Świadczenie pielęgnacyjne

Zaczęty przez ula, 14 Czerwiec 2010, 14:33:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ula

Witam Wszystkich, szczególnie Tych, którzy szukają pomocy w opiece nad chorymi.
MOPS przyznaje "świadczenia pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje osobom, na których........ ciąży obowiązek alimentacyjny , jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia..... w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności...." --- zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
W naszym przypadku w praktyce oznacza to, ze moja Mama, która nie pracuje zawodowo dostaje 520 zł miesięcznie na opiekę nad Babcią. Przykre, ale dowiedzielismy sie o takiej możliwości przez przypadek po 1,5 roku, w MOPSie nikt nam o tym nie powiedział. Dlatego chcemy sie podzielić teraz tą informacją. Trzeba się bardzo dopytywać i nie dać się spławić...
Pozdrawiam i życzę spokoju
Ula

isia

Mogę dodać że świadczenie przysługuje osobie samotnej. Na małżonka chociaż kryteria się spełnia nie można otrzymać tych pieniędzy :( żałosne jednak przepisy są i nikt tego nie zmieni :(

RILU

#2
Sądzę ,że Prawo Polskie powinno być całkowicie wymienione na
życiowe przepisy tzn konkretne Ustawy .
Więc one powinne być tak napisane aby samorządy nie mogły nic
interpretować .Konkretnie wprowadzać w życie bez żadnych odchyłów
,które obecnie spotykacie na codzień.
ZUS to jest Organ wykonawczy Ustaw a co za tym idzie ...każdy sobie w
Polsce rzepkę skrobie .
Pisałem i prosiłem prawników aby wkreślili z Prawa Polskiego
słowa
może i powinno
bo to jest furtka lub bramka do interpretacji przepisów przez ludzi którzy
nie mają pojęcia o Ustawie .Ustawa  stanowi konkrety...
Dużo Ustaw ma luki .One są wykorzystane przeciw Narodowi przez Naród
zatrudniony w Instytucjach zajmującymi się np świadczeniami chorym.
Ja denerwuję się tym co musicie przechodzić .
Może w końcu będzie się wybierać program partii a nie bo ma ładną żonę lub
ładnie tańczy albo ma ładny garnitur przystojniaczek?
RILU :D


Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

teresa

#3
CytatMoże w końcu będzie się wybierać program partii a nie bo ma ładną żonę lub
ładnie tańczy albo ma ładny garnitur przystojniaczek?

Rilu każdy kandydat i każda partia w kampanii wyborczej prezentują dobre programy wyborcze bo wiedzą co naprawdę boli Polaków i jak nam się przypodobać, aby wygrać. Niestety w Polsce jest tak dużo do zrobienia, że większość spraw po wyborach spoczywa na obietnicach.
Nie wiem czy mądry Polak zagłosuje na kandydata ze względu na Jego ładną żonę czy elegancki garnitur?  ::) hmmm... :P

Rilu a Ci prawnicy, do których pisałeś, jakich odpowiedzi Ci udzielili, jeśli w ogóle odpisali?

RILU

#4
Droga Teresko
Napisałem do EU i nie było żadnych reperkusji.
Pismo napisane zostało w języku niemieckim i polskim .
Chodziło mi o wyeleminowanie wyrazów z Prawa EU np..
mógłby,może ...kann,könnte ...itd ,które współtworzą zdania w Dekretach czy
Ustawach w trybie przypuszczającym co jest źródłem nieuczciwych niekiedy
manipulacji lub swoich interpretacji poprzez urzędy.
Ja sądzę ,że przepisy muszą być idealnie opracowane i konkretne
Tak uważam i w życiu nie zmienię mojego punktu widzenia.
Nie tylko w Polsce są z tym problemy .Prawo stanowione niekiedy sięga aż do
Wilhelma.Myślę ,że to jest walka z wiatrakami dopóki ludzie nie zmienią
swojej mentalności.
RILU :D
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

teresa

Rilu dokładnie jest to walka z wiatrakami bo to co napisałeś
CytatJa sądzę ,że przepisy muszą być idealnie opracowane
jest praktycznie nie wykonalne w żadnym kraju :-[

ula

Z tego co wiem, to fakt czy jest sie osobą samotną czy nie nie ma wpływu na świadczenie pielęgnacyjne. U nas tak nie jest, a świadczenie dostaliśmy. Jeżeli wynika to z interpretacji pracowników MOPS może warto powołać się na tą ustawę o świadczeniach rodzinnych. Nie dajcie się spławić! Pozdrawiam, Ula

isia



Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Od 1 stycznia 2010 r. przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu lub
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. ? Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka)
? jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, pod warunkiem, że nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki nad osobą niepełnosprawną.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

HALINECZEK

nie prawda ze na wspolmalzonka nie mozna otrzymac swiadczenia, tylko trzeba powalczyc z MOPS .
moj po 5 miesiacach walki dostal swiadczenie w wys.520zl za opieke nade mna.
5 miesiecy odwolan do MOPSS i SKO i udalo sie. Samorzadowe Kolegium Odwolawcze nakazala
wyplacac.
powolywalismy sie na pozytywne decyzje innych gmin i na wyroki Sadu
PODAJE LINK;.

http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/%2027232,zona_opiekujaca_sie_niepelnosprawnym_
mezem_otrzyma_swiadczenie_pielegnacyjne.html,komentarze,9

http://bialystok.wsa.gov.pl/wybrane_orze/spoleczna/II_546_09.html