Kolejna prośba o pomoc (System Sensor)

Zaczęty przez Robert, 10 Wrzesień 2009, 10:47:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Robert

Witajcie.

Czy  ktoś ma jakiekolwiek doświadczenie w uzytkowaniu sprzętu komputerowego, umozliwiajacego porozumiewanie się z otoczeniem za pomocą mrugnięcia oczami pod nazwą EYEGASE SYSTEM.
Może macie informacje nt. innych podobnych rozwiązań dla osób z problemem porozumiewania się ( w tym przypadku chodzi o chorego z sla który traci także władzę w dłoniach).

Robert

irena

też bym była zainteresowana takim sprzętem,ale niestety nic nie wiem na ten temat

Pawel

Niestety nie mam doświadczenia z takim sprzętem, ale w tej kwestii możesz znaleźć wiele ciekawych produktów na stronie jedynego w Polsce producenta tego typu sprzętu- firmy HARPO: http://www.harpo.com.pl/
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

AniaBania

EYEGASE SYSTEM - imponujące!

Niestety firma HARPO nie dysponuje równie nowoczesnym sprzętem. Myslę jednak, że warto się z nimi skontaktować- - może oni mają jakies doświadczenia lub kontakt z użytkownikami tego sprzętu.

Czy skontakotował się Pan z panem przedstawicielem firmy produkującej Eyegase system? Czy planuje Pan zorganizowac prezentacje tego sprzętu i wypróbowanie go w domu?

pzdr,
Ania

Robert

Skontaktowałem się z nim listownie. Dalsze swoje kroki uzależniam od uzyskania  dofinansowania tego sprzętu z PCPR. Niestety cena tego urządzenia jest kosmiczna  ( pow 7000 euro netto),a sugerowana przez nich wizyta technika w Polsce w celu spersonalizowania urządzenia, dodatkowo zwiększa te koszty. Na początku października, zdaje się w Łodzi , odbędą się targi sprzętu rehabilitacyjnego - może tam coś ciekawego zaprezentują.

Pozdrawiam
Robert

RILU

Wszystkie te drogie urządzenia można zastąpić laptopem
z wgranym programem IVONA .Stronę kiedyś podałem.
Komputer musi być używany tylko przez chorego .
Można to wszystko pięknie dostosować.
Najlepiej kupić nowego laptopa i wgrać program IVONA wkonany przez
Polskich Programistów.
Sprawdzałem ten program jest niezawodny .
Później można się rozejrzeć za orginalnymi programymi z tych wymienionych
Firm.
Wszystkie te drogie urządzenia mają system Windows XP i naprawdę
biorą oni Money,Money za program .
Pozdrowienia
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Robert

Zgadzam się co do walorów programu ( syntezatora mowy ) IVONA. Rzeczywiście jest jednym z najbardziej niezawodnych i profesjonalnych programów występujących na rynku. Co natomiast, gdy chory jest w takim stanie że władza w dłoniach z dnia na dzień słabnie i niedługo nie będzie mowy o napisaniu przez niego czegokolwiek na klawiaturze komputera. Jedyne rozwiązanie upatruję w urządzeniu reagującym na ruchu oczu i powiek.

RILU

Halo Robert
Program IVONA wiadomo jak działa i w jaki sposób jest pomocny Choremu.
      Natomiast ,jeżeli Chory ma bezwładne kończyny ale dobrze mówi
są stosowane Dyktafony piszące tzn : Chory mówi do mikrofonu .
komputer przyjmuje głos chorego i zamienia ten głos na text ,który jest
wpisywany w eMaila lub postu na Forum lub jest pisany przez drukarkę.
Potrzebny jest program pod Windows XP.
Takie urządzenia są dostępne ale możesz to sam wykonać .
RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Robert

Niestety, mowa jest coraz mniej wyraźna  i męczy chorego a o władzy w rękach szkoda gadać - słabnie.

