Świadczenie pielęgnacyjne na współmałżonka

Zaczęty przez anula680, 15 Wrzesień 2012, 23:16:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anula680

Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

z dnia 4 lipca 2012 r.

I SA/Wa 728/12

Przesłanka negatywna, ujęta w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.ś.r., nie dotyczy małżonka osoby wymagającej opieki, spełniającego określone w art. 17 ust. 1 u.ś.r. wymogi do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, ale odnosi się do krewnych osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy ubiegaliby się o świadczenie pielęgnacyjne (lub już je otrzymują) w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Ma to uzasadnienie w przekonaniu ustawodawcy, że zobowiązanym do opieki nad osobą tego wymagającą powinien być w pierwszej kolejności jej małżonek, chyba że sam jest niepełnosprawny w stopniu znacznym.
LEX nr 1212679
1212679
Dz.U.2006.139.992: art. 17 ust. 1; art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

anula680

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2012 r. sprawy ze skargi G. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia (...) marca 2012 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego
1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy M. z dnia (...) lutego 2012 r. nr (...);
2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

anula680


Uzasadnienie faktyczne

Wójt Gminy M. decyzją z dnia (...) lutego 2012 r. o nr (...) odmówił G. P. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem S. P. Organ pomocy społecznej ustalił, iż S. P. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia (...) listopada 2011 r., wydanym przez Powiatowy Zespół d/s Orzekania o Niepełnosprawności. Jednakże zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. S. P. pozostaje w związku małżeńskim z osobą, która nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dlatego też, zdaniem organu I instancji, w sprawie nie wystąpiły przesłanki pozwalające na przyznanie G. P. świadczenia pielęgnacyjnego.
Odwołanie od tej decyzji wniosła G. P. podnosząc, że przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego określa art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a ona jest osobą, na której ciąży obowiązek alimentacyjny względem męża. Obowiązek taki nie wynika bowiem wyłącznie z art. 128 k.r.o., ale także z art. 27 tego kodeksu. Wskazała, że jej małżonek jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji. Ze względu na jego stan zdrowia konieczna jest całodobowa opieka nad nim. Przywołała też wykładnię art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych stosowaną przez sądy administracyjne, zgodnie z którą pozostawanie w związku małżeńskim przez osobę wymagającą opieki nie zawsze stanowi przeszkodę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego dla osoby sprawującej opiekę, a jednocześnie zobowiązanej do alimentacji. Odwołała się też do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2008 r. P 27/07, w wyniku którego poszerzony został krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.
Po rozpoznaniu tego odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. decyzją z dnia (...) marca 2012 r. nr (...) utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

anula680

W uzasadnieniu SKO stwierdziło, że warunki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, a zarazem krąg osób do niego uprawnionych (przesłanki pozytywne) określa art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Niemniej jednak ustawa zawiera dalsze warunki, przesądzające o uprawnieniu, bądź jego braku, do tego świadczenia. Otóż, art. 17 ust. 5 ustawy zawiera katalog przesłanek negatywnych, których wystąpienie powoduje, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje.
Zatem, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne należy spełniać wszystkie ustawowe przesłanki z art. 17 ust. 1 ustawy, a ponadto nie mogą zaistnieć przesłanki zawarte w art. 17 ust. 5 ustawy oświadczeniach rodzinnych. Przy czym SKO podkreśliło, iż na mocy art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 205, poz. 1212), począwszy od dnia 14 października 2011 r., zmieniono treść art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy nadając mu treść, iż świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Z powyższej regulacji wynika, iż wolą ustawodawcy wyłączono możliwość ubiegania się przez daną osobę o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na jej współmałżonka. Niemożność ubiegania się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na osobę pozostającą w związku małżeńskim wyłączona jest tylko wtedy, gdy małżonek osoby wymagającej opieki legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a więc również jest osobą takiej opieki potrzebującej. W takim przypadku jednak o przedmiotowe świadczenie mogą się ubiegać inne osoby, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny, np. krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.
Z akt sprawy wynika, iż S. P. (osoba wymagająca opieki) legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Niemniej jednak pozostaje on w związku małżeńskim z G. P. Z powyższego wynika, iż w sprawie wystąpiła negatywna przesłanka określona przez ustawodawcę w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy, która nie pozwala na przyznanie wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego.
Ponadto SKO podkreśla, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, na które powołuje się odwołująca, zapadło przed nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych a Kolegium nie jest uprawnione do kwestionowania art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych pod względem zgodności tego przepisu z Konstytucją.
Skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia (...) marca 2012 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosła G. P. W skardze podniosła argumenty takie, jak wcześniej w odwołaniu od decyzji organu I instancji, wskazując ponadto, że choroba męża (cukrzyca) z roku na rok postępuje, a ona jest jedyną osobą, która może sprawować nad nim opiekę, gdyż pozostali krewni mieszkają w znacznej odległości. Za nielogiczne uważa stwierdzenie zawarte, jej zdaniem, w zaskarżonej decyzji, że otrzymałaby świadczenie, gdyby sama była niepełnosprawna w stopniu znacznym. Wówczas ona też potrzebowałaby opieki.
W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. wniosło o jej oddalenie, podtrzymując dotychczasowe stanowisko.

Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

anula680

Uzasadnienie prawne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skarga okazała się zasadna, z uwagi na błędną wykładnię art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) - dalej: u.ś.r. - przyjętą przez organy obydwu instancji, co miało wpływ na wynik sprawy.
Art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) u.ś.r. w dacie orzekania w niniejszej sprawie przez organy administracji miał następujące brzmienie: Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zarówno Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O., jak i Wójt Gminy M. przyjęli, że art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) u.ś.r. wyłącza możliwość otrzymania przez skarżącą G. P. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad mężem, tylko z tego powodu, że o świadczenie ubiega się małżonek osoby wymagającej opieki. SKO stwierdziło ponadto, że "wolą ustawodawcy wyłączono możliwość ubiegania się przez daną osobę o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na jej współmałżonka". Użyty przez SKO zwrot "na jej współmałżonka" mógłby sugerować, że uprawnionym do świadczenia pielęgnacyjnego jest w tym wypadku mąż skarżącej, czyli osoba wymagająca opieki, co jest oczywistą nieprawdą.
Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 u.ś.r. "Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.), ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Uprawnioną do świadczenia pielęgnacyjnego jest zatem w niniejszym przypadku skarżąca, która zrezygnowała z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w znacznym stopniu mężem ("świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje..."), a zarazem na której "ciąży obowiązek alimentacyjny" (pkt 2 ust. 1). Nie jest ona ponadto niepełnosprawna w stopniu znacznym, czyli nie dotyczy jej wyjątek, o jakim mowa w pkt 2 ust. 1 art. 17 u.ś.r. W doktrynie i orzecznictwie nie jest też sporne, że wyrażony w art. 27 k.r.o. obowiązek przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny ma charakter alimentacyjny i wchodzi w zakres szerzej nakreślonych, wynikających z treści art. 23 k.r.o., obowiązków wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra rodziny (zob. uzasadnienie uchwały SN z dnia 5 października 1982 r. II CZP 38/82, OSNCP 1983, nr 2-3, poz. 31; wytyczne SN z dnia 16 grudnia 1987 r., OSNCP 1988, Nr 4, poz. 42).
Przesłanka negatywna, ujęta w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) u.ś.r., nie dotyczy zatem małżonka osoby wymagającej opieki, spełniającego wymogi do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w art. 17 ust. 1 u.ś.r., ale odnosi się do krewnych osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy ubiegaliby się o świadczenie pielęgnacyjne (lub już je otrzymują) w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Ma to uzasadnienie w przekonaniu ustawodawcy, że zobowiązanym do opieki nad osobą tego wymagającą powinien być w pierwszej kolejności jej małżonek (zob. druk sejmowy nr 3393/IV kadencja, s. 16), chyba że sam jest niepełnosprawny w stopniu znacznym (co ustawodawca skorygował wspomnianą przez organ nowelizacją z dnia 19 sierpnia 2011 r. będącą wynikiem sygnalizacji Trybunału Konstytucyjnego - postanowienie S 1/10, OTK-A 2010/5/54).
Wykluczenie małżonka osoby wymagającej opieki z kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, obciążonego - jak wyżej wyjaśniono - obowiązkiem alimentacyjnym oraz zdolnego do pracy, a niezatrudnionego ze względu na konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny, byłoby naruszeniem art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, co jednoznacznie przesądził już Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 18 lipca 2008 r., P 27/07 (OTK-A 2008/6/107). Zatem wykładnia art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) u.ś.r. przyjęta przez organy administracji prowadzi wprost do naruszenia konstytucji, co nie może być akceptowane.
Na rozprawie w dniu 4 lipca 2012 r. skarżąca złożyła odpis skrócony aktu zgonu S. F., z którego wynika, że zmarł on w dniu (...) czerwca 2012 r. Fakt ten (jako że sąd orzeka w oparciu o stan faktyczny i prawny istniejący w dniu wydania decyzji) oraz powyższą wykładnię przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych organ uwzględni przy ponownym rozpatrywaniu sprawy.
Mając to wszystko na uwadze, w oparciu o art. 145 § 1 pkt 1 lit. a), art. 135 i art. 152 p.p.s.a., sąd orzekł jak w wyroku.





Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

anula680

Czeka mnie walka z GOPS-em
Ja tylko byłam po wniosek ,a juŻ mi powiedzieli że będę miała odmowne.
PARANOJA.
CO WY NA TO?
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

Pawel

#6
Dobrze rozumiem:
1. zlozylas wniosek o ś. pielegnacyjne - odmowa
2. odwolanie do SKO - podtrzymanie odmowy
3. odwolanie do sadu - cofniecie poprzednich decyzji
4. i co teraz GOPS nie przejmuje sie wyrokiem sadu?

czy wyrok jest prawomocny?
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

tulipan

żona mojego pacjenta w lipcu otrzymała pozytywną decyzję, z wyrównaniem od maja czyli  od momentu złożenia wniosku.Te pieniądze należa się współmałżonkowi tylko niestety trzeba o nie powalczyć.W przypadku mojej rodziny poszło to wszystko bardzo szybko.Życzę powodzenia.

anula680

#8
wyrok jest prawomocny ,ale nie mój,
jeszcze nie składałam, poszłam tylko po wniosek
chodziło mi o( przesłanka negatywna, ujęta w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.ś.r., nie dotyczy małżonka osoby wymagającej opieki, spełniającego określone w art. 17 ust. 1 u.ś.r. wymogi do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego,) jutro idę im to pokazać i zobaczymy co o tym sądzą ;)
POZDRAWIAM


urzędnjk zadał mi dwa pytania
1 czy ta osoba  jest w związku małżeńskim- więc odpowiedziałam, że to jest mój mąż
2czy mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (ja)- nie mam
pada odpowiedz- decyzja  odmowna :o  jeszcze się zdziwią prawo jest po mojej stronie :)
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

anula680

znów zmiany w ŚP,od 01 01 2013
rzucają tylko kłody pod nogi, jedni więcej inni mniej jeżeli nie przekroczą dochodu.
TO WŁAŚNIE JEST NASZ KRAJ POLSKA  >:(
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

wiesia_m

Witaj Aniu.
Mam pytanie, czy w końcu udało Ci się załatwić to  świadczenie pielęgnacyjne???
Pytam bo ja również załatwiam.
Pozdrawiam Ciebie i męża

anula680

Cześć Wiesia!
Z ustawą która weszła od 1 stycznia

Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona przez Sejm.
wprowadzenie do systemu świadczeń rodzinnych nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie. Przysługiwać będzie wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę. Zasiłek przyznawany będzie rodzicom, ale tylko w przypadku, kiedy jedno z nich zrezygnowało z pracy zawodowej. Zasiłek nie będzie przysługiwał rodzicowi, który nigdy pracy nie podejmował. Otrzymywać go będą również inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z pracy w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności.
W styczniu złożyłam  wypowiedzenie z pracy zaznaczając w nim że rezygnuje z tytułu opieki nad mężem i dobrze że to zaznaczyłam w gminie chcieli kopie rezygnacji.
Poza tym musiałam spełnić jeszcze 3 warunki jako osoba sprawująca opiekę no i przede wszystkim dochód.(nie może przekroczyć 623 zł na osobę). OTRZYMAŁAM 520 zł Specjalny zasiłek opiekuńczy tak się teraz nazywa. Stosy papierów do wypełnienia :o dobrze że w domu podczas  wywiadu rodzinnego.Duża rodzinka to dużo papierów ;D
We wrześniu znów muszę składać na następny rok, ale teraz to chyba tylko formalność ;)
Pozdrawiam Ania :)

Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

anula680

Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

wiesia_m

Aniu dziękuję za informacje. Mi przekroczy zarobek o 40 zł ale powalczę bo nie mam nic do stracenia.
Pozdrawiam.wiesia

wiesia_m

#14
Niestety, nie udało się. SKO również odmówiło.
Przekroczyłam dochód o 9 zł (dochód liczony jest za 2011r) i nie zwolniłam się sama z pracy, lecz skończyła mi się umowa i na moją prośbę nie przedłużona jej ze mną.
Teraz odwołuję się do Sądu i pewnie miesiącami trzeba czekać.
Brak słów.
Pozdrawiam i dzięki za wsparcie.
Jeśli ktoś by więcej dowiedział się na temat 'wykluczeni opiekunowie' to proszę o info.

anula680

Rząd naprawia błąd. W 2014 roku rodziny chorych odzyskają świadczenia opiekuńcze
Publikacja: 15 października 2013, 07:19; Aktualizacja: 15 października 2013, 08:15

O nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie mógł wystąpić każdy opiekun niepełnosprawnego. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie uzależniona od poziomu niesamodzielności. Określi ją specjalna pięciostopniowa skala.

pielęgnacyjne będzie mógł wystąpić każdy opiekun niepełnosprawnego. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie uzależniona od poziomu niesamodzielności. Określi ją specjalna pięciostopniowa skala.



Rząd od lipca zafundował 100 tys. osób jazdę bez trzymanki i pozbawił je świadczenia pielęgnacyjnego. Teraz próbuje z ewidentnej wpadki wyjść z twarzą. Zapowiada więc zmianę przepisów. DGP dowiedział się, że resort pracy przygotowuje projekt, który zakłada, że wszyscy niepracujący opiekunowie niepełnosprawnych członków rodziny będą mogli ponownie ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. To nie koniec nowości.

– Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana, a osoba wymagająca opieki będzie musiała się poddać dodatkowemu badaniu określającemu poziom jej niesamodzielności w pięciostopniowej skali – mówi DGP Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Od wyniku będzie zależeć wysokość świadczenia. Najniższe wyniesie 820 zł. Maksymalna wielkość wciąż jest ustalana.

Zgodnie z tym, co obiecywał w marcu premier, świadczenie dla opiekunów zajmujących się dziećmi z najcięższym uszczerbkiem zdrowia (od 80 do 100 proc. niesamodzielności) będzie wzrastać, tak aby w 2018 r. osiągnąć poziom najniższej pensji (obecnie 1600 zł).

Na nowe przepisy czekają szczególnie te osoby, które zostały pozbawione wsparcia, mimo że nie pracują, bo opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie dostają pieniędzy, bo większość z nich nie spełnia też warunków do uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Ich dochody przekraczają bowiem 623 zł na osobę w rodzinie. Nie mogą też wykazać, że zrezygnowały z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym. Dlatego prawo do specjalnego zasiłku w pierwszym półroczu uzyskało zaledwie tysiąc osób.
Wyższa pomoc

Rząd zdecydował się na jego wprowadzenie od stycznia br., dzieląc osoby mogące się dotychczas starać o świadczenie pielęgnacyjne na dwie grupy. Świadczenie pielęgnacyjne zachowali głównie rodzice posiadający niepełnosprawne dzieci, a dla pozostałych wprowadzony został specjalny zasiłek opiekuńczy. Problem w tym, że konieczność wykazania faktycznej rezygnacji z pracy i spełnianie kryterium dochodowego uczyniło uzyskanie go praktycznie niemożliwym.

– Jego przyznanie opierało się też na uznaniowości ze strony gminy, dlatego rezygnacja z niego jest dobrym rozwiązaniem – wskazuje Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Beata Bonk, kierownik działu świadczeń OPS w Gliwicach, dodaje, że zróżnicowanie wysokości wsparcia jest lepszym pomysłem niż kierowanie jej w jednej kwocie do wszystkich opiekunów ze względu na różny zakres pomocy, której wymaga osoba niepełnosprawna.

– Jeżeli najniższe świadczenie miałoby wynosić 820 zł miesięcznie, to na zmianie zyskają otrzymujący specjalny zasiłek opiekuńczy, którym teraz przysługuje 520 zł – wylicza Halina Pietrzykowska

Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, zapowiada też, że o poziomie niesamodzielności będą decydować dwuosobowe składy orzecznicze działające przy wojewódzkich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności.

– Będą oni stosować opracowaną przy współpracy ze specjalistami pięciostopniową skalę. Została ona oparta na skali Barthela, nie jest jednak jej wiernym odzwierciedleniem – dodaje.

Skala ta, stosowana m.in. przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki długoterminowej, służy głównie do oceny samodzielności ruchowej.
Dotacja na zasiłki

Zanim jednak nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) wejdzie w życie, rząd nie przewiduje wprowadzenia specjalnej rekompensaty dla osób, które od lipca w ogóle nie otrzymują pomocy. Problem ten dotyczy ponad 100 tys. opiekunów, którzy do końca czerwca byli objęci okresem przejściowym, a potem nie zyskali prawa ani do świadczenia pielęgnacyjnego, ani specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego.

Jednak jak tłumaczy Elżbieta Seredyn, osoby te mogą starać się o zasiłki z pomocy społecznej. Po tym, jak we wrześniu resort finansów i sejmowa komisja finansów publicznych wydały pozytywną decyzję co do zmiany przeznaczenia części środków zgromadzonych w rezerwach celowych będących do dyspozycji resortu pracy, do gmin trafiły dodatkowe pieniądze na dofinansowanie wypłaty zasiłków stałych i okresowych.

– 9 października skierowałam do wojewodów pismo, które mieli przekazać do gmin. Zwracam się w nim do ośrodków pomocy społecznej o to, aby mając na względzie trudną sytuację tych rodzin, zbadały możliwość udzielenia im wsparcia systemu pomocy społecznej – wyjaśnia Elżbieta Seredyn.

Taka pomoc miałaby polegać na przyznaniu w szczególności zasiłku celowego, sfinansowaniu składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, a w uzasadnionych przypadkach, gdy rodzina przekracza kryterium dochodowe, specjalnego zasiłku celowego.

Nie oznacza to jednak gwarancji uzyskania świadczeń.

– Decydujące znaczenie ma dla nas spełnienie przesłanek wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Zresztą część tych osób już się do nas zgłosiła o wsparcie, musimy jednak mieć na uwadze to, że są jeszcze inne grupy rodzin, które też potrzebują świadczeń, zwłaszcza z powodu nadchodzącej zimy – informuje Anna Kwaśniewska, dyrektor MOPR w Koninie.
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

mab5

oby tylko jeszcze przy zmianie przepisów nie zapomnieli znieść bzdurnego zakazu pracy zarobkowej dla opiekuna.... Komu wadzi, że opiekun przy łóżku chorego pomiędzy odsysaniem a przekładaniem wykonuje na laptopie jakieś zlecenie? nie da się? da się, tak samo jak da się ugotować obiad dla rodziny.....
uchhhh.... kiedy w tym kraju będzie normalnie....??

Kasia87

W tym kraju juz nic nie bedzie normalnego .. ja mialam to swiadczenie na matule, kiedy poszlam z aktem zgonu do opieki spolecznej  by zglosic ze juz mi sie on nie nalezy  na to  Pani wielmozna z opieki mowi do mnie tak ... z faktu tego ze placimy zasilki z gory a Pani mama zmarla 25 wiec od 25 do 1 zasilek pani juz sie nie nalezal i musi oddac Pani 104.67 groszy!!!! rozwalila mnie na łopatki stojac przed nia mowie ale jak to wlasnie stracilam mame i teraz jeszcze dochod jaki mialam na matule to jeszcze mam oddac te 104.67 ??? a Ona tak chyba ze Pani napisze podanie i rozlozymy Pani to na raty!!!  Skandal zenada i brak słów jak nasze Ministerstwo Zdrowia gotuje nam piekło  jedna wielka bombe na ten rzad podesłac

gosia1981

ciekawe tylko kiedy to wprowadza . albo to takie obiecanki-cacanki

wiesia_m

Witam.
Od stycznia 2014 r mieli przywrócić świadczenia pielęgnacyjne na współmałżonka, u nas w MOPR na razie nic nie wiedzą o tym, mówią, że jeszcze nie weszła ta ustawa w życie.
Czy ktoś wie więcej na ten temat?
Pozdrawiam. wiesia