Jak 100% zdiagnozować?

Zaczęty przez Krzysztof, 27 czerwiec 2018, 20:33:24

« poprzedni - następny »

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Do dołu

Krzysztof

Witam
W marcu bieżącego roku przebyłem udar niedokrwienny mózgu. Innych skutków nie stwierdzono, ale informowałem lekarzy, o spowolnionej mowie oraz osłabieniu "chwytności" kciuka prawej dłoni. Lekarze mówili, że są to skutki przebytego udaru. Po 12 dniach pobytu zostałem wypisany do domu, ale wymienione przeze mnie objawy, nadal się utrzymywały. Z badań lekarski zostały wykonane rezonans magnetyczny oraz tomografia, ale nic poza tym, a wyniki nie przekraczały normy. Zostałem poinformowany, iż po miesiącu wszystko wróci do stanu przed udarem, ale tak się niestety nie stało. W kwietniu byłem na wizycie u neurologa, ale również nic nie zostało stwierdzone. W czerwcu odbyła się kolejna wizyta - stwierdzono fascykulacje obręczy barkowej oraz otrzymałem skierowanie do szpitala, z podejrzeniem SLA. Udałem się do innego szpitala, tam zostały wykonane badania wizualne i EMG, które dały wyniki kwalifikujące do SLA. Spowolniona mowa stałą się bardziej nosowa, mam problem z odkrztuszaniem, lewa noga delikatnie opada, fascykulacje nasilone, kciuk nadal z zanikiem mięśnia oraz dyskopatia górnego odcinka kręgosłupa (stwierdzona w czasie badań, w trakcie udaru, mogła występować wcześniej bez mojej wiedzy). Czy przedstawiony przeze mnie opis choroby daje 100% pewność, że jest to SLA? Jeżeli nie to, jakie badania muszę jeszcze wykonać? Gdzie mógłbym się udać? 

Liczę na Państwa szybką odpowiedź i pomoc. Z góry dziękuję.  

meg

Krzysztofie, diagnozę wydają lekarze na podstawie obserwacji i badania pacjenta, po wykluczeniu innych chorób. EMG/ENG też w dużym stopniu w tym pomaga. Raczej rzadko się zdarza, żeby podejrzenie SLA było błędne, jest to niestety ostatnia z chorób które biorą lekarze pod uwagę, jak już wszystko inne zostało wyeliminowane.
A czy taka diagnoza jest pewna tego nie wie nikt z nas.
Myślę że każdy chory gdzieś w głębi duszy ma nadzieję że to coś innego i kiedyś ktoś to odkryje i wyleczy ^-^

The_Magus

Nie ma niestety takich badań, potrzebna jest obserwacja progresji choroby, bo jeżeli to neurodegeneracja to będzie ona oczywista
Jak to mówią na alsforums, miej nadzieję na najlepsze, szykuj się na najgorsze

Krzysztof

Objaw drżących dłoni również jest objawem SLA?

The_Magus

Jest zbyt Nie specyficzny, objawem jest progresywna utrata siły i funkcji motoryczych i towarzyszący temu zanik mięśni

Krzysztof

Witam,
mam wyniki rezonansu z kontrastem, gdzie zostało potwierdzone, że w marcu tego roku miałem udar. Czekam za wynikami punkcji i badań onko neurologicznych, jak również za wynikami badań boreliozy, które zostały wysłane do Niemiec. Czy wyniki tych badań mogą jeszcze wykluczyć SLA?

Alex1988

Witam a jak sie Pan czuje??? Objawy nadal wystepuja??? Jaki byl wynik emg ze lekarz stwierdzil ze pasuje do Sla?

Do góry