Formy rehabilitacji przysługujące choremu w ramach NFZ

Zaczęty przez Ogaruus, 25 wrzesień 2019, 20:37:39

« poprzedni - następny »

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Do dołu

Ogaruus

Formy rehabilitacji przysługujące choremu w ramach NFZ

Istnieją 4 formy rehabilitacji, które są gwarantowane przez NFZ:

1.   W warunkach ambulatoryjnych - jest to dziesięciodniowy cykl terapeutyczny, gdzie NFZ finansuje do 5 zabiegów dziennie. Jest to najmniej polecana forma rehabilitacji dla chorych na SLA, ponieważ trzeba codziennie dojeżdżać do placówki oraz nie jest to rehabilitacja indywidualna - zazwyczaj na sali zabiegowej kilka osób ćwiczy pod okiem 1-2 fizjoterapeutów.

2.   W warunkach domowych - jeżeli ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się, nie możesz dotrzeć do placówki rehabilitacji ambulatoryjnej (lekarz musi napisać tę informację na skierowaniu), możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych. Pacjentowi przysługuje rehabilitacja do 80 dni zabiegowych w warunkach domowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do 5 zabiegów dziennie. Bardzo polecamy tę formę rehabilitacji.

3.   W ośrodku lub oddziale dziennym - jeżeli Twój stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, ale nie wymagasz całodobowego nadzoru medycznego możesz skorzystać z zabiegów rehabilitacji leczniczej w ośrodku lub oddziale dziennym. Rehabilitacja w ośrodku lub oddziale dziennym trwa od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio 5 zabiegów dziennie.

4.   W warunkach stacjonarnych - gdy ze względu na kontynuację leczenia wymagasz kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki medycznej możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych. Czas trwania rehabilitacji neurologicznej zależy od rodzaju prowadzonej rehabilitacji neurologicznej i wynosi od 6 do 16 tygodni. Istnieją ośrodki, które przyjmują pacjentów z respiratorem i/lub PEG-iem.

Dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności termin na udzielenie świadczenia ma być możliwie najszybszy i wynikający z możliwości organizacyjnych i zasobów kadrowych świadczeniodawcy.

Można także skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych, które nie są dofinansowane z NFZ, ale można starać się o dofinansowanie ze środków PFRON. Wszystkie informacje o turnusach rehabilitacyjnych znajdują się w poradniku  oraz na forum w dziale rehabilitacja w tym wątku: http://mnd.pl/forum/index.php?topic=9462.0

Po włączeniu chorego do Ośrodka Wentylacji Domowej NIE MOŻNA łączyć rehabilitacji z OWD z powyższymi formami rehabilitacji. Można skorzystać z wyżej wymienionych form rehabilitacji, ale trzeba zawiesić pomoc z OWD. Oznacza to, że pacjentowi w tym czasie nie przysługują wizyty zespołu z OWD tj. lekarza 1x w tyg. pielęgniarki 2x, rehabilitanta 2x. Po zakończeniu rehabilitacji odwiesza się pomoc z OWD i wszystko wraca do normy.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Leszek

Interesuje mnie skąd to kategoryczne stwierdzenie ,że nie można łączyć rehabilitacji domowej z programem OWD. W tej sprawie kontaktowałem się z podkarpackim
/właściwym dla mnie/ NFOZ i uzyskałem informację ,że można łączyć te dwa programy. Z wyjaśnień wynika ,że ok.2miesiące temu otrzymali z ministerstwa instrukcję na temat interpretacji tego przepisu.W moim przypadku firma która realizuje rehabilitację domową w ramach Funduszu wiedziała o zmianie tych przepisów.Kontaktowałem
 się również z przedstawicielką mojego OWD ,która nie wiedziała o zmianie przepisów i poprosiłem o kontakt z Oddziałem Funduszu w Rzeszowie.Po kontakcie przedstawicielka OWD powiedziała że wszystko jest o.k. Moja żona od 30 sierpnia br.korzysta z obydwu form pomocy równocześnie.

Ogaruus

Cytat: Leszek w 29 wrzesień 2019, 17:47:48Interesuje mnie skąd to kategoryczne stwierdzenie ,że nie można łączyć rehabilitacji domowej z programem OWD. W tej sprawie kontaktowałem się z podkarpackim
/właściwym dla mnie/ NFOZ i uzyskałem informację ,że można łączyć te dwa programy. Z wyjaśnień wynika ,że ok.2miesiące temu otrzymali z ministerstwa instrukcję na temat interpretacji tego przepisu.

Czy podkarpackie NFOZ może wystawić pismo, że w ich oddziale można łączyć te dwie formy rehabilitacji?
Czy da się dotrzeć do instrukcji z ministerstwa?

Byłaby to ogromna pomoc dla chorych z respiratorem.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Do góry