Jak zaopatrzyć się w jakiś sprzęt rehabilitacyjny?

Zaczęty przez malgosia, 03 Listopad 2006, 08:34:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

malgosia

Cześć, mam pytanie chce mamie troszkę ułatwić życie i chce ją zaopatrzyc w jakiś sprzęt rehabilitacyjny, chodzi mi w szczególnosci o łóżko, materac i podnośnik, jest wiele takich urządzen, prosze o porade  ??? Czy kupic używane, jakie funkcje powinny mieć te urządzenia itd Moja mama jeszcze chodzi z czyjąś pomocą, ale ta choroba tak szybko postępuje że lada moment bedzie jej potrzebne odpowiednie lóżko, a ten podnośnik to sama nie wiem, jakos mame sama podnosze, ale w tej chwili jest troszke sprawna i sie utrzymuje na wlasnych nogach (oby jak najdłużej) ale jak nie da już rady to mysle ze ten podnosnik bardzo by mi pomogl, nie mialam nigdy do czynienia z tym wiec prosze o porade, z góry bardzo dziekuje Pozdrawiam serdecznie Gosia

aneta

Czesc Gosiu co do lözka ja musialam kupic z ogloszenia...bo na ten rok niestety powiedziano mi ze nie ma juz funduszy..."kochana Polska"scyzoryk sie w kieszeni otwiera...co do podnosnika niewiem bo radze sobie bez tego podnosze mame i obkladam ja poduszkami jako ze jest juz niestabilna-nie trzyma pionu...jezeli moge cos podpowiedziec bardzo pomocny jest mi ssak...ktöry niestety tez musialam sama kupic bo nie jest na liscie sprzetu refundowanego...serdecznie pozdrawiam Aneta

iwona

Cześć Gosiu,
ja do końca obyłam się bez łóżka i podnosnika, ale to też dzięki temu, że mój mąż mi pomagał, no i moja mama była drobna. A jeśli chodzi o materac polecam zmiennociśnieniowy pneumatyczny materac przeciwodleżynowy, jest on refundowany. Moja mama do końca nie miała ani jednej odleżyny.Lezala w łóżku tylko w nocy, w ciągu dnia przewaznie siedziala na wozku , na fotelu, łóżko było dla niej " wrogiem". Do wózka miala kółko przeciwodleżynowe.
            Pozdrawiam

tawior

Nie mam materaca zmiennociśnieniowego tylko zwykłe sienniki napełniane słomą. Podośniki są do kupienia ale trzeba mieć kasę.
Mnie windę-podnośnik zrobił sąsiad, na święta będzie rok jak działa. Można zobaczyć na stronie www.siewior.pl (choroba>rehabilitacja>rehabiltacja domowa-podnośnik chorego).
Dobrze jest wyposażyć chorego w sygnalizator do przywołania pomocy.

ma_gosia

Witam Małgosiu. Dopiero teraz przeczytałam Twoją wiadomość, więc zapewne zaopatrzyłaś się już w niezbędny sprzęt. Rzeczywiście materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy sprawdza się znakomicie. (oczywiście razem z oklepywaniem). Mój mąż na tym materacu leży piąty rok bez jednej odleżyny. Przy leżeniu na boku polecam do "zakładania" na ucho kółko z pianki z dziurką (jest to  przeciwodleżynowa podkładka bodajże pod pięty). Małej poduszeczki używamy do podparcia głowy z tyłu aby się nie zsunęła z kólka. Ponadto polecam preparat PC30V (do kupienia w aptece) do wcierania w miejsca narażone na odleżyny - u mojego męża to właśnie małżowina uszna i biodra (dużo leży na boku i wówczas podpieram Go prostokątną poduszką piankową kupioną w IKEI). Nie wiem gdzie mieszkasz. My kupiliśmy używane łóżko podnoszone pneumatycznie (ruchomy również podgłówek i podnóżek) w Fundacji w miejscowości Brzeszcze (woj. śląskie). Pięć lat temu płaciliśmy 1800 zł a w zakupie pomógł nam zakład pracy męża. Spróbuj może poszukać podobnej instytucji w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Pozdrawiam ma_gosia

Pawel

Droga Małgosiu,

Bardzo proszę wszystkich o zwracanie szczególnej uwagi przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, czy nie jest on w jakimś stopniu refundowany z funduszy, czy to NFZ, PFRON, czy PCPR. Nie ma sensu wydawać pieniędzy samemu jeśli przy odrobinie cierpliwości przechodząc przez biurokratyczny magiel możemy uzyskać taki sprzęt wręcz za darmo, bądź z częściową refundacją.

Z tego co wiem specjalistyczny materac przeciwodleżynowy jest w 100% refundowany do 650zł przez NFZ, a resztę przez PCPR. Łóżko natomiast w 60%; nie mam informacji dotyczących podnośnika.

Żeby skorzystać z takiej pomocy trzeba spełnić kryterium dochodowe, które nie jest trudne do spełnienia, chyba, że jesteś szczególnie bogata. Korzystam z pomocy firmy Marmed, a dokładniej z jej krakowskiego oddziału; u nich otrzymasz szczegółową informacje jak, gdzie i kiedy, oraz pomoc w załatwieniu formalności.

Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę dzwonić do Grzegorza Bałajewicza pod nr 607328622. Dzwoniąc proszę pamiętać, że telefon może być zajęty albo może nie zostać odebrany, ale proszę mi wierzyć, że jeśli tak się stanie to na pewno do was oddzwonią.

Nie przepadam za ideą państwa socjalnego, ale jeśli już  w takowym żyjemy korzystajmy z tego w jak największym stopniu. Osoby niezamożne, albo średnio zarabiające mogą uzyskać za darmo wózek (NFZ), wózek elektryczny (PFRON + tzw. wkład własny który w praktyce jest finansowany przez dystrybutora sprzętu), komputer (taka sama sytuacja jak przy wózkach elektrycznych) i wiele, wiele innych. Informacji nie szukajcie w urzędach, bo się srodze zawiedziecie, ale w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym u dystrybutorów itd. ponieważ to oni mają w tym czysty finansowy interes, aby was poinformować. Prywatnych przedsiębiorców nie obchodzi skąd pochodzą pieniądze czy od klienta czy z kasy państwa.

BĄDŹCIE ŚWIADOMI SWOICH PRAW!!!
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl