Stwardnienie Boczne Zanikowe - forum
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. 22 Listopad 2014, 00:51:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: uszkodzenie nerwu strzalkowego  (Przeczytany 16118 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Paula
Gość
« : 01 Maj 2010, 15:02:55 »

Witam ,tak jak wszyscy chodząc po stronach w poszukiwaniu odpowiedzi na temat swoich dolegliwości natrafiłam na to forum ,bardzo bym chciała uzyskać jakieś informacje bo z tego co przeczytam jest tu wiele osób którzy mogą coś podpowiedzieć .Moze tak w skrócie napisze jeśli ktoś mi odpowie napisze więcej szczegółów w 2007 roku złamałam kość piszczelowa i strzałkowa skośno spiralnie,gips udowy 5 miesięcy ..długo się zrastało złamanie było powikłane zespołem sudecka z 1 fazy dokładnie zespól był i jest nadal w stopie i nasadach podudzia objawia się na RTG dość znacznym zmiana w postaci odwapnienia i przebudowie kostnej (dodam ze żaden lekarz nie bierze tego poważnie ) nie jet to leczone          ,nie wiem jak to ująć ale cały czas       czuje ze jest coś nie tak ,noga jest drętwa      tak jakby  nie moja,chudząc odczuwam coś takiego jakbym szla na kiju ,każdy krok sprawia mi ból ,nie mogę nosić botów ,skarpet wszystko mnie drażni czuje dziwne napięcie w tej nodze ,odczuwam ból palców u stopy głownie małego i średniego ,zrobiłam badanie EMG nie wiem jak wpisać te liczby ale napisze wnioski  _obniżenie amplitudy odpowiedzi M ,wydłużenie latencji końcowej  we włóknach ruchowych n.strzałkowego ,szybkość przewodzenia w normie - brak odpowiedzi na drażnienie włókien czuciowych n.strzałkowego powierzchownego _ parametry przewodzenia pozostałych badanych włóknach ruchowych i powierzchownych czuciowych prawidłowe WNIOSKI :BADANIE badanie może sugerować  uszkodzenie n.strzałkowego lewego (zarówno ruchowej gałęzi głębokiej jak i czuciowej powierzchownej ) w dość zaawansowanym stopniu .Teraz moje pytanie ,lekarze do których się zwracałam  neurolog,ortopeda nie umieją mi wytłumaczyć o co chodzi ,owszem zgadzają się ze nerw jest uszkodzony ale tylko cząstkowo ,sugerują się tym ze unoszę stopę ,nie opada mi choć przyznam ze każdy taki ruch sprawia mi ból ,sama się zastanawiam jak to wytłumaczyć ,jaki to ma skutek na przyszłość przecież nerw za coś odpowiada . lekarz który zrobił mi to badanie powiedział ze noga nigdy nie będzie sprawna ..czy aparatura może się mylić?
MLK1964
Gość
« Odpowiedz #1 : 02 Maj 2010, 18:17:01 »

Paulo,
Aparatura sama w sobie zapewne się nie myli. O ile dobrze zrozumiałem przedstawione przez Ciebie informacje. Uszkodzeniu uległa zapewne ruchowa gałąź głęboką nerwu do min. do mięśni stopy typowym w tym przypadku z uszkodzeniem czuciowego nerwu strzałkowego powierzchownego. Uszkodzenia brak lub jest ono mniejsze w obrębie gałęzi ruchowej powierzchownej do mięsni piszczelowych podudzia. Dlatego brak wyraźnego niedowładu stopy, szczególnie, jeśli może istnieć wariant unerwienia z nerwem strzałkowym dodatkowym.
Zaburzenie funkcji wynika w twoim przypadku głownie z powodu ograniczenia bólowego spowodowanego najprawdopo0dobniej miejscowymi zmianami w zakresie kości. Tak mogę się domyślać analizując Twój opis. Niejasny jest tylko początek objawów zespołu Sudecka. Ważne min. dla oceny aktualnego stopnia. Im wyższy tym mniejsze szanse poprawy. Brak też informacji nt. dotychczasowego postępowania (leczenia, rehabilitacji).
W leczeniu stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne (np.diklofenak), leki poprawiające krążenie (np. hyderginę). Kalcytoninę, która może powodować częściową odbudowę uszkodzonych kości i zmniejszać (?) dolegliwości bólowe. Ważna jest również ?rehabilitacja?-w początkowym okresie jedynie delikatne ćwiczenia czynne i masaż, dopiero później ćwiczenia bierne by zapobiegać obrzękom, przykurczom. Zabiegi w wodzie, jonoforeza, magnetoterapia, TENS-przezskórna stymulacja nerwów .
Zabiegi dobrane w zależności od fazy przez lekarza/rehabilitanta mającego doświadczenie w/w sytuacja. Źle dobrane i zbyt szybko zastosowane zabiegi mogą mieć odwrotny od zamierzonego skutek. Dlatego na odległość trudno radzić, co konkretnie jest zalecane z ćwiczeń rehabilitacyjnych w Twoim przypadku. Musi zdecydować o tym osoba kompetentna mająca stały kontakt z pacjentem.
Zabiegi fizykalne w połączeniu z lekami mają ustabilizować rozwijające zmiany, zapobiec powstaniu nieodwracalnych zmian, dać szansę na stopniową, bardzo powolną poprawę.
Ponieważ brak informacji w Twoich danych nt. miejsca zamieszkania zamieszczam kilka odnośników Internetowych:
http://www.votismedical.pl/?p=302
http://www.rehabilitacjadomowa.pl/artykul.php?a=21
http://rehabilitacja-krakow.com.pl/
http://www.euromedica-awg.pl/Rehabilitacja_Ortopedyczna
http://www.hand-med.pl/oferta.html

Pozdrawiam,
Marek
Paula
Gość
« Odpowiedz #2 : 03 Maj 2010, 11:22:18 »

Witam i bardzo dziękuje za odpowiedz ,bardzo mi Pan pomógł ,szkoda ze wcześniej nie znalazłam tego forum ,teraz już chociaż troszkę wiem ale jeśli można chciałabym wiedzieć czy takie uszkodzenie nerwu strzałkowego które ja mam będzie u mnie w przyszłości powodować jakieś upośledzenie funkcji kończyny ?przecież nerw odpowiada za unerwienie mięśni,Teraz mięśnie mam bardzo słabe ,nie mogę stanąć na palcach ,na pietach ogólnie odczuwam ból łydek ,siedząc i podnosząc pietę noga zaczyna mi strasznie drgać ..
Co do zespołu sudecka wyglądało to tak ,po zdjęciu gipsu (po prawie 5 miesiącach) widok mojej nogi mnie przeraził była chuda,obrzmiała sino czerwona ,nie mogłam ruszyć stopą jeden wielki ból i palenie od środka
..nie do opisania odczucie ,nie miejsce złamania w 1/4 długości piszczeli  ale stopa ,nie było wtedy pełnego zrostu
Lekarz nie bardzo się tym przejął powiedział ze tak właśnie wygląda noga po ściągnięciu gipsu ,sadziłam ze widocznie tak musi być ,nie bardzo mogłam to skonsultować z innym lekarzem ponieważ mieszkam w malej miejscowości a i miałam ograniczenia nie mogłam chodzić (bezwzględny zakaz obciążania)  przepisał mi leki ,przeciwbólowe  na krążenie akard  i kazał robić sobie masaże w domu twarda szczątka ,tak mijały tygodnie ,opuchlizna schodziła ,kolor stawał się lepszy .mogłam już ruszać stopa ,wszystkie zdjęcia RTG  były bez opisów ,potrzebowałam je na komisje wiec je zrobiono ,dopiero wtedy wyszło ze to zespól sudecka ,zmieniłam lekarza ale i on nie bardzo się tym przejął twierdząc ze nie jest tak złe dlatego ze nie mam przykurczów na moje dolegliwości bólowe nie zwracał uwagi ,przeszłam bardzo dużo rehabilitacji ,często zmieniałam lekarzy i było podobnie ,to nic takiego ... chodzi pani nie jest źle ...ale ze każdy krok sprawia mi ból to się nie liczy ... byłam także w sanatorium  ,dopiero tam rehabilitant w trakcie masażu  nogi powiedział ze jest coś nie tak ..nie reaguje na pewne partie mięśni to właśnie on a nie lekarz podpowiedzi al mi abym zrobiła badanie EMG ,oczywiście lekarz stwierdził ze nie ma potrzeby bo noga mi nie opada itd ...zrobiłam je prywatnie ,jaka była interpretacja lekarzy  napisałam w 1 wątku ,jeden mówił o tym żebym brała zastrzyki niva lin  drugi ze to zbyteczne bo już jest zapozno ...  zapisano mi rehabilitacje elektrostymulacje i wirówkę ..
Napisze jeszcze może wynik ostatniego RTG od 2 lat jest ciągle taki sam (nic się nie zmienia)
Zrost zaznaczony ,niewielki odczyn okostnowy ,strzałka zrost zaznaczony
Znaczna osteoporotyczna przebudowa kości stopy i nasad dalszych kości podudzia - zespól Sudecka -obraz jak poprzednio
Troszkę się rozpisałam ale nie dało się tego napisać w kilku zdaniach ...Jestem ciekawa co Pan o tym sadzi ...  dodam jeszcze może to ze na rtg tak jak ja widzę jest taki 9 cm odcinek ciemnej zmiany wręcz czarny pozostała kość jest biała ...nie wiem już sama czy to może ma jakiś związek z tym uszkodzonym nerwem ,bo przecież gdyby chodziło o wapno noga by się nie zrosła ,nie wiem co o tym sadzić
pozdrawiam Paula
MLK1964
Gość
« Odpowiedz #3 : 12 Maj 2010, 03:22:46 »

Paulo,
Zmiana, która opisujesz to zapewne obszar/odcinek odwapnienia kości w przebiegu zespołu Sudecka. Istotą problemu nie jest tylko uchwytne uszkodzenie nerwów ruchowych zaopatrujących mięśnie (stąd możliwe w części przypadków ich nasilone miejscowe zaniki mięsni, choć są postacie zespołu bez uszkodzenia tego typu nerwów), co dysregulacja nerwowego układu autonomicznego odpowiadającego za prawidłową funkcję tkanek kończyny (min. naczyń, kości itp.). Brak uszkodzenia lub częściowe nerwu strzałkowego powoduje, że nie stwierdza się niedowładu stopy. Natomiast inne zaburzenia, takie jak obrzęk, zasinienie, odwapnienie kości itp.,w zależności od stadium występują.
Marek
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
www.iwanicki.pl
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM
Strona wygenerowana w 0.123 sekund z 20 zapytaniami.

Google odwiedziło ostatnio tą stronę Wczoraj o 14:09:04