Rehabilitacja w domu

Zaczęty przez gosia1981, 06 Luty 2013, 17:05:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gosia1981

dostalam skierowanie na rehabilitacje w domu.mama byla w nfz w legnicy i poinformowano ja ze rehabilitacja w domu jest tylko prywatnie a na nfz w szpitalu lub przychodni.wiec chcialabym sie dowiedziec jak to jest

Pawel

Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

szucia

Nieprawda,co prawda na artykułach się nie znam jak Paweł,ale po pobycie mamy w szpitalu i diagnozie,szpital przysyłał do mamy panią od wentylacji domowej i panią do rechabilitacji...2 razy w tygodniu...

melassa

Szucia ale to są dwie różne sprawy, rehabilitacja z wentylacji domowej a rehabilitacja na nfz w przychodni.

Pawel

Tak, to inne swiadczenie. Jednak na pewno jest rehabilitacja domowa z NFZ
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

gosia1981

2 przychodnie odmowily bo nie reh w domu, 1 ze owszem ale tylko 1 pacjenta na raz i na razie nie. wyslalam maila do nffz wroclaw.czekam co odp.,wydrukuje i przejade sie osobiscie po przychodniach bo juz mnie to wkurza

JaninaT

Moi kochani rehabilitacja w domu jest refundowana przez NFZ ja w chwili obecnej korzystam z takiej rehabilitacji. Codziennie przychodzi na godzinę,  bardzo miła po szkole medycznej nie prywatnej, rehabilitantka masuje i wykonuje ze mną rózne ćwiczenia, tak będzie przez dwadzieścia dni.
Aby skorzystać z takiej rehabilitacji musi być skierowanie od lekarza rodzinnego
na rehabilitację domową. Po drugie szpital lub fundacja muszą mieć podpisaną umowę z NFZ na usługi w domu chorego. Taka informacja powinna być widoczna dla osób zainteresowanych rehabilitacją domową. Czytelne to jest podane w Szpitalu Wojskowym na Szaserów. Ja korzystam z usług Fundacji. W ramach NFZ przysługuje nam 80 godzin w roku na rehabilitację domowa. Należy szukać w internecie placówek wykonujących rehabilitację domową. Brać przykład ze mnie jestem osobą starszą zupełnie samotną i muszę sobie radzić

gosia1981

Cytat: JaninaT w 09 Luty 2013, 15:02:55
szpital lub fundacja muszą mieć podpisaną umowę z NFZ na usługi w domu chorego.
czyli mam rozumiec ze nie kazda przychodnia rehabilituje w domu,nawet jak ma kontrakt z nfz? potrzebuje dodatkowej umowy?

Pawel

Gosiu, przychodnie POZ tylko wystawiaja skierowanie.

"Rehabilitacja w warunkach domowych
Przeznaczona jest dla pacjenta, który ze względu na brak możliwości
samodzielnego poruszania się, nie może dotrzeć do placówki
rehabilitacyjnej ambulatoryjnej. Po otrzymaniu skierowania od lekarza
ubezpieczenia zdrowotnego pacjent ustala w gabinecie\zakładzie
rehabilitacyjnym, który ma podpisaną umowę z NFZ, termin domowej
lekarskiej porady rehabilitacyjnej, wizyty fi zjoterapeutycznej lub zabiegów
w domu.
Czas rehabilitacji w warunkach domowych wynosi do 80 dni zabiegowych
w roku kalendarzowym. W jej trakcie wykonywanych jest do pięciu
zabiegów dziennie."

KAZDY zaklad fizjoterapii wspolpracujacy z NFZ ma prowadzic rehabilitacje domowa.
U Ciebie: http://www.nfz-wroclaw.pl/gsl/gsleasy.aspx?lev=4&val1=0405&val2=1310&val3=05.1310.208.02&val4=LEGNICA&pagea=1&pageb=1


Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

Słońce

Ilosc przysługujących godzin to jedno a "skolejkowanie" to drugie. Najlepiej brac kilka skierowan na rehabilitacje i zalatwiac w kilku miejscach naraz. Wazne aby rehabilitacje nie pokrywaly sie tzn rano z placówki X a po południu z Y bo wtedy NFZ nie zapłaci jednej z placówek. Ale niestety trzeba tak robic bo wtedy jest szansa ze moze na 4 x w roku sie zalapiemy. Mozna  tez sprawdzac w placowkach Caritas bo niekiedy maja rehabilitacje domową ..ale tez sie czeka:(
Pzdr Słońce

szucia

 

Nie rozumiem..przecież pisałam,przychodziły  właściwie  3 osoby,  lekarz anestozjolog,pani od wentylacji,pani od ćwiczeń,przecież to rechabilitacja...2 razy w tyg.Z NFZ,szpital przesyłał...

melassa

Szucia, piszesz o zespole wentylacji domowej - czyli zespole który opiekuje się chorym wentylowanym mechanicznie ale są osoby chore na SLA, które nie potrzebują w danej chwili  respiratora więc siłą rzeczy takiemu zespołowi nie podlegają. Natomiast potrzebna im jest rehabilitacja w warunkach domowych , więc stąd rehabilitacja na nfz w przychodni, która oczywiście taką umowę z nfz-tem posiada.
Mam madzieje, ze teraz już rozumiesz ;D

szucia

No trochę jaśniej mi w głowie,z tym,ze to nie był respirator,tylko takie urządzenie z maską,wspomagające oddychanie,kilka razy dziennie,chyba,że to też repirator..poza tym ćwiczenia odbywały się też w domu,ale faktycznie to nie bylo z przychodni,dzięki Melassa,po prostu u nas szło dośc sprawnie,nie zdążylam przejść przez te wszystkie problemy,mama miała dobrą opiekę,z drugiej strony,to po prostu niepojęte,że chorzy napotykają takie problemy,ech....

melassa

Mój tata przed respiratorem, chodził (bo jeszcze w tedy mógł) na rehabilitacje do przychodni przyszpitalnej. Nie wiedział zresztą wtedy, że ma początki SLA , powiedzieli mu w szpitalu,że to polineuropatia. W każdym razie tym sposobem trochę mu zaszkodzili, bo rehabilitanci nie wiedząc z czym maja do czynienia robili różne zabiegi, których nie powinni. Na takim przykładzie widać jak ważna jest szybka diagnoza w tej chorobie...

magda83

Diagnoza to jedno a wiedza na temat choroby to drugie. Mój Tato juz po diagnozie dostawał skierowanie na rehabilitację, praktycznie wisiałam na telefonie codzienne zapisując go na zabiegi - w tym również metodą pnf. Większa częśc tych zabiegów wyglądała tak, że tato ćwiczył sam - coś w stylu gimnastyki - rowerek, ciężarki itp. Tak to u nas wyglądało. Niestety lekarze i rehabilitanci nie mają pojęcia o tej chorobie, spisują pacjenta odrazu na straty. Teraz gdy Tato jest pod respiratorem, ale jest jeszcze w miarę sprawny, mamy super rehabilitantkę. Walczy razem z Tatą :)

melassa

Dokładnie Magda83 tak jak piszesz, w tej chorobie potrzeby jest doświadczony rehabilitant. My z wentylacji dostaliśmy super babkę, która w pierwszym roku pobytu taty w domu z respiratorem dokonała wręcz cudu stawiając tatę na nogi, po tym jak ledwo uszedł z życiem na OIOm'ie. Praktycznie spacerował sam lekko podtrzymywany a wychodząc ze szpitala nikt nie dawał mu szans na nic innego tylko leżenie.

wrogoz

#16
Cytat: gosia1981 w 06 Luty 2013, 17:05:44
dostalam skierowanie na rehabilitacje w domu.mama byla w nfz w legnicy i poinformowano ja ze rehabilitacja w domu jest tylko prywatnie a na nfz w szpitalu lub przychodni.wiec chcialabym sie dowiedziec jak to jest

ktoś w nfz wprowadził mamę w błąd, nfz refunduje rehabilitację domową co można wyszukać w załączniku nr 3 do zarządzenia nr 60/2007/DSO dotyczącym wymogów dla placówek medycznych do uzyskania kontraktu z nfz na rehabilitację.
punkt 4 tego załącznika nosi tytuł ,,Fizjoterapia domowa''
Pozdrawiam

Lili

Jaką rehabilitację najlepiej brać w domu? Lekarz w mojej miejscowości chyba nie za bardzo orientuje się w temacie SLA.

gosia1981

ja mam masaże rak, nog, i ćwiczenia bierne, żeby porozciagac, w stawach, zwiekszyc ruchomośc itd

Lili

jakos konkretnie te cwiczenia sie nazywaja?