Dieta Dr Budwig

Zaczęty przez Ciekawska, 27 Listopad 2007, 21:45:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ciekawska

Czy ktos slyszal ?czy stosowal czy mozna zastosowac do sbz?


Zastosowanie diety Dr Budwig
Przez 10 lat Dr Budwig obserwowała efekty zdrowotne opracowanej przez siebie diety stosujac ja w leczeniu szpitalnym pacjentów z chorobami przewlekłymi. Okazało się, że jej prosta i naturalna recepta na zdrowie przyniosła pożądany skutek nawet w przypadkach uznanych przez akademicką medycynę za nieuleczalne i śmiertelne. Na podstawie tej długoletniej praktyki klinicznej dieta dr Budwig znalazła zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:
1. nowotwory łagodne i złośliwe,
2. arterioskleroza,
3. atak i zawał serca,
4. arytmia,
6. obtłuszczenie watroby,
7. astma oskrzelowa,
8. problemy trawienne,
9. wrzody żołądka,
10. schorzenia prostaty,
11. artretyzm,
12. wszelkie problemy dermatologiczne,
13. schorzenia wieku starczego,
14. problemy z nauką i pamięcią (aktywizacja pracy mózgu),
15. stwardnienie rozsiane,
16. reakcje autoimmunologiczne,
17. schorzenia woreczka żólciowego,
18. cukrzyca,
19. wady wzroku i słuchu,
oraz jako odzywka dla niemowląt i dzieci

\
wiecej na : http://www.primanatura.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=37

Kate

Dzięki za link !
- od dawna słyszałam o bardzo dobrym działaniu oleju lnianego - nie ma cenniejszego źródła kwasów omega 3, czy pomoże na SLA ? trudno wróżyć - bo na razie to jak dzieci we mgle eksperymentujemy z różnymi dietami, suplemantami.

Dieta ta jest po pierwsze - możliwa do stosowanie , prosta, wszystko w miarę logicznie się układa.
Powinna również pomóc przy problemach z wypróżnianiem, odpornością.

Moja mama jest na oleju od lipca bo walczymy z cholesterolem również ( od czerwaca jest bez leków na cholesterol a brała ponad 10 lat ale jak przeczytała, że nie można ich brać przy chorobach mieśni to od razu po konsultacji z lekarzem odrzuciłam jej ) - efekty są dobre jak się pilnuje bo ostatnio się zaniedbała i cholesterol podskoczył - a dzięki tej diecie mam nadzieję będzie miała większą motywację.

Dzięki
Małgośka

włodek

Moja mama  bardzo dużo jadła siemienia lnianego zmielonego także olej lniany od wielu lat i co zachorowała na SLA  czyli te badanka do niszczarki .

ania74

no tak, tylko wiecie jakie jest podejście lekarzy do tej choroby, nic nie można zrobić, nie ma żadnych leków, radzcie sobie sami i czekajcie na śmierć, bo my nic nie możemy zrobić. A macie może pomysł ile tego oleju podawać?

Kate

Witajcie,

Podaję znaleziony sposób podawania oleju lnianego:
Wskazówki dotyczące spożywania:

Przyjmuje się, że na każdy kg masy ciała powinniśmy dostarczać 1 gram oleju dziennie.
Najczęściej jednak dorośli przez pierwsze 3 m-ce ok. 4 łyżek dziennie, później 2-4 łyżek.
Leczniczo - 6 do 8 łyżek dziennie (czyt. dalej dieta dr Budwig)
Zapotrzebowanie na NNKT rozwijającego się organizmu dzieci i młodzieży jest większe jak u dorosłych.
Zwiększone dawki tego oleju nie skutkują odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Proszę pamiętać, że nie mamy do czynienia z lekiem czy suplementem, a po prostu naturalnym produktem spożywczym o wyjątkowych walorach zdrowotnych.

Informacja zaczerpnięta z serwisu www.primanatura.com.

Podaję link:

http://www.olejlniany.zdrowe-produkty.pl/index.php?go=olejlniany

Małgośka

ania74

Dzięki Małgosiu. Zaraz jadę do apteki.

Pozdrawiam Ania

Ciekawska

#6
Olej lniany - poprzez tłoczenie na zimno małych, brązowych nasion lnu (Linum Usitatissimum) otrzymywany jest olej roślinny o żółtawym zabarwieniu i intensywnym, cierpkim zapachu. Znany już w starożytnym Egipcie, do niedawna szeroko wykorzystywany do celów spożywczych i przemysłowych. Jako tłuszcz jadalny stracił na znaczeniu ze względu na stosunkowo wysoką cenę i specyficzny smak. Jako surowiec przemysłowy olej lniany był wykorzystywany ze względu na zdolność polimeryzacji pod wpływem światła i tlenu atmosferycznego.

troche wiecej linkow:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_lniany

http://www.budwig.pl/

http://www.oleofarm.com.pl/sklep/?p=productsList&iCategory=6

http://www.przyprawy.net/product_info.php?products_id=564

irena

Witam!

Mnie ta dieta przekonuje a przynajmniej myślę ,że nia zaszkodzi a może dodać sił
stosuję ją u męża od 28.11.07 wydaje mi się ,że jest silniejszy/głównie spożywa mielone siemię lniane oraz 3xdziennie tę słynną pastę serową/no  oporócz tego sok owocowy warzywa  no i zero cukru i produktów zawierających konserwanty zamiast cukru - miód

ania74

Kochani

pomóżcie, czy wiecie gdzie kupić ten olej lniany? ile tego siemienia lnianego mielonego podawać?

irena



Olej lniany nieoczyszczony można zamówić przez internet firma Oleofarm 1 litr 44zł,siemię lniane mielone do 15 minut przed spożyciem podawać 3-4 łyżek dziennie najlepiej z chudym jogurtem lub maślanką :) :)

włodek

Olej lniany mała buteleczka  4zł w sklepach z zieleniną czy on jest zły . ?

anna01

Ja kupuję olej lniany gdzie go tylko dostanę. Ostatnio kupiłam 0,5 litra w Bomi na Tarchominie. Zapłaciłam chyba 14 czy 17zł?
Wcześniej kupiłam w sklepie ze zdrowa żywnością na KEN, i zapłaciłam za 0,25 litra 28zł.

Każdy z nich jest tłoczony na zimno.
Różnica - producent.

Czy te oleje czymś się między sobą różnią???

Dzisiaj jadę po zamówione nektary z róży.
Mama naprawdę odczuwa po nich mniejsze ślinienie!!!  ;D
Dzięki, Włodku!!!

Pozdrawiam,
Ola

kargul


RILU

#13

kim jest dr Budwig

Dr Johanna Budwig (1909-2003) - niemiecka biochemik - już siedem (!) razy była za swoje osiągnięcia naukowe nominowana do Nagrody Nobla. Przez wiele uznanych autorytetów światowej nauki, jej odkrycia zasługują na miarę najwazniejszych w XX wieku.

Jest największym, niestety już nie żyjącym, autorytetem w dziedzinie biochemii tłuszczów oraz leczenia chorób cywilizacyjnych odpowiednią dietą, którą ogłosiła w 1951 roku. Od jej nazwiska dieta ta znana jest na całym świecie jako dieta dr Budwig.

Dr Budwig uzyskała tytuł doktora nauk w dwóch dziedzinach: biochemii i naukach przyrodniczych. Oprócz tego z celującymi wynikami ukończyła farmację, fizykę, botanikę i biologię oraz przeszła przeszkolenie medyczne.

Swoje badania prowadzi od lat piećdziesiątych. Rozpoczynała na Uniwersytecie w Munster. Współpracowała wtedy z wieloma szpitalami. Rząd niemiecki wyznaczył ją jako osobę odpowiedzialną w Niemczech za badania nad wpływem farmaceutyków i przetworzonej zywności na zdrowie człowieka. W 1953 roku zrezygnowała ze stanowiska - jak się domyślam - pod wpływem silnych nacisków lobby producentów zywności.
Prowadziła swoją własną klinikę, w której - jak sama publicznie stwierdziła, a nikt temu publicznie nie zaprzeczył - aż 90 % pacjentów z nowotworami w stanach krytycznych, którym lekarze praktykujący akademicką medycynę odebrali już jakiekolwiek nadzieje na przeżycie, "cudownie" ozdrowiało. Podczas jej dietetycznej terapii wyleczeniu ulegają także inne choroby cywilizacyjne, takie jak: arterioskleroza, miażdzyca, cukrzyca i wiele innych.

Dr Budwig ogłosiła zasady swojej jednocześnie leczniczej i profilaktycznej diety w 1951 roku. Natychmiast spotkała się z ogromnym oporem przemysłu spożywczego, przede wszystkim ze strony producentów tłuszczów spożywczych, którzy robili wszystko, aby nie dopuścić do rozpowszechniania się rewelacyjnych odkryć.

Nie dziwi więc fakt, że aż 7-krotnie ponawiano nominacje do Nobla. Nie dziwi, choc bulwersuje. Na szczęście pomimo tego nauka dr Budwig nabierała powoli rozgłosu na całym świecie. Rzesze naukowców, za jej przykładem rozpoczęły prace badawcze nad rola kwasów tłuszczowych dla zdrowia i życia człowieka. Po 40 latach, w 1990 roku, dr Dan C. Roehm - onkolog i były kardiolog - podjął się ponownego zbadania zasad diety dr Budwig. Na początku, jak sam pisze, podchodził do tematu z wielką rezerwą i niewiarą (bardzo powszechne stanowisko większości lekarzy). Po wnikliwym badaniu w skierowanej do środowiska lekarskiego publikacji "Townsend Letter for Doctors" oświadczył, co następuje:
" (...) NOWOTWÓR JEST ŁATWO ULECZALNY. Terapia polega jedynie na odpowiedniej diecie. Reakcja na nią jest natychmiastowa; komórki nowotworowe są słabe i bardzo podatne na uszkodzenia. Dr Budwig bardzo precyzyjnie rozpoznała biochemiczny punkt załamania się nowotworu, co bardzo łatwo można sprawdzić zarówno in-vitro, jak i in-vivo."

Dr Budwig opublikowała w Niemczech 11 książek, z czego dopiero dwie zostały przetłumaczone na język angielski. Dr Udo Erasmus podjął się zebrania całej, zawartej w nich, wiedzy w swoim opracowaniu pt. "Fats and oils" wyd. Alvis Books, Canada.

Dieta dr Budwig jest łatwo identyfikowana, dzięki tzw. paście - mieszaninie oleju lnianego i białego twarożku, najpowszechniej znanej i stosowanej w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Australii ( np. w Klinice Nowotworowej w Melbourne oficjalnie stosuje się dietę dr Budwig w terapii pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi). Niezwykle ważne jest, aby koniecznie spozywać olej lniany zmieszany z twarożkiem w formie pasty, gdyz spożywany w duzych ilościach samodzielnie nie daje leczniczych efektów.

RILU

Terapia olejem lnianym ma wpływ na leczenie nowotworów natomiast stosowanie
oleju lnianego przy SLA uważam za ślepą terapię ponieważ nie ma żadnych
argumentów aby ją stosować.
Piszę o niej ponieważ moja żonka stosowała tę terapię przez 12 miesięcy bez żadnego
skutku .Poszukiwania czegoś co może pomóc w polepszeniu zdrowia jest na miejscu ale
nie może być ta terapia szkodliwa.
Pewnie każdy poszukuje ziół lub innych środków aczkolwiek winę za tę sytuację ponoszą
medycy ,którzy nie mają dla nas lekarstwa. :-[

Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Joasia

#15
Mój tata jest na specjalnej diecie, dietetyk który mu ją zalecił twierdzi że pomoże. Zero pieczywa, żadnych sztucznych produktów (trzeba sprawdzać skład przypraw), zero wędlin, zero wędzonych potraw, żadnych zbóż, dużo tłuszczów. Jest na niej już ok 1,5 miesiąca, ale w trakcie dostał jakiejś infekcji i trzeba było wszystko od nowa. Więc dziś mija 9 doba od wyleczenia infekcji i odstawienia antybiotyku. Na razie efektem jest całkowicie wyleczona łuszczyca z którą borykał się odkąd pamiętam oraz łatwiejsze odkrztuszanie. Wg dietetyka w pierwszym etapie zniknie kłopot z flegmą. Wiążę z nią duże nadzieje. Będę pisać jeżeli coś się poprawi. Pozdrawiam wszystkich  :)

lek.spec.

dieta jest ważna nasi dziadkowie nie jedli nic co było produkowane na skale przemysłową oprócz alkoholi , my jemy wszystko co pochodzi z masowej produkcji tzw.przemysłu spożywczego i jak tu się dziwić ,że jesteśmy alergikami.

lm1964

Czy ktoś słyszał o tym produkcie? http://www.transferfactor.info.pl/transfer-factorplus
Bardzo proszę o konkretne opinie.