Jak radzić sobie z zaparciami w SLA?

Zaczęty przez włodek, 23 Kwiecień 2007, 14:28:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kordelia

Proponuję LACTULOSE syrop działający przeczyszczająco, z doświadczenia wiem, że nie działa
"piorunująco" ułatwia wydalanie stolca u pacjentów leżących z porażeniami i rożnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi ( również z SLA )
stosujemy dwa do trzech razy dziennie, na zlecenie lekarza.
niekiedy długotrwale. no i oczywiście dieta z dużą ilością błonnika, śliwki oraz duże ilości płynów do picia.

Piotrek

Czy ktos wie coś na temat leku MOVICOL. Jak się go podaje i po jakim czasie nastepuje skutek?

RILU

#62
Movicol bardzo dobrze likwiduje obstrukcje czyli zatwardzenia.
Ja ,jeśli jest potrzeba podaję do PEG-a pół torebki rozcieńczonej w 100 ml wody
niegazowanej. Movicol nie powoduje szybkiego rozwolnienia jak laxigen tylko
stabilizuje normalność wydalania .Efekt jest widoczny po paru godzinach lub dniu.
Movicol przepisywany jest chorym na SM ale u nas przy SLA też się sprawdził.
Trzeba pamiętać ,że chory nie musi codziennie wydalać kału ,ma na to max 3 dni .
To są wyłącznie moje spostrzeżenia .W praktyce Movicol okazał się dobrym
środkiem pomagającym w opróżnianiu.

RILU :)
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Piotrek


marek

Sprawdziliśmy już wszystko,nawet Movicol który podesłał nam nieoceniony Rilu.DZIĘKUJEMY MU ZA TO  :)
Najbardziej pomaga colon C,no na tym etapie.(BEZ RECEPTY)

ona1981

my przez przypadek odkrylismy dobry sposób na zaparcia- dajemy probiotyk- Lacidofil

tulipan

Mojego pacjenta w nocy męczą  skurcze nóg,dokładnie podudzi,można temu zaradzić?Próbowalismy kilka leków ale bez efektu.Moze ktoś ma patent na tę dolegliwość?

teresa

tulipan przykleiłam Twoją wiadomość pt. "skurcze nóg" do tego wątku. Prześledź go, może któraś z proponowanych metod zda egzamin u Was :)

tulipan

Dziękuję Teresko,kilka pomysłów podpowiedziałam mojemu pacjentowi i jego rodzinie.Pozdrawiam

RILU

#69
Przypomnijmy sobie w jaki sposób odbywa się oddanie stolca,przecież każdy jest do tego
zmuszony .Robimy to automatycznie .
Co jest ukryte w słowie automatycznie ?
Siedząc wydalamy kał przy tym ściskając  płuca( pot.dusimy) wypychamy kał na zewnątrz.
Z tym ,że tak funkcjonuje wydalanie u zdrowych ludzi.

Po tracheostomi chorzy są pozbawieni takiej możliwości ,bo nie potrafią cisnąć,"dusić"
ponieważ za nich oddycha maszyna ,która nie jest w stanie wytworzyć takiego efektu.
Potrzebne jest wstrzymanie oddechu i parcie .W parciu uczestniczą mięśnie ale przede wszystkim dużą rolę odgrywają tutaj sciśnięte pod wpływem parcia płuca Ten stan
istnieje tylko u zdrowych ludzi.
Respirator pompuje równomiernie ,dlatego chorzy mają problemy z wypróżnianiem się
-zapewnia tylko dostawę powietrza .Może konstruktorzy respiratora pomyślą o  efekcie parcia ? ?
Czy jest to wykonalne ?

Ja zakładam rękawiczkę  , palec smaruję kremem nivea .Palec wkładam w odbyt
i kupka wychodzi jak po maśle . Medykamenty stosuję tylko dla zmniejszenia
twardości stolca.

Gdy mamy problemy z oddaniem moczu  ,robię tak :: biorę miskę i z wysokości 50 cm leję
do niej wodę .Chora żonka słysząc ten dźwięk wytwarzany przez spadającą wodę
do miski, robi siusiu .Woda pomaga  ;D

Proszę w wypadku problemów z oddaniem kału ,obciąć i opiłować dokładnie paznokcie.Na rękę zakładamy gumową rękawiczkę ! Korzystamy z jednego palca !
Kiszka stolcowa jest bardzo delikatna i można ją szybko uszkodzić dlatego też jeśli
boicie się... to zostawić tę operacyjkę siostrze z obciętymi paznokciami :)










Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

tulipan

tez mieliśmy ten problem i próbowaliśmy róznych sposobów.Sprawdziła się laktuloza+na czczo pół szklanki ciepłej wody z miodem i sokiem z cytryny ,od miesiąca stolec jest bez lewatyw.Podczas lewatywy układałam mojego pacjenta na prawym boku i delikatnie masowałam lewą stronę podbrzusza(zrobiły się kamienie ze stolca) a potem na palec lignocainę i wyciagalam bardzo bardzo delikatnie nieraz zajmowało nam to godzinę aby nie bolało.

RILU

Ja podaję sok śliwkowy i również przed tym "paluszkiem kwiatuszkiem" 
                                                      masuję i mocuję się z brzuszkiem
także robię tak samo oprócz soku ,szczerze mówiąc tej sokomieszanki nie znam ale
spróbuję .. :D
                         
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Słońce

jak trzeba to stosujemy laktulozę w takich sytuacjach - pomaga, w szpitalu też ja stosują:)
Pzdr Słońce

basia

Jeżeli mogę cos doradzić ze sprawdzonych sposobów – stosowane u osób po operacji jelita grubego , to podaję kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów:

1.   10 suszonych śliwek zalewamy maślanką lub zsiadłym mlekiem . Spożywamy rano przed jedzeniem ( wypijamy maślankę i zjadamy sliwki ) i taka sama porcję spożywamy wieczorem po kolacji . Stosujemy przez 10 dni . Jeżeli są problemy z pogryzieniem lub połknieciem – miksujemy zawartość .
2.   2 godz. po kolacji zjadamy 2 pomarańcze obrane ze skórki , ale tak by jak najwięcej tej białej warstwy zostało  też można zmiksować
3.   Wspaniałą sprawą jest zażywanie probiotyków , które znakomicie regulują i poprawiają przemianę materii i wzmacniaja florę jelitową. Na rynku jest cała seria tych probiotyków, ale należy wybrać te , które maja najwięcej szczepów bakterii .

Zawartość ampułek najlepiej wysypać i rozpuścić w niewielkiej ilości przegotowanej i ostudzonej wody .


PROBIOTYKI -Dostępne w Polsce: - patrz:http://www.borelioza.org/probiotyki.htm

My stosowaliśmy  : Biopron 9 , zawierajacy 9 szczepów bakterii kwasu mlekowego.

RILU

Od tygodnia aby stolec był bardziej miękki stosuję sok z kiszonej kapusty
Kupuję jego w sklepie w pudełku tetrapak Bio Sok (z kiszonej kapusty).
Podaję o godzinie 16.30  20 ml soku i po tym 50 ml niegazowanej wody.
To działa - ale codziennie trzeba podawać ,nawet gdy stolec jest miękki.
Stosowałem sok śliwkowy ale lepszym okazał się sok z kiszonej kapusty

Powodzenia w opiece
RILU  :)
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.