Świadczenie rehabilitacyjne czy renta

Zaczęty przez anna141278, 22 Maj 2013, 20:27:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anna141278

Witam Wszystkich,
na początku sierpnia kończy się max okres zwolnienia mojej mamusi i musimy postarać się albo o świadczenie rehabilitacyjne albo o rentę. Proszę o informację czy można jednocześnie starać się o świadczenie i o rentę??? I czy wtedy jest jedna komisja, czy do renty oddzielna a do świadczenia oddzielna??? Czytałam na forum że trzeba samemu policzyć co się bardziej opłaca, natomiast nie mam pewności czy zdążymy zebrać wszystkie świadectwa pracy mamusi (bo część zakładów już nie istnieje). jak to się odbywa? Moja mama jest w miarę sprawna fizycznie, tzn. sama chodzi (wolniej niż kiedyś ale chodzi), trochę gorzej jest z rękami, w tej chwili ma problem z zapinaniem guzików, ale poza tym ręce ok. Najgorsza jest mowa, która bez ćwiczeń logopedycznych jest coraz bardziej niezrozumiała. Ale jak mamusia ćwiczy jest dużo lepiej. Przełykanie po ćwiczeniach też lepiej. Do neurologa w Lublinie idziemy w poniedziałek.czy powinnam starać się o jedno zaświadczenie czy pójść też do dr Drac w Warszawie, u której też byłam z mamką od raz po diagnozie??? Z dr Drac rozmawiałam potem przez telefon i mówiła żeby przyjść dopiero za 3m-ce, ale nie wiem czy nie powinnam pójść po zaświadczenie. czy wystarczy tylko od lekarza "prowadzącego" z Lublina(teraz idziemy dopiero drugi raz :-)??? Mamusia też jest w tej chwili na antybiotykoterapii przeciwko boleriozie u dr Kurkiewicza (8tygodni), poza nfz. czy o tym powinniśmy mówić i brac zaświadczenie czy wogóle o tym nie wspominać??? Podpowiedzcie prosze co robić. czytałam już trochę ale dalej nie wiem. z góry dziękuję.

Pozdrawiam gorąco Ania
Ania T

magda83

Witam, ja uważam że należy złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wystarczy jedno zaświadczenie od neurologa. Jeżeli mama była w szpitalu to dołączcie wypis i ewentualnie wyniki badań jeżeli takie macie. O boleriozie ja bym nie wspominała. No niestety musicie mieć wszystkie świadectwa pracy, ewentualnie jeżeli mama ma wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej z zakładów pracy mogą je uwzględnić. Przez tą papierologię trzeba niestety przebrnąć. Nie czekajcie do sierpnia tylko kompletujcie dokumenty i składajcie. Pozdrawiam. Magda

jankar

Ja składałam od razu na rentę, dostałam I grupę plus zasiłek opiekuńczy, ale tylko
na rok, może ozdrowieję ;)

wiesia_m

Witaj Aniu!
Mój  mąż gdy dowiedział się o diagnozie, był na L-4 przez około 180 dni a potem wniosek na rentę. Tak doradziła neurolog, ponieważ SLA to choroba postępująca . Mąż dostał I grupę na stałe oraz zasiłek opiekuńczy najpierw na 2 lata, potem musieliśmy znowu składać dokumenty i teraz na 4 lata. Jak się skończy to znowu trzeba składać dokumenty i komisje mamy w domu.
Pozdrawiam. Wiesia

Słońce

Aniu tak jak masz odpowiedzi:) generalnie to o co wnioskujesz najlepiej przeliczyc taka jest prawda. Skladajac wniosek o rente jakby cos nie wyszlo swiadczenie rehab. dostaniesz niestety nie dziala to w druga strone. Skladasz te dokumnety dot choroby co masz jesli ZUS bedzie mial watpliwosci wysle pismo do placowki medycznej gdzie mama jest /byla leczona o pozostałą dokumentacje medyczną. CO do Kurkiewicza trzymajcie sie go-jak my Werbowy:)! ale pomin to w papierach chyba ze masz wynik dodatni Elisy albo WB to mozna dac ale niekonecznie. Przy skladaniu dokumentow z zakladu pracy skladasz to co masz, w ZUS zweryfikuja co masz zmienic/poprawic itp. Przeliczenie swiadczenia przez ZUS i tak nastepuje dopiero po orzeczeniu przez orzecznika czyli co dostalas swiadczenie czy rente i ktora grupa. Przy I gr z automatu jest dodatek. Od czasu orzeczenia masz wyznaczony czas do dostarczenia braków wynikajacych ze swiadect pracy jesli takowe są. Okresy pracy z brakami ZUS nalicza wg minimum ustawowego, jak uzupelnisz braki w danym okresie to ZUS wyrowna rente, jesli dostarczone sa po czasie to dopiero od danego czasu nalicza rente ponownie bez wyrownania.
Pzdr Słońce

Słońce

aaa Aniu papiery  juz musicie gromadzic zeby je zlozyc nie pamietam tylko czy 30 czy 60 dni przed uplywem 180dni L4 aby renta/swiadczenie rozpoczelo sie na zakladke z L4.
Pzdr Słońce

anna141278

dziękuję wszystkim za informacje. jutro idę z mamusią do pani neurolog w Lublinie i poproszę ją o wypełnienie dokumentów na rentę. czy jest coś szczególnego, tzn jakieś konkretne informacje, zdanie które powinno się tam znaleźć??? nasza pani neurolog jest ze szpitala z jaczewskiego z lublina (jedyny z doświadczeniem odnośnie sla), ale nie wiem kiedy miała ostatnio styczność z tą chorobą. i być może powinnam coś podpowiedzieć. Uważam, że tutaj na forum wszyscy mają większą wiedzę i doświadczenie. Lekarz który zdiagnozował w Lublinie SLA powiedział że ostatni raz miał do czynienia z osobą chorą na sla 4lata temu i odesłał nas do Warszawy na Banacha. byliśmy u dr drac, która zapisała mamę w kolejce na badania w szpitalu na Banacha za jakieś pół roku. ale mama mieszka w Lublinie, nie wiem co będzie dalej i jak długo mama będzie mogła dojeżdżać do Warszawy... dlatego znalazłam lekarza w Lublinie. poproszę o podpowiedzi odnośnie dokumentów od lekarza neurologa do wniosku na rentę. z góry dziękuję ania
Ania T

Słońce

Jesli juz wiecie ze finansowo lepiej wypadnie Wam renta niz swiadczenie rehab to standardowy wniosek wypelnia lekarz, podpinacie wypisy ze szpitali  jesli takie są i ze swiadectwami pracy , RP7, ksiazeczką ubezpieczeniową jedziecie do ZUS. Chyba ze np mama byla leczona neurologicznie w jakiejs placówce wczesniej to albo mozna napisac to we wniosku albo zaswiadczenie z danej placowki ze danan osoba byla tam leczona i jak pisalam jesli ZUS uzna ze stosowne miec daną dokumentacje to sam skieruje pismo do placówki o udostępnienie jej. Zdania nie mają wplywu bo kto inny wniosek przyjmuje i "obrabia" a kto inny orzeka. Rownolegle z zalatwianiem ZUS mozesz starac sie o orzeczenie stopnia niepelnosprawnosci w lokalnym osrodku do orzekania wtedy bedziesz mogla uzyskac karte parkingową "inwalidy"-przydatne, oraz jesli ktos korzysta to znizki na PKP, PKS i inne oraz do czasu otrzymania renty jesli mamie orzekną znaczny stopien iepelnosprawnosci to z MOPS dodatek pielegnacyjny (jesli nie pomylilam nazwy). Wazne inf. nie mozna brac naraz dodatku z ZUS i z MOPS, wiec jesli z ZUS bedzie tzw 1 grupa z dodatkiem to trzeba o tym poinformowac MOPS (Osrodek pomocy spolecznej).
Pzdr Słońce

anna141278

Witam wszystkich. Jestesmy po komisji. Mama dostala calkowita niezdolnosc do pracy i samodzielnej egzystencji... Brzmi to tak okrutnie i niesprawiedliwie...
Ania T