Wózek stabilizujący plecy i głowę

Zaczęty przez tawior, 14 Marzec 2006, 13:28:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tawior

W związku z postępem choroby muszę zmienić wózek standardowy na wózek stabilizujący plecy i głowę. Proszę o radę w wyborze wózka. Jeżeli można to proszę o link do strony gdzie można obejrzeć wózek.
Pozdrawiam. TS

tawior

Wybrałem wózek w ramach przysługującej dopłaty. Można zobaczyć mnie na nim:
http://siewior.pl/index.php?link=news&id=66&kategoria=4peonio

jak sprawdza się wózek stabilizujący?
obserwując moją mamę zauważam potrzebę zakupu takiego wózka...

tawior

Sprawdza się wyśmienicie ale w domu na jednym poziomie. Można na nim poleżeć i odpocząć. Nie nadaje się do jazdy po schodach.
Jest tylko trochę duży ale mieści się w mieszkaniu o ile drzwi są 80 cm.
Pozdrawiam TS.

bogna

16 Czerwiec 2007, 12:07:52 #4 Ostatnia edycja: 07 Luty 2019, 21:21:06 by Ogaruus
Witam,

Mój jest bardzo oporny w prowadzeniu, jest słabo zwrotny i ciężki, pokonywanie nim krawężników i schodów wymaga sprytu i dużo siły. Każdy kto miał kiedyś styczność z wózkami inwalidzkimi mówi mi, że mam najbardziej oporny wózek z jakim się spotkali. Moja Mama nazywa go kolubryną i myślę,że to słowo pasuje idealnie. Dla mnie jest on niewygodny, przede wszystkim za szeroki(przy SLA się chudnie więc najlepiej kupić wózek dopasowany,a nie jak ja zrobiłam z zapasem na kurtkę zimową), podnóżki są nie najlepiej wyprofilowane i śliskie co powoduje zsuwanie się z nich spastycznych nóg, poza tym podnóżki na wysokości kolan mają ostre krawędzie na których można nabić sobie sporo siniaków. Natomiast zaletą tego wózka jest szeroki zagłówek.

Cieplutko pozdrawiam

mariam

.Jesteśmy na etapie zakupu wózka inwalidzkiego ze stabilizacją pleców i głowy.Czy ktoś z Was może mi udzielić informacji na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego wózka.Nadmieniam, że nasz chory jest b.wysoki 194 i ma całkowicie niesprawne ręce.Cały dzień z przerwami na rehabilitację czy toaletę siedzi.
Co sądzicie lub czy ktoś z Waszych chorych miał wózek specjalny stabilizujący plecy i głowę  z  funkcją toalety.
Bardzo proszę o podpowiedzi.
Serdecznie pozdrawiam.
Maria M

wlodek2

Wózek musi mieć to oparcie wysokie z tyłu .ale 194 bardzo wysoki trzeba porozmawiać w sklepie .

irena

Witam!  My mamy wózek ze stabilizacją pleców z pasami bezpieczeństwa i podpórką na głowę ale bez funkcji toalety,ten wózek może być w pozycji siedzącej, półsiedzącej i leżęcej,jest bardzo wygodny dla chorego jego wada to waga ok.25 kg.Koszt 4500 zł ale dopłata z NFZ i PCPR,my go używamy tylko na spacery w domu nie ma dla niego tyle miejsca /jest duży/ może być też dla takiego wysokiego pacjenta podgłówek jest regulowany.natomiast wózek toaletowy używamy niski bez podpórki na głowę i plecy

mariam

Irenko.Czy możesz podać  mi nazwę tego wózka i kto jest jego producentem? Dla nas ważne jest też czy siedzisko w wózku jest z pianki przeciwodleżynowej.Chcemy korzystać z niego przede wszystkim do przemieszczania się po domu a więc zależy nam aby był jak najwygodniejszy.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

tawior

Warto, aby miał możliwość położenia i poduszkę przeciwodleżynową.
Konieczny serwis w Polsce!
Tawior

irena

nasz wózek ma siedzisko przeciwodleżynowe /dobrane dodatkowo/jest naprawdę bardzo wygodny,łatwo się prowadzi i jest zwrotny firma to Alu-Rehab typ Netti 4 u comfort CE,podłokietniki zdejmowane ,podpórki na nogi również,siedzenie się reguluje oddzielnie,oparcie oddzielnie jak już pisałam jedyna wada to rozmiar waga pozdrawiam

mariam

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.Napewno skorzystamy z Waszych rad.
Serdecznie pozdrawiam.
Maria M

artrzcin

Witam,

Przymierzamy się do kupna wózka specjalistycznego. Zrobilem mały rekonesans w Internecie i starałem się sam uporządkować cechy, które taki wózek powinien mieć według własnego rozeznania nie popartego za bardzo doświadczeniem. Nie jestem przede wszystkim pewien, czy oparcie powinno mieć możliwość pochylenia do 90 stopni (wózek leżakowy) czy do 30 stopni jest wytarczające.

