Leki odkrztuśne

Zaczęty przez anna01, 01 Styczeń 2008, 13:48:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anna01

Witam,
Czy można stosować flegaminę celem uzyskania kaszlu odkrztuśnego u chorych na SLA?
Moją Mamusię męczy jakaś infekcja. Bierze antybiotyki, jednak zastanawiamy się, czy można brać flegaminę? Czy nie spowoduje przyduszania?

Proszę, poradźcie!
Pozdrawiam,
Ola

anna01

Bardzo proszę, wyraźcie swoją opinię na temat przyjmowania leków odkrztuśnych.
:-[

wlodek2

Dawaliśmy flegaminę w listopadzie była  mała infekcja .Mama nie mówi  i slabo  odksztusza dlatego  flegma ją dusiła  .Ale coś trzeba   dawać  . Każda  taka choroba jest niebezpieczna  dla chorych  na SLA w takim stanie jakmoja mama.Głupia flegma może udusić.

anna01

Dzięki Włodku, moja Mama mówi słabo. Teraz jeszcze ta infekcja - i zaczęła pisać. Mowa bardzo ją męczy. Bardzo Ci dziękuję!

Kate

Olcia,
Można podawać - dobry też jest ambrosol dla dorosłych - ale pamiętaj nie powinno się podawać póżniej niż do 17, bo potem wydzielina zalega w płucach.

Całuski
Małgośa

Kate

Moja mama zadowolan też była z syropu chedelicum - chyba tak się pisze lub przez samo "h" - jutro to sprawdzę - mówiła , że był najskuteczniejszy z tych wszystkich - ale to pewnie jak zawsze bardzo indywidulane odczucia.

Pa

anna01

Dziękuję Małgosiu! Spisałam nazwy syropów i jutro kupimy.

Pozdrawiam,
Ola

ma_gosia

Witaj Olu,
My z powodzeniem stosujemy mucosolvan w tabletkach, lub w syropie. Bardzo ważne jest także bardzo solidne oklepywanie oraz ewentualne układanie na chwilę w takiej pozycji, żeby wydzielina samoistnie mogła spłyywać z dróg oddechowych. My oczywiście odsysamy wydzielinę z dróg oddechowych, gdyż u męża nie ma odruchu odkasływania.
Pozdrawiam, Małgosia

Kate

Ten syrop nazywa sie hedelicum - sprawdziłam u mamy.
Pa

anna01

Małgosiu, bardzo Ci dziękuję!

RILU

Teresko jesteś Wielka
Bardzo,bardzo dziękuję za poradę odnośnie ACC200
To lekarstwo super pomaga .
Flegma która zalegała ,wyszła.
Jak ręką odjął ,samopoczucie żonka ma o wiele,wiele lepsze.
Tak się nie krztusi i zjadła śniadanie bez problemów.

RILU ;D :D :-*
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

teresa

RILU cieszę się bardzo, serdeczne pozdrowienia dla żonki  :D :D :D

mariam

Tereniu czy mogę prosić  o więcej informacji na temat "ACC 200".
Dziękuję.

teresa

ACC Max  /200/ zawiera substancję czynną acetylocysteinę - to lek, który przede wszystkim zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej, rozrzedza , pobudza jej wydzielanie i ułatwia odkrztuszanie. Lek jest również pomocny przy odsysaniu wydzieliny.
ACC stosuje się 2-3 razy dziennie, ale nie przed snem, można zacząć od połówki /tabletki są dzielone/ aby sprawdzić reakcję organizmu chorego.
Leku nie należy stosować przewlekle, ja przyjmuję okresowo kiedy czuję, że wydzielina zalega w oskrzelach i nie odrywa się przy odkrztuszaniu.
ACC jest lekiem dostępnym bez recepty, doradzam jednak przed zastosowaniem konsultację z lekarzem, ponieważ każdy przypadek chorego na SLA jest inny pod względem zaawansowania choroby.

Teresa

mariam

Bardzo dziekuję za szybką odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam.

artrzcin

Stosowaliśmy przez jakiś czas NAC o tej samej dawce 200mg (odpowiednik ACC) albo syrop wykrzustny mucosolvan 5ml, raz dziennie rano. Przyznam szczerze, że nie zmniejszały one wyraznie ataków kaszlu a jako, że leki te rozcieńczają wydzielinę wiążą się niestety z prawdopodobieństwem groznego "zalania" układu oddechowego i przez wielu lekarzy nie sa zalecane, nawet w małych dawkach. Radzono nam również do około 20 minut po zażyciu opukać "kłódeczką" z ręki plecy chorego w pozycji horyzontalnej na łóżku, żeby pomóc w odkrztuszaniu. Brat niestety nie chcę ich raczej więcej brać po uważa, że niestety nie pomagają.

RILU

Więc ACC200 jest super i działa
Natomiast kwestia zalania płuc może wynikać z ich złego funkcjonowania
np wirusowe zapalenie itp Takie coś już przechodziliśmy i lekarz
zapisał antybiotyk AVALOX 400 mg (5 kapsułek) firmy Bayer
1-na kapsułka dziennie i dodatkowo NAC 600 (ratiopharm) -to jest to samo co
ACC200 tylko stosuje się 1 X dziennie a ACC200 3 X dziennie.
RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

teresa

#17
Cytatjako, że leki te rozcieńczają wydzielinę wiążą się niestety z prawdopodobieństwem groznego "zalania" układu oddechowego i przez wielu lekarzy nie sa zalecane, nawet w małych dawkach. Radzono nam również do około 20 minut po zażyciu opukać "kłódeczką" z ręki plecy chorego w pozycji horyzontalnej na łóżku, żeby pomóc w odkrztuszaniu.

artrzcin opukiwanie pleców chorego leżącego jest konieczne bez względu na to czy zażywa leki wykrztuśne czy nie, natomiast jeśli chodzi o jakiekolwiek zagrożenia to napisałam, że doradzam skonsultowanie z lekarzem możliwość podawania w/w ponieważ każdy chory jest w innym stadium zaawansowania choroby.
Mnie ACC 200 stosowane 2 x dziennie po 1 tabletce  naprawdę pomaga w odkrztuszeniu i pozbyciu się zalegającej wydzieliny :)


artrzcin

N-acetylosteina jest główną substancją czynną w ACC.

Według jednej z amerykańskiej publikacji na temat SLA i terapii zmniejszania lepkości wydzieliny i jej upłynnienia w wolnym tłumaczeniu:

"Pacjenci w zaawansowanym stadium SLA często cierpią z powodu gęstej wydzieliny, która blokuje górne drogi oddechowe i powstaje w wyniku zmniejszonej codziennej dawki płynów, osłabionego kaszlu czy infekcji górnych dróg oddechowych.

N-acetylosteina jest pomocna tylko w nielicznych przypadkach, ponieważ wymaga picia dużej ilości płynów i w zasadzie rozrzedza wydzielinę powodując jej nadmierną ilość, która niekoniecznie poprawia sytuację, gdy kaszel nie jest efektywny. Ponieważ uważa się, że gęsta wydzielina jest produkowana przez gruczoły z receptorami adrenergicznymi beta, terapia beta blokerów, takich jak propranolol czy metroprolol może być rozważana w poważnych przypadkach"

I z innej publikacji na temat SLA:

"Beta-blokery, z których propranolol jest standardowym przedstawicielem, były wykorzystywane do regulacji gęstęj wydzieliny kiedy leki antycholinergiczne nie zdawały egzaminu" (propranolol w dawce do 10 do 20mg dziennie lub metroprolol w dawce 12.5 do 25 mg dziennie).

Ciekaw jestem czy ktoś to już spróbował i jakie były tego rezultaty.

artrzcin

Przeglądałem rekomendacje AAN (American Academy of Neurology) dla chorych SLA. Zalecenia są skategoryzowane jako A=efektywne, B=prawdopodobnie efektywne, C=możliwie efektywne, U=brak danych lub dane niesprawdzone. Według AAN:

1.   Riluzole (A)
2.   Lit (U)
3.   PEG w utrzymaniu wagi (B)
4.   Czas włączenia PEG (U)
5.   PEG wydłużający życie (B)
6.   PEG poprawiający jakość życia (U)
7.   Testy do określenia niewydolności oddechowej: nocna oksymetria (C), FVC (C), SNP (C)
8.   Nieinwazyjne wspomaganie oddychania wydłuża życie i poprawia jego jakość (B)
9.   Inwazyjne wspomaganie oddychania wydłuża życie i poprawia jego jakość (C)
10.   Leki do zmniejszenia ślinienia zastrzyki botox (B), napromieniowanie ślinianek (C)
11.   Lek na efekt opuszkowy DM/Q (B)

Zalecane leki wspomagające oczyszczanie dróg oddechowych to leki mukolityczne (guaifenesin lub NAC), B-blockery (metoprolol lub propranolol),  inhalacje solanki lub leki rozszerzające oskrzela (ipratropium).

Niestety nie mogłem znalezc za dużo szczegółów na temat beta blokerów. Ciekawe czy ktoś ma z tym doświadczenie? Według moich wstępnych konsultacji jest bezpieczne. Chcielibyśmy spróbować zmniejszyć w ten sposób uciążliwą i gęstą wydzieliną, która bratu jest bardzo cieżko odkaszlnąć.