2

Ja zwyczajnie  za 1007 rok  na podstawie faktur , które zebrał Ojciec odliczyłem tak jak podaje Teresa i wpisałem do zeznania . Było to rozliczenia Mamy z Ojcem bez podpisusu mamy (zmarła19 stycznia 2008r).

teresa

 :D Olu ja najpierw odliczam z miesięcznej faktury kwotę powyżej 100 zł i do zeznania podatkowego wpisuję sumę z całego roku. Szczerze mówiąc nie brałam dotychczas zaświadczenia od lekarza, ale jestem przygotowana, że w razie kontroli skarbowej takie zaświadczenie otrzymam.
Nie wiem co masz na myśli pytając czy też możesz odpisać leki od lekarza rodzinnego. Jeśli on przepisuje mamie leki psychotropowe, na błędnik, na SLA to tak. Nie ma tu znaczenia jaki lekarz wypisuje recepty tylko jakie leki. Można od podatku odpisać rilutek, leki p.depresyjne, ale również koenzym Q10 i Wit. E pomimo, że te nie są na receptę, ale są ściśle związane z chorobą, która spowodowała niepełnosprawność.
Olu nie wiem czy odwiedziłaś stronę dla niepełnosprawnych / link podałam w poprzednim poście/ a warto bo tam są jeszcze inne rzeczy, które również można odpisać od podatku np. udział własny w kosztach sanatorium, turnusu rehabilitacyjnego czy likwidacji barier itp.

anna01


Sławek

Mam pytanie. Czy ja mam brać leki na rachunek w celu odliczenia od podatku? Obecnie jestem zatrudniony,na zwolnieniu lekarskim,nie pośiadam grupy inwalidzkiej i stopnia niepełnosprawności.

teresa

Niestety Sławku bez orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie możesz odpisywać leków od podatku.
Więcej info na ten temat znajdziesz w tym wątku, jest tam również podany link do strony niepełnosprawnych, proponuję Ci poczytać.