Wizyta domowa lekarza

Zaczęty przez Martyna, 03 Wrzesień 2013, 10:18:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Martyna

Witam,
czy lekarz rodzinny z przychodni ma prawo odmówienia wizyty domowej?

Odmówiono nam jej dzisiaj, ponieważ mama jest pod respiratorem i ma swojego lekarza z wentylacji domowej. Na infolinię do NFZ nie mogę się dodzwonić, bo wszystkie linie są zajęte  >:(


wiesia_m

#1
Witaj Martyno.
Lekarz rodzinny musi przyjść na wizytę jeśli jest np. infekcja. Jeśli recepty czy wnioski na cewniki, pampersy, skierowanie na badania to trzeba podejść do lekarza i powinien wypisać bez pacjenta. My tak mamy, ponieważ nasza lekarka zna męża jeszcze jak był zdrowy.
A lekarz od wentylacji tak naprawdę to nic nie może zrobić oprócz obsłuchania pacjenta, sprawdzić  czy zmienić parametry na respiratorze i oczywiście wymiana rurki.
Reszta to wyłącznie lekarz rodzinny .
U nas  trzeba rano zamówić wizytę bo później nie mają czasu i wtedy gdy coś się dzieje to pogotowie albo na następny dzień zmówić.
Pozdrawiam.

Słońce

Martyna jesli tak to popros o odmowe na pismie:)
Pzdr Słońce

Martyna

Dziękuję Ci Wiesiu za odpowiedź :)

My również zawsze działamy w ten sam sposób - po wnioski na pampersy, przepisanie recept itd udajemy się sami do lekarki. Tym razem chcieliśmy, aby przyjechała do mamy, wypisała wszystko na miejscu i obejrzała mamę bo przechodzi infekcję pęcherza (mam wrażenie, że antybiotyk słabo działa), ale niestety nam odmówiono.
Nie ukrywam, że odmowa wizyty domowej przez lekarza strasznie mnie zdenerwowała, nie spodziewałam się takiej ignorancji ze strony lekarza z przychodni względem tak chorej osoby, jaką jest moja mama.

Słońce - masz rację, tak powinniśmy zrobić, ale niestety tata dzwonił rano i telefonicznie mu odmówiono.

marek

#4
Pogadaj osobiście z lek.rodzinnym,Panie z rejestracji przeważnie udają greka i odmawiają,a lekarz rodzinny bogu ducha winny o niczym nie wie!Miałem takie zdarzenie że królowa z rejestracji stwierdziła że receptę na plastry odleżynowe nie wypisuje lek.rodzinny lecz lek.prowadzący wentylację domową!Po rozmowie z P.dr Hubner okazoło się że nic nie wie o odmowie i jest zszokowana tą sprawą,przeprosiła i powiedziała że to jest jej świety obowiązek!
Nigdy nie miałem problemu z lekarzem od wentylacji domowej,Dr.Salamon i Jego szef Dr.Trznadel to wyjątkowi ludzie.
pozdrawiam

teresa

Tak jak napisał Marek musisz porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu. Ja dzwonię rano do mojej lekarki i z nią uzgadniam termin wizyty bo nie zawsze jest w dniu rozmowy. Być może Ty będziesz musiała osobiście udać się do lekarza, zrób to zaraz jak zaczynie pracę.

mab5

z tego co mi wiadomo lekarz od wentylacji wręcz nie ma prawa zajmować się "resztą" problemów pacjenta, a działać ma tylko w zakresie wentylacji chorego.... to, że lekarze od wentylacji na ogół troskliwie zaspokajają wszystkie potrzeby medyczne pacjenta jest ich dobrą wolą i anielskim sercem.... lekarz rodzinny ma obowiązek przyjść z wizytą do każdego chorego, który nie jest w stanie do niego dotrzeć do przychodni, ale zdaje się, ze ma na to 24 lub 48 godzin (nie wiem dokładnie). Ja po tych doświadczeniach jakie mam już na grzbiecie na taki tekst już zawsze reaguję- poproszę tę odmowę na piśmie.... niech tato się więcej nie da zbyć, jutro nich zadzwoni jeszcze raz z pytaniem kiedy pan doktor go odwiedzi... a jak znów odmówią to niech przez telefon poprosi o przygotowanie odmowy na piśmie.... nie dajcie się, powodzenia !!!

