Stwardnienie Boczne Zanikowe > Porady

Skuteczne rady na odleżyny

<< < (6/16) > >>

marek:
To jeszcze raz;znów zaczynają się u mamy odleżyny,tym razem na skórze na kręgosłupie
1 -stopień chyba,bo jedna czarna skóra,druga zaczerwienienie,rany nie ma.
Proszę o Wasze porady,bo masa w tym wątku i w watku http://mnd.pl/forum/index.php/topic,3504.0.html  specyfików aż sie pogubiłem.
wypisałem sobie:
opatrunek granuflex
plastry hartmana
plaster ze srebrem AtraumanAg
balsam,krem SENi
balsam biotubic
maść tranowa
płyn pinol
płyn octenisept

to co użyć na 1 stopień?
pozdrawiam

jamosia:
Marku! Jeśli odleżyna jest czarna to nie jest pierwszy stopień!:(
Stopniujemy w różnych skalach, ale w najpopularniejszej skali Torence'a.
1. Najpierw na "czerwona odleżyna":
Ta z zaczerwienieniem, to :
- jeśli po ucisku palcem zaczerwienienie blednie to I stopień,
- jeśli zaczerwienienie nie blednie to II stopień- na oba stopnie możesz przykleić opatrunek hydrokoloidowy - są różne firmy i różne ceny, ja podam Ci te, które najczęściej używam i najbardziej lubię, ale nie mówię, że inne są złe - Granuflex lub Hydrocoll. Są różne rozmiary więc musisz go dostosowac do rozmiaru zmiany.
Musi poza zmianę (odleżynę) wystawać około 1 cm.
Zanim zakleicie odleżynkę dokładnie dwukrotnie spryskaj zmiane i okolicę octaniseptem. Potem osusz delikatnie gazikiem jałowym i przyklej opatrunek hydrokoloidowy.
Opatrunek może pozostać na odleżynce do 7 dni ale wszystko zależy od odleżyny.
Sam zauważysz kiedy musisz go zmienić. Na tym naklejonym plastrze będzie robił się taki jaśniejszy bąbel. Jak będzie juz dochodził do końców opatrunku to należy go odkleic i zmienic na nowy.
Opatrunki hydrokoloidowe są łatwe w uzyciu dla "laika" i dlatego je polecam.
Ponadto chronią skórę od dodatkowych otarć.

2. Co do odleżynki czarnej to nie mam niestety tak optymistycznych wieści.
Bez oglądnięcia nie określę Ci dokładnie stopnia odleżyny ale na pewno
kolor czarny świadczy o martwicy.
Jeśli mówisz, że nie ma rany to jest to martwica sucha. Pod nią jest rana.
W zależności jak głęboko sięga taki jest jej stopień- ale co najmniej to III stopień odlezyny.
Tu leczenie jest trudniejsze i bardziej czaso- i pracochłonne ale jak najbardziej od wyleczenia.
Należy zacząć od rozpuszczenia i usunięcia tej martwiej tkanki. Pod nią dopiero będzie żywa tkanka, którą będziemy leczyć. Często opiekunowie i chorzy mówią ze przeciez jak usuniemy martwice to zrobi się rana. Niestety- pod martwica nic się nie wyleczy!
Martwice trzeba rozpuścić jakimś opatrunkiem hydrożelowym- ma w sobie dużo wody i spowoduje, że ta czarna tkanka zacznie sie rozpływać, najpierw w żółtą tkankę matwiczą ( martwice rozpływną) i potem gazikiem usuniecie ją z rany.
Ja używam dwa rodzaje opatrunków hydrożelowych - albo płytkę Aquagel  albo Granugel- taki żel w tubce.
Jesli chcesz uzyć aquagelu w płytce ,to pamiętaj aby tak przyciąc płytkę aby tylko dotykała czarnej częsci, na to nałóż gaziki jałowe i zaklej plastrem np. cosmoporem lub omnifixem czyli takim "oddychajacym".
Trzeba to zmieniac codziennie do rozpuszczenia martwicy.
Jeśli użyjesz hydrożelu w tubce Granugel, to nałóż żel także tylko na czarną skórę a na to przyklej opatrunek, który nie wypuści wilogoci np. Granuflex Thin, Hydrocoll thin- taki cieniutki. To także zmieniaj co 24 godziny.
Jak już rozpłynie się czarna martwica to następnym procesem leczenia będzie juz leczenia rany. Ale to pewnie za jakis tydzień. Wtedy dobrze jest stosowac opatrunki ze srebrem, które tu wymieniłeś: jeśli rana mało sączy czyli jest sucha to Atrauman Ag a jeśli sączy dużo czyli wypływa z niej wysięk ( wydzielina) to Aquacel Ag. Srebro zabezpiecza przed infekcją. Każdy opatrunek ze srebrem musisz zabezpieczyc gazikami i opatrunkiem zewnętrznym ( okluzyjnym) czyli np. wymienianym juz cosmopor-em lub omnifix-em.
Za rynku firm jest wiele i wiele opatrunków.. Wiele z nich wypróbowałam i mam dość bogate doświadczenie. Chciałam Ci tu przedstawic w miare krótki sposób leczenia i w miarę prosty stąd ograniczyłam się do kilku preparatów.
Jesli chcesz wiekszej pomocy to zawsze służę, możesz tez wysłać zdjęcia odleżyn wtedy łatwiej będzie mi Ci pomóc.
Pamietaj też, że części preparatów jest w 50 % refundowana i wystarczy recepta na "P" aby leczenie było tańsze. W tym temacie także służe pomocą:)
Ale się rozpisałam...........:)

jamosia:
No oczywiście w tym słowotoku pominęłam, że najważniejsza profilaktyka przeciwodlezynowa, której propozycji przedstawiliście tu ogrom!
Ale te miejsca, na których jest juz odleżyna nie powinny wcale być uciskane!!!!!!!!!!!!

marek:
Wielkie dzięki Jamosiu,to jeszcze piknij mi które z tych preparatów mogą być refundowane ;D.
Pani Magister to moja sąsiadka,a przychodnię mam na dole,to się wszystko pozałatwia.(mama 35 lat była pielęgniarką,więc wszystko mamy blisko)
Poukładałaś mi w głowie,wydrukowałem Twoje rady,dla opiekunek i dla P.Magister,i jeszcze preparaty refundowane dla Reni która załatwi receptę(pielęgniarka z przychodni i na kontrakcie z firmą od went.domowej)
pozdrawiam i dziekuję

mab5:
na taką czarną odleżynę - oprócz wymienionych wcześniej opatrunków ze srebrem i Hydrocolli mama robiła tez taką pastę z utartych w moździeżu liści czteroletniego aloesu i tym aloesem smarowała pod opatrunek..... wydaje nam się, ze znacznie nam też pomógł wybrąć z tego trudnego, czarnego punktu.....

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej