Bóle wątroby. Czy bóle te mogą być wywołane Rilutkiem?

Zaczęty przez lidka, 19 Sierpień 2007, 18:55:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lidka

Mama ma bardzo siłne bóle żołądka i watroby.Czy bóle te mogą być wywołane rilutkiem Słyszałam że jest to bardzo silnie działający lek na wątrobę Te bóle zdarzają się tak co dwa miesiące wtedy odstawiamy rilutek na tydzień bądź dwa i pomaga, ale jak radzic sobie z bólem watroby zanim minie
Jakim lekiem moge zastąpić amitriptylinum o takim samym działaniu ale żeby można było go rozpuscić a może jest coś silniej  działające na ślinotok i atak płaczu.Ma też ogolny bol całego ciała głownie pleców, karku, nóg i rąk tam gdzie tych mieśni jest coraz mniej badź wcale już ich nie ma czy jest jakis lek ogólny przeciw bólowy?Lekarz wspominał że w późniejszej fazie choroby należy pomyśleć o morfinie gdyż bol będzie sie stale powiekszał.Ogólnie stan psychiczny mamy jest bardzo zły jest załamana cały czas płacze mówi tylko o śmierci bo żaden lek ani rehabilitacja jej nie pomaga kiedys choroba atakowała fazami teraz jest cały czas pogorszenie nie wychodzi juz z domu nic jej nie cieszy

teresa

Witaj Lidka.
Mogę się wypowiedzieć  na temat riluteku, że rzeczywiście działa na wątrobę,ale czy aż tak bardzo silnie nie wiem. Czy mama ma robione próby wątrobowe z określeniem poziomu enzymów? Jeśli nie, to zwróć się do lekarza rodzinnego i poproś o skierowanie na badanie krwi w tym kierunku. Ja również prawie nie wychodzę z domu bo jest mi ciężko, ale z przychodni przychodzi pielęgniarka i pobiera mi krew. Lekarz musi tylko napisać na skierowaniu - "  w domu chorego". Ja takie badanie wykonuję raz na kilka miesięcy.
Jeśli chodzi o żołądek ja już od pewnego czasu przyjmuję leki osłonowe. Wcześniej brałam Controloc 20, teraz biorę Polprazol 20 - ten drugi jest o tyle dobry, że można z kapsułki wysypać granulat np. na łyżeczkę z herbatą czy z jogurtem.
Pozdrawiam

Pawel

Witaj,

Nie jestem lekarzem, więc moje rady mogą być błędne.

Myślę, że jeśli odstawianie Riluteku powoduje mijanie bólów wątroby to Rilutek na pewno jest przyczyną tych bólów. Jest to lek  rozkładany w wątrobie i u chorych może powodować pogorszenie pracy tego narządu. Dlatego lekarze przepisując Rilutek zalecają przeprowadzania co jakiś czas badań stężenia enzymów wątrobowych. Ich podwyższenie może świadczyć o złym działaniu leku na wątrobę.

W takiej sytuacji Twoja Mama oraz Rodzina powinniście zastanowić się nad tym czy dalej przyjmować Rilutek . Jest to lek Który powoduje wydłużenie życia chorego jedynie o średnio 3 miesiące po minimum 18miesiącach stosowania, jednocześnie nie poprawiając jakości życia chorego, a nawet ją efektami ubocznymi pogarszając. Musicie zastanowić się czy chcecie aby Mamie życzyło się teraz lepiej bez bólów wątroby, czy zgadzacie się na te objawy niepożądane mając nadzieje na dłuższe Zycie Mamy ?

Zgodnie z treścią poradnika dr Tomik i Bożeny Jóźwiak leki można rozkruszać i podawać je z jogurtem lub gęstym kompotem owocowym, sokami dla dzieci np. Kubusiem, ale nie z klarownymi płynami.

Na nadmierne ślinienie można stosować atropine. Polecam skontaktować się z prowadzącym neurologiem.

Pozdrawiam,
Paweł
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

anna01

Kochani!

Moja Mamusia bierze czwarty miesiąc rilutek. Wystraszyły nas trochę Jej próby wątrobowe:

aspat - 62 (gdzie max. 40)
alat - 87 (gdzie max. 38)

Proszę napiszcie co o tym sądzicie?

Kate

Witaj Olciu !

To nie jest jeszcze niebezpieczne przekroczenie - jutro Ci napiszę dokładnie o ile może być przekroczona górna granica bo dziś nie pamiętam. Proponuję hepatil pomaga mojej mamie.
Małgośka

peonio

domyślam się ze drDrac moze doradzic odstawienie leku...tak było u nas...
inni zaś lekarze byli przeciwni zaprzestniu stosowania, tłumaczac ze nie jest to w przypadku tej choroby wynik szczególnie niepokojący...a z tego co pamietam wynik był podobny...
pozdrawiam,
ilona