System Sensor - okno na świat!

Zaczęty przez mnd.pl, 05 Czerwiec 2011, 14:40:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RILU

#40
No to Siema Marek
Cierpliwie będę czekał na twoją i innych fajnych ludzi ocenę urządzenia sensor.
Biorąc pod uwagę możliwości chorej osoby tzn. sterować może tylko ustami,powiekami-je zamykając i otwierając,źrenicami -patrząc się 4 sekundy na( aplikacje)  napis  włączając
obrazek z napisem TAK i komputer mówi :TAK........
i poruszając prawie że niewidocznie palcami dłoni lub całym przedramieniem z dłonią oraz głową ale obawiam się ,że odchylanie głowy nie jest zsynchronizowane z układem nerwowym -głowę trzeba ustawiać ,która po pewnym czasie ,myślę ,że z powodu zbierającej się śliny powoli opada na  prawą stronę .....mogłaby sterować Systemem SENSOR
i porozumiewać się z ludźmi ?
Nie wiem czy głowa sama opada lub jest jeszcze sterowana układem nerwowym ?
"Jestem w kropce"

RILU

PS.Plaster jest zamówiony  :D

Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

marek


marek

#42
UWAGA,UWAGA Panie Romanie i wszyscy zainteresowani System Sensor wersja V3 dotarła! ;D
Zaczynamy naukę tzn.na razie ja zaczynam,a mama od niedzieli(w niedzielę nie pracuję,mam czas) dziękuję,i oby się udało!!


Sensor mam ustawiony 5 cm od ust,z tendencją na żuchwę,czułość sensoru w ustawieniach na 20- nieraz system sam akceptuje literę w panelu alfabetu,bez jakiegokolwiek ruchu??Panie Romanie to co mam źle w ustawieniach,albo co źle robię??W ustawieniach zaznaczone ma być wyłączenie 2 sensoru?Przy wersji V3 jest tylko 1.I co jeszcze zmienić?A może powinienem na nowo wgrać program,ten używałem przy V2?
pozdrawiam

Dariusz

witaj marek i RILU: A co ma się nie udać? Jak do wszystkich nowości trzeba trochę przywyknąć. Ja też używam System Sensor 2 i to już 3 miesiąc, dla mnie rewelacja! Śmigam jednym palcem, no trochę to trwa, ale w końcu NAM się nie spieszy. System Sensor nie wymaga jakiejkolwiek sprawności - Wystarczy że się myśli logicznie i można brykać po kompie i nie tylko. . Wreszcie możemy coś robić nic nie robiąc he... he... he...! Acha u mnie też lepiej chodzi po wyłączeniu jednego sensora! Trzymam kciuki za mamę!

romantv

#44
Panie Marku proszę czujnik ustawić w odległości ok 7 cm od miejsca, które będzie poruszane.

Czułość czujnika może Pan ustawić np. na 40.
Uwaga
Czujnik musi być ustawiony przed podłączeniem urządzenia do gniazda USB komputera. Podczas podłączenia czujnik kalibruje parametry takie jak:
odległość, kolor, temperaturę światła i strukturę obiektu, krótko mówiąc skanuje obiekt.
Jeżeli czujnik przemieścił się w trakcie pracy musimy skalibrować go.
W zakładce ustawienia wystarczy ponownie zresetować centralkę.

Panie Marku proponuję pierw ustawić czujnik na obiekt np. pudełko czujnik oddalić na odległość ok 7 cm, podłączyć system do komputera. Jak skalibruje się automatycznie (zgaśnie doda LED w centralce) to proszę delikatnie przybliżyć czujnik do pudełka musi zareagować centralka, że obiekt się przemieścił. Czułość czujnika 20 to jest ok 2mm przesunięcie.

W razie problemu proszę o tel. 502 485 205.
Na stronie systemsensor.pl
po otrzymaniu zgody umieściłem zdjęcia Pani z Kalisza.
Do tej pory sterowała wersją V2 obecnie testuje wersję V3.

Pozdrawiam
Roman Biadała.

marek

Oki,dziękuję
A na tych zdjęciach gdzie ta Pani ma umieszczony sensor?Że tak spytam,nie widać nic przymocowanego do okularów.
pozdrawiam

romantv

#46
Czujnik jest przyczepiony do czarnego pudełka, a one leży na ramieniu Pani.

Oczywiście montaż czujnika to już indywidualna sprawa każdej osoby. To tak jak z chorobą każda jest inna i musi być możliwość mocowania czujnika w różnych miejscach.

PS
Jeżeli Panu "pika, reaguje bez ruchu" centralka tzn. czujnik jest zbyt blisko obiektu.

Pozdrawiam
Roman Biadała

romantv

#47
PS.
W uzupełnieniu pewnych wątpliwości oraz odpowiadając na często pytania, zadawane mi odpowiadam:
,,System Sensor" został zaprojektowany tak, by mogły na nim pracować osoby niepełnosprawne, które poruszają dowolnym mięśniem jednak ruch ten jest bardzo ograniczony. Sensory reagują już na ruch w zakresie ok 1mm i to wystarczy by osoba mogła pisać na komputerze oraz sterować np. odbiornikiem telewizyjnym bez jakichkolwiek zakłóceń.
Miłe jest jak ,,System Sensor" jest porównywany z takimi urządzeniami jak ,,SmartNav", czy ,,Blinklt". Jednak muszę podkreślić iż projekt jest polskim produktem, w żaden sposób nikt go nie finansuje z zewnątrz. Część pozyskanych środków ze sprzedaży przeznaczam na rozwój systemu i taki jest mój cel...

Pozdrawiam
Roman Biadała

marek

#48
Mama też w żaden sposób się nie porusza,9 lat już jest wentylowana mechanicznie.

A co do wersji V3,ja już spokojnie sobie radzę z obsługą, ustawieniem sensoru i programu ;).
Mimo to lipa :-\,opiekunki nie ustawią sensoru tak aby reagował i mama mogła pisać,albo choć wybierać komunikaty,niestety :-\ .Co jakiś czas odsysają,wycierają buzię ze śliny,ruszą sensor i trzeba ustawiać od nowa,resetować centralkę,aby to wszystko działało.Mnie nie ma w domu 10-12 godz.dziennie-więc włączenie i ustawienie musiałoby do opiekunek należeć. :-\ Jeszcze poćwiczymy,ale...............????
pozdrawiam


romantv

#49
Witam, czy można tak zamocować czujnik aby podczas wentylacji nie przestawiać go.
Myślałem o tym by czujnik sam się kalibrował już podczas pracy. Czasami to przeszkadzało mi zdrowemu człowiekowi, jednak może u mamy i innych?...
Problem tkwił w tym, że system nie może się kalibrować sam podczas poprawnej pracy, czyli podczas pisania. I tu nie jest problem to można ustalić, jednak co w monecie kiedy czujnik jest źle ustawiony i cały czas komunikuje się z systemem? Tu mam problem!
I dla tego wybrałem wariant kalibracji przy starcie oraz przy resecie centrali.
Istnieje możliwość podłączenia przycisku reset do czarnego pudełka. Bez konieczności manipulowania przy ustawieniach. Po odsysaniu osoby niepełnosprawnej wystarczy nadusić przycisk reset, może to jest pomysł?
Wersja System Sensor V4 jest wyposażona w taki przycisk ponieważ system jest zaprojektowany tak by działał bez komputera. Wersja ta umożliwia sterowaniem np. odbiornikiem TV bez komputera. Jednak system ten jest jeszcze testowany (program) i będzie oficjalnie dostępny w połowie sierpnia.

PS
Może ten przycisk? Jeżeli to rozwiązanie może Panu pomóc to proszę już o kontakt telefoniczny tel. 502 485 205.


mab5

Kochani
zgłosiłam do Pana Romana jeszcze takie uwagi:
widzę konieczność utworzenia dodatkowego okna, w którym od razu wyświelałby sie komunikat czy tekst pisany przez chorego. Moje argumenty:
1. aby pisać w Word czy Notatniku chory musi najpierw w oknie Programy uruchomić sobie edytor a następnie przejść na panel alfabetu... w tym czasie często okno Edytora staje się nieaktywne i żeby je uaktywnić chory musi znów uruchowmić panel myszy, kliknąć w edytor tekstu a następnie znów wejsć na panel alfabetu.... wydaje mi się, że takie "odpalanie" edytora to tylko kilkanaście niepotrzebych ruchów na które musi nasz chory stracić energię....
2. program Word czy inny edytor uruchamia sie domyślnie z małą czcionką... chory  nie siedzi tak blisko jak my przed monitorem, jesli siedzi np na wózku to odległość do monitora się zwiększa... pierszy ruch jaki  robimy- to zwiększamy czcionkę - tu znów trzeba się naklikać i o ile z chorym jest ktoś zdrowy to zrobi to w kilkanaście sekund ale chory pozostawiony sam znów straci czas i energię

dlatego widzę potrzebę takiego okna jakie mamy w Pytajniku-w którym od razu widać co chory pisze bez konieczności wchodzenia w programy do edycji tekstu
proszę o ewentualne poparcie lub obalenie moich przemyśleń :)))


romantv

#51
Witam
Panie Marku.
Dziś od rana zabrałem się za poprawienie a raczej uzupełnienie programu dla mikrokontrolera, System będzie wyposażony w przycisk tzn. "skan". Przycisk znajdował się na pudełku systemu sensor w górnej jego części.



