Gdzie szukać wiadomości na temat rehabilitacji?

Zaczęty przez Tanew, 04 Czerwiec 2009, 09:17:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tanew

Witam. Jestem rehabilitanką w jednym z sanatoriów . Na przedostatnim turnusie spotkałam się z Panią, która ma w rodzinie chorego na SLA i która powiedziała mi o tym forum . Zarejestrowałam się i szukam jakiś wiadomości na temat rehabilitacji w tym kierunku , bo jak się okazuje przyjeżdzają tu także chorzy z ty,mi kłopotami zdrowotnymi . Podpowiedzcie proszę gdzie szukać wiadomości na temat rehabilitacji ?

RILU

#1
Na tej stronie Stowarzyszenia jest do pobrania Poradnik opracowany
przez lekarzy,fizjoterapeutów i co najważniejsze Chorych na SLA.
   Ponadto ja już od paru tygodni chodzę na Terapię Prof.Waclawa Vojta
poprzez naciskanie odpowiednich miejsc wymusza się poprawę
funkcjonowania organizmu.Ale to tylko przykład.
Jak wiesz jest taka teoria że organy nie wykorzystywane u zdrowych nie
rozwijają się.Przy SLA jest nieco inaczej bo tutaj zanikają mięśnie!
Także uważał bym na Twoim miejscu przed intensywnymi ćwiczeniami chorych
na SLA.
Pobierz Poradnik ze strony www.mnd.pl/poradnik.htm
Pozdrowienia RILU :) ;)

Bożenka_

#2
Terapia, rehabilitacja NDT Bobath to metoda opracowana w latach czterdziestych przez  czeskie małżeństwo neurologów mieszkających w Londynie. Terapia kładzie nacisk na normalizację napięcia mięśni odpowiadających za prawidłową postawę i prawidłowy wzorzec ruchowy. Daje niesamowite efekty przy dziecięcych porażeniach mózgowych, udarach mózgu, SM.

Przez pięć dni w tym tygodniu po półtorej godziny, byłam ćwiczona tą metodą. Miałam ćwiczone opadające stopy i dłonie. Dwie rehabilitantki ( z Warszawy ze szpitala przy ul. Sobieskiego) pod okiem terapeutki, instruktorki z Niemiec Heidi Dummel dokonywały cudów. Moje palce u rąk po ośmiu latach "uśpienia" zaczęły się prawidłowo poruszać. Rehabilitacja polegała na masowaniu, uciskaniu, ustawianiu, prawidłowego ruchu dłoni. W tej metodzie kontakt cielesny z rehabilitantem jest bardzo bliski. Obłapianie,masowanie, podnoszenie , poruszanie , bez stymulacji nonwerbalnej (bez stymulacji głosu), czucie empatii,  wczuwanie się w  sytuacje ruchowe pacjenta to sposób rehabilitacji.
W moim przypadku efekty po pięciu dniach są widoczne. Jestem w szoku, że po tylu latach, moje, opadające łapki z olbrzymimi zanikami mięśni można jeszcze zmusić do poruszania. ;D

Od 2002 roku terapeutów ćwiczących tą metodą wyszkolono już w Polsce sporo. Szkoda tylko, że pozostają anonimowi.

RILU

#3
Dla mnie to też niesamowite .
Metody na nowo odkrywane ,które sprawdzają się.
Ta metoda nie była mi znana tzn Czeskich emigrantów z Londynu.
 Karel i Berta Bobath -owie neurolodzy czy to nie jest piękne,że
w obcym kraju można pokazać jak mądrzy są Słowianie ?

Serdecznie pozdrawiam
RILU  :) :) :)

Bożenka_

#4
Rilu.
Profesor Vaclaw Vojt twórca metody, którą jesteś rehabilitowany też był Czechem.
Metoda Vojty, Bobath, PNF, to metody oparte na wzorcach ruchu.
W tej chwili na wszystkich kierunkach kształcących rehabilitantów pokazuje się te metody. Młodzi rehabilitanci poznają podstawy tych metod. Niestety aby mieć certyfikat trzeba ukończyć kurs.

Nie wiem skąd się wzięła magiczna liczba 10 w rehabilitacji. Stare nawyki. 10 razy rusz ręką, 10 razy rusz nogą...bzdury.
Kochani robimy tyle powtórzeń ćwiczenia ile sami czujemy. Jeżeli podniesiemy nogę 2 razy to dobrze, następnym razem uda się więcej. Nie zniechęcajcie się gdy przeczytacie, że trzeba 10, bo 10 to bzdura   ;D

Zamiast osławionych podwieszek pod sufitem proponuję co innego.
Taśma Thera-Band.
Jest to szeroka guma z którą można się pobawić samodzielnie, poćwiczyć. Można ją kupić w sklepie rehabilitacyjnym lub sportowym już za 11 zł.
Kolor odpowiada sile naciągu, może być słaba lub bardzo mocna.
Super zabawa, super rehabilitacja, dla  słabiutkich chorych i dla leniuszków.
Możemy sami wymyślać ćwiczenia i podzielić się nimi na forum.
Krzywdy sobie nie zrobimy ale siły nabierzemy.

Kochani rodacy z sla do gum................... ;D
Czyśmy starzy, czyśmy młodzi thera-band nam nie zaszkodzi.....   ;D