Zabawka sterowana za pomocą umysłu

Zaczęty przez INZYNIER, 04 Wrzesień 2012, 01:13:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

INZYNIER

Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli przestało być już domeną filmów SF. Jest to ogromna szansa dla ludzi częściowo lub całkowicie sparaliżowanych, a także perspektywa ułatwienia codziennego życia nas wszystkich, a nawet podstawa do  nowych typów rozrywki. Nad projektami zajmującymi się problemem sterowania myślą pracują naukowcy na całym świecie, w tym również pracownicy chińskiego uniwersytetu w Zhejiang.

Skonstruowali oni system pozwalający na sterowanie myślą kwadrokopterem, a dokładniej modelem Parrot AR Drone 2.0, dostępnym również w polskich sklepach. Zmodyfikowany system sterujący urządzenia współpracuje z hełmem Emotiv EPOC, zawierającego skaner EEG. Dzięki temu wystarczy pomyśleć odpowiednie hasła-klucze, rozpoznawalne przez system takie jak np. nazwy kierunków, a kwadrokopter podąża w wybraną stronę. Co więcej, Chińczycy zmodyfikowali system do tego stopnia, że zaciśnięcie zębów powoduje obniżenie lotu urządzenia, a mrugnięcie oczami wyzwala migawkę wbudowanego weń aparatu fotograficznego.

Co ważne, naukowcy zapowiadają stworzenie ulepszonej wersji swojego systemu, która docelowo ma być montowany w samochodach dla osób niepełnosprawnych.

FlyingBuddy2: Brain Controls A Quadrotor for the Handicapped (Ubicomp 2012)

Alekmzq2

Bardzo interesujące, technika idzie naprzód. Teraz tylko czekać na zrefundowanie tych urządzeń...

Kruszynka443

Niesamowite, jak rozwija się technologia... chciałoby się spróbować tego osobiście :)

Dominika76

To jak szybko rozwijają się współczesne technologie jest naprawdę niesamowite. Ledwo przypominam sobie dzieciństwo bez komórek, a właściwie to bez telefonu, komputerów, z dwoma programami w TV. Moi rodzice pamiętają czasy bez prądu, aut.. a teraz? Minęło zaledwie kilkadziesiąt lat. To naprawdę niewiarygodne