Po wduszeniu system skanuje obiekt po tej czynności poinformuje nas sygnał akustyczny. Skanowanie trwa ułamek sekundy i system gotowy jest do pracy.
Jeszcze dziś Panie Marku  wyślę urządzenie, a Mama niech testuje :).
Pudełko, to które Pan ma obecnie proszę koniecznie odesłać na adres:

Warta
Ewa Gruszczyńska
ul. Wojska Polskiego 93
Świnoujście 72-600

___________________________________________________________

Co do dodatkowego okna w programie System Sensor.
W "autostarcie" systemu Windows można umieścić programy, które kolejno się będą uruchamiać.
Proponuję:
1- System Sensor
2- Word

Po starcie systemu i uruchomieniu tych aplikacji możemy natychmiast pisać.
Co do wielkości, rozmiaru trzonki to można to na stałe ustawić:

Ustawianie czcionki domyślnej w aplikacji np. Word 2007

1.Na karcie Narzędzia główne kliknij przycisk Uruchom okno dialogowe grupy Czcionka, a następnie kliknij kartę Czcionka.
2.Zaznacz opcje, które chcesz zastosować (zmienić do własnych potrzeb) dla czcionki domyślnej, na przykład styl lub rozmiar.
3.Kliknij przycisk Domyślne, a następnie kliknij przycisk Tak.

I program domyślnie będzie się uruchamiał z naszymi ustawieniami.

Pozdrawiam
Roman Biadała

marek

#52
CytatJeszcze dziś Panie Marku  wyślę urządzenie, a Mama niech testuje Smiley.
Pudełko, to które Pan ma obecnie proszę koniecznie odesłać na adres:

Warta
Ewa Gruszczyńska
ul. Wojska Polskiego 93
Świnoujście 72-600

Wielkie dzięki Panie Romanie,porządny z Pana Gość!
Mam rozumieć że przesłać urządzenie + sensor tzn.całe urządzenie V3 ??

Reset centralki na pewno ułatwi temat,jeszcze jak można spróbowałbym sensor umieszczony na pudełku,kładziony w odległości 8 cm od ust,jak można.Pomyślałem że jakby sensor był umocowany do urządzenia głównego,tego z diodami i przyciskiem,wtedy jedna puszka z jednym kablem łączącym z komputerem,co Pan na to P.Romanie?

Rano przed wyjazdem wszystko bym uruchomił ,opiekunka ustawia tylko sensor przymocowany na pudełku(taki jak ma ta Pani)w odległości 8 cm od żuchwy mamy,wciska reset centralki,system skanuje i się ustawia,i może opiekunki pojmią to w końcu.Jak myją,czy coś robią,odkładają pudełeczko z sensorem na bok,kończą prace znów przystawiają na odległość 8 cm i wciskają reset centralki i działa! ;D

http://mnd.pl/forum/index.php/topic,3312.msg15298.html#msg15298
No tak fajnie jakby było wraz z panelem systemu okno do pisania,na którym wyświetlałby sie komunikaty,dla nas osobiście ekran mógłby  być podzielony na 2 cześci,pół ekranu panel systemu(alfabetu,komunikatów......)a drugie pół tablica z pisanym tekstem lub wybranymi komunikatami. URUCHAMIASZ SYSTEM,USTAWIASZ SENSOR,RESET CENTRALKI I.......PISZESZ ;D



romantv

Witam
Proszę wysłać tylko czarne pudełko.
Myślę, że w dniu wczorajszym dotarł System :) do Pana Mamy.
Jeżeli chodzi o mocowanie czujnika, nie można umieścić czujnika na "centralce" Systemu Sensor ponieważ to pudełko również steruje np. odbiornikiem TV i to pudełko wówczas musi być skierowane na telewizor.
Aby system był uniwersalny dla każdej niepełnosprawnej to postanowiłem umieścić czujniki na wysięgniku tak aby każdy indywidualnie sam umieścił go w takim miejscu, które da najlepszy efekt.
CytatNo tak fajnie jakby było wraz z panelem systemu okno do pisania,na którym wyświetlałby sie komunikaty,dla nas osobiście ekran mógłby  być podzielony na 2 cześci,pół ekranu panel systemu(alfabetu,komunikatów......)a drugie pół tablica z pisanym tekstem lub wybranymi komunikatami. URUCHAMIASZ SYSTEM,USTAWIASZ SENSOR,RESET CENTRALKI I.......PISZESZ Grin

a o tym pomyślę, jednak jest to pierwsza propozycja i muszę ją przemyśleć.
Pozdrawiam.

marek

#54
Witam Panie Romanie,domyśliłem się jak dotarła do nas centralka z resetem,dziś wysłałem pod wskazany adres centralkę.Powiem tak, może P.Romanie ja papiery złożę w PEFRON,bo kasa i tak dopiero może byc przyznana we wrześniu,na razie mama i opiekunki nie radzą sobie,ale jestem dobrej myśli ;D(najwyżej odwołam temat jak nie wyjdzie).Czy mógłbym przysłać do Pana sensor,w celu umieszczenia go na pudełku jak u Pani ;?
 
Cytat: romantv w 13 Lipiec 2011, 07:07:51Oczywiście montaż czujnika to już indywidualna sprawa każdej osoby.
Proszę też o info jak Pani sobie radzi z Systemem Sensor tak umieszczonym,z takim rozwiązaniem??
Cytat: mab5 w 15 Lipiec 2011, 22:46:12Kochani
zgłosiłam do Pana Romana jeszcze takie uwagi:
widzę konieczność utworzenia dodatkowego okna, w którym od razu wyświelałby sie komunikat czy tekst pisany przez chorego. Moje argumenty:
1. aby pisać w Word czy Notatniku chory musi najpierw w oknie Programy uruchomić sobie edytor a następnie przejść na panel alfabetu... w tym czasie często okno Edytora staje się nieaktywne i żeby je uaktywnić chory musi znów uruchowmić panel myszy, kliknąć w edytor tekstu a następnie znów wejsć na panel alfabetu.... wydaje mi się, że takie "odpalanie" edytora to tylko kilkanaście niepotrzebych ruchów na które musi nasz chory stracić energię....
2. program Word czy inny edytor uruchamia sie domyślnie z małą czcionką... chory  nie siedzi tak blisko jak my przed monitorem, jesli siedzi np na wózku to odległość do monitora się zwiększa... pierszy ruch jaki  robimy- to zwiększamy czcionkę - tu znów trzeba się naklikać i o ile z chorym jest ktoś zdrowy to zrobi to w kilkanaście sekund ale chory pozostawiony sam znów straci czas i energię

dlatego widzę potrzebę takiego okna jakie mamy w Pytajniku-w którym od razu widać co chory pisze bez konieczności wchodzenia w programy do edycji tekstu
proszę o ewentualne poparcie lub obalenie moich przemyśleń :)))

 
Myślę że nasze(opiekunów osób latami wentylowanych mechanicznie)  propozycje weźmie Pan pod uwagę,mam nadzieję.System Sensor w tej wersji jest rewelacyjny,ale nie dla osób w ciężkich stanach(takie jest moje skromne zdanie)
pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki

romantv

Oczywiście, że istnieje taka możliwość bym zamocował Pany czujnik na dodatkowym pudełku.
Po pierwszym sierpnia jak wrócę do domu.
Podkreślam, że takie rozwiązanie jest dobre tylko wówczas kiedy osoba nie porusza głową lub poruszanie nią ma sterować systemem.

PS
Moim zdaniem nie ma takiej możliwości by opiekunka nie dała sobie rady z Systemem Sensor, który opracowałem. Będzie to pierwsza osoba, która ma problem z obsługą tego systemu. I wskazówki oczywiście uzasadnione i techniczne będą bardzo istotne w rozwoju tego projektu.

Pozdrawiam
Roman


marek

Cytat: romantv w 20 Lipiec 2011, 13:05:32
Oczywiście, że istnieje taka możliwość bym zamocował Pany czujnik na dodatkowym pudełku.
Po pierwszym sierpnia jak wrócę do domu.
Podkreślam, że takie rozwiązanie jest dobre tylko wówczas kiedy osoba nie porusza głową lub poruszanie nią ma sterować systemem.







Mama nie rusza niczym oprócz ust i powiek :-\,także warto spróbować z sensorem zamocowanym na pudełku,bo na okularach opiekunki ciągle trącają sensor.
A co do opiekunek;to proste kobiety z wioski,tylko z sercem ;) ;),pralki nie włączają a kompem mają się posługiwać,dlatego P.Romanie zależy mi na uproszczeniu programu Systemu Sensor,dziękuję za wyrozumiałość.

romantv

#57
 jak oprawki będą dobrze dopasowane do głowy Mamy i sensor oddalony ok 7cm od twarzy, to też trącają go ciągle? Obecnie powinno działać to tak, że nawet jak się go przestawi w znacznym stopniu ok 1 cm to po wciśnięciu przycisku "skan" powinno działać bez problemów.
Oczywiście jak przyjadę to wyślę Panu taki sensor przymocowany do pudełka.
Pozdrawiam
Roman


PS
Przesyłka dotarła do Świnoujścia.

marek

Dziś mieliśmy odwiedziny szefa firmy od wentylacji domowej'' ventamed''Zielona Góra Dr.Trznadla,jak dowiedział się że testujemy System Sensor,prosił o namiary na Pana P.Romanie,opiekunki dały wizytówkę co była w pudełeczku.
pozdrawiam

irena

Witam Panie Romanie !
Jaki dekoder Cyfry  plus obsługuje system sensor?