Jak załatwić dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u?

Zaczęty przez madzia84, 06 Styczeń 2009, 15:07:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

madzia84

Mam pytanie czy ktos by mi napisal jak zalatwic dla mamy zasilek pielegnacyjny z ZUSU.Moja mam jest po udarze mozgu ma sparalizowana lewa strone .Porusza sie tylko i wylacznie z moja pomoca.Bardzo prosze o pomoc.Moja mama jest na emeryturze >:(

gosiab

Zasiłki pielęgnacyjne są obecnie przyznawane i wypłacane w imieniu wójta/prezydenta miasta przez Działy świadczeń rodzinnych ośrodków pomocy społecznej lub urzędów gmin.Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i przede wszystkim posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy/Miejski Zespół ds Orzekania o niepełnosprawności

Pawel

#2



Chorzy, którzy są uprawnieni do otrzymywania renty lub emerytury, jeśli zostali
uznani za całkowicie niezdolnych do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, mają prawo ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatek pielęgnacyjny
w wysokości około 153 zł.


Wyst?arczy w ZUS złożyć stosowne pismo. N?ajlepiej z?apyt?a wj ZUS.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

teresa

#3
Można ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny w ZUS jak napisał Paweł, albo o zasiłek pielęgnacyjny w MOPS tak jak napisała Gosia. W obu przypadkach trzeba złożyć wniosek /druki są w posiadaniu lekarzy/ o przyznanie świadczenia wypisany przez lekarza prowadzącego najlepiej z zaznaczeniem, że mama nie jest w stanie zgłosić się na Komisję Lekarską. W takim przypadku MOPs orzeka zaocznie stopień niepełnosprawności, a ZUS przysyła lekarza Orzecznika do domu chorej. Do wniosku dobrze jest dołączyć kserokopię kart informacyjnych ze szpitala.
Osobiście proponuję najpierw złożyć do MOPS ponieważ wbrew pozorom zasiłek pielęgnacyjny jest lepszy od dodatku pielęgnacyjnego bo w niektórych przypadkach nie wlicza się do dochodu.
Kwota dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego jest taka sama.

Każdej uprawnionej osobie niepełnosprawnej przysługuje tylko jedno z w/w świadczeń.

gosiab

Pozwolcie,że uporządkuję:
zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny sa dwoma różnymi świadczeniami wypłacanymi na podstawie odrębnych przepisów prawa.

dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez Zus osobie,która nabyła prawo do renty lub emerytury własnej i została uznana przez orzecznika Zus za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji.Z doświadczenia wiem,że orzecznicy zus-u raczej nie za często tak orzekają

zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez ośrodek pomocy społecznej/urząd gminy przysługuje osobie,kórej orzecznik powiatowego/miejskiego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności stwierdził znaczny stopień niepełnosprawności (ew.umiarkowany,jeżeli niepełnosprawnośc powstała przed 21 r.życia).Osoba taka może byc uprawniona do emerytury wlasnej i pobierac ją z zus-u,może pobierac rentę rodzinną,socjalną lub nie miec w ogóle uprawnień do tych świadczeń.

W obu przypadkach należy zacząc od złożenia wniosku - oczywiście wypelnionego przez lekarza prowadzącego- do zusu o ew.ustalenie niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub do powiatowego/miejskiego zespolu o ustalenie stopnia niepełnosprawności.Konieczne jest przedstawienie posiadanej dokumentacji lekarskiej i poddanie sie badaniu przez lekarza.Zarówno lekarz orzecznik zus,jak i powiatowego zespołu może to badanie przeprowadzic w domu,jeżeli chory nie może stawic sie osobiście na Komisję,co powinien zaznaczyc lekarz prowadzący we wniosku.
Nie wiem jakie są przyczyny,ale łatwiej jest uzyskac orzeczenie o znacznym stopniu niepelnosprawności(uprawniające do zasiłku) niz o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji(uprawniające do dodatku).
Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest decyzją administracyjną wyłącznie po złożeniu wymaganych dokumentów - tj.prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i wypełnionego druku wniosku (.do pobrania w urzędzie gminy).Nie spotkałam sie z praktyką "zaocznego" wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego,moga natomiast na okres oczekiwania na zasiłek pielęgnacyjny byc przyznawane inne świadczenia (zasiłki z pomocy społecznej).
Tak jak wspomniała Tereska,oba świadczenia są w prawie takiej samej wysokości,osobie uprawnionej do dodatku z zus nie przysługuje zasiłek z ops/urzędu gminy.
W świadczeniach pomocy społecznej zasiłek pielęgnacyjny traktowany jest niestety,jako dochód własny (podobnie jak dodatek pielęgnacyjny do emerytury/renty własnej).

gosiab

Terenia,wbrew pozorom wszystko pewnie się zgadza.
Dodatek mieszkaniowy nie jest świadczeniem pomocy społecznej ( a o świadczeniach pomocy społecznej pisałam twierdząc,że do dochodów osoby ubiegającej się o pomoc wlicza się prawie wszystko),choć zdarza się,że jego realizację urzędy gmin zlecają ośrodkom pomocy społecznej (w Warszawie np."dopłaty do czynszu" w całości realizują Wydziały Zasobów Lokalowych odpowiednich urzędów dzielnic,a nie ops-y).Zasady przyznawania i wypłacania dodatku regulują przepisy ustawy o dodatkach mieszkaniowych.Nie jestem w tej chwili stwierdzić (musiałabym pogrzebać w przepisach),czy przy ustalaniu uprawnień do dodatku mieszkaniowego w myśl tej ustawy do dochodu doliczany jest zasiłek pielęgnacyjny.
Przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej (a więc np.zasiłków stałych,okresowych,celowych,pomocy usługowej,obiadów,rzeczowej i in.)od dochodów odlicza się wyłącznie miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym,składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz ew.kwotę alimentów Swiadczonych na rzecz innych osób.Oznacza  to,zgodnie z ustawą o pomocy społecznej,że za dochód uważnane jest własne świadczenie netto (renta,emerytura,uposażenie z tyt.zatrudnienia,)zasiłek pielęgnacyjny,świadczenia rodzinne,a także przyznany dodatek mieszkaniowy i inne (np.deklarowana pomoc osób bliskich).

Tereniu,sama piszesz że zaocznie otrzymałaś orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (co pewnie w szczególnych,wyjątkowych sytuacjach jest możliwe),a nie zasiłek.Aby wypłacić zasiłek konieczne jest właśnie orzeczenie (zasiłku nie można wypłcić "zaocznie").

teresa

Zgadza się Gosiu wkradł mi się błąd w informacji, ale oczywiście miałam na myśli to, że orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności jest równoznaczne z nabyciem prawa do zasiłku pielęgnacyjnego ;D

Bożenka_

Madziu.
Najprościej jest złożyć do ZUS wniosek o przyznanie pierwszej grupy inwalidzkiej i dodatku pielęgnacyjnego. W 2006 roku odchodząc na emeryturę składałam równocześnie wniosek o grupę inwalidzką i dodatek pielęgnacyjny. Nie muszę teraz brać zaświadczeń od lekarza aby odliczyć sobie od podatku pieniążki za leki. Emeryt też może mieć grupę inwalidzką. Dodatek pielęgnacyjny jaki otrzymuję przy emeryturze nie jest opodatkowany.

gosiab

Grupy inwalidzkie były orzekane do końca sierpnia 1997r przez funkcjonujące przy Zus Komisje ds.Inwalidztwa i Zatrudnienia.,obecnie lekarz orzecznik Zus może orzec o częściowej niezdolności do pracy (dawna III grupa),całkowitej niezdolności do pracy (dawna II grupa) i całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa;orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji daje uprawnienie do dodatku pielęgnacyjnego).O niepełnosprawności (a więc inwalidztwie)orzekają powiatowe/miejskie zespoły ds orzekania mogąc ustalic lekki stopień niepełnosprawności (można uznac,że mogłaby to byc dawna III grupa),umiarkowany stopień niepełnosprawności (dawna II grupa) i znaczny stopien niepełnosprawności (ew.dawna I grupa).Ta dwutorowośc powoduje,że ta sama osoba (i z takimi przypadkami z racji pracy zawodowej mam dośc często do czynienia) przez orzecznika zus zostaje uznana za całkowicie zdolną do pracy i równocześnie przez orzecznika zespołu za niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym lub nawet znacznym(!)
Ps.zasiłki pielęgnacyjne wypłacane przez ops-y/urzedy gmin też nie są opodatkowane i oskładkowane

Bożenka_

gosiab.
Masz rację. W 2004 roku otrzymałam z powiatu znaczny stopień niepełnosprawności na stałe z zaznaczeniem, że ze względów społeczno-psychologicznych praca wskazana w dotychczasowym miejscu i warunkach. Pracowałam i dlatego nie starałam się o zasiłek pieniężny. Załatwiałam go dopiero w 2006 roku, po przejściu na emeryturę. Wydawało mi się to bardziej uczciwe.

teresa


"W 2006 roku odchodząc na emeryturę składałam równocześnie wniosek o grupę inwalidzką i dodatek pielęgnacyjny. Nie muszę teraz brać zaświadczeń od lekarza aby odliczyć sobie od podatku pieniążki za leki."

Bożenko możesz bliżej wyjaśnić treść powyższego cytatu? Ja też nie mam zaświadczeń od lekarza, a co więcej odliczam od podatku kwotę 2.280zł na cele rehabilitacyjne. Robię to od 5 lat, wtedy opierałam się na jakimś przepisie ale dziś nie pamiętam i nigdzie go nie mogę znaleźć.

Bożenka_

Chyba miałam mądrego orzecznika w ZUSie. W uzasadnieniu dopisał mi, że stopień zaawansowania schorzeń wymaga stałego zaopatrzenia farmakologicznego i ortopedycznego oraz pomocy osoby drugiej. Dlatego odpisując leki nie biorę zaświadczeń od lekarza o konieczności ich zażywania.
2280 zł to limit podlegający odliczeniu.
Nie trzeba dokumentować rachunkami używania samochodu na przejazdy osoby niepełnosprawnej oraz opłacenia przewodnika dla osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Bożenka_

Tereniu nie znam numeru dziennika urzędowego regulującego przepisy o ulgach. Może go znajdziesz na stronie wieszjak.pl