Nerwy czuciowe

Zaczęty przez anna01, 13 Wrzesień 2007, 10:54:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

anna01

Czytam pojawiające się na bieżąco newsy i ostatni mnie zainteresował. Mianowicie ten dotyczący nerwów czuciowych. Coś w tym jest - moja Mamulka od zawsze była 'ognioodporna', to znaczy nie bolały ją żadne oparzenia, miała tylko ślad na skórze. Zawsze potrafiła wziąć w rękę szklankę z gorącą herbatą, czego jej zazdrościłam! Śmieliśmy się, że w któryms z żyć była czarownicą, która spłonęła na stosie - stąd jej 'zbratanie się' z ogniem. Tylko u mojej Matuli ta cecha była zawsze! Czyli na pewno od ponad 20 lat (Jako że ja mam 24, i odkąd pamiętam - tak było! ). Więc mam nadzieję, że jeśli Matulka będzie żyła swoim w miare spokojnym trybem życia - aktywność jak do tej pory - będziemy kontrolować tę cholerę! Niepotrzebny był ten pieszy górski rajd... wysiłek... ale kto wiedział? :( :( :(
Czy zauważyliście podobne objawy?

tawior

Witam!
U mnie odczucie temperatury wysiadło niezauważalnie. Najpierw było mi bardzo zimno w nogi. Aby się wyspać zastosowałem koc elektryczny. Mimo ustawienia najniższej temperatury-rano miałem oparzenie pięty, które goiło się 9 m-cy.
Brak odczuwania temperatury postępuje wraz z postępem choroby. Obecnie odczuwam zmiany temperatury tylko głową.
Pozdrawiam tawior.

MLK1964

Rozszczepienne zaburzenia czucia są niecharakterystyczne dla stwardnienia zanikowego bocznego. Mogą być one objawem syringomielii (jamistości rdzenia). Choroba polega na powstawaniu w obrębie rdzenia kręgowego jam wypełnionych płynem uszkadzających drogi czuciowe i ruchowe. Pojawiają się zaburzenia odczuwania bólu i temperatury, zaniki mięśni drobnych rąk,czasami niedowład spastyczny kończyn dolnych,w przypadku zajęcią tzw. rdzenia przedłużonego objawy opuszkowe-czyli min. zaburzenia połykania i artykulacji. Klinicznie za wyjatkiem objawów czuciowych może to przypominać SLA. Choroba przebiega znacznie wolniej i w części (ale tylko u stosunkowo nielicznych) przypadków możliwa jest pomoc chirurgiczna.

Pozdrawiam,
Marek

kordelia

witam


W części publikacji na jakie sie natknęłam w związku z pracą, pojawiają sie doniesienia o zajęciu nerwów czuciowych. Z doświadczenia wiem, iż to sie pojawia ,ale nie u wszystkich pacjentów z SLA. Zaburzenia temperatury czyli normalna około 35,0 stopni Celsjusza występuje zwykle przez dalszy czas choroby już w okresie porażenia czterokończynowego. Zapewne jest związane z zanikiem mięśni. Stosujemy poduszki elektryczne ale tylko okresowo. U pacjentów z brakiem odczuć występowały nadal bole związne z brakiem zmiany pozycji w łóżku i niechęć z tym związana.
 
Pozdrawiam Kordelia

Madziula

Czy ktos z Was kochani mial zaburzenia  przy dotyku jakiejs rzeczy na opuszkach palcow przy chorobie SLA.Przemija to i powraca.?Mam tez uczucie pradu wzdluz reki czasem jak np przejade scisnieta dlonia po rece od lokcia w dol .Prosze o odpowiedz. :(

Pawel

Na szczęście nie mam takich objawów ale słyszałem o doniesieniach naukowych na temat szerszego charakteru zniszczeń w SLA niż do tej pory sądzono obejmujących także zaburzenia czucia.

Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

MLK1964

Madziu,

objawy czuciowe są raczej mało charakterystyczne dla SLA. Oczywiście część pacjentów może je odczuwać ?także z innych dodatkowych przyczyn. Jeśli twoje objawy ograniczają się jedynie do zaburzeń czucia w opuszkach palców i uczucia prądu podczas uciskania/dotykania okolicy łokcia i przedramienia-to mogą one być wynikiem uszkodzenia zarówno włókien ruchowych, jak i czuciowych.                                  SLA w klasycznym ujęciu to choroba z grupy chorób motoneuronu- czyli neuronu ruchowego.
Włókna nerwowe czuciowe w odcinku obwodowym są raczej zaoszczędzone.

Może masz, więc tylko jakąś polineuropatię (zapalną, metaboliczną, immunologiczną itp.) -czyli uszkodzenie wielonerwowe lub jest to tylko miejscowe uszkodzenie na sktutek powtarzających się mikrourazów-np. częstego pisania na klawiaturze komputera (zespół cieśni nadgarstka nerwu pośrodkowego) i opierania łokcia o twarde podłoże biurka lub oparcie krzesła (zespół rowka nerwu łokciowego).

Niestety tych kilka uwag przytoczonych w twojej informacji niepozwana na wyciągnięcie jakichś dalej idących wniosków.

W przypadku polineuropatii lub zespołu cieśni nadgarstka postępowanie lecznicze i dalszy przebieg jest inny niż w przypadku SLA.

Pozdrawiam,
Marek

anna01

Moja Mama zanim jeszcze została zdiagnozowana była jak to nazywaliśmy 'ognioodporna'. Potrafiła sparzyć się ogniem nad kuchekna gazową i nie odczuwać bólu. Tak samo ze szklanką gorącej herbaty - potrafiła trzymać ją bez odczuwania ciepła płynącego ze szkła.

MLK1964


Aniu,

Rozszczepienne zaburzenia czucia i obniżenie progu bólu sa częste w jamistości rdzenia (syryngomielii).
Istota choroby jest powstawanie jam lub pojedynczej jamy wewnątrz rdzenia powodującej uszkodzenie wybranych dróg czuciowych, ruchowych.

Objawy za wyjątkiem znieczulenia na ból i wysoka temperaturę mogą przypominać SLA zwłaszcza, jeśli dojdzie do uszkodzenia opusyki+rdzenia przedłużonego i pojawia się zaburzenia mowy i powalania plus objawy uszkodzenia rdzenia i rogów przednich rdzenia (zaniki mięsni, niedowład spastyczny, wygorowanie odruchów ścięgnistych, objaw Babińskiego).

W badaniu EMG można znaleźć miejscowo fibrylacje oraz zmiany typu odnerwienia i reinerwacji. Jeśli jest to jamistość to w części przypadkow, ze wględu na przyczynę, stosuje sie leczenie operacyjne.

Pozdrawiam,
Marek

anna01

Marku,
Mama została zdiagnozowana w czerwcu 2007 przez dr Tomczykiewicza z Szaserów a później potwierdziliśmy diagnozę na Banacha. Postać opuszkowa. Być może objawy, które wskazywały na brak czucia, były zwiastunem choroby?

martyna

Witam,mam pytanie czy u chorych na SLA występuje pieczenie stopy?Moja mama juz od dawna męczy się z tym pieczeniem.Tłumaczy jakby miała żelazko pod stopa,lekarz zalecił Neurontin ale nie odczuwa żadnych zmian.

Sławek

W moim przypadku nie odczuwam tego typu dolegliwości.
Spowodowane musi to być jakąś inną chorobą.

RILU

Taki objaw przy SLA u mnie nie pojawił się.
Proponuję wizytę u mądrzejszego diagnostyka.
Może Forum zaproponuje kogoś blisko Twojej miejscowości ?

serdecznie pozdrawiam
RILU ??? :-[

gosia79

Raczej nie jest to objaw SLA
U nas takiego problemu nie było.
Pozdrawiam

Maria

Witam, w moim przypadku ? zespół stwardnienia zanikowego bocznego (?polineuropatyczna? postać SLA) występuje pieczenie i sinienie stóp a właściwie całych podudzi. Zażywam dużą dawkę Neurontinu, który łagodzi dolegliwości.
"Życie to nałóg, który trudno jest rzucić.
Jeden oddech nigdy nie wystarcza.
Odkrywasz, że chcesz zaczerpnąć następny."