Orzecznictwo o niepełnosprawności

Zaczęty przez Wiosna, 29 Marzec 2019, 12:35:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Wiosna

Witam,

Proszę o poradę odnośnie orzekania o niepełnosprawności i korzyści jakie są z tym związane.

Tata, wiek 61 lat, emerytowany wojskowy.

W zeszłym miesiącu przyznano tacie znaczny stopień niepełnosprawności- orzecznictwo z urzędu miasta.
Chcemy starać się o zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny.
Z tego co wyczytałam to można by się ubiegać o dodatek ale do tego potrzebne jest orzecznictwo o niepełnosprawności z ZUS'u.
O zasiłku czytałam, ze brane jest pod uwagę kryterium dochodowe więc tutaj na pewno się nie załapiemy.
Czy jest sens starać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności z ZUS i potem o dodatek ?
Są jakieś różnice w korzyściach z orzecznictwem z ZUS a z miasta ?? I czy jedno wyklucza drugie ?
Proszę o poradę.

Pozdrawiam

pp_1990

witam serdecznie.Ja zachęcał bym do starania się o dodatek pielęgnacyjny z ZUS-U ponieważ on się należy osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. procedura jest bardzo prosta,wystarczy wziąć z ZuSU odpowiedni druk pójść z tym do lekarza rodzinnego z prośbą o wypełnienie potem wraz z dokumentacją medyczną zanosimy wszystko do odziału  ZUS i czekamy na wyznaczenie terminu u lekarza orzecznika

kret123

Cytat: pp_1990 w 20 Maj 2019, 09:00:22witam serdecznie.Ja zachęcał bym do starania się o dodatek pielęgnacyjny z ZUS-U ponieważ on się należy osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. procedura jest bardzo prosta,wystarczy wziąć z ZuSU odpowiedni druk pójść z tym do lekarza rodzinnego z prośbą o wypełnienie potem wraz z dokumentacją medyczną zanosimy wszystko do odziału  ZUS i czekamy na wyznaczenie terminu u lekarza orzecznika

Odnośnie chorego na SLA zawarcie w jednym zdaniu stwierdzenia " procedura jest bardzo prosta" ze słowami "pójść", czy "zanosimy" jest co najmniej nadużyciem IMHO
Życie to dążenie Wszechświata do maksymalizacji wzrostu entropii.

Bożenka_

dodatek pielęgnacyjny z ZUS jest większy

Ciemen

Cytat: Wiosna w 29 Marzec 2019, 12:35:44Witam,

Proszę o poradę odnośnie orzekania o niepełnosprawności i korzyści jakie są z tym związane.

Tata, wiek 61 lat, emerytowany wojskowy.

W zeszłym miesiącu przyznano tacie znaczny stopień niepełnosprawności- orzecznictwo z urzędu miasta.
Chcemy starać się o zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny.
Z tego co wyczytałam to można by się ubiegać o dodatek ale do tego potrzebne jest orzecznictwo o niepełnosprawności z ZUS'u.
O zasiłku czytałam, ze brane jest pod uwagę kryterium dochodowe więc tutaj na pewno się nie załapiemy.
Czy jest sens starać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności z ZUS i potem o dodatek ?
Są jakieś różnice w korzyściach z orzecznictwem z ZUS a z miasta ?? I czy jedno wyklucza drugie ?
Proszę o poradę.

Pozdrawiam,. ZUS orzeka o niezdolności do pracy, a nie o niepełnosprawności, , a różnica jest  niewielka w pielęgnacyjnym ,