Skuteczne rady na odleżyny

Zaczęty przez Kate, 13 Listopad 2008, 22:47:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Kate

Witajcie,

Proszę o informację - jak radzicie sobie z odleżynami i jak im zapobiegać - będę wdzięczna jak zawsze za informację.
Pozdrawiam
Małgośka

wlodek2

Po pierwsze przekładać chorego , do siedzenia kupić specjalną poduszkę przeciwodleżynową , materac przeciwodleżynowy  (przepisze lekarz) i stosować maści na odleżynę . Ale najważniejsze są pierwsze punkty aby nie dopuścić do odleżyny. Bardzo ważana jest dieta wysokobiałkowa  ser jogurt itp.

wlodek2

Najważniejsze nie dopuścić do powstania odleżyny  bo później jest trudno  z nią walczyć a dla chorego okropne cierpienie .

Pawel

Fr?agmenty  "Poradnik dla chorych na SLA/MND"

http://www.mnd.pl/poradnik.htm


Odleżyny
Często miejsca uciskane są wręcz pozbawione czucia i pacjent nie powie nam, że coś go gniecie, czasem nawet nie jest tego świadomy. Wystarczy 30 min. leżenia na twardym
przedmiocie a odleżyna I? gotowa. Stopień pierwszy to zaczerwienie skóry blednące
pod wpływem nacisku palca. Naskórek i mikrokrążenie nie zostało uszkodzone. Zmiana pozycji i odbarczenie ucisku zagrożonej strefy zapobiegnie dalszym zmianom. Następny stopień uszkodzenia to II, czyli utrzymujące się pomimo ucisku zaczerwienienie
- może być widoczny obrzęk, ból lub pęcherze. Można zastosować Sudokrem, odbarczenie uszkodzonego miejsca, zapewnić dostęp powietrza, ewentualnie opatrzyć specjalistycznymi opatrunkami, jeżeli uszkodzenie pogłębia. Rozsmarowany na ranie Nu-gell przykryty opatrunkiem Tielle, w zależności od uszkodzenia, może pozostawać do 7 dni. Innym środkiem zapewniającym prawidłowe warunki gojenia jest Hydrocoll, jego zaletą jest kształt dostosowany do okolicy krzyżowej lub pięty i łokcia. Szczególnie
ważne jest zabezpieczanie opatrunkiem okolic narażonych na zanieczyszczenie, czyli okolicy krzyżowej.
III? odleżyny wg Torrenca to już rana powierzchowna, obejmująca tkankę podskórną.
Jest ona ograniczona, ma kolor czarny lub brązowy, a w przypadku jej zakażenia - charakterystyczny zapach. Tutaj również stosujemy specjalistyczne opatrunki, ale ich dobór i postępowanie z raną pozostawiamy personelowi fachowemu. Czasem, kiedy martwica na ranie jest duża, wymaga chirurgicznego zabezpieczenia i podawania antybiotyków.
Odleżyna IV? obejmuje tkankę podskórną i naczynia, i też jest leczona przez chirurga,
podobnie jak V?, który obejmuje mięśnie i jest naprawdę poważnym powikłaniem unieruchomienia. Leczenie takich odleżyn jest trudne i długotrwałe. Dlatego szczególnie
ważne jest zapobieganie ich powstawaniu. Ryzyko powstawania odleżyn można zmniejszyć poprzez skrócenie działania siły nacisku, czyli zmianę pozycji. Gdy pacjent ma materac przeciwodleżynowy, wystarczy zmiana pozycji co 4 ? 6 godzin, w innym przypadku zalecane jest obracanie co 2godziny. Chorego odwracamy z pozycji płaskiej na plecach najpierw na jeden bok, potem znów na plecy lub na drugi bok, chroniąc kończyny
pacjenta. Ważne jest zadbanie, by stopy nie opadały. Podpieramy je zwiniętym w wałek kocem, by zachować ich fizjologiczną pozycję. By zapobiec przykurczom, wkładamy
w dłonie małe wałeczki - mogą to być zwyczajne ściereczki kuchenne lub specjalne
piłeczki rehabilitacyjne. Szczególną ostrożność należy zachować przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych np. basen podajemy ostrożnie, by nie uszkodzić naskórka. Stosujemy pieluchomajtki jednorazowego użytku, podkłady chłonące. Unikamy pozostawiania
pacjenta w zanieczyszczonej bieliźnie. Czasem lepiej nie zapinać pampersa, korzystniejsze jest zostawienie pacjenta ułożonego na czymś wchłaniającym, bowiem wszelkiego rodzaju pieluchomajtki nie przepuszczają powietrza. Pozwólmy skórze oddychać.





Materace przeciwodleżynowe
Odleżyny są ogromnym problemem dla chorych będących w takim stadium SLA, w którym mają bardzo ograniczony zakres ruchu i przez dłuższy czas przebywają w łóżku
lub na wózku. Świetnym sposobem zapobiegania oraz leczenia odleżyn są materace
i poduszki przeciwodleżynowe. Czym się one różnią od standardowych materacy i siedzisk wózków? Odleżyna powstaje, gdy wskutek długotrwałego ucisku, dużej wilgotności,
słabego dostępu powietrza rozwija się zakażenie. Leżąc lub siedząc, chory mający ograniczone możliwości poruszania się, własnym ciężarem uciska ciągle te same części ciała a pot i słabe przewietrzenie dopełniają ?dzieła?. Materace oraz poduszki przeciwodleżynowe zapobiegają długotrwałemu uciskowi na jedno miejsce, usprawniają
przewietrzanie, przez co ograniczają wilgotność dzięki swojej specyficznej budowie.
Materace zbudowane są z dwóch lub więcej rzędów komór, do których za pomocą pompy wtłaczane jest powietrze. Pompa wypełnia powietrzem różne komory tak, że ciało osoby leżącej na takim materacu podpierane jest na zmianę w różnych miejscach. Mechanizm pompy mając zaprogramowane działanie stale zmienia część materaca, w które tłoczy powietrze.
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze materaca przeciwodleżynowego?
- Pompy. Wydajność pompy mierzy się w litrach na minutę, (czyli ilość litrów tłoczonego
powietrza w czasie jednej minuty); wartość lub zakres wartości utrzymywanego ciśnienia, która podawana jest w jednostkach ? mmHg (im niższe tym lepiej); obecność lub brak trybu statycznego; dostępność filtrów powietrza. Należy zwrócić uwagę na zaawansowanie
technologiczne panelu sterowania świadczące o wysokiej klasie sprzętu (klawisze dotykowe itp.).
- Materac. Im jest większa grubość materaca, tym lepiej, z zaznaczeniem, że te o grubości
powyżej 20 cm są przeznaczone tylko dla chorych leżących, którzy nie będą uzyskiwać
pionowych pozycji ciała na łóżku np. siedząc (grubość zawiera się mniej więcej w przedziale od 5 do 20 cm); dostępne pokrowce, ich ilość, sposób mocowania i rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane; sposób mocowania materaca do łóżka oraz najważniejsze
- czy pasuje on do konkretnego łóżka, które posiadamy.
Poduszki przeciwodleżynowe również mogą być oparte o podobny sposób działania jak prezentowane powyżej materace, ale w sprzedaży dostępne są również tańsze poduszki
bez systemu zmiennociśnieniowego spełniające swoją funkcję dzięki właściwemu
profilowaniu, wentylacji oraz materiałowi, z jakiego zostały stworzone. Jaką zatem poduszkę wybrać? Najlepszą poduszką przeciwodleżynową jest poduszka zmiennociśnieniowa,
niestety, zazwyczaj bardzo droga, ale w przeciwieństwie do łóżka, chorzy rzadko spędzają tak dużo czasu na wózku, aby była ona niezbędna. Dlatego osobom, które obawiają się odleżyn, a spędzają na wózku najwyżej kilka godzin, wskazane są inne rodzaje poduszek. Wybierając taką poduszkę skupmy się jedynie na jej rozmiarze pasującym do wózka oraz wygodą sprawdzoną podczas próbnego użytkowania.
74
Dofinansowanie
NFZ refunduje zakup materaca przeciwodleżynowego 9294.02 do kwoty 385 zł (70% z limitu 550 zł) oraz poduszki przeciwodleżynowej 9294.01 do kwoty 70 zł (70% z limitu 100 zł). PCPR może dofinansować zakup do 150% wartości kwoty limitu NFZ + 100% zapłaconej kwoty udziału własnego czyli do 30% z limitu , czyli odpowiednio do: materaca
przeciwodleżynowego 990 zł oraz poduszki przeciwodleżynowej do 180 zł. Razem daje to możliwą pomoc finansową do kwoty: 1375 zł dla materaca przeciwodleżynowego
i 250 zł dla poduszki przeciwodleżynowej.
Przykład
Chcemy kupić zmiennociśnieniowy materac przeciwodleżynowy 1900 zł. NFZ refunduje
nam 385 zł. PCPR refunduje 990 zł, co razem daje 1375 zł uzyskanych z NFZ i PCPR. Wynika z tego, że musimy dopłacić z własnej kieszeni 525 zł (1900 zł ? 1375 zł = 525zł).
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

dario

Witaj Małgosiu.Ja opiekuję się moją mamą leżącą od ok 18 miesięcy i odleżyn nidgy nie miała i nie ma.W jej przypadku materac przeciwodlezynowy ze zmiennym ciśnieniem nie był najlepszym pomyslem,ponieważ jest wykonany z tworzywa sztucznego i skóra się bardzo pociła po prostu gorąco.Od ponad roku mamy materac z gąbki gofrowanej o rozmiarach 200cmx90 cm grubość 15 cm i mama jest z niego bardzo zadowolona.Podam namiary na producenta tego materaca 0606 178 842.Często przewracać na boki i masować plecy.W przypadku pojawienia się zaczerwienienia uzywać maść alantan.Pisz w razie pytań.Pozdrawiamy wraz z moją mamą

kordelia

Na niewielkie zaczerwienienia stosujemy zazwyczaj Sudokrem, Maść propolisową...
Każde drobne uszkodzenia skory zabezpieczamy, by nie miała kontaktu np. z moczem.
Pościel w łóżku pacjenta musi byc gładka i sucha bez zagnieceń. To bardzo ważne.
Stosujemy nawilżanie i natłuszczanie skóry po każdym umyciu.
Zmiana pozycji co 3 h. Na materace ze sztucznego tworzywa stosujemy pokrowce przepuszczające powietrze, sa zazwyczaj w zestawie, dając możliwość prania.

Kate

Jesteście cudowni - BARDZO WAM dziękuję zwłaszcza za te rady praktyczne .
Pozdrawiam
Małgośka

tawior

Prześlę biuletyn o odleżynach na Twój adres.
Mój adres: tadeusz@siewior.pl

Deny

#8
Witam

Ogromna prosba, o radejak soboie radzic przy bólu pochodzacego od odlezyny na kości ogonowej.

Zaznaczam ze materac zmienocisnieniowy jest, ae mimo wszysko zrobila sie odlezyna i tata cierpi, smarujemy roznymi specyfikami, ale czy mozna jakos zmmniejszyc odczuwanie bólu?

pozdrawiam
Deny

teresa

Nie mam żadnej wiedzy w tej dziedzinie, ale myślę, że powinniście zapisać tatę do przychodni paliatywnej w Waszym mieście. Odleżyny jak najbardziej kwalifikują się do opieki hospicyjnej. Po założeniu karty przyjdzie do taty lekarz i pielęgniarka, aby zbadać i zalecić odpowiednie leczenie. Te przychodnie specjalizują się również w leczeniu bólu.
Od tej pory tata będzie pod stałą opieką pielęgniarską. Nie mogę wskazać Ci adresów bo nie wiem w jakim regionie Polski mieszkasz. Odsyłam Cię na naszą stronę główną  gdzie znajdziesz link do bazy danych.
pozdrawiam

Deny

Witam

Tata jest pod opieka, learza i pielegniarki orazrechabilitantki, ma wentylacje domowa.

pozdrawiam

Bożenka_

Aby odciążyć czasowo nacisk na kość ogonową spróbujcie podkładać kółko, nawet takie do nauki pływania. Materacyk z gorczycy też może ulży. Gorczyca ma właściwości lecznicze. Można coś takiego uszyć samemu, wtedy jest o wiele taniej.

Bożenka_

BIAFINE emulsion, to francuska emulsja, maść działająca przeciwbólowo, lecząca głębokie rany oparzeniowe ( nawet po radioterapii ), odleżynowe rany także łagodzi, leczy. Nie wiem czy jest dostępna w polskich aptekach. Ja dostałam ją od francuskich przyjaciół. Mnie osobiście bardzo pomogła.

wlodek2

Ostatnio czytałem o miodzie manuka , podobno likfidują odleżyny .Zobacz w internecie . O środkach przeciwbólowych nie słyszałem. Musicie koniecznie zagoić tę odleżynę . Dieta białkowa  sery to bardzo ważne aby nie tworzyły się odleżyny.

camelka

Kochani,
poradźcie proszę sprawdzowne medoty, co zastosować na odleżyny II stopnia, gdy jest zaczerwienienie i powstały pęcherze?

Mamie wyszła pierwsza w zyciu odleżyna na boku stopy, pod spodem palców  i piętce. Mama zaopatrzona jest w materac zmiennociśnieniowy oraz ma założone na stopy takie gąbczaste z wypustkami papucie.

Przez lata stosowaliśmy płyn przeciwodleżynowy PC 30 V, ponadto smaruję mamie stopy maścią na bazie Lanoliny, Eucerini i sol bonici a także masuję opukuję stópki.

Czy przy odleżynach II stopnia z pęcherzami należy utrzymywać suche czy mokre tłuste środowisko?
Czym smarować, kremy, żele? I kiedy plastry, opatrunki?

Czy ktos zna i stosował może Cicabio Lioton z Biodermy? Zawiera talk wiec nie wiem czy dobrze.

Czy oprócz leczenia zewnętrznego odleżyn można stosować cos od "wewnętrz" np. witaminy?

Mama ma na stopach skarpetki, ponieważ ma słabiutkie krązenie, puls 40 i wciąz jest jej zimno, ręce i stopy momentalnie sinieją. Czy skarpetka mogla spowodować odlezyne? Choć sama wątpie, bo 9 lat choruje i stosowaliśmy w domu podobne metody.

camelka

Kochani naprawdę nikt z Was nie miał doświadczenia z odleżynami?
Staram się jak mogę by szybko zeszły, ale nie wiem czy idę dobrym torem. Nie ma to jak sugestia osób z doświdczeniem.

Wiktoria

Chętnie bym Ci pomogła ale mój Ojciec nie miał jeszcze odleżyn z pęcherzykami. Pojawiło mu się miesiąc temu zaczerwienienie na kości ogonowej i piętach ale już minęło. Pod pięty podłożyliśmy wałki zrobione z ręczników żeby nie dotykał stopami łózka a na kość ogonową zakupiliśmy takie koło do siedzenia i do leżenia żeby siedząc czy leżąc nie leżał tą częścią na łóżku tylko w powietrzu. Też mamy materac z pompą automatyczną. Pielęgniarka poleciła nam krem Penaten oraz parafinę. Dziennie już teraz parafiną smarujemy całe ciało a Penatenem tylko zaczerwienienia.

Pozdrawiam

martyna

Na pięty mamy krążki-pięta do dziurki i nic nie dotyka,pod pupę też są takie krążki tyle że większe.Najważniejsze,żeby często zmieniać pozycje .Na przykład w nocy wstaję co 2 godziny ,żeby mamę przekręcić.W ciągu dnia też zmieniamy pozycje.Codziennie po ćwiczeniach wklepuje mamie na całe ciało spirytus z bursztynem( na litrową butelkę spirytusu wsypuję 1/4 bursztynu-dobę postoi i gotowe.)Nasmaruje i oklepuje,ten specyfik od dawna jest używany u nas.Kaszuby używają to  na różnego rodzaje bóle .Dodatkowo smaruję Sudocremem i Balosolanem,również Żel z Żywokostem jest dobry.Wczoraj pojawił się na biodrze mały pęcherz z wodą- od pampersa.Smaruje i  zaczerwienienie znika.

markiz

Jestem z problemem odleżyn na bieżąco teraz. Na początku byłem przerażony, stosowałem wszystkie zabiegi o których usłyszałem i wyczytałem. Maści, zmiany pozycji, oklepywanie spirytusem, masaże - niestety odleżyny i rany, i tak powstały. Koleżanka poleciła mi na gojenie odleżyn zastosować opatrunki z miodu Manuka (ja czasem smaruję bezpośrednio) - i polecam go sam, bo goją się bardzo ładnie. Dobre też okazały się plastry Hartmana. I przede wszystkim systematyczność w zabiegach.

tatarka1

kochanirady jakie podajecie wszystkie sa bardzo dobre,ale musicie tez zwrócic uwage na jakość skóry chorego i co mu tak naprawde pomaga. Opiekuje sie już 5 lat mężem i nie ma odlezyn,jet miejsce zmienione oczywiście ale odlezyn brak [ pośladki] na piętach wogóle nie ma nawet zmian nie wspomnę o odlezynach bo nie ma.
co stosuje?
- płyn pinol -[przeciwodlezynowy ] do smarowanie
- balsam biotubic j/w
- plastry na miodzie manuka! owszem ale w przypadku mojego meza nie sprawdziły się poniewaz  robiły "wżery"

- początkowo stosowałam hydrożele -aquażel też sie nie sprawdziły
- teraz w razie podejrzeń i niepewności stosuję opatrunek granuflex - super
- płyn do mycia części ciała na odlezyny płynem ocenisept - stosowany jest równiez przy   cięzko  gojących sie ranach.
płyn PC 30 złe wspoienia ,moż w początki u leżącego chorego owszem ale później robiła sie "zdarta skórka" - wtedy stosowałam maść tiobiotic - skuteczna
obecnie stosuję płyny w/w i maść robioną  -w zastępstwie tej maśći może byc balsam balneum ale maść na receptę 200g kosztuje 10 zł a mała tubka balneum 30g około 20 zł i właściwie wystarcza na dwa smarowania.jeśli ktoś jest zainteresowany recepturkąna maść robioną - wypisana przez lekarza to ja jutro tu zaglądnę.
ważne też jest toaleta - u mnie sprawdziło się szare mydło [ dostępne w aptekach] i balsam crem tene lub seni -
oczywiście wietrzenie miejsc narażonych na odlezyny,przekładanie,masowanie oklepywanie - ie stosująć spirytusu ponieważ wyszusza skórę i ta skóra narażona jest na otarcia nawet spowodowane pieluchom lub gazikiem. to tyle z moich doświadczeń




lek.spec.

pielęgnacja przeciwodleżynowa jest najważniejsza i każdy ma tu swoje doświadczenia ja dodałbym tylko , że przy podejrzanej skórze dobrze robi laser biostymulacyjny.
Zmienioną skórę naświetlać laserem IR 1500Hz 10 min. 2 x dziennie.nie zaniedbując pielęgnacji p/odleżynowej.

Kate

U nas sprawdza się tran  ( dostępna też jest maść tranowa ).
Małgośka

marek

To jeszcze raz;znów zaczynają się u mamy odleżyny,tym razem na skórze na kręgosłupie
1 -stopień chyba,bo jedna czarna skóra,druga zaczerwienienie,rany nie ma.
Proszę o Wasze porady,bo masa w tym wątku i w watku http://mnd.pl/forum/index.php/topic,3504.0.html  specyfików aż sie pogubiłem.
wypisałem sobie:
opatrunek granuflex
plastry hartmana
plaster ze srebrem AtraumanAg
balsam,krem SENi
balsam biotubic
maść tranowa
płyn pinol
płyn octenisept

to co użyć na 1 stopień?
pozdrawiam

jamosia

Marku! Jeśli odleżyna jest czarna to nie jest pierwszy stopień!:(
Stopniujemy w różnych skalach, ale w najpopularniejszej skali Torence'a.
1. Najpierw na "czerwona odleżyna":
Ta z zaczerwienieniem, to :
- jeśli po ucisku palcem zaczerwienienie blednie to I stopień,
- jeśli zaczerwienienie nie blednie to II stopień- na oba stopnie możesz przykleić opatrunek hydrokoloidowy - są różne firmy i różne ceny, ja podam Ci te, które najczęściej używam i najbardziej lubię, ale nie mówię, że inne są złe - Granuflex lub Hydrocoll. Są różne rozmiary więc musisz go dostosowac do rozmiaru zmiany.
Musi poza zmianę (odleżynę) wystawać około 1 cm.
Zanim zakleicie odleżynkę dokładnie dwukrotnie spryskaj zmiane i okolicę octaniseptem. Potem osusz delikatnie gazikiem jałowym i przyklej opatrunek hydrokoloidowy.
Opatrunek może pozostać na odleżynce do 7 dni ale wszystko zależy od odleżyny.
Sam zauważysz kiedy musisz go zmienić. Na tym naklejonym plastrze będzie robił się taki jaśniejszy bąbel. Jak będzie juz dochodził do końców opatrunku to należy go odkleic i zmienic na nowy.
Opatrunki hydrokoloidowe są łatwe w uzyciu dla "laika" i dlatego je polecam.
Ponadto chronią skórę od dodatkowych otarć.

2. Co do odleżynki czarnej to nie mam niestety tak optymistycznych wieści.
Bez oglądnięcia nie określę Ci dokładnie stopnia odleżyny ale na pewno
kolor czarny świadczy o martwicy.
Jeśli mówisz, że nie ma rany to jest to martwica sucha. Pod nią jest rana.
W zależności jak głęboko sięga taki jest jej stopień- ale co najmniej to III stopień odlezyny.
Tu leczenie jest trudniejsze i bardziej czaso- i pracochłonne ale jak najbardziej od wyleczenia.
Należy zacząć od rozpuszczenia i usunięcia tej martwiej tkanki. Pod nią dopiero będzie żywa tkanka, którą będziemy leczyć. Często opiekunowie i chorzy mówią ze przeciez jak usuniemy martwice to zrobi się rana. Niestety- pod martwica nic się nie wyleczy!
Martwice trzeba rozpuścić jakimś opatrunkiem hydrożelowym- ma w sobie dużo wody i spowoduje, że ta czarna tkanka zacznie sie rozpływać, najpierw w żółtą tkankę matwiczą ( martwice rozpływną) i potem gazikiem usuniecie ją z rany.
Ja używam dwa rodzaje opatrunków hydrożelowych - albo płytkę Aquagel  albo Granugel- taki żel w tubce.
Jesli chcesz uzyć aquagelu w płytce ,to pamiętaj aby tak przyciąc płytkę aby tylko dotykała czarnej częsci, na to nałóż gaziki jałowe i zaklej plastrem np. cosmoporem lub omnifixem czyli takim "oddychajacym".
Trzeba to zmieniac codziennie do rozpuszczenia martwicy.
Jeśli użyjesz hydrożelu w tubce Granugel, to nałóż żel także tylko na czarną skórę a na to przyklej opatrunek, który nie wypuści wilogoci np. Granuflex Thin, Hydrocoll thin- taki cieniutki. To także zmieniaj co 24 godziny.
Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.
Za rynku firm jest wiele i wiele opatrunków.. Wiele z nich wypróbowałam i mam dość bogate doświadczenie. Chciałam Ci tu przedstawic w miare krótki sposób leczenia i w miarę prosty stąd ograniczyłam się do kilku preparatów.
Jesli chcesz wiekszej pomocy to zawsze służę, możesz tez wysłać zdjęcia odleżyn wtedy łatwiej będzie mi Ci pomóc.
Pamietaj też, że części preparatów jest w 50 % refundowana i wystarczy recepta na "P" aby leczenie było tańsze. W tym temacie także służe pomocą:)
Ale się rozpisałam...........:)


jamosia

No oczywiście w tym słowotoku pominęłam, że najważniejsza profilaktyka przeciwodlezynowa, której propozycji przedstawiliście tu ogrom!
Ale te miejsca, na których jest juz odleżyna nie powinny wcale być uciskane!!!!!!!!!!!!

marek

Wielkie dzięki Jamosiu,to jeszcze piknij mi które z tych preparatów mogą być refundowane ;D.
Pani Magister to moja sąsiadka,a przychodnię mam na dole,to się wszystko pozałatwia.(mama 35 lat była pielęgniarką,więc wszystko mamy blisko)
Poukładałaś mi w głowie,wydrukowałem Twoje rady,dla opiekunek i dla P.Magister,i jeszcze preparaty refundowane dla Reni która załatwi receptę(pielęgniarka z przychodni i na kontrakcie z firmą od went.domowej)
pozdrawiam i dziekuję

mab5

na taką czarną odleżynę - oprócz wymienionych wcześniej opatrunków ze srebrem i Hydrocolli mama robiła tez taką pastę z utartych w moździeżu liści czteroletniego aloesu i tym aloesem smarowała pod opatrunek..... wydaje nam się, ze znacznie nam też pomógł wybrąć z tego trudnego, czarnego punktu.....

mieciaw

Ja od kilku lat na odleżyny stosuję maść przygotowywaną w aptece o składzie:
Eucerini         100,0
Ol.Rapace        25,0
2% sol.Ac. borci ad 200,0
W/w maść polecona przez panią pielęgniarkę  ma zastosowanie przy  zaczerwienieniu naskórka i na naskórek biały.
Maść tą używam też do codziennej pielęgnacji pośladków.
Zdaje doskonale egzamin przy leczeniu odleżyn w początkowym stadium i co ważne jest tania-za pojemnik 200,0 płacę 10zł.Bardzo dobrze rozsmarowuje się  na skórze.
To jest mój pierwszy wpis chociaż na forum zaglądam-niestety nie potrafiłam dokonywać wpisów.Pozdrawiam i radzę sprawdzić!

marek

Cytat: jamosia w 07 Grudzień 2011, 19:13:54

Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.

Jamosia,opatrunki ze srebrem Atrauman Ag i Aquacel Ag co ile zmieniamy??Chyba nie co 24 godz?
pozdrawiam

jamosia

Marku, napisałam Ci odpowiedź na PW ale załączę ja także tutaj bo może komuś się przyda.
Zarówno Atrauman Ag jak i Aquacell mogą pozostawać na ranie w zależności od potrzeby do 7 dni.
Ale to nie znaczy, że do rany nie zaglądamy przez 7 dni!!!!!!!!!!
Atrauman Ag stosujemy wtedy, gdy wysięk z rany jest mały. Codziennie zaglądamy usuwając opatrunek wierzchni i zmieniając go( gaziki + plaster) a Atrauman zostawiamy. Jeśli siatka Atraumanu jest już "zalepiona" to należy ją usunąć i zmienić na nową.
Jeśli chodzi o Aquacell Ag to opatrunek na rany ze średnim i dużym wysiękiem. Jego zużycie widać po stopniu zmiany w żel. Codziennie zaglądamy do rany zdejmując zewnętrzny opatrunek okluzyjny (plaster) i jeśli cały Aquagell Ag zmieni się w żel to usuwamy go z rany wypłukując sola fizjologiczną.

marek

Cytat: jamosia w 07 Grudzień 2011, 19:13:54

2. Co do odleżynki czarnej to nie mam niestety tak optymistycznych wieści.
Bez oglądnięcia nie określę Ci dokładnie stopnia odleżyny ale na pewno
kolor czarny świadczy o martwicy.
Jeśli użyjesz hydrożelu w tubce Granugel, to nałóż żel także tylko na czarną skórę a na to przyklej opatrunek, który nie wypuści wilogoci np. Granuflex Thin, Hydrocoll thin- taki cieniutki. To także zmieniaj co 24 godziny.
Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.

założyliśmy mamie plaster ze srebrem,bo czarna martwica zniknęła  ;D

Jakie to wszystko teraz łatwe ;) DZIĘKUJEMY JAMOSIU

jamosia

Cieszę się, że mogłam pomóc:)
Służę zawsze....

marek

Po zastosowaniu się do zaleceń i przykazań  ;D naszej Jamosi sytuacja wygląda tak;
-odleżyny czerwonej już nie ma!!nawet plaster już zdjęty
-odleżyna czarna(tzn.kiedyś była czarna) też znika  został tylko ślad,taki czerwony naskórek,założyliśmy opatrunek Granuflex
no i gra ;D
pozdrawiam

jamosia

Bardzo się cieszę:)
Teraz przed Wami walka aby nie powstały nowe odleżyny...
Ja osobiście polecam PC30V- płyn do pielęgnacji skóry narażonej na odleżyny:)
Taką świeżo wygojona skórę po odleżynie dobrze jest też zabezpieczać cieniutkimi opatrunkami z błony półprzepuszczalnej np. OpSite, Biocluisive, Tegaderm,Hydrofilm. Zabezpiecza to przed ponownym uszkodzeniem świeżego naskórka.



kkozik

Witam
czy ktoś z Was stosował już może opatrunki Sorbion na odleżyny?
Przeczytałem o nich tutaj: Odleżyny

karenka

U mojej mamy najlepiej sprawdza się krem z colostrum Genactiv Colostrigen R. Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z colostrum bovinum wiedzą o czym mówię - colostrum potrafi zdziałać cuda, wręcz niesamowicie przyspiesza gojenie ran i regenerację skóry. Poprawę widać już po ok tygodniu stosowania. Walkę z odleżynami toczę prawie od 2 lat, i to najlepsze co dotychczas stosowałam. Krem jest do kupienia w Internecie, naprawdę polecam.

jankar

Proszę o radę jaką poduszkę przeciwodleżynową kupić do wózka inwalidzkiego.
Jest ich bardzo dużo z różnymi cenami.....
Boję się odleżyn :-[

marek


Słońce

Białko , Białko i jeszcze raz białko
Trzeba dobialkowac organizm zeby nie doszlo do odlezyn  a jak sa to zeby przyspieszyc proces gojenia.
Pzdr Słońce

melassa

Dokładnie, w każdej postaci ;)

Słońce

Nutridrink protein/ fresubin protein/cubitan -nie sa tanie ale skuteczne. Protifar moze byc ale w porownaniu do drinków trzeba zjesc całą puszke:) bo ma duzo mniej bialka.
Pzdr Słońce

koralowa

Wszystkie informacje, które tutaj zebrałam są bardzo pomocne, a jakieś wasze zdanie odnośnie materacy przeciwodleżynowych, lepiej wydać więcej i kupić rurowy, czy taki bąbelkowy z pompką i mikrowentylacją też wystarczy, aby zapobiec odleżynom?

Maria

#42
Lepiej wydać więcej i kupić profesjonalny materac p/odleżynowy
"Życie to nałóg, który trudno jest rzucić.
Jeden oddech nigdy nie wystarcza.
Odkrywasz, że chcesz zaczerpnąć następny."

anula680

Zgadzam się z Marią, ale sam materac nie wystarczy
trzeba zadbać o pielęgnację miejsc najbardziej narażonych na odleżyny,
używać środków zapobiegających i często zmieniać pozycje ciała.
Lepiej zapobiegać i wydać więcej niż leczyć.
Ja np. używam sudocrem oraz płyn PC 30V oraz wałka do masażu taki zwykły z drogerii,lotion do ciała myjąco natłuszczający z Seni Care
jak do tej pory nie ma problemu.
Pozdrawiam Ania
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

Gosia741

#44
Mam do Was pytanie. Jakiś czas temu czytając o różnych materacach do zapobiegania odleżyn natknęłam się na materac Biosynchron, który w swoim opisie ma za zadanie nie tylko zapobiegać ale i leczyć już powstałe odleżyny.
Zaciekawiło mnie to ponieważ wszystkie dostępne materace, czy krążki czy inne przyrządy tylko zapobiegają, a jak już odleżyna powstanie no to każdy wie jak trudno ją zwalczyć.
Badania kliniczne, którymi się podpierają są bardzo ciekawe, ale chciałabym się zapytać czy ktoś może stosował już to urządzenie do leczenie odleżyn i ma jakieś doświadczenie.

Pawel

W sumie kazde materace zmiennocisnieniowe tez lecza, bo umozliwiaja tkance regeneracje.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

Zaruka

Myśle że pani Gosia741 chciała raczej zareklamować materace konkretnej firmy
Pierwsze objawy - styczeń 2013
Diagnoza - sierpień 2013

Gosia741

Moim celem nie jest reklama tylko poszukiwanie informacji i opinii Panie Pawle. Materace zmiennociśnieniowe są znane ze swoich właściwości i można znaleźć dużo opinii użytkowników, natomiast ten o którym napisałam nie, stąd ten wpis.

Oluszka

Wiadomo, że lepiej zapobiegać odleżyną ale gdy się już pojawią trzeba jakoś z nimi walczyć. Mojej babci bardzo pomagał dostępny bez recepty w aptece  żel curiosin.

m-comfort

Witam serdecznie!
Chciałam przedstawić Państwu pierwszy produkt na świecie (podnóżek rehabilitacyjny), który działa na odleżyny na piętach, łydkach oraz udach. Produkt posiada patent europejski nr.002424960-0001 (z dnia 13.03.2014). Produkt został przetestowany na Osobie na stałe leżącej.
Produkt działa w 100% !!
Po wiecej informacji zapraszam na stronę internetową www.m-comfort.pl oraz pod nr.telefonu 502-903-212

catavinos

#50
Szanowny/a m-comfort

Cieszy bardzo że w dzisiejszym świecie w którym panuje powszechna znieczulica istnieją jednostki zadające sobie trud dotarcia do cierpiących aby im ulżyć.
     Jest nas pokaźna rzesza na tym forum bo około tysiąca (1000 ) co wydaje się być poważnym rynkiem potencjalnych nabywców podnóżka.
 
 Proponuję przesłanie dziesięciu ( 10 ) takowych nieodpłatnie na adres stowarzyszenia

Dignitas Dolentium
34-400 Nowy Targ
ul. Gorczańska 26


celem przetestowania produktu.
Po pomyślnych testach na sygnał naszego Guru Pana Pawła popłynie rzeka zamówień na wasz wspaniały towar.

Wyrazy Szacunku :
catavinos

Oluszka

Czy może mi ktoś polecić jakąś skuteczną maść bądź żel w przystępnej cenie na odleżyny? Najlepiej żeby była dostępna bez recepty.

melassa

Czy ktoś używał może opatrunków poliuretanowych np. Medisorb F? Czy je można ciąć żeby dopasowywać je wielkością do rany? Wiem ,że opatrunki hydrokoloidowe np granuflex można ciąć bez problemu.

Wanda44

Cytat: Oluszka w 13 Maj 2014, 18:39:33
Czy może mi ktoś polecić jakąś skuteczną maść bądź żel w przystępnej cenie na odleżyny? Najlepiej żeby była dostępna bez recepty.

Moja mama używała żelu curiosin, nie był na receptę, ale polecał ją lekarz.

arek

#54
Witam serdecznie poruszam się na wózku inwalidzkim od 2002r miałem bardzo duże odleżyny na całym ciele szpitale, opatrunki i tak bez końca do póki nie znalazłem cudownego środka, który bardzo szybko pomógł mi w gojeniu odleżyn zaledwie kilka tygodni. Pragnę pomóc tym, którzy z tym walczą i przedstawiam preparat, o którym mówię.

HYPER OIL
od dnia kiedy zacząłem stosować HYPER OIL już po kilku dniach pokazały się zmiany, bardzo szybko zaczęła znikać martwa tkanka po oczyszczeniu rany zaczyna się bardzo szybka zarnina i przyrost nowej tkanki odleżyna zamykała się w oczach, a do tego nie trzeba żadnych innych środków i do całego zabiegu zmiany opatrunku wystarczą tylko zwykła sul fizjologiczna i gaziki jałowe wystarczy trzymać się zaleceń producenta.
Na stronie bardzo fajnie jest przedstawiony zabieg zmiany opatrunku film instruktażowy
podaje opis oraz link do strony na której można kupić środki do leczenia odleżyn 100% polecam. <tu była reklama>
Innowacja w walce z odleżynami i ranami – HYPEROIL
Olejki  są  zaawansowanymi wyrobami medycznymi ułatwiającymi i przyspieszającymi gojenie ran.
Olejki  to nowatorskie produkty, przebadane kliniczne, dające szybkie efekty w leczeniu ran.
Olejki  to mieszanka dwóch ekstraktów roślinnych  pozyskanych z drzewa neem i dziurawca (aktywne składniki: azadirachtin i hyperforin). Ekstrakty są w 100 % pochodzenia roślinnego. Olejki  posiadają właściwości antyseptyczne, ochronne,  nawilżające przez co utrzymują idealną wilgotność w  środowisku rany, chroniąc w ten sposób tkankę. Taka sytuacja bardzo sprzyja gojeniu się różnych zmian skórnych,  otarć i ran błon śluzowych (np. rany odbytu). Olejki  w ciężkich, przewlekłych zmianach skórnych z dużą utratą tkanki miękkiej i skóry lub przy odsłoniętej kości Olejki HYPEROIL pomagają oczyścić ranę z martwej tkanki i stymulują jej szybsze ziarninowanie.Olejki  utrzymują odpowiednią wilgotność rany, rozmiękczają strupki i przyspieszają gojenie.  
Olejki  są niezastąpione przy:
uszkodzeniach powstałych w trakcie urazów i kontuzji
odleżynach
owrzodzeniach naczyniowych
stopie cukrzycowej
oparzeniach
bliznach
ropieniu odbytu i odbytnicy
przetokach
hemoroidach
Wskazania
w formie olejku szczególnie zalecany jest do leczenia małych i dużych kraterów pozbawionych tkanek podporowych (np. rozległe odleżyny),  ostrych zmian chorobowych (poparzenia, otarcia, rany po zabiegach chirurgicznych) oraz chronicznych zmian chorobowych w fazie zmniejszonego pokrywania tkanki skórnej nowym nabłonkiem, przy predyspozycji do kolonizacji bakteryjnej i umiarkowanym tempie gojenia.
Sposób użycia olejku
oczyścić dokładnie ranę i usunąć martwą tkankę
przy wysięku należy ranę osuszyć (np. przy użyciu jałowej gazy)
zaaplikować kilka kropel olejku HYPEROIL na całą ranę
produkt można nakładać bezpośrednio na jałową gazę i przykładać aż do pokrycia całego obszaru zmienionego chorobowo (w przypadku ran głębokich)
przy zainfekowanej ranie lub wysięku należy stosować olejek co 24 godziny
stosowanie olejku można powtarzać co 2,3,4 lub 7 dni. Uzależnione to jest od rodzaju rany oraz  od opinii personelu medycznego
olejek rozprowadzić równomiernie na całą powierzchnię rany (opuszkami palcy)
w celu utrzymania nasączonej olejkiem gazy na miejscu można na nią nałożyć nieprzemakalny i półprzepuszczalny materiał (taki jak przejrzysta folia polietylenowa)
jeśli będę mógł w czymś doradzić to proszę pisać na adres e-mail zwierzak83@wp.pl

pozdrawiam Arek

jankar

Dzięki Arku, że podzieliłeś się z nami swoim doświadczeniem :)

Ale te ceny :(

Przy naszych rentach - straszne, a nie ma na czym zaoszczędzić.
A może te specyfiki są refundowane, czy coś wiesz na ten temat ;)

teresa

Sądzę, że Arek się tu zarejestrował nie z troski o naszych chorych ale w celu zamieszczenia linku reklamowego. Nie wiem czy kogoś stać na stosowanie takiego zestawu na odleżyny???

Kasia1984

To samo sobie wczoraj pomyślałam, czytając ten tekst, zwłaszcza, że użytkownik zarejestrował się tego samego dnia, w którym zamieścił ten obszerny tekst, zachwalający drogi środek...
Być może się mylę.

arek

#58
Jak to u nas w Polsce szukanie dziury w całym, a człowiek po przejściach wychodzi na przeciw tragedią i chce pomóc uniknąć najgorszego.
Od 2002r. jestem tetraplegikiem 3 lata męczyłem się z odleżynami w końcu udało się dlatego tu jestem i chcem się podzielić czymś co mi naprawdę pomogło. dla uspokojenia waszych wątpliwości podam wam linka fundacji, w której jestem zapisany
< tu była reklama >

A jak byście się chcieli czegoś więcej na ten temat dowiedzieć to zapraszam na prywatny adres e-mail zwierzak83@wp.pl

A z rętą zgadzam się w 100% są małe i w opłakanym stanie sam taką pobieram, ale środek który stosowałem można kupić w mniejszych opakowaniach za mniejszą kwotę, zakładając że kupimy największą zawartość leku wystarczy nam to na około cztery do pięciu miesięczną kuracje przeliczając na miesiące wychodzi to około 40 zł miesięcznie, a do tego nie są potrzebne żadne inne leki wystarczy sama sul fizjologiczna i gaziki jałowe to tyle co mam do powiedzenia, a jeśli ktoś che się więcej dowiedzieć na temat mojego leczenia odleżyn zapraszam do konwersacji pozdrawiam.

Arek

teresa

Arku, przyjmuję do wiadomości Twoje wyjaśnienie. Przy tej okazji dla uwiarygodnienia podałeś nam link do fundacji i mielibyśmy tam sprawdzać czy to prawda, że do nich należysz?
Będąc tetraplegikiem nie jesteś chorym na SLA. Dlatego proszę abyś dokonał zmiany w swoim koncie na "Inny". Nie jest to bez znaczenia, ponieważ tu na forum prowadzimy statystykę chorych na SLA i dlatego przedstawiliśmy trzy opcje do rejestracji.
Pozdrawiam.

Lili

Podał link do siebie w fundacji przecież;Arkadiusz Gołąbowicz. Więc?

arek

Witam jak w temacie: ,,Skuteczne rady na odleżyny''

Jestem tu tylko z czystych intencji aby pomóc, przedstawić dobre rady i pomóc wyleczyć odleżyny jeżeli ktoś będzie chciał skorzysta.
Innowacja HYPEROIL naprawdę mnie zaskoczyła można sobie pomóc i jeszcze raz powiem polecam ze 100% skutecznością.

Pozdrawiam Arek

Oluszka

Ja mogę z własnego doświadczenia polecić żel curiosin. Stosowała go moja mam gdy złamała nogę i pojawiły się u niej odleżyny na plecach. Bardzo ładnie goił rany zapewne dzięki zawartemu w nim kwasu hialuronowemu. Z tego co pamiętam jest dostępny w każdej aptece bez recepty.

krywka

Sudocrem bardzo dobrze łagodzi bolące miejsca, zapobiega odleżynom i goi te już powstałe. Jest przyjemny w zapachu i dobrze się rozprowadza na skórze. W aptece na pewno kupisz, nie jest drogi. Są małe i duże opakowania.

WiórekZdomuOgórek

#64
ja też poproszę o radę odosnie tego jaką poduszkę przeciwodleżynową wybrać... jest ich za dużo na rynku
w jaki sposob postarać sie o dofinansowanie?

wiesia_m

#65
Cytat: WiórekZdomuOgórek w 08 Lipiec 2014, 23:05:45ja też poproszę o radę odosnie tego jaką poduszkę przeciwodleżynową wybrać... jest ich za dużo na rynku
w jaki sposob postarać sie o dofinansowanie?

My mamy firmy Wermeiren - Liberty PT

apolonja29

Cytat: Oluszka w 03 Czerwiec 2014, 18:37:15
Ja mogę z własnego doświadczenia polecić żel curiosin. Stosowała go moja mam gdy złamała nogę i pojawiły się u niej odleżyny na plecach. Bardzo ładnie goił rany zapewne dzięki zawartemu w nim kwasu hialuronowemu. Z tego co pamiętam jest dostępny w każdej aptece bez recepty.

Czytając Wasze opinię staram się znaleźć dobre rozwiązanie, ale sporym utrudnieniem są koszty. Poduszki sa drogie, materace też. Ten curiosin natopmiast jest stosunkowo niedrogi, a jak w praktyce się sprawdza? Ile tego się zużywa?

marek

Cytat: apolonja29 w 24 Sierpień 2014, 21:25:49
Cytat: Oluszka w 03 Czerwiec 2014, 18:37:15
Ja mogę z własnego doświadczenia polecić żel curiosin. Stosowała go moja mam gdy złamała nogę i pojawiły się u niej odleżyny na plecach. Bardzo ładnie goił rany zapewne dzięki zawartemu w nim kwasu hialuronowemu. Z tego co pamiętam jest dostępny w każdej aptece bez recepty.

Czytając Wasze opinię staram się znaleźć dobre rozwiązanie, ale sporym utrudnieniem są koszty. Poduszki sa drogie, materace też. Ten curiosin natopmiast jest stosunkowo niedrogi, a jak w praktyce się sprawdza? Ile tego się zużywa?

Nie wiem czy wiesz że żadna maść,plaster czy inne specyfiki nie pomogą jak  miejsce odleżyny nadal będzie uciskane, materace,poduszki odleżynowe zapobiegają powstawaniu odleżyn,po co leczyć jak można zapobiec i tym samym zaoszczędzić cierpień naszej bliskiej osobie.

Wanda44

Moja mama zajmowała się kiedyś chorym na odleżyny. Rodzina kupowała wszystko, od opatrunków, po drogie materace. Mama do tego co dwie godziny zmieniała choremu pozycję. Odleżyny się i tak robiły, przypuszczam, że bez tego byłyby gorsze, ale leczyć i tak trzeba było.

ninada

Opiekuję się osobami starszymi, niejeden pacjent miał odleżyny, od roku przychodzę do pani, która miała straszne stany zapalne przy kości ogonowej, lekarz zalecił opatrunki hydrokoloidowe ale nie pomagały. Na własną rękę zaczęłam szukać czegoś co mogłoby pomóc i naprawdę polecam krem colostrigen R firmy genactiv, po miesiącu widać ogromną różnicę przy stosowaniu dwa razy dziennie

LETYCJA

Witam,mam nadzieję że ktoś tu zajrzy i mi pomoże.Przejęłam opiekę nad starszą Panią.Poprzednia opiekunka doprowadziła do skrajnego wyczerpania organizmu i odleżyny.Obecnie moja Pani przytyła ok 5 kg.Jest to osoba bez kontaktu,leżąca.Mam pytanie,pielęgniarka która przychodzi zazwyczaj 1 raz w tygodniu,powiedziała że mogę zakładać do rany co uznam za słuszne,tzn granuflex,acuacel,braunowidon,octanicept i tak dalej,pojechała na wczasy,nie dała zastępstwa.Zauważyłam że moją Panią boli pupa,układam ją pod kątem 30%,nigdy bezpośrednio na plecach,odleżyna jest na kości ogonowej.Widzę jak ją przekręcam z boku na bok,lub przy myciu jak kładę ją na plecy to ona bardzo cierpi.Zgłosiłam to pielęgniarce a ona na to że Panią boli bo nie leży na pupie.Czy to możliwe?Czy gojąca się odleżyna może boleć?Bardzo proszę o wypowiedzi,pozdrawiam.

ewakbh

#71
bardzo wazne jest aby ochronic rane tak aby nie dotykala do czegokolwiek co by moglo ją uciskac. i sprawdzac co chwila czy oby na pewno rana nie uciska o nic.

Estherka

Cytat: jamosia w 07 Grudzień 2011, 19:13:54Marku! Jeśli odleżyna jest czarna to nie jest pierwszy stopień!:(
Stopniujemy w różnych skalach, ale w najpopularniejszej skali Torence'a.
1. Najpierw na "czerwona odleżyna":
Ta z zaczerwienieniem, to :
- jeśli po ucisku palcem zaczerwienienie blednie to I stopień,
- jeśli zaczerwienienie nie blednie to II stopień- na oba stopnie możesz przykleić opatrunek hydrokoloidowy - są różne firmy i różne ceny, ja podam Ci te, które najczęściej używam i najbardziej lubię, ale nie mówię, że inne są złe - Granuflex lub Hydrocoll. Są różne rozmiary więc musisz go dostosowac do rozmiaru zmiany.
Musi poza zmianę (odleżynę) wystawać około 1 cm.
Zanim zakleicie odleżynkę dokładnie dwukrotnie spryskaj zmiane i okolicę octaniseptem. Potem osusz delikatnie gazikiem jałowym i przyklej opatrunek hydrokoloidowy.
Opatrunek może pozostać na odleżynce do 7 dni ale wszystko zależy od odleżyny.
Sam zauważysz kiedy musisz go zmienić. Na tym naklejonym plastrze będzie robił się taki jaśniejszy bąbel. Jak będzie juz dochodził do końców opatrunku to należy go odkleic i zmienic na nowy.
Opatrunki hydrokoloidowe są łatwe w uzyciu dla "laika" i dlatego je polecam.
Ponadto chronią skórę od dodatkowych otarć.

2. Co do odleżynki czarnej to nie mam niestety tak optymistycznych wieści.
Bez oglądnięcia nie określę Ci dokładnie stopnia odleżyny ale na pewno
kolor czarny świadczy o martwicy.
 Jeśli mówisz, że nie ma rany to jest to martwica sucha. Pod nią jest rana.
W zależności jak głęboko sięga taki jest jej stopień- ale co najmniej to III stopień odlezyny.
Tu leczenie jest trudniejsze i bardziej czaso- i pracochłonne ale jak najbardziej od wyleczenia.
Należy zacząć od rozpuszczenia i usunięcia tej martwiej tkanki. Pod nią dopiero będzie żywa tkanka, którą będziemy leczyć. Często opiekunowie i chorzy mówią ze przeciez jak usuniemy martwice to zrobi się rana. Niestety- pod martwica nic się nie wyleczy!
Martwice trzeba rozpuścić jakimś opatrunkiem hydrożelowym- ma w sobie dużo wody i spowoduje, że ta czarna tkanka zacznie sie rozpływać, najpierw w żółtą tkankę matwiczą ( martwice rozpływną) i potem gazikiem usuniecie ją z rany.
Ja używam dwa rodzaje opatrunków hydrożelowych - albo płytkę Aquagel  albo Granugel- taki żel w tubce.
Jesli chcesz uzyć aquagelu w płytce ,to pamiętaj aby tak przyciąc płytkę aby tylko dotykała czarnej częsci, na to nałóż gaziki jałowe i zaklej plastrem np. cosmoporem lub omnifixem czyli takim "oddychajacym".
Trzeba to zmieniac codziennie do rozpuszczenia martwicy.
Jeśli użyjesz hydrożelu w tubce Granugel, to nałóż żel także tylko na czarną skórę a na to przyklej opatrunek, który nie wypuści wilogoci np. Granuflex Thin, Hydrocoll thin- taki cieniutki. To także zmieniaj co 24 godziny.
Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.
Za rynku firm jest wiele i wiele opatrunków.. Wiele z nich wypróbowałam i mam dość bogate doświadczenie. Chciałam Ci tu przedstawic w miare krótki sposób leczenia i w miarę prosty stąd ograniczyłam się do kilku preparatów.
Jesli chcesz wiekszej pomocy to zawsze służę, możesz tez wysłać zdjęcia odleżyn wtedy łatwiej będzie mi Ci pomóc.
Pamietaj też, że części preparatów jest w 50 % refundowana i wystarczy recepta na "P" aby leczenie było tańsze. W tym temacie także służe pomocą:)
Ale się rozpisałam...........:)

 Bardzo proszę o kontakt na e-mail kila-23@wp.pl Masz bardzo bogate doświadczenie jesli chodzi o odlezyny ,a u męza sie pojawiła odlezyna w tym samym miejscu co juz kiedys miał czyli na nodze bezwładnej lekarze chcieli obciąć meżowi noge ale anestazjolog nie zgodzila sie na uśpienie ,ale ja wygoiłam starym szarym mydłem ,teraz takiego mydla nie mam i nie wiem czy mam nakleić grunafleks rana jest czerwona z ropą ,mąz lezy juz 9 lat po ciezkim udarze mózgu jest bez kontaktu logicznego i tak walcze o jego przezycie ale strasznie boje sie tej rany Proszę Ciebie o pomoc w podpowiedzi co mam robic