Cechy pożadane ( w kolejności ważności):
- wysokie oparcie powyżej łopatek powleczone naturalnym materiałem, który łatwo wchłania pot
- ortopedyczna tapicerka typu SOFT lub VISCO chroniaca przed odlezynami
- wygodny i regulowany w każdej płaszczyznie w poziomie i w pionie zagłówek ortopedyczny z możliwością dopasowania do obwodu głowy
- regulowane pochylenie oparcia (do 30 lub 90 stopni)
- regulowane pochylenie siedziska (od -8 do +25 stopni)
- regulowany i niezależny kąt oparcia siedziska i oparacia
- regulowane w pionie i poziomie podłokietniki
- zabezpieczenia na kolana
- regulowane w każdej płaszczyznie podnóżki z podparciem pod łydki
- łatwy do złożenia do samochodu (koła na szybkozłaczach)
- niezbyt ciężki (poniżej 25kg, aluminiowe koła)
- hamulce dociskowe (blokady ruchu kół)
- pasy biodrowe
- gwarancja 24 miesięczna (nie obejmuje tapicerki i ogumienia)

Cechy opcjonalne:
- kółka przeciw-wywrotne
- regulowana wysokość poręczy dla opiekuna
- materiał obiciowy bez szwów
- siedzisko w kształcie ergonomicznym, wyprofilowanym
- tapicerka zmywalna, zdejmowalna
- hamulce bębnowe dla osoby towarzyszacej
- ogumienie kól pneumatyczne, poliuterynowe lub pełne gumowe (bezdetkowe)
- wyprofilowane podparcie pod łokcie
- regulowany kąt oparacia i siedziska przy pomocy sprężyn hydraulicznych
- regulowana w sposob płynny głębokość siedziska
- możliwość doboru szerokości siedziska (39, 44, 45, 48, 51 cm)
- automatyczne wyrównanie srodka ciężkości

Zastanawiam się, czy lista cech pożądanych jest wyczerpująca i nie należy z Waszego doświadczenia coś do niej dodać albo przesunąć z listy opcjonalnej.

To krótka lista różnych wózków, które znalazłem w ofercie w Internecie. Czy ktoś może polecić jakiś z nich albo dodać do nich inny godny polecenia.

Wozki:
- wózek multipozycyjny EZ1, 6259 zl
- wózek multipozycyjny Serenys, 3959 zl
- wózek standardowy 750soft, 2232 zl
- wózek standardowy Motivo, do uzgodnienia (Meyra)
- wózek standardowy Solero, do uzgodnienia (Meyra)
- wózek ultralekki Jazz Boreal, 3210 zl, 2856 zl
- wózek Invovys, 4005.37 zl
- wózek multipozycyjny Spring HW1, 4500zł
- wózek Wózek Alu Rehab Netti 4U CED, 4500zł

Znalazłem nieprzychylne opinie na temat wózka 750 (trudny do manewrowania w pomieszczeniach ale jeden z tańszych na rynku) ale nie jestem pewien czy dotyczą one odmiany 750 czy może nowego 750Soft.

Pozdrawiam,
Artur

artrzcin

Zdecydujemy się naprawdopobniej na wózek Serenys firmy Vermeiren ponieważ:
- jest produkowany w Polsce w Trzebnicy i nie powinno być problemów z jego utrzymaniem
- ma oparcie dla osób wysokich 60 cm (standard to do 50cm)
- jest wielopozycyjny z możliwościa opusczenia siedziska i wielopozycyjnym zagłówkiem

Niestety podłokietniki nie są wystarczająco długie, żeby móc położyć na nich całe recę łącznie z dłońmi.