Martyna

Dziękuję Wam za odpowiedzi :)
tak jak mówicie, lekarz od wentylacji ma za zadanie zajmować się respiratorem i rzeczami z tym związanymi, a to że jest w porządku i z chęcią pomaga w każdej sprawie, to jego dobra wola i lekarz rodzinny z przychodni powinien brać przykład.
Nasza lekarka rodzinna jest na urlopie, prawdopodobnie by przyjechała. Nigdy nie zamawialiśmy wizyt domowych, zawsze staraliśmy się iść załatwiać wszystko osobiście, ale sami wiecie że są różne sytuacje, a człowiek się po prostu nie rozdwoi, żeby być przy mamie i lecieć do lekarza jednocześnie. Poza tym, dobrze by było jakby łaskawie jaśnie pani doktor wpadła i mamę obejrzała fachowym okiem. Lekarka, która odmówiła jest na zastępstwie, ojciec poszedł do niej jednak osobiście po recepty. Jak będę miała luźniejszy dzień, wybiorę się do nich osobiście, zamówię wizytę i przy odmowie poproszę o pismo, następnie zgłoszę skargę do NFZ. Pozdrowienia :)

Pawel

http://mnd.pl/forum/index.php?topic=3831.0

Obowiązki przychodni POZ
Drugą istotną informacją płynącą z tego pisma są obowiązki lekarza rodzinnego i pielęgniarki POZ. NFZ płaci pielęgniarkom i lekarzom rodzinnym za opiekę nad chorymi przebywającymi w domu, którymi zajmuje się zespół wentylacji mechanicznej. Zatem nie ma powodu, by POZ traktował inaczej pacjenta, który jest wentylowany w domu. Na dodatek POZ ma obowiązek współpracy z zespołem. Przykładowo w opisanej w tym wątku sytuacji http://mnd.pl/forum/index.php/topic,2672.msg16890.html#msg16890 , gdy anestezjolog zlecił leczenie antybiotykiem dożylnie, to przychodnia ma zapewnić pielęgniarkę i sprzęt do wlewu dożylnego.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

Martyna

Bardzo dziękuję za pomoc, Wasze rady są nieocenione :) Cieszę się że można tutaj liczyć na takie wsparcie. Pismo z NFZ sobie wydrukuję i udam się z nim do przychodni  >:D

Emilia

Proszę Was o pomoc.
Proszę o wskazówki jak należy wezwać lekarza specjalistę  np. laryngologa do chorego wentylowanego nieinwazyjnie. Czy tylko pozostaje wizyta prywatna? Czy laryngolog z przychodni w ramach wizyty z NFZ? Mąż ma niedosłuch, prawdopodobnie zebrała się woskowina. Próbowaliśmy już kropli na rozpuszczenie.
Emilia

Pawel

Jest mozliwa - przeczytaj zalacznik str 53

Lekarz wystawiający skierowanie do specjalisty może wskazać, czy
pacjent wymaga udzielenia porady w domu. Potrzebę takiej wizyty może
również w razie konieczności zgłosić pacjent lub jego opiekun. Lekarz
z poradni specjalistycznej ma obowiązek, w przypadkach uzasadnionych
medycznie, do udzielania świadczeń w także formie porad domowych.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

Emilia

Dziękuję bardzo za odpowiedź i ukierunkowanie.
Emilia

Bozi

Dziękuję wszystkim, którzy dzielą się swoimi radami, ja mam też ciągle problem z wizytą lekarza, jesteśmy zameldowani w Toruniu, a mieszkamy od pół roku pod Toruniem(dla wygody męża) i związku z tym nie chcą przyjeżdzać  >:( pozdrawiam Bozi

Pawel

Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl