Respirator + koncentrator lub ciekły tlen

Zaczęty przez RILU, 16 Luty 2011, 22:35:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RILU

W poprzednim temacie opisane zostały wartości na respiratorze ,który pompuje choremu
tylko powietrze.
Chodzi tutaj o saturację czyli nasycenie tlenowe organizmu przy podłączonym tlenie.
Wiadomo ,że za duże nasycenie tlenem ciała chorego jest szkodliwe ,dlatego przyjęto
utrzymywać saturację od 97 do 98% i nie może być wyżej ustawiona.Wyjątkiem jest
wymiana rurki tracho gdzie saturacja spada i ustawiamy tlen na wyższą wartość na przykład
z 3/4 litra na 2 litry ale tylko w czasie wymiany a później powoli zmniejszamy dopływ tlenu
aby uzyskać nasycenie 98% .Trwa to niekiedy parę godzin monitorując spadek saturacji i regulując tlen.
Chciałbym jeszcze nadmienić ,że ile litrów lub mililitrów jest nastawionych takie będą
wartości na respiratorze .Na przykład :wartość wdechowa wynosi 450 ml przy 98% i uważamy
tę wartość za normalną .Jeśli saturacja samoczynnie podniesie się o 2% czyli będzie równa
100%, wartości na respiratorze  spadną z 450 na 399 lub mniej.W tym przypadku należy
zmniejszyć dopływ tlenu tak aby saturacja wyniosła 98% a wartości na respiratorze znowu
będą wyższe o 50ml .
Istnieją oczywiście również inne przyczyny mające wpływ na zmniejszenie się wartości
na przykład :
-odsysanie rurki tracheo (wpływ krótkotrwały na wartości oddechowe i saturacji
powodem była nadmierna ilość śliny i flegmy w płucach
-załatwienie potrzeby fizjologicznej szczególnie kału -tutaj pracuje przepona główny
mięsień oddechowy ,spadek z wartościami skakającymi trwa niekiedy 30 min
-zbieranie się gazu w żołądku ,należy odkręcić nakrętkę PEG-a i wypuścić gaz .
:)RILU

PS Podwyższenie saturacji występuje po przeprowadzonej inhalacji płuc  dlatego należy
sprawdzać w ten dzień saturację bardziej dokładnie monitorując ją.
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Agata

hmm odkręcenie nakrętki pega?Nie słyszałam  :)

RILU

Przewód gumowy zakończony jest plastykową nakrętką .Nakrętkę odkręcasz wtedy kiedy
musisz manualnie strzykawką 100-tką wykonać połączenie z przewodem gumowym (szlauchem,
...wężykiem gumowym itp)
Tę nakrętkę jak odkręcisz to pozbywasz się gazu z żołądka.
Kiedy one są ? Wtedy kiedy chory narzeka na ból brzucha.
Pozdro RILU ;) :-*
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Agata

Ok to już rozumiem  :)
Właśnie wracam ze szpitala i pokazano mi coś nowego jeśli chodzi o PEGa.
Chodzi o to aby około 2,3 godziny po ostatnim posiłku podanym pegiem, podłaczyć worek(taki jak na mocz od cewnika) do rurki i pozwolić żeby wszystko spływało przez noc do tego worka.Przy okazji można obserwować ilośc wycieku i czy nie ma przypadkiem krwi a poza tym uniemożliwia się zatkaniu rurki(mimo uprzedniego przepłukania)Pielęgniarki radziły żeby robić to raczej codziennie.
Czy Wy też stosujecie takie worki?

irena

witam! mąż ma Pega czwarty rok nigdy nikt nie zalecał nam zakładania worka,natomiast wypuszczanie gazu owszem.

RILU

#5
Jak wiem to worki stosuje się do pomiaru ilości gazu z żołądka ale tak jak
szanowna Irena pisze nigdy takiego worka nie potrzebowałem
bo w domu wypuszczamy tylko gaz ale nie mierzymy ilości:Workami niech się zachwycają Siostry :-* szpitalne.
Serd Pozdr
RILU :D
W poprzednim poście napisałem ,że gaz wypuszcza się przy bólu brzucha ależ oczywiście
wykonuje się to również profilaktycznie.
Trzeba uważać na wytrysk z żołądka ,niekiedy po otwarciu wężyka strzela  gaz z zawartością żołądka jak z fontanny.Bardzo pomocne są chusteczki ;D
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Agata

A To Ci Siostry !Pytałam o gromadzący się gaz i jego wypuszczanie przez pega to zrobiły taaaakie oczy  :)

anna01

Na czym dokładnie to polega i jak spuszcza się gazy za pomocą PEGa? Nic nigdy o tym nie słyszałam  :(

anna01

RILU: czy przy każdym rodzaju PEGa należy tę czynność wykonywać? W jaki sposób się to robi?

marek

Nam też nikt o tym nie powiedział >:(,a nieraz mamę brzuch bolał.
pozdrawiam

RILU

#10
Znane są dwa rodzaje sond gastrologicznych ,które obecnie stosuje się:
-żołądkowe" PEG"
-dojelitowe (jelito cienkie) "PEJ"
Odgazowujemy tylko PEG-a i obojętne to jest, jak jest zakończony wężyk .
Tam gdzie wkładamy szpicę strzykawki ,tam otwieramy na chwileczkę i odgazowujemy.
Możemy podać przez PEGa wszystkie pokarmy odpowiednio zmiksowane

Natomiast PEJ -a .....nieodgazowuje się i żywimy chorego tylko NUTRISONEM
ale przy SLA jej(sondy PEJ) zamontowanie byłoby błędem .

Jeśli po odgazowaniu brzuszek dalej boli (bo takie jego prawo) stosuje herbatę
Fencheltee czyli Herbata z fenkułu włoskiego --- Fenkuł Włoski  ,zamiast wody
przy karmieniu można podać tę herbatę zachowując ilość czyli dawkę.

link http://pl.wikipedia.org/wiki/Fenku%C5%82_w%C5%82oski
i jak ręką odjął ,po bólu a wartości wdechu i wydechu normalne bo przepona-mięsień
oddychania przyjął swoją pozycję poprzez wypuszczenie gazu.

Serd.Pozdr
RILU :)            całusek dla Sióstr szpitalnych :P :-*
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

anna01

Dzięki!

Mama ma juz PEGa lat kilka, a nikt o niczymś takim do tej pory nie wspominał. A fakt faktem - brzuszek czasem boli!

Agata

RILU całe szczęście, że miałam chusteczki tak jak radziłeś  :) Jedzonko wyprysnelo idealnie!
Nie mogę się nadziwić jak Siostry  ;D mogły nie spuszczać tego gazu..