Nie wiem co mam brać pod uwagę przy wyborze wózka

Zaczęty przez Justi, 09 Wrzesień 2008, 07:50:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Justi

Mam do was prośbę. Chciałabym sie starać o wózek inwalidzki dla męża. Ma 32 lata, chodzi jeszcze przy pomocy chodzika - ale z trudem. Nie wiem co mam brać pod uwagę przy wyborze wózka. Czy ktoś może mi pomóc?

Pawel

#1
Fr?agment    "Poradnik dla chorych na SLA/MND"
http://www.mnd.pl/poradnik.htm



Wózki inwalidzkie
Wózek jest bardzo potrzebnym sprzętem nie tylko dla chorych, którzy nie mogą już samodzielnie
chodzić, ale również dla tych, którzy mają problemy z długim chodzeniem a chcieliby uczestniczyć w życiu społecznym np. chodzić do kina. Dają one chorym możliwość w miarę aktywnego spędzania czasu i zwiększają ich samodzielność.
Chorym na SLA poleca się posiadanie dwóch wózków: ręcznego i elektrycznego. Wózek elektryczny daje bardzo dużą samodzielność chorym z trudnościami manualnymi, dlatego
zalecamy każdemu choremu na SLA zaopatrzenie się w taki sprzęt.
Wózek ręczny jest doskonałym uzupełnieniem wózka elektrycznego, ponieważ przydaje
się tam, gdzie wózek elektryczny ze względu na swoją dużą wagę nie sprawdza się np. w budynkach nieprzystosowanych dla niepełnosprawnych, ponieważ po schodach łatwiej jest przenieść chorego w wózku ręcznym niż elektrycznym.



Wózki ręczne
Przy ich doborze już z góry na samym początku możemy odrzucić tzw. wózki ręczne
aktywne przeznaczone dla osób mających sprawne ręce, ponieważ, niestety, w SLA wcześniej czy później praca rąk zostanie ograniczona. W przypadku choroby takiej jak stwardnienie boczne zanikowe wózek ręczny kupuje się z myślą o tym, że zawsze przy korzystaniu z niego będzie potrzebny opiekun, który będzie go pchał. Na co należy zatem
zwrócić uwagę? Jeśli planujemy, że chory będzie z niego korzystał również w mieszkaniu
siedząc na nim przez większą część dnia, wtedy należy zadbać przede wszystkich o wygodne siedzisko odpowiednio profilowane, nie za miękkie ani za twarde z wysokim oparciem, co najmniej powyżej łopatek powleczonym najlepiej naturalnym materiałem, który łatwo będzie wchłaniał pot pozwalając skórze oddychać (i tak polecamy zakładanie
na siedzisko czy to wózka czy fotela, na których chory spędza dużo czasu ręcznika albo innego kawałka materiału łatwo chłonącego wilgoć). Przypatrzmy się, czy siedzisko
jest regulowane czy nie, ponieważ z oczywistych względów regulacja się przydaje. Zwróćmy naszą uwagę na podnóżki, które bezwzględnie powinny być regulowane dosłownie
w każdej płaszczyźnie, czyli ich długość, możliwość rozchylania na boki, podnoszenia
i obniżenia. Ważną częścią wózka u chorych na SLA jest zagłówek, niezbędny przy opadającej głowie, która jest wynikiem słabych mięśni szyi. Wielu chorych popełnia błąd wybierając wózek bez zagłówka, ponieważ jest im w obecnej chwili niepotrzebny, ale pamiętajmy, że dofinansowanie na zakup wózka dostajemy raz na 5 lat! Zagłówek powinien być przede wszystkim wygodny, regulowany w wielu płaszczyznach, reszta powinna zależeć od preferencji danego chorego. Jeśli chory pomimo sytuacji, w jakiej się znalazł, chce pozostać osobą w miarę aktywną społecznie, do czego wszystkich zachęcamy,
należy zwrócić uwagę na to, czy wózek łatwo go będzie złożyć i przewieźć w samochodzie
oraz czy jego rozmiary i waga pozwolą na łatwe manewrowanie np. w kinie. Dbając również o wygodę opiekuna przypatrzmy się czy wysokość poręczy do pchania jest regulowana, ponieważ jeśli nie jest a wózek jest niski wtedy ktoś wysoki będzie miał problem z pchaniem, bo będzie zmuszony do ciągłego pochylania się.



Dofinansowania
Wózki ręczne mają w wykazie limitów cenowych NFZ dwie kategorie, pod które może chory na SLA ?podpadać?: 9194.01 wózek inwalidzki ręczny ? 800 zł; 9194.04 wózek in68
walidzki specjalny, stabilizujący plecy i głowę ? 1.800 zł. PCPR zwraca nam część udziału
własnego w kwocie zakupu: wózka inwalidzkiego ręcznego do 1.200 zł; wózka inwalidzkiego
specjalnego stabilizującego plecy i głowę do 2.700 zł. Razem od NFZ i PCPR możemy uzyskać pomoc na zakup: wózka inwalidzkiego ręcznego do 2.000 zł; wózka inwalidzkiego specjalnego stabilizującego plecy i głowę do 4.500 zł.
Przykład
Kupujemy wózek ręczny specjalistyczny stabilizujący plecy i głowę 9194.04 za cenę 4.600 zł (przeciętnie wózki ręczne kosztują znacznie mniej). Z NFZ i PCPR w sumie możemy
otrzymać 4.500 zł. Wynika z tego, że będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni 100 zł.



Wózki elektryczne
Wózek elektryczny to niemal klasyczny wózek ręczny, tyle że z montowanym silnikiem i systemem sterowania jazdy np. joystikiem. To najprostsza definicja wózka elektrycznego,
ale... tylko tego najprostszego. Współczesne wózki elektryczne przypominają coraz częściej konstrukcyjne cuda techniki inżynieryjnej wystawiane na międzynarodowych salonach samochodowych.
Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze wózka elektrycznego?
Najpierw musimy się zastanowić ,do jakich konkretnie celów będziemy potrzebowali wózka elektrycznego. Jeśli chcemy używać go głownie na zewnątrz, do jeżdżenia po ulicach, sklepach czy do pracy, potrzebny jest wózek terenowy, który ma odpowiednio duże koła, mocny silnik i stabilniejszą konstrukcję (głównie chodzi o wagę). Jeśli natomiast
chcemy korzystać z wózka jedynie w mieszkaniu, wersja terenowa na pewno się nie sprawdzi przede wszystkim, dlatego, że jest mniej zwrotna i ciężko nim będzie manewrować np. w ciasnej łazience; zatem dla domatorów najlepszym rozwiązaniem są wózki elektryczne pokojowe, które mają małe i cieńsze koła (większa zwrotność) i słabszy silnik.
SILNIK? w wózkach elektrycznych stosuje się kilka rodzajów silników: o prędkościach maksymalnych 6 i 10 km/h (najczęstsze); 8 i 12 km/h oraz najszybsze tzw. skutery elektryczne
15 km/h. Dlaczego nie więcej? Przez wzgląd na bezpieczeństwo użytkowników wózków. Przy dużej prędkości człowiek mógłby spaść z wózka nawet na niewielkiej nierówności. Moc silników waha się od 150 do 350 watów.
AKUMULATORY ? obecnie najpopularniejsze są tzw. akumulatory suche żelowe cenione
przez użytkowników, bo bezobsługowe (nie wymagają dolewania płynów). Trzeba jedynie dbać o to, aby nie dopuścić do całkowitego rozładowania. Często akumulatory mają inny okres gwarancji niż cały wózek ze względu na różnych producentów, dlatego
powinniśmy również nie przeoczyć takiej informacji przy zakupie. Przypatrzmy się również temu, na jaką maksymalną odległość może przejechać wózek bez ładowania, co jest istotne przy wózkach terenowych.
STEROWNIKI ? joystiki można dopasować indywidualnie dla każdego użytkownika. Oferowane są nie tylko klasyczne na lewą lub prawą rękę, ale także super nowoczesne na brodę, język, stopę czy nawet na wydychane powietrze. Jest także możliwość wprowadzenia
dodatkowego joystika dla opiekuna.
SIEDZISKA ? najważniejsza część przy doborze wózka, na którą musimy zwrócić szczególną
uwagę. Jeśli mamy na wózku spędzać dużo czasu musi być ono wygodne, pro69
filowane, nie za miękkie ani nie za twarde, z możliwością regulacji oraz wysokie, co najmniej do linii łopatek. Przy siedzisku powinien być zamontowany zagłówek - jeśli nie teraz, to przynajmniej żeby była taka możliwość w przyszłości.
OŚWIETLENIE ? wymagane prawem drogowym w wózkach terenowych są światła tylne, przednie i migacze.
KOŁA I OGUMIENIE ? powinny być trzy rodzaje kół: przednie stosunkowo małe, obrotowe
do zmiany kierunku jazdy; napędowe duże i grube oraz antywywrotowe małe
z tyłu wózka, zapobiegające przewróceniu się w tył czy przy pokonywaniu krawężnika.
HAMULCE ? każdy wózek dostępny na rynku musiał przejść wiele testów bezpieczeństwa,
aby uzyskać certyfikat jakości, dotyczy to również hamulców, dlatego nie powinniśmy
sobie nimi zawracać głowy przy wyborze wózka, ponieważ na pewno są one bezpieczne.
DOPUSZCZALNE OBCIĄZENIE ? jest to maksymalna waga, jaką może mieć użytkownik.
Tym parametrem mogą się przejmować jedynie ludzie naprawdę bardzo otyli, ponieważ
zazwyczaj maksymalne obciążenie wynosi 120 kg.
PROMIEŃ SKRĘTU WÓZKA ? cecha, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie wózka pokojowego.
PODNÓŻKI ? tak jak w przypadku wózków ręcznych im więcej regulacji tym lepiej.
WYPOSAŻENIE OPCYJNE ? na rynku dostępne są przeróżne dodatkowe udogodnienia,
które można zastosować w wózkach elektrycznych. Ich jedynym minusem jest zazwyczaj ogromna cena mogąca zwielokrotnić i tak już bardzo wysoki koszt wózka. Oprócz klasycznych pasów bezpieczeństwa mogą być elektrycznie regulowane podnóżki,
podłokietniki, siedzisko i zagłówek nawet odtwarzacz CD z automatyczną zmieniarką
płyt albo możliwość podłączenia laptopa.



Dofinansowanie
Zakup wózka elektrycznego może dofinansować PFRON w ramach programu Pegaz2003
nawet do 99% ceny! Maksymalne dofinansowanie, które może być przyznane wynosi 24-krotność najniższego wynagrodzenia za pracę czyli które od 1 stycznia 2008 r. wynosi 1.126 zł co daje ? 27.024,00 zł a zakupu wózka elektrycznego można dokonać już od około 11.000 zł.
Przykład
Zanim zaczniemy wybierać wózek musimy złożyć odpowiedni wniosek do PFRON i czekać na jego rozstrzygnięcie; jeśli decyzja będzie pozytywna PFRON poda maksymalną
kwotę, do jakiej może dofinansować przypuśćmy, że jest to 17.000 zł (maksymalna kwota zależy od bardzo wielu czynników m.in. dochodów na głowę w gospodarstwie domowym chorego). Jeśli będziemy chcieli zapłacić najmniejszy wkład własny wymagany
przez PFRON wynoszący 1% wartości wózka elektrycznego, to musimy wybierać wózek elektryczny w cenie do 17.172 zł (99% x 17.172 równa się w przybliżeniu 17.000 zł). Możemy oczywiście wybrać wózek droższy np. w cenie 20.000 zł ale wtedy PFRON dofinansuje nam jedynie do kwoty 17.000 zł a 3.000 zł (20.000 ? 17.000 = 3.000) będziemy musieli wypłacić z własnej kieszeni co daje nam 15% wkładu własnego (3.000 zł stanowi z 20.000 zł 15%) przez co spełniamy wymóg PFRON minimalnego wkładu własnego
70
wynoszącego 1% ceny wózka elektrycznego. Załóżmy jednak, że wózek, który wybraliśmy
będzie kosztował 15.000 zł i wtedy będziemy musieli zapłacić jedynie 1% jego wartości z własnych środków co daje 150 zł.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

mazi

ale czy jest szansa dostać dofinansowanie na wózek pod koniec roku ?
coś mi się wydaje , że to trzeba załatwiać początkiem roku teraz PCPR-y nie mają już pieniążków
przynajmniej na turnusy sama dzwoniłam i dowiadywałam się w tej sprawie.
pozdrawiam ;)

Pawel

To z?ależy od PCPR. U n?as r?az był n?admi?ar i b?ali się, że str?acą pieniądze z końcem roku ;)
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

mazi

to super , że szansa zawsze jest  ;D

radziu

Podobno właśnie skończył się Pegaz 2003 a jest nowy Pegaz 2010 i jak to bywa w naszym kraju zmienili na gorsze :)

Nasza mama ma 68 lat (emerytka) podobno nie ma szans na dostanie dofinansowania na wózek bo granica dla kobiet to 60 lat. Czy to znaczy że starsi już nie mogą jeździć na wózku? A wózek jest potrzebny. Czy w ogóle mamy jakaś szanse na dofinansowanie? czy ktoś coś może poradzić?

wlodek2

Nie wiem ,ale moja Mama była po 70 jak chorowała i dostała dofinansowanie .Nie było żadnej granicy wieku przy takiej chorobie jak SLA .Pozdrawiam Wszystkich i życzę wytrwałości.

teresa

#7
Według kryterów programu Pegaz2003 http://www.pfron.org.pl/portal/pl/92/573/Spis_tresci_programu_Pegaz_2003.html -
CytatAdresatami programu w obszarze C i D są:

   1. pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, u których dysfunkcja obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
   2. niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18, u których dysfunkcja obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, jeśli posiadają aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności albo aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
Nie znam tego zagadnienia bliżej, ponieważ nie interesowałam się nabyciem wózka elektrycznego. Sądzę, że wówczas były większe środki przeznaczone na ten cel i nie wymuszano na chorych zaświadczeń o zatrudnieniu. Natomiast 5 lat temu w ramach tegoż programu starałam się o przyznanie komputera i byłam zmuszona zarejestrować się w UP jako osoba poszukująca pracy :-\
Według kryteriów programu PEGAZ2010 http://www.pfron.org.pl/portal/pl/253/832/Pegaz_2010.html
CytatAdresatami programu w obszarze C są:

   1. pełnoletnie osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, u których dysfunkcja obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych albo, u których dysfunkcja obu kończyn górnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn dolnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, z zastrzeżeniem ust. 7.
   2. osoby niepełnosprawne w wieku do lat 18, posiadające aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności albo aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, u których dysfunkcja obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych albo, u których dysfunkcja obu kończyn górnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn dolnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym.
nie ma tu zapisu o konieczności udokumentowania zatrudnienia bądź zarejestrowania w UP jako osoba poszukująca pracy, wnioskuję więc, że program skierowany jest do wszystkich dorosłych osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia o stopniu niepełnosprawności j.w.
Dodatkowo doszedł punkt
CytatW ramach obszaru A - C i E modułu I programu, kobiety powyżej 60 roku życia/mężczyźni powyżej 65 roku życia, mogą uczestniczyć w programie, o ile są zatrudnione/zatrudnieni.
myślę, że taki zapis wynika z ograniczonych środków PFRON na realizację programu PEGAZ2010, ale mogę się mylić. W ubiegłym roku już było dość głośno na temat zmniejszenia blisko o połowę funduszy na realizację wniosków osób niepełnosprawnych.



artrzcin

Decyzja w sprawie wyboru osób, które uzyskają dofinansowanie jest podejmowana na podstawie wypełnionych formularzy a te w 2010 wydają się być moim zdaniem bardziej nastawione na pomoc osobom, które pracują lub rokują nadzieje na podjęcie pracy. 

Załuje, że PEFRON nie uruchomił żadnych innych programów wspierania osób niepełnosprawnych poza dofinansowaniem wózków elektrycznych (na przykład zakup sprzętu komputerowego itp.). Z tego co się dowiedziałem nie będzie już żadnych taki programów wznowionych w tym roku.

Niestety środki są ograniczone, wózki elektryczne bardzo drogie a liczba chętnych bardzo duża.

bogna

Witam, niedawno zamówiłam kolejny raz ultralekki JAZZ 30°
Korzystam z niego od pięciu lat i dobrze sie sprawdza. Jest dla mnie wygodny a dla opiekuna zwrotny w prowadzeniu, stosunkowo lekki, łatwy w rozkładaniu. Zarówno do domu jak i do jazdy na zewnątrz.
Podnóżki są odstające co przy małym mieszkaniu może stanowić problem, bo wózek jest dłuższy. Podpórki pod łydki, są dosyć ciężkie i jeśli nie są potrzebne to najlepiej je odkręcić. Poza tym jest ok