Stwardnienie Boczne Zanikowe > Porady

Jak załałatwić dodatek pielęgnacyjny z ZUSU?

(1/3) > >>

madzia84:
Mam pytanie czy ktos by mi napisal jak zalatwic dla mamy zasilek pielegnacyjny z ZUSU.Moja mam jest po udarze mozgu ma sparalizowana lewa strone .Porusza sie tylko i wylacznie z moja pomoca.Bardzo prosze o pomoc.Moja mama jest na emeryturze >:(

gosiab:
Zasiłki pielęgnacyjne są obecnie przyznawane i wypłacane w imieniu wójta/prezydenta miasta przez Działy świadczeń rodzinnych ośrodków pomocy społecznej lub urzędów gmin.Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i przede wszystkim posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy/Miejski Zespół ds Orzekania o niepełnosprawności

Pawel:Chorzy, którzy są uprawnieni do otrzymywania renty lub emerytury, jeśli zostali
uznani za całkowicie niezdolnych do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, mają prawo ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatek pielęgnacyjny
w wysokości około 153 zł.

Wyst?arczy w ZUS złożyć stosowne pismo. N?ajlepiej z?apyt?a wj ZUS.

teresa:
Można ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny w ZUS jak napisał Paweł, albo o zasiłek pielęgnacyjny w MOPS tak jak napisała Gosia. W obu przypadkach trzeba złożyć wniosek /druki są w posiadaniu lekarzy/ o przyznanie świadczenia wypisany przez lekarza prowadzącego najlepiej z zaznaczeniem, że mama nie jest w stanie zgłosić się na Komisję Lekarską. W takim przypadku MOPs orzeka zaocznie stopień niepełnosprawności, a ZUS przysyła lekarza Orzecznika do domu chorej. Do wniosku dobrze jest dołączyć kserokopię kart informacyjnych ze szpitala.
Osobiście proponuję najpierw złożyć do MOPS ponieważ wbrew pozorom zasiłek pielęgnacyjny jest lepszy od dodatku pielęgnacyjnego bo w niektórych przypadkach nie wlicza się do dochodu.
Kwota dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego jest taka sama.

Każdej uprawnionej osobie niepełnosprawnej przysługuje tylko jedno z w/w świadczeń.

gosiab:
Pozwolcie,że uporządkuję:
zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny sa dwoma różnymi świadczeniami wypłacanymi na podstawie odrębnych przepisów prawa.

dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez Zus osobie,która nabyła prawo do renty lub emerytury własnej i została uznana przez orzecznika Zus za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji.Z doświadczenia wiem,że orzecznicy zus-u raczej nie za często tak orzekają

zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez ośrodek pomocy społecznej/urząd gminy przysługuje osobie,kórej orzecznik powiatowego/miejskiego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności stwierdził znaczny stopień niepełnosprawności (ew.umiarkowany,jeżeli niepełnosprawnośc powstała przed 21 r.życia).Osoba taka może byc uprawniona do emerytury wlasnej i pobierac ją z zus-u,może pobierac rentę rodzinną,socjalną lub nie miec w ogóle uprawnień do tych świadczeń.

W obu przypadkach należy zacząc od złożenia wniosku - oczywiście wypelnionego przez lekarza prowadzącego- do zusu o ew.ustalenie niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub do powiatowego/miejskiego zespolu o ustalenie stopnia niepełnosprawności.Konieczne jest przedstawienie posiadanej dokumentacji lekarskiej i poddanie sie badaniu przez lekarza.Zarówno lekarz orzecznik zus,jak i powiatowego zespołu może to badanie przeprowadzic w domu,jeżeli chory nie może stawic sie osobiście na Komisję,co powinien zaznaczyc lekarz prowadzący we wniosku.
Nie wiem jakie są przyczyny,ale łatwiej jest uzyskac orzeczenie o znacznym stopniu niepelnosprawności(uprawniające do zasiłku) niz o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji(uprawniające do dodatku).
Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest decyzją administracyjną wyłącznie po złożeniu wymaganych dokumentów - tj.prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i wypełnionego druku wniosku (.do pobrania w urzędzie gminy).Nie spotkałam sie z praktyką "zaocznego" wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego,moga natomiast na okres oczekiwania na zasiłek pielęgnacyjny byc przyznawane inne świadczenia (zasiłki z pomocy społecznej).
Tak jak wspomniała Tereska,oba świadczenia są w prawie takiej samej wysokości,osobie uprawnionej do dodatku z zus nie przysługuje zasiłek z ops/urzędu gminy.
W świadczeniach pomocy społecznej zasiłek pielęgnacyjny traktowany jest niestety,jako dochód własny (podobnie jak dodatek pielęgnacyjny do emerytury/renty własnej).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej