Studiowanie i pracowanie z SLA

Zaczęty przez Ogaruus, 01 Marzec 2014, 13:24:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

retina

Ja również jestem pełna podziwu :) naprawdę fajnie się to czyta no i gratuluję samych piątek! :D

Ogaruus

Dzięki za słowa otuchy :)
Oscar - co do efektów wentylacji nocnej to napiszę za kilka dni. Dzisiaj byłam wentylowana od 22 do 3 w nocy, ponieważ obudziłam się z totalną suchością w buzi. Do tego mąż narzeka, że się nie wyspał, bo po pierwsze szumiało mu, a po drugie podobno wydaję dziwne dźwięki. No ale cóż, przyyzwyczai się.
dzisiaj byłam na przedstawieniu Bożonarodzeniowym w przedszkolu. o 12 w południe okazało się, że dzieci mają być ubrane na biało, a tu kicha, bo nie mamy takich ubrań bo są niepraktyczne. Na szczęście mam mamę, która znajdzie rozwiązanie z każdej sytuacji i znalazła na strychu stare białe body i szybko przerobiła je na podkoszulek. Oczywiście Tomek wymiatał na przedstawieniu i jestem z niego dumna :)
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Ogaruus

Sesja, sesja i po  sesji. Jednego egzaminu nie zdałam w pierwszym terminie (zabrakło jednego małego punkciku) ale w drugim terminie powtórzyło mi się dużo pytań z poprzednich lat, także zdane bez problemu.
Co do zdrowia to niestety jest bardzo źle. Całą zimę przesiedziałam w domu i mam strasznie słabe nogi. Do tego prawą stopę wygina mi na zewnątrz przez co źle mi się chodzi i utrzymuje równowagę. Ogólnie czuję się bardzo słaba. Na uczelni ledwo daję radę, zwłaszcza jak muszę wyjść po schodach albo otworzyć ciężkie drzwi...
W tym semestrze mam tylko cztery przedmioty, ale niestety nieciekawe. Muszę się teraz skupić na pisaniu licencjatu, niestety promotora mam do bani.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

anna01

No to serdeczne gratulacje!!! Wiosna idzie, rozruszasz się troszkę i więcej optymizmu w ludzi na wiosę wstępuje  ;D
Piszesz że masz synka w wieku przedszkolnym, ja mam córcię, która w tym roku skończy 4 lata. Obecnie "bujamy się" i diagnozujemy pasożyty u Adki - przedszkolakuje od lipca i chyba ma jakiegoś obcego, bo je słabo i chuda jak patyk  :-[

oscar

Aniu
Jesteś wielka - gratuluje sesji i życzę sił na licencjat
Łącze się z Toba w bólu siedzenia w domu przez cala zimę. Ale cieszmy się ze jeszcze Ty możesz chodzić, ja siedzieć, widzimy świat za oknem, rozmawiamy... marna to pociecha, ale zawsze jakaś
I masz racje, że drzwi to jeden z gorszych przeciwników wymagających siły i sprytu – pomne drzwi w pracy; mało, ze sprężyna i siłownik, to jeszcze czytnik kart umieszczony na wysokości głowy. To była taka ekwilibrystyka, że się dziwie czemu mnie ochrona nigdy alkomatem nie sprawdziła, chyba dlatego, że sami mieli niezły ubaw i robili zakłady ,,wejdzie / nie wejdzie dzisiaj",.
O
Andrzej Zaremba ,,Życie bez nerwów" – to opowieść o 7 latach życia z SLA

masza

Aniu, Ty Kujonie! ;D
BRAWO TY!!!
Licencjat pójdzie jak po maśle! Zobaczysz!
Promotor to pryszcz! Nie przejmuj się i rób swoje.
Złe samopoczucie to też efekt przedwiośnia. Zdrowi ludzie są osłabieni, a my nie możemy? Daj sobie trochę czasu. Przyjedzie słonko i naładujemy bateryjki! 8) 
Już niedługo!
Pozdrawiam Cię cieplutko  :-*

Ogaruus

Dzisiaj oficjalnie zakończyłam semestr zimowy, złożyłam indeks do dziekanatu i pora zacząć ostatni etap robienia licencjatu. Wprawdzie mamy tylko 4 przedmioty, ale masakrycznie trudne, ale tym będę się spinać dopiero przed sesją. Książki wypożyczyłam i od weekendu ruszam z pisaniem pracy licencjackiej.
Niestety mam coraz gorsze nogi tj. mniej siły i wyginanie stóp na zewnątrz, ale spróbuję kupić ortezy żeby mi się lepiej chodziło. Wczoraj zamontowaliśmy pierwszy uchwyt w łazience, bo nie jestem w stanie dźwignąć zadka z kibelka bez przytrzymania się o coś :(
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

oscar

Ania

W sprawie kibelka – zdecydowanie polecam nakładkę podwyższającą. Oczywiście musisz sama zaobserwować i zdecydować, czy z wyższego poziomu łatwiej Ci się wstaje niż z niższego. Ale nawet w kolejnym etapie jak wysiadają też ręce, to i opiekunom jest łatwiej podnieść delikwenta z wyższego kibelka.
U mnie np. poręcze nie zdałyby egzaminu – za mało sprawne ręce.
Przy jednej mało sprawnej ręce i patologicznie sprawnych nogach, dzięki stopniowemu podwyższaniu nakładki, zapewniłem sobie niemal  rok dodatkowej samodzielności kibelkowej 

 http://www.pomocedlaseniora.pl/nakladka-na-sedes-69 
Andrzej Zaremba ,,Życie bez nerwów" – to opowieść o 7 latach życia z SLA

Ogaruus

Jak na razie radzę sobie bez problemu z poręczą. W przyszłości na pewno wezmę twoje rady pod uwagę ;)
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Ogaruus

pierwsze kolokwium w tym semestrze z hiszpańskiego napisałam wczoraj, także powoli trzeba się zmobilizować intelektualnie. Aczkolwiek w święta na pewno nic nie podziałam, bo jedziemy do teściów na wieś.
Dzisiaj przyszło do mnie pismo z ZUS-u o podwyższenie renty z 643,02zł do 644,69zł, jak tak dalej będą zwiększać to niedługo zostanę milionerem :D
Wszystkiego dobrego!!!
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

masza

No, no! kupa kasy!  :o
Szykuj walizki, bo gdzie Ty te miliony upchniesz?! ;D
Jak by co, pomogę!
Ja dostałam prawie 6 zł podwyżki! Klękajcie narody, całujcie pierścienie!!! >:D 
Dobra zmiana całą gębą!

Buzki wiosenne!
Odpoczywaj  :-*

Maria

"Życie to nałóg, który trudno jest rzucić.
Jeden oddech nigdy nie wystarcza.
Odkrywasz, że chcesz zaczerpnąć następny."

Ogaruus

Właśnie do tego pisma o zwiększenie kwoty renty była informacja, że dostane 400zł jednorazowo w marcu. Na konto wpłynęło mi 1325,63zł.
Czyli 1325,63 - 400 - 644,63zł = 281zł. Nie rozumiem skąd wzięło się to 281zł.
Mógłby ktoś mi to wyjaśnić, bo nie mam pojęcia jak działa ZUS
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

masza

Może to zasiłek pielęgnacyjny? Czyżbyś dotąd nie miała? Choć to trochę za dużo.  Ostatnio to było 200 zł/m-cznie.
Albo jakieś wyrównanie?
Napisz maila z zapytaniem  do ZUSu. Bo jak każą oddać to będzie przykro.
 Ich platforma internetowa całkiem fajnie działa.Przynajmniej w moim Oddziale ZUS.

Ja dostanę całe 50 zł! HURRRA!!!
Jak dołożę 20 zł to starczy na rehabilitację!
Caaałą godzinę! SUPER!!!
A że JEDNĄ na rok! To już mniej ważne przecież...
Po 25 latach pracy w oświacie i odprowadzaniu składek i podatków od każdej zarobionej złotówki...

Sorry, ale czasem sarkazm sam się ciśnie na usta wobec cynizmu rządzących... każdej opcji. Nie tylko obecnie nam panującej... choć w moim prywatnym rankingu, obecni "wybrańcy Suwerena", biją wszystkie rekordy.

Pozdrawiam cieplutko;)
 



oscar


Są sprawy na tym świecie o których nawet fizjologom  się nie śniło ...
A ZUS-u to i KGB nie rozgryzie, a co dopiero my malutcy chorzy renciści
A my chorzy, rentierzy, emeryci ... jak śpiewaliśmy przez lata, tak śpiewamy nadal dzisiaj i będziemy śpiewać jutro znany szlagier ,,Oj naiwny, naiwny, naiwny ..."
Andrzej Zaremba ,,Życie bez nerwów" – to opowieść o 7 latach życia z SLA

Ogaruus

Już wiem skąd 281złl. Wyszła nadpłata w PIT-cie :D
nie wiem czy mi przysługuje zasiłek pielęgnacyjny skoro jeszcze chodzę, mówię itd. i czy nie będzie problemu jeżeli (oby) uda mi się skończyć studia i pójść do pracy.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

masza

Ale fajnie! No to poszalej!
W sumie nie wiem jakie są kryteria dodatku pielęgnacyjnego. Też bym o nim nie wiedziała gdyby lekarka, która przyjechała do mnie z ramienia komisji orzekającej ZUS, nie powiedziała o tym. I sama mi wypisała wniosek. Ja też jeszcze chodziłam, choć z pomocą i mówiłam [bez pomocy]

No i śpiewam sobie z Oscarem "Oj naiwna, naiwna, naiwna...
doczytałam szczegóły dobrodziejstwa władzy... nie dostanę nawet 50 zł!
Bo jest określone kryterium dochodowe BRUTTO! I dodatek pielęgnacyjny też jest wliczany do dochodu!
SUPER!
Zatem sukces sukcesem! A rzeczywistość drobnym druczkiem!

http://www.rp.pl/ZUS/303039986-Prawo-do-jednorazowego-dodatku-dla-emeryta-i-rencisty---od-czego-zalezy.html#ap-1

magda83

Witajcie,
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje z ZUS gdy osoba jest całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. Przy czym oczywiście trzeba osobny wniosek złożyć do ZUS o to, żeby ustalił lekarz orzecznik czy osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji.. Jest to kwota około 195,67 zł wypłacana co miesiąc razem z rentą.
Ewentualnie jeżeli ma się ustalony znaczny stopień niepełnosprawności wówczas można się starać o zasiłek pielęgnacyjny z ośrodka pomocy społecznej (GOPS,MOPS). Tam się składa tylko wniosek wraz z orzeczeniem i przyznają takie świadczenie w wysokości 153 zł miesięcznie.
Pobiera się jedno ze świadczeń, to z ZUS jest wyższe ale jest więcej zachodu z załatwieniem.

Ogaruus

Dziękuję za odpowiedź. Ja mam akurat ten zasiłek pielęgnacyjny 153zł.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Maria

Warto dodać, że zasiłek piel. z MOPSu nie wlicza się do dochodu i nie podlega opodatkowaniu.
"Życie to nałóg, który trudno jest rzucić.
Jeden oddech nigdy nie wystarcza.
Odkrywasz, że chcesz zaczerpnąć następny."