Sonda i PEG

Zaczęty przez aneta, 26 Listopad 2006, 19:01:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tulipan

Sonda dla przytomnego pacjenta jest mało komfortowa,cały czas czuje sie ją ,powstają odleżyny ,PEG to najlepsze wyjście.Nigdy nie miałam sondy ,piszę co zaobserwowałam w pracy.

Kasia87

Ja i mamusia z z gastrostomia mamy sie calkiem super pierw przerazenie zmiana opatrunku ale dzis   ... miele matuli wszstko na co ma ochote      uratowalo to matuli zycie  podejrzewam ze karmie mame jak wszyscy rano kawa owsianka owoce  soki obiadki 2 nutridrinki 2 razy dziennie  piwko wygazuje tez dam :) dzieki temu z 37 kg skoczyla na 49 :)Juz krzyczy na mnie ze tyle jej jedzenia pcham bo nie ma miejsca na kawe ale to z milosci ;-)))

Słońce

Witajcie mąż musial miec na nowo zalozonego PEGa. Ten z wrzesnia br stal sie niedrożny bo wysunął sie z żołądka i PEGiem schodzila "maź", ranka po PEGu w zoładku prawie na 100% zagojona ale ropna treś pod skórą i między powlokami. Wczoraj po g 13 zostal usunięty ten pierwszy PEG i  zalozony nowy w innym miejscu -dzis juz jestesmy w domu,  i... boli męża cały brzuch przy zmianie pozycji i kaszlu, jest słaby, blady, podsypia biedny. Przy pierwszym PEGu takiej reakcji nie było, wiec niepokoi mnie ta bolesnośc brzucha -brzuch miekki i ciepły:)
Pzdr Słońce

tocka

Witajcie, chciałam zapytać czy orientujecie się w temacie wymiany Peg-a z grzybkiem. Czy zabieg może być wykonany w warunkach domowych, jak miałam to sugerowane (odcina się rurkę przy powierzchni brzucha, a część która znajduje się wewnątrz organizmu zostaje przez chorego wydalona) czy jednak endoskopowo w szpitalu. Pytam, bo opiekuję się tata, który właśnie powinien mieć już pega wymienionego i waham się jak do tego podejść...
Lekarz sugeruje domową wymianę z pega z grzybkiem na g-tube, a ja nie jestem przekonana czy tato poradzi sobie z wydaleniem tej części, bo jest leżący i miewa problemy z wypróżnianiem. Dziękuję z góry za radę

lidka60

bardzo proszę o porade  jakie jedzenie można podawac  po załozeniu pega?  chodzi mi o doustne dokarmianie  Lidka

RILU

Lidko  :-*
po odpowiedzi na moje pytanie ,mogę odpowiedzieć Tobie co można jeść mając PEGA nie używając jego .

Czy chory jest po tracheostomii ?
Czy ma trudności w połykaniu ,krztusząc się itp ?
Czy jedzenie pokarmu trwa bardzo długo np 2 ....3 godziny ?
Czy chory je miksowane pokarmy lub wyszukane które łatwiej połyka ?
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

AnnaM

"Czas założenia PEG musi być dobrany tak, aby procedurę wykonać zanim pojemność życiowa płuc spadnie poniżej 50% normy dla wieku i płci (Mathus-Vliegen i wsp.1994)."
ale jak to praktycznie rozumieć?

Pawel

Aniu jest to jedynie orientacyjna zasada. Chodzi o dwie sprawy:
- lepiej dla zdrowia chorego jak ma PEG przed powaznymi problemami z oddychaniem,
- latwiej wykonac zabieg, bo nie trzeba chorego intubowac i calkowicie usypiac.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl