Stwardnienie Boczne Zanikowe - forum
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. 30 Sierpie 2015, 13:52:14


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: 1 ... 57 58 [59] 60 61 62
1161  Ludzie / Moja historia / Odp: zawalony świat : 21 Stycze 2007, 16:29:09
Metoda PNF

KUREK ANDRZEJ


0-501-44-70-46

andrzejkurek@op.pl   
- MIEJSCE PRACY -

1. Szpital Miejski w Ostrowcu ¦w. Oddział Neurologii

2. Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczo¶ci w Ostrowcu ¦w. Wydział Fizjoterapii
 
- EDUKACJA -

I. Wykształcenie:

1996-1999 ? Medyczne Studium Zawodowe w Krakowie.
1999-2003 ? Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Wydział Fizjoterapii.

II. Kwalifikacje dodatkowe:

Metoda PËTO
kurs ? 1998

Metoda PNF
Kurs podstawowy:
31.03. ? 05.04.2005r.
25.04. ? 30.04.2005r.
Kurs rozwijaj±cy:
27.01.-01.02.2006r.

 
1162  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Diagnostyka / Odp: badania2 : 20 Stycze 2007, 18:19:41
Witaj,

Wydaję mi się, że nie ma czegoś takiego jak badanie potwierdzające SLA. Najważniejsze jest badanie EMG, które potwierdza bądź wyklucza uszkodzenia nerwowych dróg ruchowych i sprawne działanie dróg czuciowych, do tego badanie przez lekarza neurologa objawów i dokładny wywiad z chorym. Inne badania, które przeprowadza się przy podejrzeniu MND mają na celu wykluczyć inne przyczyny obserwowanych objawów SM, polineuropatia itp. Do tej pory nie stworzono badania, które byłoby tzw. markerem SLA, czyli byłby potwierdzeniem tej choroby i występowałby u wszystkich chorych, dlatego na razie musimy posiłkować się badaniami wykluczającymi inne choroby mające podobny przebieg do SLA. Tak w zasadzie badaniem potwierdzającym w 100% SLA jest dopiero sekcja zwłok?

U mnie diagnostyka trwała około roku i przeszedłem jak myślę przez standardową procedurę, która jeszcze w moim przypadku ze względu na wiek była rozbudowana. Badania krwi, moczu, RTG klatki piersiowej, tomografia głowy potem uzupełniona MRI głowy, szyi, odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa, USG jamy brzusznej, badanie szpiku kostnego, badania laryngologiczne, logopedyczne i psychologiczne i ostatnie badanie, które rozwiało moje wszelkie wątpliwości to dokładne badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Pozdrawiam,
Paweł
1163  Ludzie / Moja historia / Odp: zawalony świat : 18 Stycze 2007, 12:22:59
Witaj,

Cieszę się, że jesteś z nami na forum.

Przykro mi z powodu Twojej choroby oraz przede wszystkim z sytuacji życiowej, w jakiej cię ona dotknęła; taka choroba jak SLA sama w sobie jest bardzo ciężką próbą dla człowieka a gdy dochodzi do tego poczucie samotności staje się ona nie do zniesienia. Mam nadzieję, że kontakt z innymi chorymi na forum pomoże ci, choć trochę radzić sobie z chorobą.

Napisałabyś gdzie mieszkasz a może udałoby się nam zorganizować dla ciebie jakąś pomoc w twoim mieście?

Trzymaj cię ciepło,
Paweł
1164  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Rehabilitacja / Odp: turnus rehabilitacyjny : 17 Stycze 2007, 18:53:02
Witam,

Mieszkam na południu Polski w Nowym Targu i jeśli byłaby Pani zainteresowany pobytem w tym rejonie Polski służę radą. Polecam dobrą rehabilitację nawet metodą PNF w Krynicy Górskiej w ośrodku „Nowe Łazienki Mineralne” gdzie jest oddział rehabilitacji poszpitalnej. Jest to nowoczesny oddział szpitalny z całodobową opieką pielęgniarską oraz lekarską i z własnego doświadczenia wiem, że mają tam dobrą rehabilitację. Jeśli by Panią nie interesował pobyt całodzienny na oddziale szpitalnym, co choremu może się niezbyt dobrze kojarzyć to można wykupić gdziekolwiek w Krynicy noclegi i przychodzić na zabiegi w ciągu dnia na oddział. Istotnym jest zadbanie o to żeby rehabilitacja była na oddziale rehabilitacji poszpitalnej, ponieważ ośrodek „Nowe Łazienki Mineralne” prowadzi również rehabilitację tzw. uzdrowiskową na znacznie niższym poziomie. Jeśli wolalaby Pani inny ośrodek można go łatwo znaleźć pod tym adresem http://www.turnusy.rehabilitacyjne.pl/ . Jest to baza danych ośrodków prowadzących turnusy rehabilitacyjne, które są dofinansowane przez PCPR. Proszę jednak uważać, ponieważ często informacje tam podawane są nieaktualne albo błędne, dlatego należy samemu sprawdzić czy wybrany przez nas ośrodek faktycznie spełnia nasze wymagania.
1165  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Nowe metody leczenia / Odp: MINOCYCLINE : 17 Stycze 2007, 17:38:15
http://www.mnd.pl/proby_nad_lekami_na_SLA.htm

MINOCYKLINA
Jest antybiotykiem zaliczanym do grupy tetracyklin, która ma działanie neuroprotekcyjne czyli ochronne dla komórek nerwowych (hamuje aktywność kaspazy-1 i proces apoptozy). Jest ona po drugiej fazie badań czyli po jej testowaniu na zwierzęcych modelach SLA oraz ustalaniu bezpiecznej i tolerowanej dawki u ludzi. W 2002 roku w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature" ukazały się wyniki badań na zwierzętach. Są one bardzo zachęcające. Wykazano że Minocyklina redukuje obumieranie komórek nerwowych i przedłuża ich przeżycie. Podobne działanie tego antybiotyku zaobserwowano w przypadkach zwierzęcych modeli udaru mózgu, urazów neurologicznych, choroby Huntingtona i Parkinsona. Obecnie trwa w wielu ośrodkach w USA trzecia faza badań, która jest przewidziana na okres trwania 13 miesięcy, a uczestniczy w niej 400 chorych. Badania te mają ustalić czy Minocyklina spowalnia rozwój choroby i pomaga w utrzymaniu prawidłowej funkcji mięśni.
1166  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Nowe metody leczenia / Odp: komorki macierzyste : 09 Stycze 2007, 12:04:22
Witaj Bożeno,

Jest kilka już dostępnych metod pobierania komórek macierzystych bez konieczności uśmiercania płodu m.in. tak jak to zostało przedstawione w programie, który oglądałaś. W kilku artykułach w dziale ?Aktualności? były informacje o komórkach macierzystych oraz tego, że współcześnie problemy etyczne wokół tego tematu praktycznie przestały istnieć. Jednakże pozostaje nadal pytanie ?Czy a jeśli tak to, w jaki sposób komórki macierzyste mogą przyczynić się do leczenia ciężkich chorób takich jak SLA??

Pozdrawiam,
Paweł
1167  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: Powitanie i pytania : 09 Stycze 2007, 11:59:42
Witaj!

Dziękuję za pozdrowienia i pozdrawiam również Ciebie oraz Twoją mamę.

Oto numer do Poradni Chorób Nerwowo-Mięśniowych w Klinice Neurologii w Krakowie gdzie pracuje doktor Tomik tel.: 0 12 424 86 18. Co do profesora Kwiecińskiego jeśli zależy Tobie na dobrym specjaliście to go absolutnie polecam, natomiast jeśli tak jak mówiłeś liczy się dla Ciebie dobre podejście do chorego to z własnego doświadczenia odradzam. Muszę tu zaznaczyć, że to był jednorazowy kontakt, więc proszę nie wyciągać ogólnych wniosków, bo mógł mieć on po prostu zły dzień, ale uważam, że uczciwe będzie, jeśli o tym napiszę. A! Wracając do doktor Tomik, jeśli chcesz umówić mamę na prywatną wizytę to albo poszukaj w Internecie prywatnej przychodni czy kliniki, w której pani doktor pracuje albo skontaktuj się z nią mailowo tomik@neuro.cm-uj.krakow.pl . Miej na uwadze, że jest ona bardzo zajęta i pewnie będziesz musiał się liczyć z długim oczekiwaniem na odpowiedź.

