Kontroler EyeX (komunikacja z komputerem za pomocą wzroku)

Zaczęty przez MeggyPC, 31 Grudzień 2014, 09:55:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MeggyPC

Witam,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jestem przedstawicielem żadnej firmy. Wiadomość ta ma charakter jedynie informacyjny.

Zapewne większość z Państwa spotkała się z terminem komputerowe śledzenie wzroku (eng. Eye Tracking). Jest to technologia umożliwiająca obsługę komputera jedynie za pomocą ruchu gałek ocznych. Nie potrzebne są tu jakiekolwiek opaski, czapki czy czujniki zakładane na głowę pacjenta.

Firma Tobii, która specjalizuje się w tej właśnie technologii, posiada w swojej ofercie produkt PCEye. Jest to niewielkie ,,pudełko", które podczepione pod monitor wysyła wiązki światła podczerwonego w kierunku twarzy użytkownika w celu uzyskania informacji na temat pozycji oczu. W ten sposób uzyskane dane, w połączeniu z wysokiej klasy algorytmami i łatwym w obsłudze interfejsem tworzą produkt, dzięki któremu możemy korzystać z komputera bez użycia myszki czy klawiatury.

Tutaj mogą Państwo zobaczyć PCEye w akcji

PCEye ma jednak jedną podstawową wadę – cenę. Na stronie firmy Harpo, urządzenie to kosztuje 10 000 złotych, nie wspominając o innych, profesjonalnych rozwiązaniach do śledzenia wzroku (również firmy Tobii), których cena może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego z oczywistych względów prawdopodobnie tylko niewielka ilość z Państwa mogła sobie na to pozwolić.

Jednak na początku tego, kończącego się już roku, firma Tobii postanowiła stworzyć tańszy odpowiednik PCEye w postaci nieco słabszego ale dużo tańszego kontrolera EyeX.

EyeX to również eye tracker (urządzenie do śledzenia wzroku), dziala na tej samej zasadzie co PCEye jednak dzięki zastosowaniu tańszych materiałów, cena EyeX to 90 euro! (~390złotych). A z trwającą jeszcze przez jakiś czas promocją możemy kupić go za 70 euro (+ 20 euro przesyłka).

Kup Tobii EyeX tutaj

Tańszy kontroler oczywiście ustępuje swojemu starszemu bratu pod względem precyzji i stabilności uzyskiwanych danych. Do zestawu EyeX nie ma również dołączonego oprogramowania, które od razu po podłączeniu do komputera umożliwiłoby korzystanie z komputera, jednak jako programista i syn osoby chorej na SLA stworzyłem taki właśnie program.

Moja mama, która nie może już ruszać rękoma, przy użyciu kontrolera EyeX i programu MeggyPC (nazwa nie jest ostateczna) może z łatwością przeglądać internet, pisać maile i odwiedzać to forum;).

Program jest we wczesnej fazie tworzenia jednak daje już zadowalające efekty. Głównymi jego elementami są: wskaźnik w kształcie kwadratu, który zawsze znajduje się tam gdzie patrzy się użytkownik, oraz panel boczny z podstawowymi akcjami takimi jak: lewy/prawy/środkowy przycisk myszy, Page Up/Down, Copy/Paste itd. Obraz poniżej przedstawia interfejs programu.



Najeżdżając wskaźnikiem na jeden z przycisków, czyli spoglądając na niego przez krótki czas, ,,przyczepiamy" daną akcję do wskaźnika, na przykład kliknięcie lewym przyciskiem myszy. Następnie patrzymy przez chwilę w miejsce gdzie chcemy kliknąć, wtedy obszar pod wskaźnikiem zostanie powiększony w celu uzyskania większej precyzji wykonywanej akcji (tak jak na obrazku poniżej).



Dodatkowo istnieją inne darmowe programy udostępniające np. zaawansowaną klawiaturę ze wsparciem śledzenia wzroku, które na pewno przydadzą się podczas pisania maili.

Jestem chętny udostępnić swój program za darmo dla każdej zainteresowanej osoby wyposażonej w kontroler EyeX, jak również oferuję swoją pomoc w procesie zakupu urządzenia oraz doboru odpowiedniego komputera.



Jeżeli zdecydują się Państwo na zakup kontrolera EyeX, do czego serdecznie zachęcam gdyż myślę, że to jedna z najlepszych możliwości na to by osoby niepełnosprawne mogły korzystać z komputera, proszę upewnić się, że Państwa komputer spełnia wymagania podane na stronie producenta.

Przypominam, że jeszcze przez jakiś czas mogą Państwo kupić urządzenie w promocyjnej cenie 90 euro (z przesyłką!)

Na koniec dodam jeszcze tylko, że mama również próbowała korzystać z Systemu Sensor jednak był on na tyle nie wygodny w użyciu, że szybko porzuciła próby nauki obsługi.


