Sonda i PEG

Zaczęty przez aneta, 26 Listopad 2006, 19:01:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

lithium1979

Witam.
Dowiedziałem się, że pozywienie dojelitowe jest refundowane. Czy ktoś wie, jakie dokumanty, co trzeba zrobić aby otrzymac taką refundacje?

teresa

Witaj!
Jeszcze nie mam do czynienia z dożywianiem dojelitowym, ale wiem, że niektóre gotowe produkty są na receptę z częściową refundacją. Polecam Ci do przejrzenia stronę http://www.nutricia.com.pl/zywienie_produkty_marki.php?brand=ECN&id=5, gdzie znajdziesz odżywki na receptę z 50% refundacją.
Myślę, że powinniście w tej sprawie zasięgnąć informacji w Waszym oddziale NFZ, u lekarza prowadzącego, a także w przychodniach opieki długoterminowej,  tam będą mogli udzielić Wam wyczerpujących informacji.
Zaglądaj również na naszą stronę, może ktoś z forum, kto ma doświadczenie z dożywianiem przez PEG, udzieli Ci konkretnych wskazówek.
pozdrawiam
Teresa


Pawel

Tak, żywienie enteralne jest finansowane przez NFZ. Najlepiej skontaktować się z firma, która ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie tego typu usług i tam zapytać o wszelkie wymagane dokumenty. Z tego co mi wiadomo, największą taką firmą jest: NZOZ Nutrimed http://www.mnd.pl/forum/index.php/topic,180.0.html
Proszę skontaktuj się z nimi, a jeśli będą problemy, to daj mi znać.

Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

lithium1979

A więc bardzo miła Pani z Nitrimed pokierowała mnie do szpitala do Łodzi. Początkowo chcieli abym przetransportował tatę, co wytłumaczyłem, że w jego stanie jest nierealne. Wkońcu zgodzili się na osobiste dostarczenie wszytskich dokumentów, wyników, analiz itp. itd. mamy zrobić biochemie i dostarczyc osobiście, a Oni wtedy zdecydują, czy mogą refundować odżywki czy nie...

martyna

zastanawiam się nad PEGiem,mama coraz gorzej radzi sobie z połykaniem. Peg to standard dla wszystkich taki sam,czy też są "rozmiary"?

teresa

Witaj Martyno

Wszystkie informacje na temat PEG-a i zasad żywienia dojelitowego znajdziesz tutaj http://www.niedajsiezjescchorobie.org/poradnik_dla_pacjentow_z_peg.php#rodzaje.
Jeśli chodzi o Twoje pytanie to myślę, że "rodzaje czy rozmiary", jeśli w ogóle takowe istnieją, nie mają znaczenia ponieważ PEG zakładany jest w warunkach szpitalnych i wszystkie decyzje podejmują  lekarze. Oczywiście mam na myśli sytuację, w której zarówno chory jak i rodzina wyrażają zgodę na wykonanie zabiegu.

pozdrawiam i życzę dużo siły.

martyna

Byłam u lekarza ,zabieg na 15-go. PEG  muszę sama kupić,teraz się właśnie zastanawiam czy nie będę musiała wybierać w aptece  .Sprawdzę stronę,dziękuję Tereniu:)

teresa

Martyno uważam, że w tej sytuacji lekarz powinien Ci dokładnie wskazać co masz zakupić. Doradzam Ci zasięgnąć u Niego informacji,

martyna

Oczywiście pytałam-odpowiedział ,że nie ma rozmiarów.Z kolei znajoma z hospicjum ,powiedziała że są różne.W poniedziałek postaram dowiedzieć się coś więcej na ten temat.

martyna

Mam pytanie co do  częstotliwości zmiany opatrunków przy PEG-u.Mama wróciła w środę ze szpitala,na razie codziennie zmieniam opatrunek.Jak później powinno to wyglądać,jak jest u Was?

teresa

Zanim odpowie Ci ktoś z forumowiczów posiadających doświadczenie przy chorym z PEG, przeczytaj dokładnie poniższy link, znajdziesz tu podstawową wiedzę na ten temat:

http://www.niedajsiezjescchorobie.org/poradnik_dla_pacjentow_z_peg.php#rodzaje.

martyna

Mam ten poradnik w domu,ale nie odpowiada na pytanie czy opatrunki to już "na zawsze" czy tylko do zagojenia rany.

irena

witam!  opatrunki niestety to już chyba na zawsze ,przynajmniej tak jest u nas,zmiana codziennie i dezynfekcja okteniseptem /podobno przy Pegu nie zaleca się okteniseptu/jednak w naszym  przypadku spisuje się doskonale można go  stosować na śluzówkę a przy Pegu śluzówka często się wywija,w stanach jakiegoś zaczerwienienia stosuje maść z antybiotykiem kilka dni,jak minie stan zapalny to powrót do okteniseptu.

martyna

witam,ponoć własnie nie powinno się używać oktaniseptu.Rozmawiałam z lekarzem i pielęgniarką z chirurgii na temat opatrunków -lekarz powiedział ,że jeszcze z 2 tygodnie i koniec z opatrunkami zaś pielęgniarka odwrotnie-opatrunki muszą być. ???

RILU

#75
Czy w Szpitalach chirurdzy stosują te same metody operacyjne ,założenia
PEG-a ?
Czy na brzuchu chorego jest widoczna w poprzek leżąca rurka gumowa ?
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Robert

Witam.

Może ktoś mi odpowie, jakie środki stosować do dezynfekcji ust i gardła w przypadku gdy chory przyjmuje pokarm wyłącznie przez PEG-a. Pomijam tutaj kwestię dokładnej higieny zębów i płukania środkami antybakteryjnymi typu LISTERIN czy ELMEX.

Robert

g.markiewicz

moja żona ma peg już 2,5 roku. opatrunek zmieniam raz dziennie  a okolice pega przemywam rozcieńczonym spirytusem( taki jak ambulatoryjny) i jest w porządku już tyle czasu. pozdrawiam.

camelka

Moja mama ma PEGA ok pól roku. Stosujemy opatrunki, zmieniane raz na dobe. Okolice ranki przemywamy spirytusem ( takimi gotowymi jednorazowymi nasączonymi gazikami ) a nastepnie skóre wokol smaruje jakąś mascią natłuszczającą z witaminą. Opatrunek przyklejamy plasterkiem. Czesto od plastrow robi sie zaczerwienienie ale smaruje to robioną maścią taką jaką stasuje sie w szpitalach dla osób leżących.

isia

Mnie akurat uczyli żeby całą jamę ustną wraz z językiem i dziąsłami  dokładnie przemywać płynem do płukania ust stosując do tego gazy owiniętej na szpatułce,a potem jeszcze raz czystą wodą.