Interfejs mózg - komputer

Zaczęty przez anna01, 23 Sierpień 2011, 13:35:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anna01

Interfejs mózg - komputer

RILU

#1
Cytat: anna01 w 23 Sierpień 2011, 13:35:14
http://www.mg.gov.pl/node/14272

Urządzenie sterowane mózgiem
Komunikacja chorego na SLA ze światem odbywa się bez ruchowo - nie uczestniczą mięśnie
To stało się prawdą i faktem nie do odrzucenia .

Droga Aniu
Idealne urzdzenie dla Marka Mamy ,mojej ślicznej ,Twojej Mamy i innych miłych chorych.
Trzeba się tym urządzeniem mocno zainteresować .
Może Pawła zarząd podejmie rozmowy  :D
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

anna01

W ogóle nasz Pawlak - jest zwolennikiem systemów OpenSource, na których właśnie oparte jest to urządzenie. Za to go cenić trzeba! Niestety większość instytucji publicznych jedzie na komercji...  >:(

RILU

Aniu :)
myślę ,że mogłabyś coś więcej napisać o tym komunikowaniu.
Studiujesz lnformatykę w tej uczelni ?
cytuję:.W ogóle nasz Pawlak - jest zwolennikiem systemów OpenSource

:-* :-* RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

anna01

Tak i nie :)
Studiuję obecnie informatykę - ale nie tam :) A "NASZ" Pawlak - w sensie nasz Minister Pawlak :)

anna01

Dużo jest na ten temat publikacji, m.in. w Wikipedii znalazłam:

"Interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) – interfejs pozwalający na bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a odpowiednim urządzeniem zewnętrznym. Celem badań nad interfejsem mózg-komputer jest usprawnienie lub naprawa ludzkich zmysłów albo czynności ruchowych. W komercyjnych celach technologia dostępna jest np. jako zamienniki joysticków[1][2].

Badania nad BCI rozpoczęto w latach 70. XX w. na University of California Los Angeles (UCLA)[3]. W pracach opublikowanych po tych badaniach po raz pierwszy użyto w historii publikacji naukowych wyrażenia "interfejs mózg-komputer".


Diagram przedstawiający interfejs mózg-komputer wszczepiony przez Miguela Nicolelisa i współpracowników małpom Rhesus

Interfejs mózg-komputer firmy BrainGateOd tego czasu dziedzina zastosowań BCI stale się rozwija w kierunku m.in. neuroprotetyki, której celem jest przywrócenie uszkodzonego słuchu, wzroku i czynności ruchowych. Dzięki znacznej plastyczności kory mózgowej sygnały z implantowanej neuroprotezy mogą, po odpowiednim zaadoptowaniu, być przyjmowane przez mózg jakby pochodziły z własnego narządu zmysłu, możliwe jest także przekazywanie sygnałów mózgowych odpowiedniej neuroprotezie zawiadującej ruchem[4]. Po latach doświadczeń na zwierzętach pierwsze neuroprotezy implantowane ludziom pojawiły się w połowie lat dziewięćdziesiątych

Medycyna[edytuj]Głównym zastosowaniem BCI jest umożliwienie komunikacji ze światem zewnętrznym pacjentom w ciężkich stadiach takich chorób jak stwardnienie zanikowe boczne (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS), udar mózgowy podkorowy, Zespół Guillaina-Barrégo, mózgowe porażenie dziecięce (ang. cerebral palsy) czy stwardnienie rozsiane (SM).

Stwardnienie zanikowe boczne (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS) to poważna neurodegeneracyjną choroba układu nerwowego, która niszczy część centralnego układu nerwowego odpowiedzialną za ruch; nie uszkadza natomiast, czucia, zdolności poznawczych i intelektu. Osoby, które na nią zapadają, stopniowo tracą kontrolę nad własnym ciałem i w ciągu 2 do 3 lat osiągają stan, kiedy nie mają żadnej możliwości skomunikowania się z otoczeniem, pozostając niewolnikami własnych ciał, skazanymi na trwanie przy życiu bez możliwości wyrażenia własnych potrzeb, opinii i emocji. ALS to choroba neurodegeneracyjna przebiegająca z zanikiem neuronów w rogach przednich rdzenia kręgowego, którymi biegną sygnały ruchowe do narządów wykonawczych – mięśni. Najbardziej okrutne jest jednak to, że choroba niszcząc tylko neurony ruchowe nie upośledza w najmniejszym stopniu intelektu chorych co czyni ich więźniami własnych ciał. Chorzy ci nie mogą mówić natomiast ich inteligencja jest pełna. Są skazani na bierną obserwację tego co się z nimi dzieje bez możliwości zareagowania na ból (też nie upośledzony) czy niewygodę. Często są przez otoczenie traktowani jak upośledzeni umysłowo. Znanym wyjątkiem jest kosmolog Stephen Hawking żyjący już 40 lat z ALS i z powodzeniem prowadzący jeszcze do niedawna wykłady za pomocą generatora mowy sterowanego ruchami gałek ocznych – jest to przykład tak zwanego zależnego interfejsu mózg-komputer (ang. dependent BCI).

Uniezależnienie komunikacji od resztkowej funkcjonalności mięśni jest znacznie bardziej interesujące z naukowego punktu widzenia. Ponadto, takie niezależne interfejsy mózg-komputer (ang. indpendent BCI) są jedyną drogą komunikacji w skrajnych stadiach niektórych z tych chorób, gdy pacjent znajduje się w tzw. "completely locked-in state": przed osiągnięciem tego stanu pacjent musi zdecydować się na podłączenie do systemu wymuszonego oddychania ze względu na zanik funkcji także mięśni oddechowych, prowadzący w przeciwnym razie do śmierci.

Wojsko[edytuj]Nie jest to jedyne zastosowanie tej nabierającej znaczenia technologii. Zastosowania wojskowe są z naturalnych względów znacznie mniej reprezentowane w publikacjach, jednak wydaje się, że nakłady na te badania są również bardzo duże. Porównaj MKULTRA.

Rozrywka[edytuj]Technologia dostępna powszechnie m.in. w Polsce, od kilku lat firma OCZTechnology sprzedaje interfejsy (popularnie nazywane "czytnikami myśli") o nazwie NIA (Neural Impulse Actuator)[2][1].

Firmy Emotiv Systems i NeuroSky reklamują podobne interfejsy[5] do gier komputerowych.


romantv

Witam serdecznie.
Projekt bardzo ciekawy, sam zastanawiałem się czy nie wykorzystać w Systemie Sensor fal EEG. Jednak urządzenie wymagałoby nauki, osoba niepełnosprawna musiała by "nauczyć" urządzenie (algorytmy sztucznej inteligencji).
Jestem ciekaw ceny tego urządzenia oraz kompatybilności niepełnosprawny a system.
Owszem istnieją konsole do gier, które działają na podobnej zasadzie jednak opinie są raczej negatywne.
Pomysł jest jednak godny uwagi !

anna01

Fragment artykułu:"Nasz prototyp został stworzony z części o wartości ok. 100-200 złotych - podkreślił profesor Durka."

romantv

Naprawdę z całego serca życzę by projekt ten był dostępny w cenie 200 zł przynajmniej Polska w tej dziedzinie będzie górą. 200 zł a 60000 zł :), powodzenia.

świerszcz

#9
Komunikatory dla chorych na SLA - sterowanie oczami Natomiast na sterownie elektromyślą
to trochę poczekamy
Link...
http://www.hidrex-reha.de/produkte/Augensteuerungen/default.asp?TopCatID=R004

Niestety astronomiczne ceny :(

Nowości
link:. http://www.hidrex-reha.de/produkte/Produktneuheiten/default.asp?TopCatID=R000

romantv

Witam,
urządzenia zachodniej produkcji zawsze będą droższe a jeszcze do tego nowinki. Sterowanie za pomocą fal EEG komputerem to sprawa złożona. Na świecie są takie systemy jednak w życie jeszcze nic nie wchodzi co może być przystępne na naszą kieszeń. Sam też prowadziłem badania i posiadam prototyp systemu sensor, za pomocą którego można sterować falami EEG komputerem. Jednak proces uczenia się i powtarzalność nie jest zadowalająca.
Nowy "System Sensor" wersja V5, którą zaprezentuję po pierwszym czerwca 2012 roku jest wyposażony w dużo nowinek a i pisanie odbywa się o wiele szybciej.
Ale to już po pierwszym czerwca 2012 roku.
Pozdrawiam
Roman Biadała