Tani, funkcjonalny stojak do laptopa DIY

Zaczęty przez jpm, 26 Marzec 2019, 20:09:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jpm

Cześć wszystkim,


Chciałbym podzielić się pomysłem na tani i funkcjonalny stojak do laptopa, który można dostosować dowolnie pod leżącego chorego nie zmieniając jego pozycji na łóżku. Do budowy zainspirowała mnie wysoka cena urządzeń spełniających nasze oczekiwania ;) a potrzebowaliśmy ustawić laptopa tak, aby przy dowolnej pozycji chorego na łóżku i na dowolnej wysokości łóżka umieścić laptop równolegle do twarzy i w odpowiedniej odległości od twarzy (potrzebne do komunikacji przy pomocy Tobii EyE tracker). Jeśli mamy do dyspozycji kogoś odrobinę manualnego oraz podstawowe narzędzia to powinno pójść bez problemu. Koszt całej operacji powinien się zamknąć w 200zl.

Potrzebne rzeczy:

- stojak serwisowy na rower; najlepsze (najtańsze) opcje to stojak crivit z Lidla(139zl, można dorwać na promocji za 80zl) lub stojak z netto (60 - 100zl)
- rura długości 80-120cm, do stojaka z Lidla potrzebna jest o średnicy 35mm
- kawałek deski/sklejki/płyty plexi,grubości ok 8-12mm. Posłużyłem się płytą antypoślizgową 12 - mocna, lekka i akurat taka miałem  :D
- obejma metalowa do rur 32-37mm
- kilka śrub i nakrętek


Narzędzia:

- wiertarka/wkrętarka
- piła/szlifierka
- śrubokręt
- klucz płaski


1. Docinamy deskę, która posłuży za podstawkę do laptopa pod wymiar laptopa. Następnie mocujemy rurę na równo z krawędzią deski w jej górnej połowie za pomocą obejm do rur i śrub. Używamy połówek obejm do zespolenia rury z deską w okolicach dwóch przeciwległych krawędzi deski, przy pomocy śrub.


2. Przez połówkę obejmy z otworem przewiercamy się na wylot rury i deski i dajemy w to miejsce długą śrubę z nakrętką dla wzmocnienia konstrukcji. W ten sposób zapobiegamy przekręcaniu się deski na rurze i wzmacniamy całą konstrukcję. Ze stojaka rowerowego wyjmujemy łapę służącą do trzymania roweru i w jej miejsce montujemy rurę z przykręconą podstawką. Laptopa możemy zamontować np na klamry/sciski lub dokręcić obejmy do trzymania laptopa.

Na tak wykonanym stojaku możemy obracać i regulować laptopa w każdą stronę i przesuwać wzdłuż łóżka Jest stabilny i niemal nie zajmuije miejsca.


Efekt końcowy:



Nogi





Tył deski




Opcje regulacji






Tak wygląda złożony



Klamry do mocowania laptopa (nie polecam do plastikowych lapków - za duża siła ścisku)




Dodatkowo jak chory ma jeszcze chęć i siłę napisać coś ręcznie, możemy ustawić stojak ergonomicznie pod chorego z przyczepioną kartką. Długopis jest przyczepiony na mały magnesik przymocowany do śruby. Przy ograniczonej sile i ruchomości palców użytkownik może sam sięgać i odwieszać długopis





Może komuś się przyda :)




jpm

W razie pytań służę pomocą :) wszystkie rzeczy oprócz stojaka są dostępne w Castoramie.

slawek

Witam
Wszystko można tylko trochę chęci, gratuluje pomysłu i wykonania. :)   ??? :angel:
Pierwsze objawy maj 2011 . Nadal pracuję i to dobra motywacja żebym wstać i się ruszyć . Oczywiście dzięki KOCHANEJ ŻONIE !!!

jpm











Za zgodą Pana Krzysztofa udostępniam zdjęcia wysięgnika na monitor. Konstrukcja własna, wykonanie proste i jakże genialne. Wyrazy uznania.

" Używam tego sprzętu już blisko półtora roku i mam pewne doświadczenia. Duże znaczenie ma fakt jak długo w ciągu doby będzie pracowało urządzenie. W moim przypadku jest to szesnaście godzin i więcej. Zaczynałem na laptopie i niestety nie wytrzymał zbyt długo. Obecnie używam komputera stacjonarnego oraz monitora zamontowanego na prostym wysięgniku przymocowanym do łóżka. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że przechylając łóżko monitor nie zmienia położenia względem oczu.

Zrobione jest z tego co było pod ręką, nie przywiązywałem wagi do wyglądu. Ważna była funkcjonalność. Można wykorzystać do tego celu system regałów modułowych czy rurowych, różnie na to mówią. Tam właśnie są rury i różnego rodzaju złączki. "


slawek

Witam
Również gratuluje, ważne że działa.

Pozdrawiam Wszystkich
Pierwsze objawy maj 2011 . Nadal pracuję i to dobra motywacja żebym wstać i się ruszyć . Oczywiście dzięki KOCHANEJ ŻONIE !!!

kret123

#5
1) Zamiast komputera stacjonarnego + monitor, można było dać komputer w obudowie AiO. Aktualnie bardzo popularne. Zużywa mniej prądu i wystarczy jeden cienki przewód do zasilania 19V. Mam coś takiego na stojaku VESA.

2) Gogle VR, np. opisywany przeze mnie w tym temacie Oculus Go, gdy pacjent ma możliwość powiadomienia kogoś o chęci zdjęcia. 

Cytat: jpm w 01 Kwiecień 2019, 21:41:02Zaczynałem na laptopie i niestety nie wytrzymał zbyt długo.
Cytat: jpm w 01 Kwiecień 2019, 21:41:02Duże znaczenie ma fakt jak długo w ciągu doby będzie pracowało urządzenie. W moim przypadku jest to szesnaście godzin i więcej.

Bo było wziąć biznesowego laptopa np. Dell Latitude, a nie laptopa typu Del Inpirion,  czy HP Pavilion. Jeśli cena za taki nowy byłaby za duża, to zakup poleasingowego z i5/i7 2xxxM lub nowszy, ale z M na końcu, ewentualnie z H lub HQ, nie Y lub U, Do tego 16GB RAM i SSD 250GB. Jeśli jest potrzeba wgrywania dużej ilości plików, to NAS serwer w sieci domowej.
Życie to dążenie Wszechświata do maksymalizacji wzrostu entropii.