Pomoc w diagnozie

Zaczęty przez Vinderlan, 06 styczeń 2019, 21:45:22

« poprzedni - następny »

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Do dołu

Vinderlan

06 styczeń 2019, 21:45:22 Ostatnia edycja: Wczoraj o 15:07:05 by Vinderlan
Witajcie Kochani

Mam 23 lata. 1 Stycznia trafiłem do szpitala z podejrzeniem SM (Stwardnienie Rozsiane) . W ciągu ostatnich 2 miesięcy  pojawiły się u mnie epizody osłabienia nogi (głównie  prawej) oraz lewej/prawej ręki.  Dokładną listę objawów pokazuje niżej:


8.11.2018-12.11.2018. Lewa ręka pawa noga osłabiona ( uczucie braku siły   jak po intensywnym  treningu, wrażenie  niewystarczającej siły i delikatn laskotanie. Odpoczynek  i sen nie poprawiały tego stanu. Uczucie to utrzymywało się przez kilka dni aż do 12 Iistopada, potem objawy całkowicie znikły.
• 16.11.2018 Podczas  prowadzenia samochodu zauważyłem podwójne widzenie obuoczne. Takie widzenie pojawiało się epizodycznie kilka razy.
10.12.2018- nadal trwa - podwójne widzenie obuoczne, widzę obraz podwójnie gdy tylko lekko wzniosę głowę ku  górze, lub gdy patrzę   w boki, uciążliwe zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Dwa tygodnie  przed wystąpieniem podwójnego widzenia zachorowałem na grype/angine( gorączka 37.8-38.3, silny kaszel, mocny ból  gardła, antybiotyk  zinnat przez 7 dni). Podwójne widzenie  trwa cały  czas. Okulista wykluczył  problemy związane z oczami i podkreślił, że choroba ma źródło neurologiczne.

• 17.12.2018-  Powróciła slabość konczyn z przed miesiąca. słabsza siła w obu nogach na początku tylko w  prawej , od 18.12.2018 obie nogi. W okolicach łydek  i piszczeli czuć delikatne łaskotanie??/uczucie oslabienia, uczucie podobne do tego jak  po  wysiłku fizycznym ( podnoszenie ciężarów  do ostatnich sil) cos podobnego do łaskotania, a przy tym uczucie mniejszej siły. Do tego doszły trwające dlugo I nieustannie fascykulacje łydki, czasami w udzie I stopie

• 19.12.2018. Objawy w lewej nodze ustały, nasiliły się  fascykulacje w prawej  nodze, szczególnie w okolicy łydki , Do tego występują przykre  nasilone uczucia w tej nodze: mieszane, raz cos na wzór  gniecenia  mięśni, przepływu prądu wzdłuż  nogi od kolana do stopy, uczucie łaskotania, mrowienia oraz fascykulacke (jakby ktoś dotykał palcem w losowe mięśnie  nogi co jakiś czas, głównie łydek ).
• 21.12.2018. Polepszenie stanu nóg. Nogi odzyskały normalne czucie i siłe ( czuć tylko delikatnie mniejsza siłę  w prawej nodze podczas chodzenia) pozostały tylko  nieprzerwane fascykulacje  ( skurcze w losowych miejscach łydek w obu nogach) I sporadyczne  delikatne mrowienie prawej łydki po wysiłku . Niestety podwójne widzenie nasiliło się, musze teraz mocniej pochylac głowę  aby widzieć normalnie. *godzina 22:00 uczucie oslabienia/laskotania/myślenia w nogach I słabość nóg powróciło, dodatkowo pojawiły się uczucia słabości przedramion

• 23. Grudnia - 3-stycznia . W tych dniach nastąpiła poprawa widzenia. Widze teraz podwojnie tylko gdy patrzę mocno w prawo. Oraz polepszenie siły w nogach, zostały fasckulacje
*27 Grudnia. Kciuk po lekkim wyprostowaniu  zaczal mi samoistnie drgać i to bardzo mocno jakbym nim poruszał (mimowolnie)

TRWA DO TERAZ
*3 Stycznia podczas pobytu w szpitalu zaczęło boleć mi gardło ( znowu infekcja I objaw ->), wieczorem zaczalem odczuwać mniejsza siłę w prawej nodze w okolicy piszczela I łydki  oraz sztywność w okolicy piszczela( jakby ciagle lekkie napięcie miesnia). Do tego pojawiły się znów fascykulacje ktore  trwają caly czas 24/7 ( glownie przez caly czas łydki, rzadko w udach I stopach, sporadycznie w innych częściach ciała). Fascykulacje trwają nonstop

*4 Stycznia gardło zaczęło jeszcze mocniej boleć , a podwójne widzenie które sie polepszylo  ( od dnia 23 grudnia) znowu sie  pogorszyło jak w stanie wcześniejszym, znowu musze bardzo mocno  pochylac głowę zeby nie widzieć podwojnie A problem ten minął 23 .grudnia , teraz znowu sie pojawil I podwójne widzenie obuoczne się nasiliło. Widzę wszystko podwójnie . Dodatkowo odczuwam  słabość nadgardskow ,prawej nogi, mięśnia palca wskazującego I przedramienia. Do tego pojawiają się czasami tiki, to palec w nodze sam sie ruszy, to dłoń  podskoczy. Dodam że do tego pojawiaja  sie jeszcze spontaniczne dreszcze/drgawki w losowych miejscach ciala. Męczą  mnie notoryczne fascykulacje w łydkach.
Słabość kończyn,fascykulacje I podwójne widzenie  odczuwam do teraz, głównie ta słabość odnośnie kończyn odczuwalna jest od kolana w dół, i na przedramieniu.  Najbardziej niepokoją mnie fascykulacje na łydkach ktore trwają cały czas praktycznie 24/7. Lekarka SOR zaniepokojona mówiła że takie skurcze fascykulacje są charekterystyczne w SLA (Stwardnienie  Zanikowe Boczne).

W Szpitalu zrobiono mi tylko punkcje, TK glowy ( w normie) mri glowy (BEZ ODCINKA SZYJNEGO I KREGOSLUPA) oraz badania krwi i moczu, nie miałem  zrobionego EEG ani  EMG , a na fascykulacje  z towarzyszącym osłabieniem w tych miejscach mięśni prowadzący lekarz nie zwrócił nawet uwagi . Na szczegółowy wynik punkcji musze czekac jeszcze 2 tygodnie( prążki,borella,kzm,reumatoidalne ) w  ogólnym badaniu punkcji igM-pmr oraz igA-pmr podwyższone 2x ponad normę ( w surowicy w normie), białko całkowite-pmr 49 ( norma 45) oraz glukoza-pmr 84 norma do 80. Do tego testy elisa krwi ujemne. W MRI głowy: podkorowo Jedne niespecyficzne ognisko o wysokim sygnale T2 w okolicy prawego płata czołowego nie wzmacniające się w kontraście (lekarz mowi ze zmiana w nieistotnym miejscu i lokalizacja nie odpowiada objawom).  W 2 badaniach neurologicznych stwierdzono wygórowane odruchy KKD>KKG ( jestem osobą  łatwo stresującą się, jesli to może mieć jakiś wpływ na to, choć wątpię)


Jestem zaniepokojony ze w szpitalu nie wzięto  wgl pod uwagę połączenia osłabienia nóg oraz towarzyszącym im nieustannych fascykulacj 24/7 w łydkach. Aktualnie ciezko  mi sie chodzi, mam wrazenie ze w kazdym momencie nogi nie dadza rady i upadne . Do tego te podwojne widzenie Boję się ze to SLA . Co mam robić w tej sytuacji? Wracać do kliniki o prosić o poszerzenie diagnostyki o EMG I EEG pod kątem wykluczenia SLA? 


Pozdrawiam wszystkich
Paweł.

Ps. Ktos moze powiedzieć,że podwójne widzenie wyklucza SLA, Ale spotkałem kilka artykułów w Internecie, w których pisano ze miesniegalkoruchowe chorych na sla byly wyjątkowo zajęte. Choć nie wiem ile w tym prawdy


Badania neurologiczne ( wygórowane odruchy)
Z soru:


Badania ze szpitala:


MRI, KREW, MOCZ, PUNKCJA PMR:
Epikryza


ada73

A wykluczyli ci poinfekcyjny zespół  Guillain-Barre'a ? Tu poza niedowladami moze byc tez  podwojne widzenie. Nie wygląda to Sla. Predzej SM ale tu tez nie jesyt raczej tal zeby nastepowaly tak szybko i mijały kolekne rzuty.

Vinderlan

06 styczeń 2019, 22:10:56 #2 Ostatnia edycja: 06 styczeń 2019, 22:20:11 by Vinderlan
Cytat: ada73 w 06 styczeń 2019, 22:04:35A wykluczyli ci poinfekcyjny zespół  Guillain-Barre'a ? Tu poza niedowladami moze byc tez  podwojne widzenie. Nie wygląda to Sla. Predzej SM ale tu tez nie jesyt raczej tal zeby nastepowaly tak szybko i mijały kolekne rzuty.

Hej, dzięki za szybką odpowiedź.  Niestety nie miałem pod tym kątem badań.  Wypisano  mnie po 3 dniach ze szpitala ( 4 stycznia) mimo że wystąpił u mnie ostry zespół popunkcyjny I trwa nadal.Dorzucam wyniki :the_kure

heh  i niestety takich osob na tym forum bedzie coraz wiecej,  ani to SM ani SLA ani polineuropatia ani miopatia, wlasciwie nie wiadomo co. ostatecznie w wyniku bezdradnosci intelektualnej lekarzy dostaniesz diagnoze: nerwica. co bedzie sie dzialo dalej zalzy od Ciebie. poczytaj sobie historie z dzialu: przypadki bez podejrzenia SLA- wiekoszsc ma podobne objawy do twoich. kilka pytan: jakie brales antybiotyki ? jakie dawki i jak dlugo ? czy w trakcie brania oantybiotykow objawy sie nasilaly ? czy ustepowaly ? miewasz bole stawow ? jakies wysypki ? bialy nalot na jezyku ?

Vinderlan

06 styczeń 2019, 23:20:56 #4 Ostatnia edycja: 09 styczeń 2019, 20:03:26 by Vinderlan
Cytat: the_kure w 06 styczeń 2019, 22:55:41heh  i niestety takich osob na tym forum bedzie coraz wiecej,  ani to SM ani SLA ani polineuropatia ani miopatia, wlasciwie nie wiadomo co. ostatecznie w wyniku bezdradnosci intelektualnej lekarzy dostaniesz diagnoze: nerwica. co bedzie sie dzialo dalej zalzy od Ciebie. poczytaj sobie historie z dzialu: przypadki bez podejrzenia SLA- wiekoszsc ma podobne objawy do twoich. kilka pytan: jakie brales antybiotyki ? jakie dawki i jak dlugo ? czy w trakcie brania oantybiotykow objawy sie nasilaly ? czy ustepowaly ? miewasz bole stawow ? jakies wysypki ? bialy nalot na jezyku ?

Witaj :)

Rok temu brałem przez 3 miesiące antybiotyk na lekki zmiany na plexCh ktory w gruncie rzeczy wtedy nic nie pomógł . Nie pamiętam dokładniej nazwy byl na bazie tetracyklin/doksycyliny. Pół roku temu brałem duomox/unidox któryś z tych antybiotyków 1 opakowanie.
---
 Pod koniec listopada  dostalem antybiotyk Zinnat. Brałem go tydzien. Po kuracji mialem jeszcze przez tydzień mocny kaszel, a 14 dni od rozpoczęcia choroby gdy juz czułem się dobrze  pojawilo sie  te podwójne widzenie A kilka dni później słabsze mięśnie w konczynach. Stawy mi nie bolą, wysypek  nie dostrzegam
 . A język w chwili obecnej jest owszem biały i gorzki w smaku pewnie że względu na infekcje ( ból gardła , zatkany nos zieloną wydzieloną z nosa) dodam że od ponad 2 lat narzekam na spływające wydzieline  po gardle oraz co jakis czas pojawiający się nieżyt nosa, mam rowniez  lekko skrzywiona  przegrode  z lewej strony I często w tym miejscu jest gęsta biała wydzielina. Więc bardzo możliwe że mam zapalenie zatok. Tylko czy zatoki mogą dawać objawy fascykulacji I osłabienia mięśni/ podwójnego widzenia ?


Dodam w skrócie ze pierwsze 4 dniowe osłabienie kończyn doświadczyłem 8 listopada,potem wszystko ustało, a 2 tygodnie później zachorowałem
Potem juz 10 grudnia pojawiło się te podwójne widzenie I kilka dni później osłabienie kończyn z  nagminnymi fascykulacjami łydek.   21 grudnia zaczęło mi znowu pobolewac delikatnie  gardło i przeszło po 2 dniach . 24 grudnia nastapila poprawa wzroku dwoilo mi sie juz tylko gdy patrzylem w prawo, sila kończyn  tez powolo wracala, pozostala delikatna sztywność  w okolicy prawego piszczela .Ale 3 Stycznia znów zachorowałem...( bardzo czesto jakos choruje... Po tym leczeniu zinnatem, i zawsze zaczyna się od bólu gardla i zapchanego nosa ) I wtedy podwójne widzenie znów sie nasiliło wraz z fascykulacjami łydek i osłabieniem kończyn  I mam to do dzisiaj.  Zauwazylem zależność ze gdy wystąpi infekcja to objawy sie nawracaja/nasilaja.


Pozdrawiam

ada73

Vinderlan do badan nie ma co sie specjalnie przyczepić. Infekcji raczej aktywnej nie masz -   crp ujemnie,  nerki i tarczyca ok. Troche podniesione próby watrobowe ale to  raczej niewiele ma wspolnego z Twoimi objawami. Co do SM to wiem ze powiini tez zrobic MRI kręgosłupa bo zmiany nie zawsze są tylko w głowie a właśnie często w kregosłupie. Jak ja mialam na początku mojch dolegliwości glownie objawy  czuciowe i głównie w kończynach dolnych i lekarz podejrzewał  SM to w pierwszej kolejności kazał robic MRI kręgosłupa właśnie. Dopiero jak doszedl ubytek w polu widzenia zrobili mi MRI głowy. Vinderian jak objawy nadal beda sie utrzymywały to ja bym wracala na SOR i domagala sie przyjecia celem dlaszej diagnostyki. Poza tym MRI i punkcją w zasadzie nic Ci wiecej nie zrobili. W kazdym razie o SLA bym w Twoim przypadku nje myślała.

the_kure

przedewszystkim przewlekle zapalenie zatok oslabia uklad odpornosciowy. a jak masz oslabiony uklad odpornosciowy to rozne rzeczy moga sie wydarzyc.  te bialka w plynie  swiadcza o stanie zapalnym i tyle: neuroinfekcja, reakcja autoimunologiczna.  ana1 miales robiony ?  jakis wymaz z nosa ?  

the_kure

ada73 serio crp w diagnozowaniu infekcji, bo ty myslisz ze kazdy z hivem wirusem hcv kila rzezaczka i cala masa innych infekcji to ma crp podwyzszone ?  samo tsh rowniez nie swiadczy ze masz zdrowa tarczyce.

Ania1985

A jak badanie neurologiczne ?

Vinderlan

Cytat: ada73 w 06 styczeń 2019, 23:33:40. Co do SM to wiem ze powiini tez zrobic MRI kręgosłupa bo zmiany nie zawsze są tylko w głowie a właśnie często w kregosłupie. Jak ja mialam na początku mojch dolegliwości glownie objawy  czuciowe i głównie w kończynach dolnych i lekarz podejrzewał  SM to w pierwszej kolejności kazał robic MRI kręgosłupa właśnie. Dopiero jak doszedl ubytek w polu widzenia zrobili mi MRI głowy. Vinderian jak objawy nadal beda sie utrzymywały to ja bym wracala na SOR i domagala sie przyjecia celem dlaszej diagnostyki. Poza tym MRI i punkcją w zasadzie nic Ci wiecej nie zrobili. W kazdym razie o SLA bym w Twoim przypadku nje myślała.


Też jestem tego zdania ze powinni mi zrobic mri kręgosłupa. Na obchodzie  w dniu wypisu doktor"profesor" pytala dlaczego tylko zleciali mi mri  glowy bez odcinka  szyjnego

Vinderlan

06 styczeń 2019, 23:54:07 #10 Ostatnia edycja: 06 styczeń 2019, 23:56:07 by Vinderlan
Cytat: Ania1985 w 06 styczeń 2019, 23:46:53A jak badanie neurologiczne ?


W obu badaniach wychodzi ze mam chyba wygórowane odruchy . O ile dobrze rozczytalem
Badania z 22 Grudnia:


Badania ze szpitala:

ada73

06 styczeń 2019, 23:58:13 #11 Ostatnia edycja: 07 styczeń 2019, 00:01:05 by ada73
Crp jest bardzo czulym miernikiem i swiadczy raczej o infekcjach bakteryjnych, o wirusach nie zawsze ale krwinki  biale też ma w normie. TSH jest ok. Widzisz the kure tak sie sklada ze mam młodego po ziarnicy zlosliwej i parametry zapalne raczej nie sa mi obce a sama mam problemy z tarczca wiec tez trochę pojecia o tym mam. Nadal uwazam ze w tych badaniach nie.ma znamion infekcjj. A te przekroczone normy w badaniu plynu to sa w zasadzie graniczne. Zreszta nie bede sie wymadrzac bo nie jestem lekarzem. Jedno jest pewne ze objawy wymagaja poglebienia diagnostyki. W
tym zeapole poinfekcyjnum Guillain-Barre'a bada sie właśnie plyn rdzeniowo mózgowy i tam sa podniesione bialka przy cytozie w normie albo nieznacznie podwyzszonej ale pytanie jak bardzo te bialka powinny byc podwyzszone. Moze to jakaś łagodna postac tego zespolu. W kazdym razie w przy nim zazwyczaj powraca się do zdrowia. Vinderlan co ci napisali w epikryzie bo z jakimis wnioskami musieli Cię wypuścić.

Ania1985

07 styczeń 2019, 00:07:21 #12 Ostatnia edycja: 07 styczeń 2019, 00:11:18 by Ania1985
Eh tak by wychodziło współczuje dalszej monotonnej diagnostyki sama jestem w trakcie i juz mam dość nie będę opisywała swojej historii ale napewno trochę potrwa zanim dowiesz się czegoś konkretnego, moim zdaniem warto zrobic mri odcinka szyjnego ja u siebie poczatkowo podejrzealam Sm zrobiłam mri całego kręgosłupa zmiany demielinizacyjne mogą byc od głowy do kregoslupa piersiowego i oczywiscie Emg plus badania na borelioze i koinfekcje jakby to The Kure polecił  ;)

the_kure

z GB to sie wychodzi pod warunkiem ze sie jest prawidlowo leczonym. imunoglobulinami. w zasadzie to kazdy z podejrzeniem SM/SLA powinien byc przeleczony imunoglobulinami bo na zachodzie takie sa standardy.  VInderlan ja Ci dobrze radze poczytaj sobie przypadki z dzialu: przypadki bez podejrzenia SLA, bo twoj przypadek tez tam za chwile trafiii. utkniesz na tym forum  i bedziesz sie powoli pograzal w obledzie  hipohondrii i panice.

Vinderlan

Cytat: ada73 w 06 styczeń 2019, 23:58:13Crp jest bardzo czulym miernikiem i swiadczy raczej o infekcjach bakteryjnych, o wirusach nie zawsze ale krwinki  biale też ma w normie. TSH jest ok. Widzisz the kure tak sie sklada ze mam młodego po ziarnicy zlosliwej i parametry zapalne raczej nie sa mi obce a sama mam problemy z tarczca wiec tez trochę pojecia o tym mam. Nadal uwazam ze w tych badaniach nie.ma znamion infekcjj. A te przekroczone normy w badaniu plynu to sa w zasadzie graniczne. Zreszta nie bede sie wymadrzac bo nie jestem lekarzem. Jedno jest pewne ze objawy wymagaja poglebienia diagnostyki. W
tym zeapole poinfekcyjnum Guillain-Barre'a bada sie właśnie plyn rdzeniowo mózgowy i tam sa podniesione bialka przy cytozie w normie albo nieznacznie podwyzszonej ale pytanie jak bardzo te bialka powinny byc podwyzszone. Moze to jakaś łagodna postac tego zespolu. W kazdym razie w przy nim zazwyczaj powraca się do zdrowia. Vinderlan co ci napisali w epikryzie bo z jakimis wnioskami musieli Cię wypuścić.

Epikryza

ada73

http://neuropsychologia.org/zespol-guillaina-barrgo

Tu troche o tym GB. Ja bym się chyba tego najbardziej czepila. 

Dobranoc chłopaki i Ania ide spac.

the_kure

ania1985 serio dzieki ze to napisalas. walczylem ze soba czy o tym wspomniec, ale jak juz pisalem gdzies wczesniej z tym polecaniem testow na borelioze i koinfekcje czuje sie jak bym  byl potworem  ktory conajmniej namawia was do kupna zepsutej sokowirowki do pieczenia chleba na parze za 6000zl

Vinderlan

Cytat: the_kure w 07 styczeń 2019, 00:10:26z GB to sie wychodzi pod warunkiem ze sie jest prawidlowo leczonym. imunoglobulinami. w zasadzie to kazdy z podejrzeniem SM/SLA powinien byc przeleczony imunoglobulinami bo na zachodzie takie sa standardy.  VInderlan ja Ci dobrze radze poczytaj sobie przypadki z dzialu: przypadki bez podejrzenia SLA, bo twoj przypadek tez tam za chwile trafiii. utkniesz na tym forum  i bedziesz sie powoli pograzal w obledzie  hipohondrii i panice.

Pytałeś o Ana1 I posiew  z nosa. Niestety nie miałem robionych. Jutro idę zrobić ten wymaz nosa.

Co Do postów to faktycznie czytałem juz kilka I widzialem podobne objawy przy intencjach I antybiotykach

Powiedzcie tylko co robić isc Do tej kliniki na głębszą diagnostyke? Bo wypisali mnie z niczym. Mam nie martwić się  z tym SLA , z dwojga złego juz wole to sm? w tych badaniach  wyszły mi odruchy wygórowane z tego co wyczytalem

ada73

Nerwusy maja wygórowane odruchy, ja tak mam.

the_kure

ty sie ciesz ze cie z niczym wypisali i Ci nerwicy nie wmawiaja...

Do góry