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam,
Paweł
1168  Ludzie / Moja historia / Odp: Moja mama : 22 Grudzie 2006, 12:45:25
Witaj Gosiu,

Przykro mi z powodu Twojej straty. Twoja mama musiała być cudowną osobą skoro wychowała swoją córkę na tak wrażliwego człowieka.

Życzę sił,
Paweł
1169  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: sympozjum w Yokohamie : 20 Grudzie 2006, 18:31:32
Watykan dopuszcza odłączenie od respiratora(!)
http://wiadomosci.onet.pl/1453595,12,item.html
1170  Inne / Hyde Park / Odp: :) : 20 Grudzie 2006, 15:28:46
Jeśli chodzi o przygotowywania jakiś potraw w kuchni to jestem absolutnie lewy, w szczególności, jeśli są to potrawy wigilijne. Ale nie oznacza to, że nie jestem smakoszem. Uwielbiam wszelkie ?tradycyjne? i te mniej typowe dania. Z chęcią bym spróbował pasztecików i pierników, które zaproponowała Gosia. Z ryb natomiast lubię jedynie pstrągi i właśnie łososie, tak jak to zaproponował Michał, szczególnie w marynacie z różnymi przyprawami. Aż nie mogę się doczekać Wigilii!
1171  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Rehabilitacja / Zakup sprzętu rehabilitacyjnego : 20 Grudzie 2006, 15:24:51
Chciałbym poruszyć ważną kwestię dotyczącą zakupów sprzętu rehabilitacyjnego, którą już częściowo zająłem się w innym wątku  http://mnd.pl/forum/index.php?topic=114.0 . Większość z nas chorych nie wie o przysługujących nam prawach dotyczących dofinansowania albo refundacji środków, jakie przeznaczyliśmy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, czy to wózków, czy materacy przeciw odleżeniowych. A w gruncie rzeczy w Polsce większość tego sprzętu można uzyskać za darmo albo ze znacznym dofinansowaniem ze środków NFZ, PCPR czy PFRON. Ogólnie wymagania, jakie musimy spełnić to nie przekraczać granicy średniego miesięcznego zarobku na głowę w rodzinie oraz mieć wiedzę i anielską cierpliwość by skutecznie przebrnąć przez biurokratyczny zamęt. Ta granica, o której wspomniałem w poprzednim zdaniu jest na tyle wysoka, że większość chorych może się na nią załapać a ci, co mają większe zarobki jest ich po prostu stać na zakup takiego sprzętu we własnym zakresie.

Ja osobiście korzystam z usług ogólnopolskiej firmy MARMED, ze współpracy, z którą jestem jak na razie w pełni zadowolony. Z tego powodu zdecydowałem, żeby ta firma stworzyła odrębny dział na naszej stronie zawierający kompleksowe informacje dotyczące sprzętu rehabilitacyjnego z głównym naciskiem na kwestie finansowe. Oczywiście będzie to korzyść obopólna, bo nie tylko chorzy i ich bliscy uzyskają potrzebne im informacje, ale również firma ma nadzieję pozyskać nowych klientów. Za tą jakby na to nie patrzeć reklamę ja ani Nasz serwis nie otrzymaliśmy, nie będziemy otrzymywać żadnego wynagrodzenia.

Tymczasowo podaję namiary na sklepy MARMED-u, które powinni wam udostępnić wszelkich potrzebnych informacji na temat zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Osobiście mogę ręczyć jedynie za Grzegorza Bałajewicza, z którym  współpracuję. Podaję również adres ich strony, która niestety nie jest specjalnie rozbudowana.

Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę dzwonić do Grzegorza Bałajewicza pod nr 607328622. Dzwoniąc proszę pamiętać, że telefon może być zajęty albo może nie zostać odebrany, ale proszę mi wierzyć, że jeśli tak się stanie to na pewno do was oddzwoni.
grzegorz.balajewicz@marmed.pl

Salony sprzedaży

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
38-300 Gorlice, ul. Biecka 9D
tel. 018 / 353 79 40 fax. 018 / 353 56 55
e-mail:marmed@marmed.pl

38-300 Gorlice, ul. Węgierska 21
tel. 018 / 353 71 30 wew. 366 tel. 018 / 352 69 48
e-mail: gorlice1@marmed.pl

31-202 Kraków, ul. Prądnicka 35-37
tel. 012 / 416 25 19
e-mail: krakow2@marmed.pl

31-826 Kraków, os. Złotej Jesieni 1
tel. 012 / 64 68 741 tel. 012/ 648 26 98
e-mail: krakow1@marmed.pl
 31-202 Kraków, ul. Prądnicka 65
tel. 012 / 416 34 42
e-mail: krakow3@marmed.pl

33-300 Nowy Sącz, ul. K.Wielkiego 4
tel. 018 / 443 47 18
e-mail: nsacz@marmed.pl

33-300 Nowy Sącz, ul. Batorego 77
tel. 018 / 444 17 58
e-mail: nsacz2@marmed.pl

33-100 Tarnów, ul. M.B. Fatimskiej 17
tel. 014 / 627 82 35
e-mail: tarnow@marmed.pl
 
WOJEWÓDZTWO PODKRAPACKIE
36-200 Brzozów, ul. Ks. Bielawskiego 18
tel. 013 / 434 32 57
e-mail: brzozow@marmed.pl

38-200 Jasło, ul. Kraszewskiego 15
tel. 013 / 443 31 22
e-mail: jaslo@marmed.pl
 35-301 Rzeszów, ul. Lwowska 74 A
tel. 017 / 857 86 91
e-mail: rzeszow2@marmed.pl

35-201 Rzeszów, ul. Kochanowskiego 15
tel. 017 / 852 92 60
e-mail: rzeszow@marmed.pl
 
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
25-734 Kielce, ul. Artwińskiego 1
tel. 041 / 367 15 40
e-mail: kielce@marmed.pl

26-200 Końskie, ul. Gimnazjalna 41B
tel. 041 / 372 44 65
e-mail: konskie@marmed.pl

26-110 Skarżysko - Kamienna, ul. Szpitalna 1
tel. 041 / 252 47 96
e-mail: skarzysko@marmed.pl
 27-200 Starachowice, ul. Radomska 70
tel. 041 / 275 19 20
e-mail: starachowice@marmed.pl

28-200 Staszów, ul. 11 Listopada 78
tel. 015 / 864 13 24
e-mail: staszow@marmed.pl
 
WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
93-126 Łódź, ul. Przybyszewskiego 99
tel. 042 / 646 87 35
e-mail: lodz@marmed.pl
 


Pozdrawiam,
Paweł
1172  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: Pytajnik - program do ułatwienia komunikacji : 17 Grudzie 2006, 16:17:15
Zapytam mojego przyjaciela Kojaka który zajmuje się prowadzeniem strony w kwestiach technicznych i może on mógłby coś poszperać w tym programie, żeby wprowadzić zmiany o których napisałaś.
1173  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: Jak ułatwić życie : 17 Grudzie 2006, 16:14:49
Droga Małgosiu,

Bardzo proszę wszystkich o zwracanie szczególnej uwagi przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, czy nie jest on w jakimś stopniu refundowany z funduszy, czy to NFZ, PFRON, czy PCPR. Nie ma sensu wydawać pieniędzy samemu jeśli przy odrobinie cierpliwości przechodząc przez biurokratyczny magiel możemy uzyskać taki sprzęt wręcz za darmo, bądź z częściową refundacją.

Z tego co wiem specjalistyczny materac przeciwodleżynowy jest w 100% refundowany do 650zł przez NFZ, a resztę przez PCPR. Łóżko natomiast w 60%; nie mam informacji dotyczących podnośnika.

Żeby skorzystać z takiej pomocy trzeba spełnić kryterium dochodowe, które nie jest trudne do spełnienia, chyba, że jesteś szczególnie bogata. Korzystam z pomocy firmy Marmed, a dokładniej z jej krakowskiego oddziału; u nich otrzymasz szczegółową informacje jak, gdzie i kiedy, oraz pomoc w załatwieniu formalności.

Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę dzwonić do Grzegorza Bałajewicza pod nr 607328622. Dzwoniąc proszę pamiętać, że telefon może być zajęty albo może nie zostać odebrany, ale proszę mi wierzyć, że jeśli tak się stanie to na pewno do was oddzwonią.

Nie przepadam za ideą państwa socjalnego, ale jeśli już  w takowym żyjemy korzystajmy z tego w jak największym stopniu. Osoby niezamożne, albo średnio zarabiające mogą uzyskać za darmo wózek (NFZ), wózek elektryczny (PFRON + tzw. wkład własny który w praktyce jest finansowany przez dystrybutora sprzętu), komputer (taka sama sytuacja jak przy wózkach elektrycznych) i wiele, wiele innych. Informacji nie szukajcie w urzędach, bo się srodze zawiedziecie, ale w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym u dystrybutorów itd. ponieważ to oni mają w tym czysty finansowy interes, aby was poinformować. Prywatnych przedsiębiorców nie obchodzi skąd pochodzą pieniądze czy od klienta czy z kasy państwa.

BĄDŹCIE ŚWIADOMI SWOICH PRAW!!!
1174  Inne / Hyde Park / Odp: :) : 14 Grudzie 2006, 11:30:56
Ja potrafie tylko jesc Grin
1175  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: sympozjum w Yokohamie : 13 Grudzie 2006, 22:39:19
Witaj Małgosiu!

Dziękuję Ci za ten post w tak trudnej sprawie. Mam pewne wątpliwości co do stosowania inwazyjnego wspomagania oddechu. Nie wiem czy w każdym przypadku jego stosowanie jest wskazane i czy w momencie, w którym SLA jest bardzo zaawansowane korzystanie z TPPV  nie jest wydłużaniem życia poza jego naturalne granice i jest jedynie sztucznym odwlekaniem tego co i tak nieuchronnie nastąpi (nawet przy cudownym leku na SLA cofnięcie się zmian patologicznych w przypadku osoby prawie całkowicie sparaliżowanej jest niemożliwe). Uważam jednak, że w przypadku, gdy problemy z oddychaniem są bardzo nasilone a w innych aspektach choroby nie ma tak intensywnych objawów, przykładowo chory porusza rękami na tyle by obsługiwać komputer, to owszem jestem za tym, żeby chory stosował TPPV. Poza dyskusja jest jednak dla mnie czy wybrać korzystanie z respiratora tylko i wyłącznie w szpitalu na OIOMie czy po prostu umrzeć. Jako chory chciałabym mieć możliwość umrzeć w domu wśród rodziny, przyjaciół i w otoczeniu, które jest mi bliskie niż żyć nawet długie miesiące w szpitalu, nawet jeśli on będzie zapewniał najlepszą opiekę.

Gdy rozwój choroby będzie typowy, tzn. nie będę mógł mówić, będę podłączony do enteralnego żywienia oraz ruchy kończyn będą ograniczone do niewielkiego zakresu wtedy osobiście jestem za tym, że gdy pojawia się problemy oddechowe chciałabym skorzystać z nieinwazyjnego wspomagania oddechu w domu oraz leczenia lekarstwami, a gdy to będzie niemożliwe chciałbym po prostu spokojnie odejść. Uważam jednak, ze jest to kwestia indywidualna dla każdego chorego bez nacisków rodziny i lekarzy.

Bardzo się cieszę, że Twój mąż ma tak oddaną i kochającą żonę jak Ty i pomimo choroby może być przynajmniej częściowo szczęśliwy.
1176  Inne / Dyskusja ogólna / Odp: piszcie piszcie!!co u Was? : 13 Grudzie 2006, 22:31:28
Miałem dość ciężki okres, jakoś wszystko zwalało mi się na głowę naraz. Na szczęście komputer został naprawiony, co pozwala, żebym zajął umysł pracą . We czwartek byłem na badaniu spirometrycznym w naszym teoretyczni nowoczesnym i przystosowanym szpitalu w Nowym Targu, który został wybudowany kilka lat temu. Niestety architekci i wykonawcy projektu nie pomyśleli o osobach poruszających się na wózkach. Owszem do większości poradni i oddziałów można bez problemu dostać się na wózku, to jednak poradnia chorób płuc gdzie jest wykonywana spirometria jest w takim miejscu, ze jakby się nie szło trzeba przynajmniej pokonać wysokość pietra czy to od dołu czy od góry oczywiście po schodach. Rozumiem to, że poradnia gdzie leczą się np. gruźlicy musi być odizolowana ale nie oznacza to, że nie ma być do niej dojazdu na wózkach, w szczególności, ze jak już wcześniej napisałem, jest to nowy budynek. No ale jakoś dostałem się na badanie przyniesiony przez pracowników szpitala.

Pozdrawiam

p.s. władze Nowego Targu szczycą się wybudowaniem tego szpitala:).
1177  Inne / Hyde Park / :) : 13 Grudzie 2006, 22:28:44

Ja tu tworzę a dokładniej Kojak nowy dział a Wy w nim nie piszecie:)! Wiem, że częściowo dubluje się on tematyką  z działem dyskusja ogólna, ale myślę, że jest potrzebny, zresztą powstał ona na prośbę jednego z forumowiczów.
1178  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: sonda zoladkowa : 27 Listopad 2006, 16:57:47
Przedstaw Twojej mamie wszelkie alternatywy i ich konsekwencje. Sonda lub  przezskórna gastrostomia endoskopowa (PGE) lub przerazajaca smierc glodowa bo kiedys fizycznie nie bedzie w stanie przyjmowac jedzenia doustnie. Mozesz ja przekonywac ale uszanuj jej wole. Moze spotkanie z psychologiem by pomoglo?
1179  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: Infekcja układu moczowego : 27 Listopad 2006, 16:48:50
Preparat FURAGINUM występuje w postaci tabletek 50 mg; każda tabletka zawiera substancję czynną 50 mg furaginu.

Właściwości i działanie:

Lek działa przeciwbakteryjnie. Ma zastosowanie w leczeniu zakażeń dróg moczowych.


Wskazania:

Ostre i przewlekłe zapalenia dolnych dróg moczowych oraz gruczołu krokowego. Zapobieganie nawrotom zapalenia dróg moczowych.

Przeciwwskazania:

Upośledzenie czynności nerek (skąpomocz, bezmocz), pierwszy trymestr ciąży,
u noworodków, nadwrażliwość na lek, polineuropatia. Nie może być podawany chorym
z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, gdyż może wywołać w tych przypadkach hemolizę.


Działania niepożądane:

W rzadkich przypadkach może wywołać mdłości, wymioty.


Dawkowanie:

Dorośli: pierwszy dzień leczenia - 4 x dz. po 2 tabl., następne dni 3 x dz. 2 tabl.
Dzieci: 5-7mg/kg masy ciała/dobę. Lek należy przyjmować podczas posiłków zawierających białko. Cykl leczenia trwa 7-8 dni. Gdy zachodzi potrzeba kuracja może być powtórzona po 10-15 dniach. W zapobieganiu nawrotom zapalenia dróg moczowych: dorośli: 1 x dz. 1-2 tabl. (najlepiej wieczorem); dzieci: zgodnie z zaleceniem lekarza.
 

 

1180  Stwardnienie Boczne Zanikowe / Porady / Odp: sonda zoladkowa : 26 Listopad 2006, 19:14:37
c. Żywienie enteralne chorych na SBZ
W początkowym okresie zaburzeń połykania (dysfagia) wystarczające
rezultaty daje właściwy instruktaż udzielony choremu i jego opiekunom na
temat wskazanych zmian w sposobie przygotowywania posiłków (np.
zagęszczanie płynów co przeciwdziała zakrztuszaniu się, rozdrabnianie,
miksowanie pokarmów, częstsze, 5-6 razy dziennie spożywanie posiłków
o mniejszej objętości) i technik ułatwiających połykanie (odpowiednie
ułożenie głowy z pochyleniem do przodu, tzw. połykanie nadgłośniowe
(Miller i wsp. 1999, Desport i wsp. 2000). W każdym przypadku, zarówno
chory jak i jego opiekunowie, potrafią często wypraktykować indywidualne
sposoby prowadzące do ułatwienia jedzenia i picia oraz przeciwdziałające
zakrztuszaniu (np. niektórzy pacjenci łatwiej przyjmują napoje gazowane
albo schłodzone). Gdy w/w metody przestają wystarczać konieczne jest
przejście na karmienie sondą lub inną techniką bezpośredniego podawania
pokarmów i płynów dożołądkowo (karmienia enteralne). W użyciu są
następujące techniki karmienia enteralnego: sonda nosowo-żołądkowa
(SNŻ), przezskórna gastrostomia endoskopowa (PGE) (percutaneous
endoscopic gastrostomy PEG), przezskórna radiologiczna gastrostomia
(PRG). SNŻ jest rozwiązaniem najprostszym, nie wymagającym stosowania
sedacji i nieinwazyjnym, dlatego najbezpieczniejszym. Długotrwałe
pozostawanie cewnika w jamie nosowej i gardle powoduje jednak stany
zapalne i stymuluje ślinienie, co wraz z samym faktem trzymania cewnika
znacznie pogarsza samopoczucie i komfort chorego. Z tych powodów obecnie
jako standard w żywieniu enteralnym chorych na SBZ uważa się PEG. PEG
przeprowadza się w skrócie w następujący sposób. Po podaniu premedykacji(leków uspokajających) przez usta wprowadzany jest do żołądka standardowy
gastrofiberoskop. Jego świecąca końcówka podświetla ?od wewnątrz?
na skórze brzucha miejsce, w którym należy wykonać nakłucie. Następnie
w znieczuleniu miejscowym wykonuje się nakłucie powłok brzucha i ściany
żołądka wprowadzając do jego wnętrza dren, a następnie poprzez dren
wprowadza się nić. Końcówka tej nici jest chwytana przez gastroskop,
wyciągana przez przełyk i jamę ustną na zewnątrz. Następnie do tej nici
przywiązuje się specjalny dren i ?wciąga go z powrotem? do żołądka,
a następnie wyciąga na zewnątrz przez ścianę brzucha. Zakończenie tego
drenu, które zostaje w żołądku wyposażone jest w tzw. ?grzybek?, który
uniemożliwia wysunięcie się drenu z żołądka (Tomik i wsp. 2002). Technika
PEG jest bezpieczna choć oczywiście sporadycznie mogą zdarzyć się
powikłania (np. przebicie jelita grubego, miejscowe stany zapalne,
wypadnięcie drenu). Jednak i ta technika ma swoje wady, m.in. wymaga
sedacji w trakcie wykonywania, co u chorych z upośledzoną wentylacją
(oddychaniem) wzmaga niebezpieczeństwo wywołania niedotlenienia mózgu
oraz może spowodować dodatkowe osłabienie mięśni oddechowych. Nie
zapobiega też zakrztuszaniu się treścią pokarmową. Czas założenia PEG
musi być dobrany tak, aby procedurę wykonać zanim pojemność życiowa
płuc spadnie poniżej 50% normy dla wieku i płci (Mathus-Vliegen i wsp.
1994). Wskazane jest rozważenie założenia PEG jeszcze w mniej
zaawansowanym okresie choroby, gdy utrata wagi jest mniejsza niż 10%
(Miller i wsp. 1999, Desport i wsp. 2000). Nowsza technika (PRG) jest
jeszcze mało dostępna, ale jej istotną pozytywną cechą jest to, że nie trzeba
stosować sedacji i stąd może być zastosowana u chorych w bardziej
zaawansowanej fazie choroby (Thornton i wsp. 2002, Heffernan i wsp. 2004,
Chio i wsp. 2004a,b, Shaw i wsp. 2004).
Strony: 1 ... 57 58 [59] 60 61 62
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
dreamfloorstudio.com
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM
Strona wygenerowana w 0.218 sekund z 22 zapytaniami.

Google odwiedziło ostatnio tą stronę 28 Czerwiec 2015, 23:44:23