Wszelkie pytania proszę kierować w tym wątku bądź na mój adres mailowy.

Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku,
MeggyPC


 
W razie pytan prosze o kontakt: meggyeyetracking "@" gmail.com

masza

Witam wszystkich serdecznie,
to ja jestem tą mamą korzystającą z urządzenia EyeX,, dzięki niemu i programowi mojego syna mogę do Was pisać.
Choruję od 5 lat. W tym momencie poruszam świadomie i celowo tylko oczami. Głowa, ręce i nogi w bardzo małym stopniu i z wielkim trudem.Jestem w stanie jeszcze siedzieć na wózku kilka godzin, nie mam jeszcze PEGA ani respiratora .
Zanim zachorowałam biegle posługiwałam się komputerem i na co dzień korzstałam z internetu. Brak takiej możliwości bardzo mi doskwierał, ale dostępne na rynku urządzenia i programy były poza naszym zasięgiem finansowo. Sensor zupełnie mi nie odpowiadał, wymagał zbyt precyzyjnego ustawienia czujnika ruchu i zbyt precyzyjnych ruchów, a moje ciało żyło już własnym życiem i miało w głębokim poważaniu moją wolę.
Dlatego EyeX i program syna to dla mnie możliwość korzystania z Internetu .
Naprawdę polecam i urządzenie i program.  
My kupowaliśmy to urządzenie za trochę większe pieniądze, a teraz jest w promocyjnej cenie. Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami tą informacją; i dla zainteresowanych ; programem, oczywiście nieodpłatnie.
Wiem, że sceptycznie postrzegacie takie wpisy, ale to nie  żadne naciąganie. Tyle razy korzystałam z Waszych porad i Waszej wiedzy, że choć tak możemy się odwdzięczyć.  
Co prawda zamówienie składa się przez internet i w jęz. angielskim, ale w razie potrzeby można kogoś prosić o pomoc (syn też się oferuje ). Myślę, że EyeX może być tańszą i prostszą alternatywą dla dostępnych na rynku urządzeń, a program syna jest prosty w obsłudze.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie w Nowym Roku :)  

masza

http://www.harpo.com.pl/index.php?prtlid=1098&kat_id=164&art_id=682
A tutaj znajdziecie cenę tego urządzenia w wersji dostępnej u nas i w wersji ekskluzywnej, ale po co przepłacać jeśli nie widać różnicy...

marek

Bardzo ciekawa sprawa,kolosalnie duża różnica między ofertą Harpo(9999zł) a Tobii eyex(390zł),co do systemu sensor to u nas się nie sprawdził,był zbyt trudny w obsłudze dla mamy.
Kojak musiałby się w to wczytać i ocenić.
Wielkie dzięki za cynk! ;D
pozdrawiam

zielony1236

Witam,
czy tak duże wymagania do komputera są rzeczywiście konieczne? Mam laptopa i3 i zastanawiam się czy da radę.

MeggyPC

Cytat: zielony1236 w 26 Styczeń 2015, 11:26:33
Witam,
czy tak duże wymagania do komputera są rzeczywiście konieczne? Mam laptopa i3 i zastanawiam się czy da radę.

wymagania podane na stronie moze i sa nieco zawyzone jednak to po to by klient nie mial pretensji do producenta po tym jak zkupi owy sprzet i sprobuje go uzywac na komputerze o nizszej specyfikacji niz "minimalna zalecana".

Sam mam dosc dobry komputer i nie testowalem urzadzenia na slabszym sprzecie, wiem jednak na pewno ze absolutna koniecznoscia jest posiadanie portu USB 3.0. Poza tym nie jestem przekonany czy laptop to dobra opcja jezeli ma on mala matryce.

Tak czy inaczej, jezeli znasz angielski to jestem pewien ze dogadasz sie z obsluga klienta i w razie czego bedziesz mogl zwrocic urzadzenie.

Pozdrawiam
W razie pytan prosze o kontakt: meggyeyetracking "@" gmail.com

hrecz

Ktoś testował urządzenie ? Jest dostępne w sklepach w europie czy tylko wysyłka ?


retina


masza

Ja cały czas, od roku używam. Dzięki Tobil EyeX i programowi napisanemu przez syna robię wszystko, piszę, przeglądam internet, nawet" mówię", bo syn zainstalował w programie także syntezator mowy.
Urządzenie działa bez zarzutu.
Nie wiem czy jest dostępne w Europie.  My sprowadzaliśmy z USA.

stopSLA

na swoim profilu publikuję różnego rodzaju informacje o podobnych tematach https://www.facebook.com/Stop-SLA-804934772926544/

ale dalej nie wiem jak zastąpić, wydawałoby się najprostszą rzecz: kliknięcie myszą/zatwierdzenie akcji.

najlepszy byłby jakiś delikatny czujnik, który reagowałby nawet na dmuchnięcie albo coś w tym rodzaju. Jakieś pomysły?

masza

 Hej, hej,
u mnie kliknięcie/zatwierdzenie akcji  zastąpione jest zatrzymaniem wzroku, sterującego kursorem (za pomocą Tobil EyeX) na wybranym "przycisku" interfejsu programu (Meggy PC), lub literze/klawiszu funkcyjnym klawiatury (używam Click2Speak). Czas zatrzymania wzroku jest ustawiany wg indywidualnych potrzeb użytkownika.
Potwierdzenie kliknięcia/zatwierdzenia akcji w interfejsie programu Meggy PC widoczne jest jako zmiana koloru wybranego "przycisku". Na klawiaturze jest podobnie, mrugnięcie wybranej litery lub klawisza funkcyjnego.   
Opis całości powyżej, w poście rozpoczynającym ten wątek.
 pozdrawiam serdecznie :) 

p.s.
jeśli to nie jest dość jasny opis odpowiedzi na Twoje pytanie, to jestem do
dyspozycji ;)... w najbliższym czasie nigdzie się nie wybieram ;D

stopSLA

Rozumiem. Lecz myślę, że jest to mało wygodne i w dużym stopnu męczące , dlatego szukam alternatyw.

masza

Cytatmyślę, że jest to mało wygodne i w dużym stopnu męczące , dlatego szukam alternatyw.

A dokładniej? Co jest niewygodne ? To, że trzeba wodzić wyrokiem? Czy to, że trzeba przetrzymać wzrok na wybranym klawiszu? Niestety ludzie sprawni muszą klikać myszką, lub dotykać ekranu. Ja, jako pełnoniesprawna ;) muszę wodzić wzrokiem. Ich bolą ręce, mnie oczy. Nie wiem co jest bardziej męczące... każdy musi coś zrobić, aby uzyskać efekt. Hawking porusza mięśniem policzka, jeszcze może, dla mnie to byłoby zbyt męczące.
Owszem, po 5 godzinach buszowania w necie, pisania maili itp,  bolą mnie oczy. Bo podczerwień fotokomórek śledzących ruch gałek ocznych w Tobil EyeX dodatkowo męczy oczy.
Przy odpowiednim ustawieniu okien na pulpicie, klawiatura ani interfejs programu Meggy PC nic nie zasłania, widzę tekst na którym pracuję.
Wypróbowałam różne programy, ale były zbyt "denerwujące"/mało wygodne, dla mnie, bo to bardzo subiektywne odczucia.
Z opisanego rozwiązania korzystam już prawie 2 lata i jestem zadowolona.
Ale zawsze może być lepiej. Dlatego, jak znajdziesz coś lepszego, to daj znać, bardzo proszę.
pozdrawiam serdecznie :)

madzia 32

Przepraszam że pisze w nie odpowiednim dziale, jestem nową i chciałam zacząć nowy wątek ale niewiem jak czy ktoś mi pomoże. Proszę.
Nie można cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale można zacząć od dzisiaj i napisać nowe zakonczenie!!!

Maria

Póki co , nie wymyślono coś lepszego. Korzystam z Tobii PCEye + The Grid2, który za mnie gada, i tak jak masza jestem zadowolona.
"Życie to nałóg, który trudno jest rzucić.
Jeden oddech nigdy nie wystarcza.
Odkrywasz, że chcesz zaczerpnąć następny."

stopSLA

wodzenie wzrokiem jest ok, chodzi mi o samo zatwierdzenie akcji.

widziałem w system sensor czujnik, który reaguje na delikatne dotknięcia czy podmuch powietrza.

Tobii EyeX i ten czujnik wydawałby mi się najlepszym rozwiązaniem.

masza

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/187187
http://braintech.pl/pisak/

Czy o coś takiego Ci chodzi?
To ostatnio znalazłam. Warto zobaczyć. Choć moim zdaniem to skomplikowany system. A im prostsze rozwiązanie, tym lepsze. Moim zdaniem, oczywiście.
pozdrawiam :)

masza


Karol2609

#18
Jutro będę miał Jutro będę miał to urządzenie u siebie więc podzielę się wrażeniami.
Masza i Meggypc liczę na Wasz program bo nie mogę znaleźć w internecie nic alternatywnego...
Gdyby ktoś znał jakieś programy wykorzystujące eyex to piszcie

czarnanuta

Na stronie Tobii zauważyłam, że jest nowy produkt Eye tracker 4c cena 159 euro. Nie znam angielskiego proszę o pomoc. Czy ten produkt jest ulepszona wersja EyeX.  Jakie ma wymagania sprzętowe i czy wart jest uwagi. Dziękuję za pomoc.