Skuteczne rady na odleżyny

Zaczęty przez Kate, 13 Listopad 2008, 22:47:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Kate

Witajcie,

Proszę o informację - jak radzicie sobie z odleżynami i jak im zapobiegać - będę wdzięczna jak zawsze za informację.
Pozdrawiam
Małgośka

wlodek2

Po pierwsze przekładać chorego , do siedzenia kupić specjalną poduszkę przeciwodleżynową , materac przeciwodleżynowy  (przepisze lekarz) i stosować maści na odleżynę . Ale najważniejsze są pierwsze punkty aby nie dopuścić do odleżyny. Bardzo ważana jest dieta wysokobiałkowa  ser jogurt itp.

wlodek2

Najważniejsze nie dopuścić do powstania odleżyny  bo później jest trudno  z nią walczyć a dla chorego okropne cierpienie .

Pawel

Fr?agmenty  "Poradnik dla chorych na SLA/MND"

http://www.mnd.pl/poradnik.htm


Odleżyny
Często miejsca uciskane są wręcz pozbawione czucia i pacjent nie powie nam, że coś go gniecie, czasem nawet nie jest tego świadomy. Wystarczy 30 min. leżenia na twardym
przedmiocie a odleżyna I? gotowa. Stopień pierwszy to zaczerwienie skóry blednące
pod wpływem nacisku palca. Naskórek i mikrokrążenie nie zostało uszkodzone. Zmiana pozycji i odbarczenie ucisku zagrożonej strefy zapobiegnie dalszym zmianom. Następny stopień uszkodzenia to II, czyli utrzymujące się pomimo ucisku zaczerwienienie
- może być widoczny obrzęk, ból lub pęcherze. Można zastosować Sudokrem, odbarczenie uszkodzonego miejsca, zapewnić dostęp powietrza, ewentualnie opatrzyć specjalistycznymi opatrunkami, jeżeli uszkodzenie pogłębia. Rozsmarowany na ranie Nu-gell przykryty opatrunkiem Tielle, w zależności od uszkodzenia, może pozostawać do 7 dni. Innym środkiem zapewniającym prawidłowe warunki gojenia jest Hydrocoll, jego zaletą jest kształt dostosowany do okolicy krzyżowej lub pięty i łokcia. Szczególnie
ważne jest zabezpieczanie opatrunkiem okolic narażonych na zanieczyszczenie, czyli okolicy krzyżowej.
III? odleżyny wg Torrenca to już rana powierzchowna, obejmująca tkankę podskórną.
Jest ona ograniczona, ma kolor czarny lub brązowy, a w przypadku jej zakażenia - charakterystyczny zapach. Tutaj również stosujemy specjalistyczne opatrunki, ale ich dobór i postępowanie z raną pozostawiamy personelowi fachowemu. Czasem, kiedy martwica na ranie jest duża, wymaga chirurgicznego zabezpieczenia i podawania antybiotyków.
Odleżyna IV? obejmuje tkankę podskórną i naczynia, i też jest leczona przez chirurga,
podobnie jak V?, który obejmuje mięśnie i jest naprawdę poważnym powikłaniem unieruchomienia. Leczenie takich odleżyn jest trudne i długotrwałe. Dlatego szczególnie
ważne jest zapobieganie ich powstawaniu. Ryzyko powstawania odleżyn można zmniejszyć poprzez skrócenie działania siły nacisku, czyli zmianę pozycji. Gdy pacjent ma materac przeciwodleżynowy, wystarczy zmiana pozycji co 4 ? 6 godzin, w innym przypadku zalecane jest obracanie co 2godziny. Chorego odwracamy z pozycji płaskiej na plecach najpierw na jeden bok, potem znów na plecy lub na drugi bok, chroniąc kończyny
pacjenta. Ważne jest zadbanie, by stopy nie opadały. Podpieramy je zwiniętym w wałek kocem, by zachować ich fizjologiczną pozycję. By zapobiec przykurczom, wkładamy
w dłonie małe wałeczki - mogą to być zwyczajne ściereczki kuchenne lub specjalne
piłeczki rehabilitacyjne. Szczególną ostrożność należy zachować przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych np. basen podajemy ostrożnie, by nie uszkodzić naskórka. Stosujemy pieluchomajtki jednorazowego użytku, podkłady chłonące. Unikamy pozostawiania
pacjenta w zanieczyszczonej bieliźnie. Czasem lepiej nie zapinać pampersa, korzystniejsze jest zostawienie pacjenta ułożonego na czymś wchłaniającym, bowiem wszelkiego rodzaju pieluchomajtki nie przepuszczają powietrza. Pozwólmy skórze oddychać.





Materace przeciwodleżynowe
Odleżyny są ogromnym problemem dla chorych będących w takim stadium SLA, w którym mają bardzo ograniczony zakres ruchu i przez dłuższy czas przebywają w łóżku
lub na wózku. Świetnym sposobem zapobiegania oraz leczenia odleżyn są materace
i poduszki przeciwodleżynowe. Czym się one różnią od standardowych materacy i siedzisk wózków? Odleżyna powstaje, gdy wskutek długotrwałego ucisku, dużej wilgotności,
słabego dostępu powietrza rozwija się zakażenie. Leżąc lub siedząc, chory mający ograniczone możliwości poruszania się, własnym ciężarem uciska ciągle te same części ciała a pot i słabe przewietrzenie dopełniają ?dzieła?. Materace oraz poduszki przeciwodleżynowe zapobiegają długotrwałemu uciskowi na jedno miejsce, usprawniają
przewietrzanie, przez co ograniczają wilgotność dzięki swojej specyficznej budowie.
Materace zbudowane są z dwóch lub więcej rzędów komór, do których za pomocą pompy wtłaczane jest powietrze. Pompa wypełnia powietrzem różne komory tak, że ciało osoby leżącej na takim materacu podpierane jest na zmianę w różnych miejscach. Mechanizm pompy mając zaprogramowane działanie stale zmienia część materaca, w które tłoczy powietrze.
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze materaca przeciwodleżynowego?
- Pompy. Wydajność pompy mierzy się w litrach na minutę, (czyli ilość litrów tłoczonego
powietrza w czasie jednej minuty); wartość lub zakres wartości utrzymywanego ciśnienia, która podawana jest w jednostkach ? mmHg (im niższe tym lepiej); obecność lub brak trybu statycznego; dostępność filtrów powietrza. Należy zwrócić uwagę na zaawansowanie
technologiczne panelu sterowania świadczące o wysokiej klasie sprzętu (klawisze dotykowe itp.).
- Materac. Im jest większa grubość materaca, tym lepiej, z zaznaczeniem, że te o grubości
powyżej 20 cm są przeznaczone tylko dla chorych leżących, którzy nie będą uzyskiwać
pionowych pozycji ciała na łóżku np. siedząc (grubość zawiera się mniej więcej w przedziale od 5 do 20 cm); dostępne pokrowce, ich ilość, sposób mocowania i rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane; sposób mocowania materaca do łóżka oraz najważniejsze
- czy pasuje on do konkretnego łóżka, które posiadamy.
Poduszki przeciwodleżynowe również mogą być oparte o podobny sposób działania jak prezentowane powyżej materace, ale w sprzedaży dostępne są również tańsze poduszki
bez systemu zmiennociśnieniowego spełniające swoją funkcję dzięki właściwemu
profilowaniu, wentylacji oraz materiałowi, z jakiego zostały stworzone. Jaką zatem poduszkę wybrać? Najlepszą poduszką przeciwodleżynową jest poduszka zmiennociśnieniowa,
niestety, zazwyczaj bardzo droga, ale w przeciwieństwie do łóżka, chorzy rzadko spędzają tak dużo czasu na wózku, aby była ona niezbędna. Dlatego osobom, które obawiają się odleżyn, a spędzają na wózku najwyżej kilka godzin, wskazane są inne rodzaje poduszek. Wybierając taką poduszkę skupmy się jedynie na jej rozmiarze pasującym do wózka oraz wygodą sprawdzoną podczas próbnego użytkowania.
74
Dofinansowanie
NFZ refunduje zakup materaca przeciwodleżynowego 9294.02 do kwoty 385 zł (70% z limitu 550 zł) oraz poduszki przeciwodleżynowej 9294.01 do kwoty 70 zł (70% z limitu 100 zł). PCPR może dofinansować zakup do 150% wartości kwoty limitu NFZ + 100% zapłaconej kwoty udziału własnego czyli do 30% z limitu , czyli odpowiednio do: materaca
przeciwodleżynowego 990 zł oraz poduszki przeciwodleżynowej do 180 zł. Razem daje to możliwą pomoc finansową do kwoty: 1375 zł dla materaca przeciwodleżynowego
i 250 zł dla poduszki przeciwodleżynowej.
Przykład
Chcemy kupić zmiennociśnieniowy materac przeciwodleżynowy 1900 zł. NFZ refunduje
nam 385 zł. PCPR refunduje 990 zł, co razem daje 1375 zł uzyskanych z NFZ i PCPR. Wynika z tego, że musimy dopłacić z własnej kieszeni 525 zł (1900 zł ? 1375 zł = 525zł).
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

dario

Witaj Małgosiu.Ja opiekuję się moją mamą leżącą od ok 18 miesięcy i odleżyn nidgy nie miała i nie ma.W jej przypadku materac przeciwodlezynowy ze zmiennym ciśnieniem nie był najlepszym pomyslem,ponieważ jest wykonany z tworzywa sztucznego i skóra się bardzo pociła po prostu gorąco.Od ponad roku mamy materac z gąbki gofrowanej o rozmiarach 200cmx90 cm grubość 15 cm i mama jest z niego bardzo zadowolona.Podam namiary na producenta tego materaca 0606 178 842.Często przewracać na boki i masować plecy.W przypadku pojawienia się zaczerwienienia uzywać maść alantan.Pisz w razie pytań.Pozdrawiamy wraz z moją mamą

kordelia

Na niewielkie zaczerwienienia stosujemy zazwyczaj Sudokrem, Maść propolisową...
Każde drobne uszkodzenia skory zabezpieczamy, by nie miała kontaktu np. z moczem.
Pościel w łóżku pacjenta musi byc gładka i sucha bez zagnieceń. To bardzo ważne.
Stosujemy nawilżanie i natłuszczanie skóry po każdym umyciu.
Zmiana pozycji co 3 h. Na materace ze sztucznego tworzywa stosujemy pokrowce przepuszczające powietrze, sa zazwyczaj w zestawie, dając możliwość prania.

Kate

Jesteście cudowni - BARDZO WAM dziękuję zwłaszcza za te rady praktyczne .
Pozdrawiam
Małgośka

tawior

Prześlę biuletyn o odleżynach na Twój adres.
Mój adres: tadeusz@siewior.pl

Deny

#8
Witam

Ogromna prosba, o radejak soboie radzic przy bólu pochodzacego od odlezyny na kości ogonowej.

Zaznaczam ze materac zmienocisnieniowy jest, ae mimo wszysko zrobila sie odlezyna i tata cierpi, smarujemy roznymi specyfikami, ale czy mozna jakos zmmniejszyc odczuwanie bólu?

pozdrawiam
Deny

teresa

Nie mam żadnej wiedzy w tej dziedzinie, ale myślę, że powinniście zapisać tatę do przychodni paliatywnej w Waszym mieście. Odleżyny jak najbardziej kwalifikują się do opieki hospicyjnej. Po założeniu karty przyjdzie do taty lekarz i pielęgniarka, aby zbadać i zalecić odpowiednie leczenie. Te przychodnie specjalizują się również w leczeniu bólu.
Od tej pory tata będzie pod stałą opieką pielęgniarską. Nie mogę wskazać Ci adresów bo nie wiem w jakim regionie Polski mieszkasz. Odsyłam Cię na naszą stronę główną  gdzie znajdziesz link do bazy danych.
pozdrawiam

Deny

Witam

Tata jest pod opieka, learza i pielegniarki orazrechabilitantki, ma wentylacje domowa.

pozdrawiam

Bożenka_

Aby odciążyć czasowo nacisk na kość ogonową spróbujcie podkładać kółko, nawet takie do nauki pływania. Materacyk z gorczycy też może ulży. Gorczyca ma właściwości lecznicze. Można coś takiego uszyć samemu, wtedy jest o wiele taniej.

Bożenka_

BIAFINE emulsion, to francuska emulsja, maść działająca przeciwbólowo, lecząca głębokie rany oparzeniowe ( nawet po radioterapii ), odleżynowe rany także łagodzi, leczy. Nie wiem czy jest dostępna w polskich aptekach. Ja dostałam ją od francuskich przyjaciół. Mnie osobiście bardzo pomogła.

wlodek2

Ostatnio czytałem o miodzie manuka , podobno likfidują odleżyny .Zobacz w internecie . O środkach przeciwbólowych nie słyszałem. Musicie koniecznie zagoić tę odleżynę . Dieta białkowa  sery to bardzo ważne aby nie tworzyły się odleżyny.

camelka

Kochani,
poradźcie proszę sprawdzowne medoty, co zastosować na odleżyny II stopnia, gdy jest zaczerwienienie i powstały pęcherze?

Mamie wyszła pierwsza w zyciu odleżyna na boku stopy, pod spodem palców  i piętce. Mama zaopatrzona jest w materac zmiennociśnieniowy oraz ma założone na stopy takie gąbczaste z wypustkami papucie.

Przez lata stosowaliśmy płyn przeciwodleżynowy PC 30 V, ponadto smaruję mamie stopy maścią na bazie Lanoliny, Eucerini i sol bonici a także masuję opukuję stópki.

Czy przy odleżynach II stopnia z pęcherzami należy utrzymywać suche czy mokre tłuste środowisko?
Czym smarować, kremy, żele? I kiedy plastry, opatrunki?

Czy ktos zna i stosował może Cicabio Lioton z Biodermy? Zawiera talk wiec nie wiem czy dobrze.

Czy oprócz leczenia zewnętrznego odleżyn można stosować cos od "wewnętrz" np. witaminy?

Mama ma na stopach skarpetki, ponieważ ma słabiutkie krązenie, puls 40 i wciąz jest jej zimno, ręce i stopy momentalnie sinieją. Czy skarpetka mogla spowodować odlezyne? Choć sama wątpie, bo 9 lat choruje i stosowaliśmy w domu podobne metody.

camelka

Kochani naprawdę nikt z Was nie miał doświadczenia z odleżynami?
Staram się jak mogę by szybko zeszły, ale nie wiem czy idę dobrym torem. Nie ma to jak sugestia osób z doświdczeniem.

Wiktoria

Chętnie bym Ci pomogła ale mój Ojciec nie miał jeszcze odleżyn z pęcherzykami. Pojawiło mu się miesiąc temu zaczerwienienie na kości ogonowej i piętach ale już minęło. Pod pięty podłożyliśmy wałki zrobione z ręczników żeby nie dotykał stopami łózka a na kość ogonową zakupiliśmy takie koło do siedzenia i do leżenia żeby siedząc czy leżąc nie leżał tą częścią na łóżku tylko w powietrzu. Też mamy materac z pompą automatyczną. Pielęgniarka poleciła nam krem Penaten oraz parafinę. Dziennie już teraz parafiną smarujemy całe ciało a Penatenem tylko zaczerwienienia.

Pozdrawiam

martyna

Na pięty mamy krążki-pięta do dziurki i nic nie dotyka,pod pupę też są takie krążki tyle że większe.Najważniejsze,żeby często zmieniać pozycje .Na przykład w nocy wstaję co 2 godziny ,żeby mamę przekręcić.W ciągu dnia też zmieniamy pozycje.Codziennie po ćwiczeniach wklepuje mamie na całe ciało spirytus z bursztynem( na litrową butelkę spirytusu wsypuję 1/4 bursztynu-dobę postoi i gotowe.)Nasmaruje i oklepuje,ten specyfik od dawna jest używany u nas.Kaszuby używają to  na różnego rodzaje bóle .Dodatkowo smaruję Sudocremem i Balosolanem,również Żel z Żywokostem jest dobry.Wczoraj pojawił się na biodrze mały pęcherz z wodą- od pampersa.Smaruje i  zaczerwienienie znika.

markiz

Jestem z problemem odleżyn na bieżąco teraz. Na początku byłem przerażony, stosowałem wszystkie zabiegi o których usłyszałem i wyczytałem. Maści, zmiany pozycji, oklepywanie spirytusem, masaże - niestety odleżyny i rany, i tak powstały. Koleżanka poleciła mi na gojenie odleżyn zastosować opatrunki z miodu Manuka (ja czasem smaruję bezpośrednio) - i polecam go sam, bo goją się bardzo ładnie. Dobre też okazały się plastry Hartmana. I przede wszystkim systematyczność w zabiegach.

tatarka1

kochanirady jakie podajecie wszystkie sa bardzo dobre,ale musicie tez zwrócic uwage na jakość skóry chorego i co mu tak naprawde pomaga. Opiekuje sie już 5 lat mężem i nie ma odlezyn,jet miejsce zmienione oczywiście ale odlezyn brak [ pośladki] na piętach wogóle nie ma nawet zmian nie wspomnę o odlezynach bo nie ma.
co stosuje?
- płyn pinol -[przeciwodlezynowy ] do smarowanie
- balsam biotubic j/w
- plastry na miodzie manuka! owszem ale w przypadku mojego meza nie sprawdziły się poniewaz  robiły "wżery"

- początkowo stosowałam hydrożele -aquażel też sie nie sprawdziły
- teraz w razie podejrzeń i niepewności stosuję opatrunek granuflex - super
- płyn do mycia części ciała na odlezyny płynem ocenisept - stosowany jest równiez przy   cięzko  gojących sie ranach.
płyn PC 30 złe wspoienia ,moż w początki u leżącego chorego owszem ale później robiła sie "zdarta skórka" - wtedy stosowałam maść tiobiotic - skuteczna
obecnie stosuję płyny w/w i maść robioną  -w zastępstwie tej maśći może byc balsam balneum ale maść na receptę 200g kosztuje 10 zł a mała tubka balneum 30g około 20 zł i właściwie wystarcza na dwa smarowania.jeśli ktoś jest zainteresowany recepturkąna maść robioną - wypisana przez lekarza to ja jutro tu zaglądnę.
ważne też jest toaleta - u mnie sprawdziło się szare mydło [ dostępne w aptekach] i balsam crem tene lub seni -
oczywiście wietrzenie miejsc narażonych na odlezyny,przekładanie,masowanie oklepywanie - ie stosująć spirytusu ponieważ wyszusza skórę i ta skóra narażona jest na otarcia nawet spowodowane pieluchom lub gazikiem. to tyle z moich doświadczeń