Spikit, czyli świetne narzędzie do głosowego sterowania komputerem

Zaczęty przez mirekszt, 12 Kwiecień 2013, 18:00:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mirekszt

Dzień dobry,

nazywam się Mirosław Sztramski. Jestem programistą i twórcą wyjątkowego programu komputerowego - Spikit.

Spikit to program rozpoznający głos. Za pomocą programu można sterować komputerem tak dobrze, jak gdybyśmy używali do tego celu myszki lub klawiatury. Do pracy z programem potrzebne są: zdolność do wypowiadania zrozumiałych poleceń/zwrotów, komputer z systemem Windows (może być bardzo stary), mikrofon (taki z supermarketu za 20 zł spełnia swoją rolę wyśmienicie) oraz chęci do zapoznania się z napisaną przeze mnie instrukcją.

Sposób działania programu jest bardzo prosty. Użytkownik programu Spikit tworzy listę zwrotów, które chciałby, aby komputer rozpoznawał. Wybranym słowom przypisuje pewną czynność do wykonania (np. kliknięcie myszki). Gdy użytkownik powie coś do mikrofonu, Spikit wyszuka w jego mowie wcześniej ustalone polecenia. Gdy tylko takie polecenie zostanie poprawnie rozpoznane, program wykona czynność przypisaną do komendy.

Oprogramowanie może więc np. wpisać słowo, kliknąć w wybrany element/ikonkę lub uruchomić wskazany program. Spikit dostarczany jest z bazą podstawowych poleceń i działa od razu po zainstalowaniu (wystarczy ustawić odpowiednią głośność mikrofonu). Aplikację można rozbudowywać bez ograniczeń. Wyjątkowość Spikit polega bowiem na tym, że dla programu nie ma znaczenia co powie użytkownik i co się w efekcie stanie. Oprogramowanie można więc samodzielnie przystosować do indywidualnych potrzeb, a jego możliwości ogranicza wyłącznie wyobraźnia osoby, która z niego korzysta. Jeśli nie możemy wypowiadać pewnych słów z uwagi na schorzenie narządu mowy, możemy zastąpić je innymi wyrazami choćby miałyby one być absurdalne. W ten sposób można utworzyć tysiące własnych poleceń wykonujących rozmaite zadania, które odpowiadać będą naszym indywidualnym predyspozycjom.

Możliwości programu są doprawdy przeogromne i najlepszą metodą na ich szybkie przyswojenie jest odwiedzenie profilu Spikit na Facebooku i obejrzenie poradników wideo (są naprawdę krótkie, ale "treściwe"): http://www.facebook.com/pages/Spikit/343637152382147

Trzy podstawowe filmy instruktażowe umieściłem także na stronie projektu. Przeprowadzają one przez proces instalacji programu i jego pierwszego uruchomienia.

Program utworzyłem samodzielnie w 2012 roku. Od tego czasu rozbudowuję go o kolejne funkcje. Spikit zyskał już zagorzałych zwolenników i pomaga wielu osobom niepełnosprawnym ruchowo w pracy z komputerem. Niestety nie posiadam wystarczających środków na reklamę z prawdziwego zdarzenia, więc wiele osób mogło o nim w ogóle nie słyszeć.

Program udostępniam w dwóch wersjach - darmowej oraz płatnej. Darmowa wersja Spikit działa nieco wolniej od płatnej edycji, ale posiada wszystkie możliwości pełnej wersji i można ją wykorzystywać tak długo jak tylko się tego pragnie. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdą osobę stać od razu na zakup programu. Zapraszam więc wszystkich do korzystania i testowania. Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania i pomogę jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli znacie osoby, dla których program ten byłby dużym ułatwieniem, nakierujcie ją na Spikit.

Program dostępny jest za pośrednictwem strony www.spikit.pl. W tym właśnie miejscu starałem się zebrać wszelkie informacje pomocne podczas korzystania ze Spikit. Ilość tekstu może z początku przytłaczać, ale tak już mam :) Zapraszam również na Facebooka.

Pozdrawiam serdecznie,
Mirek Sztramski

krys77

Niestety ten program nie jest aktualizowany i w obecnej chwili nie działa