Życzę chorym i ich opiekunom siły do walki.

RILU

#9
Robercie
serdecznie Ciebie pozdrawiam .....bardzo smutne wieści ale prawdziwe.
Bardzo Tobie z całego serca życzę zatrzymania u Twojej Małżonki
tej strasznej choroby.
Szukam programu pod Win XP do komunikowania się .
Trzymaj się
RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

tawior

Korzytam ze sprzęu firmy Harpo: Head Mouse Extreme, Dragger32 i systemowej klawiatury ekranowej. Więcej na www.siewior.pl.

isia

Mój mąż korzysta z myszki sterowanej za pomocą ruchu głowy Smart Nav również firmy Harpo.

Zbyszek

Moja corka takze korzysta tak jak maz isia z myszki sterowanej za pomocą ruchu głowy Smart Nav firmy Harpo. Korzystala z programu Iwona ale z tego jest bardziej zadowolniona

kazarts1986

Mam pytanie, czy ktoś orientuje się czy jest jakieś urządzenie dzięki któremu osoba chora mogła by się porozumiewać? otóż mój wujek miał zrobioną tracheotomię i jest bardzo niecierpliwy aby rozmawiać, pisać nie chce. Poza tym że miał tracheotomię to jest osobą w pełni sprawną, może jeszcze chodzić. takie urządzenia chyba mają osoby, które miały raka krtani. On to ( jakąś rurkę) właśnie kiedyś u takiej osoby widział i chciałaby mieć coś takiego samego. Jak to się nazywa i gdzie można dostać? dziękuję za pomoc

RILU

#14
Witam
poszukaj tutaj może coś znajdziesz dla chorego Wujka .
http://www.mnd.pl/forum/index.php/topic,1788.0.html
http://www.mnd.pl/forum/index.php/topic,52.0.html
http://www.mnd.pl/forum/index.php/topic,1615.0.html

Jeśli chory chodzi to program IVONA pod win XP zapewni porozumiewanie się.
W internecie ten program jest darmowy i pod winXP dobrze pracuje.

http://www.dobreprogramy.pl/Ivona,Program,Windows,12723.html

RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

anna01

Zdecydowanie polecam SmartNav: http://www.harpo.com.pl/index.php?prtlid=1098&kat_id=164&art_id=268

którego używa moja Mama. Zamontowany jest do monitora laptopa. Mama używa za jego pomoca outlook'a, przeglądarki internetowej, a nawet gadu gadu :)
Do rozmów - używa syntezatora mowy IVONA, kupionego ze strony www.ivona.com

Pozdrawiam,
Ola

irena

Aniu napisz trochę więcej jak to działa i czy jest proste w obsłudze/myślę ,że Twoja mama używa mysz sterowaną głową/,czy dostałaś na to jakąś dopłatę?
Mój mąż do tej pory obsługiwał komputer rękoma ,ale obecnie już nie daje rady i komunikacji zero

tawior

Już nie mówię i mam ręce i nogi niewładne, ale dzięki urządzeniu do sterowania głową (Head Extreme Mouse, programowi Dragger32, klawiaturze systemowej obsługuję komputer (również na leżąco-za pomocą dodatkowego monitora). Więcej na mojej stronie www.siewior.pl.
Pozdrawiam
Tawior

anna01

Komunikacja za pomocą SmartNav wygląda następująco:
Do monitora jest przyczepione takie małe prostokątne urządzonko, które pełni rolę czytnika. Mama ma na głowie opaskę, do której przyklejany jest punkcik, który 'porozumiewa się' z czytnikiem przyczepionym do monitora. Mama ma wgraną wirtualną klawiaturę i przy pomocy ruchów głowy, wskazuje na monitorze odpowiednie literki i pisze teksty. Dodatkowo używamy syntezatora mowy IVONA, który czyta te Mamy napisy i przetwarza na mowę. Obsługa jest łatwa do nauczenia. Poza komunikacją w domu, Mama pisze do mnie e-maile, czyta różne wiadomości w internecie oraz oczywiście odwiedza forum, z czego jestem bardzo dumna  :) Bo wiadomo, są lepsze i gorsze dni i nawet i my, pozornie zdrowi, je miewamy, więc nasi ukochani chorzy, często leżący, mają prawo miewać je częściej  :(

irena

z tym porozumiewaniem bywa róznie ,mój mąż odkąd kupiłam Smart Nav nie ma  ochoty nawet spróbować,zrobiłam też taką tablicę z podstawowymi wyrazami ,żeby jak nie możemy się dogadać pokazał jakiś wyraz ,niestety też nie ma na to ochoty..i co mogę zrobić?

RILU

Dzień Dobry Irenko

Początek z moją żonką był podobny.Jakby włączyła psychiczny hamulec
i zablokowała się.Sam nie mogłem nic zrobić
Postanowiłem poprosić znajomego ,wyjaśniając jemu problematykę.
Po wizycie żonka zainteresowała się i zaczęła pisać w zeszycie a potem
na mówiącym komputerze.Ostatnio jest w szpitalu ale pisze na kartce
lub pokazuje palcem ,po wypytaniu :czy chcesz... chusteczki,toaleta,odsysać,
umyć ,ubrać itd Kciuk postawiony do góry to -TAK , machanie dłonią to- NIE
Każdy chory który miał  nasycenie tlenu poniżej 70% cierpi na brak koncentracji
ale z biegiem czasu powraca do normalności.
Jak tylko wyjdzie z kliniki zacznę ze znajomym od początku ,powoli
naukę obsługi mówiącego kompa poprzez dotykanie obrazków wyświetlonych
na monitorze.Ważne aby uczył tego ktoś nie z rodziny.
Tak wygląda to u nas.
Pozdrawiam
RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

marek

#21
Witam ,jestem na forum nowy,ale z SLA mam do czynienia około 10 lat,mama choruje.
Co do komunikacji to jest jeszcze taki program mrugomysz i mrugopis,można pisać na kompie za pomocą mrugnięć powiek,nazywa się to Blinktl-jak dobrze pamiętam.O urządzenie można pytać w firmie HARPO z Poznania,nawet dali na próbę na tydzien,ale nic z tego,matki powieki już za mało sprawne.
Pozdrawiam

marek

System Blink-It.Prawidłowa nazwa tego urządzenia

Ewu_91

Ostatnio w telewizji było głośno o urządzeniach dla chorych, którzy zostali sparaliżowani.. urządzenia te miały za pomocą gałki ocznej zapewnić umiejętność np. obsługi komputera. Co więcej, urządzenia te były bardzo drogie. Czy ktoś wie cokowiek na ten temat?

anna01

Witaj Ewu!

Polecam ten wątek:
http://mnd.pl/forum/index.php/topic,3312.msg15903.html#new

Z kolei moja Mamulka używa Smart Nav, o którym poczytasz tu:
http://www.harpo.com.pl/index.php?prtlid=1098&kat_id=164&art_id=268

Jakbyś miała jakieś pytania: pisz!

justa

Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś sprzęt do komunikacji dla mojego taty ? Chodzi mi o np.obsługę komputera za pomocą myszy sterowanej oddechem albo ruchem gałek ocznych ?

teresa


Maria

"Życie to nałóg, który trudno jest rzucić.
Jeden oddech nigdy nie wystarcza.
Odkrywasz, że chcesz zaczerpnąć następny."

Anna87

Witam wszystkich,
Mam pytanie prosbe odnosnie sensora mowy. Chcielismy zlozyc sie w rodzinie i kupic go mamie. Chodzi nam o komunikator tak aby tylko pisala do nas,streriwanie mysza, pilotem od telewizora, przeszukiwanie stron internetu jest zbe :)dne. Czy ktos moze doradzic powiedziec na czym polega to urzadzenie gdzie zaklada sie czujnik.Ogladalam filmiki ciekawa sprawa tylko czy musimy miec informatyka aby to ogarnal. I ile taki podstawowy modul kosztuje, czy sie sprawdza. A moze jakies inne urzadzenie program??? Pomozcie prosze bo kwestie dogadania robia sie coraz gorsze.A mama jest silna i caly czas nawija do nas zdaniami a my tylko szeroko otwieramy oczy :) Pozdrawiam Anna

teresa

Witaj.
Napisz do Stowarzyszenia być może wypożyczą http://mnd.pl/forum/index.php?topic=4706.0.
Na forum w dziale REHABILITACJA jest sporo postów dotyczących komunikatorów mowy. Poszukaj :)

Anna87


Anna87

Mam jeszcze pytanie czy ktos z Panstwa uzywa tego komunikatora wersji v2 albo v5 sprawdza sie w codziennym uzytku? Mama rusza wyraznie ustami bo tak po ruchach ust porozumiewany sie z nia. Prosze o opinie. Anna

Anna87

Pisalam meila do Stowarzyszenia ale juz ponad tydz nikt nie odpisuje
Z kim ewentualnie sie skontaktowac do kogo pisac odnosnie wypozyczenia sensora mowy??? Pomozcie Anna

masza

Aniu,
spróbuj skontaktować się bezpośrednio z producentem Systemu Sensor.
System Sensor Roman Biadała
tel. 502 485 205

www.systemsensor.pl
kontakt@systemsensor.pl
romantv@promax.media.pl
Można się z nimi dogadać na dwutygodniowy okres próbny, po którym zwracasz Sensor jeśli się nie sprawdzi, a oni oddają pieniądze. Ja tak robiłam, nie było problemów ze zwrotem.
Mi to urządzenie nie odpowiadało. Wymagało zbyt precyzyjnych ustawień czujnika dotykowego [ciągle trzeba było poprawiać, to było wkurzające ]. Wymagało też koordynacji i precyzji ruchu palców, lub kącika ust. To też było dla mnie uciążliwe i irytujące.
Dużo zależy od tego w jakim stanie jest Twoja Mama i jak jest cierpliwa. :) Czy ma sprawne ręce.
w żadnym systemie komunikacji z osobą niemówiącą nie unikniesz pisania. 
Chyba, że zastosujesz tablice z literami /wyrazami / zdaniami.
pozdrawiam serdecznie

Anna87

Dzieki Masza tak pewnie zrobie chciala aby system byl prezentem na 30 rocznice slubu dla rodzicow. Mama rekoma nie rusza ale ustami super sprawnie i jest bardzo cierpliwa. Dzieki pozdrawiam

masza

Aniu, co za przypadek! Ja i mój mąż też obchodzimy w tym roku 30. rocznicę ślubu!  ;D
Pogratuluj rodzicom ode mnie. Mój małżonek twierdzi co prawda, że to już kazirodzctwo [tyle lat z jedną babą]...  ;) i że medal za wytrwałość mu się należy  ;)
i żebym nie zamykała okien, bo się szyby potłuką jak go żywcem do nieba będą brać  ;D
I tym podobne męskie mądrości... hi, hi, hi
ale ja też go lubię :)
Jak widać 1985 to był dobry rok!
Tyle lat minęło, a my wciąż razem!

Aniu, to miłe, że pomyślałaś o takim prezencie dla mamy.
O ile pamiętam, System Sensor kosztuje 1600 zł.
Zobacz tańsze rozwiązanie, także posiadające syntezator mowy.
http://mnd.pl/forum/index.php?topic=7186.0

albo syntezator ivona
http://www.dobreprogramy.pl/Ivona-2,Program,Windows,12723.html

albo klawiatura ekranowa także z syntezatorem
Click25Speak, lub inne dostępne w sieci

pozdrawiam