Jeżeli ktoś ma kiepskie doświadczenia z tego typu wózkiem albo proponowałbym inny dla osoby wysokiej 197cm to proszę o kontakt.

artrzcin

W naszym przypadku problemem były wąskie futryny drzwi w łazience i na balkon.

Generalnie, trzeba liczyć:

szerokość całkowita wózka= szerokość siedziska + 21cm na kóła minimum

Koła duże z ciągami okazały się lepszym rozwiązaniem do wnoszenia wózka po schodach (mogą pomagać wtedy osoby z boku) niż koła transportowe, pomimo tego, że ciągi przez samego chorego nie będą wykorzystywane.

Niektóre tylko wózki mają oparcie w wysokości 60cm, generalnie standard to do 50cm, co dla osób wysokich może okazać się niewystarczające.

Zdecydowaliśmy się na koła i małe i duże pompowane, to generalnie powinno zapewnić trochę lepszy komfort jazdy przy pokonywaniu nierówności. Koła bezdętkowe nie wymagają pompowania i są bardziej odporne na przebicie ale nie zapewniają takiego komfortu jazdy.

Słyszałem dobre opinie o poduszkach pneumatycznych stabilo, które same dopasowują się do chorego, ale na razie wypróbujemy te, które są montowane razem z wózkiem (typu SOFT).

Warto myśle opcjonalnie dokupić stolik (nie udało mi się znależć wózka, w którym podłokietniki byłyby wystarczająco długie, żeby pomieścic również dłonie) i pasy bezpieczeństwa.

Wiktoria

PROSZĘ O INFORMACJĘ JAKI NAJLEPSZY WÓZEK DLA CHOREGO PODTRZYMUJĄCY GŁOWĘ?

MOŻE KTOŚ COŚ POLECIĆ???


POZDRAWIAM

artrzcin

My wybraliśmy firmy Vermeiren bo ten jedyny mogliśmy zobaczyć naocznie w fabryce w Trzebnicy pod Wrocławiem. Trudno mi niestety go polecić bo nie miałem styczności z innymi, ale nasz spełnia podstawowe wymogi stabilizacji głowy.

Więcej szczegółów na

http://www.mnd.pl/forum/index.php/topic,2317.0.html

i stronie producenta www.vermeiren.pl

Warto się zastanowić bo NFZ dofinasowuje tylko raz wózek inwalidzki na pięć lat i to tylko jeden, dlatego też zamiast kupować zwykły (dofinasowanie 800zł) lepiej od razu pomyśleć o specjalistycznym (dofinansowanie 1800zł) stabilizującym plecy i głowę.

Warto też zobaczyć inne wózki, bo w naszym przypadku Vermeiren nie robił problemów, żeby pewne elementy dopasować z innych wózków, w zależności od tego, które wydawały się najbardziej optymalne.

Wiktoria

Kupujemy wózek ze stabilizacją głowy. Najbardziej odpowiada nam vermeiren jazz30 "boreall" http://www.vermeiren.pl/ultralekkie/boreal.htm kosztuje ok 3000

pozdrawiam

artrzcin

Myśle, że dobrze jest w nim usiąść i przymierzyć. Generalnei tego typu wózki są produkowane w trzech różnych wymiarach. My po wizycie w fabryce porozumieliśmy się z dostawcą, żeby przesłał jeden egzemplarz do sklepu w Poznaniu. Warto było, bo wiele rzeczy dopasowaliśmy już na miejscu przed ostatecznym zamówieniem.

Niestety podłokietnki są generalnie krótkie i wąskie i nie nadają się do położenia na nich rąk. W naszym przypadku je nieco wydłużono ale i to w końcu nie zdało egzaminu. Siedzisko również zostało trochę wydłużone jak i podnózki bo brat jest osobą bardzo wysoką.

Warto sprawdzić czy jest wystarczająco szeroki (siedzisko) i czy można bez kłopotów przejechać nim przez drzwi lazienki, balkonu, pokojów.

Wózek można zamówić z kołami pełnymi lub transportowymi. Koła pełne przy niesprawnych rękach mogą okazać się zbyteczne ale z drugiej strony może być łatwiej osobom z zewnątrz wózek wciągać po schodach. Same koła, zarówno przednie jak i tylne są sprzedawane bezdętkowe i dętkowe. Wybraliśmy dętkowe, i przednie i tylne bo dają większy komfort jazdy. Niestety wymagają dopompowania od czasu do czasu i są bardziej podatne na przebicie.