Rzetelna obserwacja postępu choroby

Zaczęty przez Ogaruus, 22 Lipiec 2014, 12:32:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ogaruus

Chciałabym się wziąć za siebie (dieta, rehabilitacja) oraz popróbować alternatywnych metod leczenia, ale nie na zasadzie "wydaje mi się, że choroba postępuje wolniej" tylko faktycznie spróbować zmierzyć stan organizmu - nie tylko mięśnie i nerwy, ale także radzenie sobie z codziennymi czynnościami, bóle, samopoczucie, stan narządów wewnętrznych.
Pytanie do ludzi, którzy brali udział w jakimś eksperymentalnym leczeniu (np. komórkami macierzystymi w Olsztynie) jakiego badania wam robiono przed i po? Oraz do ludzi, którzy próbują suplementów diety (Inżynier, Alienista).
Do końca tygodnia spróbuję się zastanowić i popytać co dałoby się zmierzyć i spróbuję sporządzić listę. 
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Wojtek1973

Witam,

Od kiedy otrzymałem diagnozę o SLA to zacząłem wzmożoną rehabilitację. Czyli 2x w tygodniu fizjoterapię, ćwiczenia w basenie i logopedę. Biorę koenzym q10 mg, Omega3, magnez a od około dwóch miesięcy cynk, miedź, witaminę B, L-arginian.
Oczywiście od 4 miesięcy także Rilutek i Sirdalud.
Moje spostrzeżenia są takie że postęp choroby znacznie spowolniał (do diagnozy SLA dość postępowała, byłem zdiagnozowany na Ataksję od roku a pierwsze obajwy miałem już w marcu 2012 roku)
Po trzech miesiącach od diagnozy, byłem na badaniu kontrolnym w klinice w Dreźnie. Lekarz, specjalista od SLA (sam prowadzi badania nad tą chorobą), który mnie zdiagnozował, sam przyznał że postęp choroby jest powolny. Powiedział że jak do tej pory i tak stan będzie się pogarszał, być może w moim przypadku bardzo powoli, ale jednak.
Stwierdził także, że jak narazie żadne z suplementów nie są potwierdzone, że mają pozytywny wpływ w przebiegu choroby. Ale również te które biorę, nie szkodzą.
Jeśli chodzi o komórki macieżyste, to stwierdził że pieniądze zamiast na wszczepienie przeznaczyć na rehabilitację i wakację. Aczkolwiek zainteresował się bardzo eksperymentem w Olsztynie.
Być może działa pozytywnie Rilutek, być może w dużym stopniu rehabilitacja, a może cały pakiet łącznie z suplementami daje taki efekt.

Ogaruus

Dziękuję Wojtku za odpowiedź;)
Ja byłam rok temu pod koniec czerwca w Wiesbaden w celu potwierdzenia diagnozy.
Napisali: "wynik testu oceniającego funkcje życiowe ALS wynosi 31/40. Obliczony na tej podstawie wskaźnik progresji choroby wskazuje na jej powolny rozwój i wynosi 0,33pkt/miesiąc".
Jednak przez ten rok ubyło mi tylko 2 pkt (wczesne problemu z mówieniem i połykaniem), co więcej pogorszyło mi się to między styczniem a końcem kwietnia i od tamtej pory nie zauważyłam pogorszenia.
Chciałabym powiedzieć "to co biorę spowalnia znacznie chorobę", ale uważam, że powinnam staranniej obserwować postęp choroby, żeby powiedzieć takie zdanie z przekonaniem i wiarą w prawdziwość swoich słów.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Marcin


Witam ,

Rzetelna obserwacja postępu choroby moim zdaniem :

Elektromiografia (EMG) – diagnostyka czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych. Zrób to badanie napewno już je miałaś i popros specjalistę o porównanie wyników.

Dodatkowo zacznij zapisywać:
•   Obwody ciała- zmierz i zapisuj wymiary  tj.( ramię ,przedramie,kark, klatka, pas,biodra, uda, łydki). Ważne żeby wykonywac pomiary naczczo.
•   Zapisuj wagę ciała - Ważne żeby się ważyć na czczo. Waga może się wachać +-3kg wiec bez paniki.
•   Zrób sobie zdjęcia w celu wizualnej oceny. Ze względu np na obręcz barkowa ale również na porównanie tych 3 punktów ze sobą. Bo może być tak że waga i wymiary stoja w miejscu a nabralimy tkanki tłuszczowej .Wtedy najprawdopodobniej albo straciliśmy masę mięsniową albo pijemy za mało wody lub jedno i drugie.
Oczywiście zmiana diety i/lub zmiana il. kalorii w ciągu doby bedzie wpływać na te 3 punkty.
Ponadto bardzo istotna jest rechabilitacja. Cwicząc 3-7 dni w tyg Ty jak i Twój rechabilitant będziesz czuła i widziała siłę i zakres ruchu a takrze stan koordynacji i napięcie mięniowe.

Bóle - Nie wiem o jaki ból chodzi. Ale ..
•   Jeli masz bolesne skórcze . Proponuje zakupić chlorek magnezu spożywczy z ceertyfikatem jest tani i najlepszy
•   Jeli masz bóle stawowo mięniowe- Rozciągaj się dużo i zadbaj o wygodny sen i krzesło jesli prowadzisz tryb siedzacy za dnia. Możesz tez uzywac maty masujacej shiatsu z podgrzewaniem.Ew ciepłe kąpiele w soli mineralnej.

Samopoczucie - temay rzeka;)
•   Dieta lekko strawna, zbilansowana. Ja odczułem poprawe samopoczucia i nie tylko po przejsciu na  diete wegetariansko weganska;)
•   Suplementy takie jak: ginko biloba, 5htp,chlorek magnezu itp
•   Rechabilitacja, zwłaszcza po;)
•   dobre wyspanie się dzeki 5htp
•   Spokój w domu i w życiu.
•   Słuchanie muzyki, oglądanie filmów granie w gry itp. rób to na co masz ochotę :)

Stan narządow.
Z tym nie jest tak hop siup;) Od tego są specjalne specjalistyczne urzadzenia jak tomograf, usg,rtg,sonda itd. nie znam się na tym ale w większoci organów jak nie boli to jes ok. Oczywiście niektóre organy jak np płuca nie bolą. Profilaktycznie dobra dieta,odpowiednie supple ziola powinno byc ok. Ale najlepiej jesli są obawy i niepokojące objawy lepiej isć do specjalisty i wykonac badania .

Jesli chodzi o suplementy to zapraszam tu jest tu opisany Deanna Protocol :
http://mnd.pl/forum/index.php?topic=4844.0

Pozdrawiam
Marcin

Ogaruus

co do emg to w październiku br. będę mieć robione szósty raz, niestety w opisie badania (słownym) nie ma nic o sile, a z tabelek nic nie umiem sama odczytać. Wątpię, żeby jakiś specjalista był tak łaskawy, żeby mi dokładnie opisał i porównał wszystkie badania.

Czy dobrym pomysłem byłoby np. raz na 2-3 miesiące iść na siłownie i zmierzyć ile jestem w stanie "wycisnąć" rękami, nogami, brzuchem, grzbietem?

Warto by było też zwrócić uwagę na mówienie i połykanie. Co do mówienia to nagrać się co jakiś czas podczas wykonywania ćwiczeń logopedycznych. Jak zmierzyć siłę przełykania?
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!