Nowy materac w postępującej chorobie - prośba o radę

Zaczęty przez Syn, 03 Kwiecień 2016, 11:50:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Syn


Witajcie,

Mój Tata choruje na SLA już ok 10 lat. Od 3,5 jest w w łóżku, respirator, peg...Tato zachował pewną sprawność nóg, co ułatwia nam komunikację (pisze nogami, nogą obsługuję System Sensor, komputer i telewizję).

Tata całe życie był dzielnym człowiekiem i jest też, a w każdym razie stara się być dzielny w chorobie. Przez 3,5 roku w łóżku dawał radę, ostatnio jednak bardzo pogorszył sie jego stan psychiczny.

Tata twierdzi, że powodem jest materac przeciodleżynowy, który sprawia mu ból. Ma przez to też problemy ze snem (mimo tabletek). Próbowalismy różnych opcji zarówno samego materaca (rurowy, bąbelkowy) a także różne materace podkładowe etc.

Tata jest bardzo szczupły, zaniki są bardzo duże, dlatego wierzę, gdy mówi, że te materace sprawiają mu ból. Z drugiej strony pielęgniarka, lekarz i Mama, która opiekuje się Tatą na codzień, kategorycznie wykluczają rezygnację z materaca p-odleżynowego czego życzyłby sobie Tato.

Czy ktoś z chorych lub opiekunów spotkał się z tym problemem, ma podobne doświadczenia i mógłby zasugerować jakąś alternatywę? Wiem, że są materace gąbkowe o funkcjach p-odleżynowych....Zależałoby mi na sprawdzonym w tej chorobie rozwiązaniu...Będę wdzięczny za każdą sugestię, jesteśmy zdesperowani - żal patrzeć na Tatę, zrobię wszystko, żeby choć trochę poprawić mu byt...

pozdrawiam wszystkich dzielnych chorych i opiekunów...

Syn

magda83

Hej, my mamy właśnie taki materac gąbkowy przeciwodleżynowy. Jest bardzo wygodny, tata już 3 lata na nim leży i nie narzeka. Odleżyn i bólu nie ma. Pozdrawiam

Syn

Magda,

Dzięki za informację. A czy mógłbym Cię prosić o jakąś przybliżoną specyfikację? Model, producenta ew. miejsce zakupu?

Tego typu materacy jest sporo, chciałbym wiedzieć o jakim dokładniej mowa...

pozdrawiam

Syn

magda83

Hej, pewnie że tak. Poszukam i napiszę wszystko. Pozdrawiam

Syn


bogna

Witaj,
czy jest możliwe żeby ktoś przestawiał poziom napompowania materaca?

Mój 3 letni bratanek robi mi czasem psikusy i podkręca, gdy jest wtedy zbyt twardy to jest to bolesne.

Czy próbowałeś może zmienić koc między materacem a prześcieradłem?
Gdy jest zbyt cienki albo zbyt gruby to może powodować dyskomfort i ból.

Pozdrawiam

oscar

Syn,
mam pytanie nie o materac, ale zaciekawił mnie sposób obsługi komputera nogą
Czy możesz napisać w paru słowach, w jaki sposób technicznie Twój Tata to obsługuje, jakiej klawiatury uzywa, gdzie ją ma zamocowaną, w jaki sposób obsługuje TV (specjalny program ?)
Pozdrowienia dla Taty od towarzysza bojów z SLA
Andrzej Zaremba ,,Życie bez nerwów" – to opowieść o 7 latach życia z SLA

wiesia_m

Witaj !
My używamy materaca PM100 B http://www.akson.pl/pl/oferta/materac-pm100b/category_pathway-24
Na początku używaliśmy zwykłego piankowego  zrobionego na zamówienie u tapicera (15 cm  grubości)
Od stycznia 2012 używamy  właśnie PM100B  i  zaczęły się hocki klocki :)
Materac prawie 13 cm grubości a mąż czuł druty z łóżka.
Więc na spód łóżka daliśmy baaardzo gruby koc 5 cm,  na koc materac, ubrane to razem w pokrowiec  bawełniany uszyty u tapicera.
Dalej było niewygodnie, więc jako prześcieradło służył kocyk polarowy ubrany w poszewkę.
Jeszcze coś przeszkadzało.
Na  materac położyliśmy  2 koce polarowe ubrane w poszewkę  bawełnianą –to tzw prześcieradło i dopiero zadowolenie już 5 rok.
Pompa oczywiście też była regulowana i najwygodniej na najmniejszych obrotach.
Musicie kombinować metodą prób i błędów aż znajdziecie złoty środek.
Zadowolenie i wygoda chorego –najważniejsze i bezcenne.
Pozdrawiam wiesia

Syn

@Bogna

Dziękuję za sugestię, ale nie - nikt nie majstrował przy regulacji. Ustawiona nawet na minimum sprawia Tacie ból niestety. Tata ma dosyć gruby podkład z naturalnej wełny pomiędzy materacem a prześcieradłem. To trochę łagodziło uczucie nacisku, ale jak widać to rozwiązanie przestało wystarczać.

@Oscar

Tata ma System Sensor. Znasz to urządzenie? Zestaw składa się z elementu w postaci niewielkiego pudełeczka (jak mniejszy dekoder tv) i aplikacji na Windowsa. Dzięki niemu Tata może za pomocą jednego tylko przycisku (używa do tego stopy) sterować komputerem i pilotem od TV. Prostota użycia ma ten jeden minus, że korzystanie z tego jest dosyć żmudne. Dlatego gdy szybko chce nam coś przekazać pokazuje stopą na literki (ma wyklejony alfabet u wezgłowiu łóźka - jego autorski pomysł). Z tego co pamiętam częściowo zrefundował nam go PFRON. Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta (polski produkt):

http://www.systemsensor.pl/

Gdybyś miał dalsze pytania proszę pisz śmiało, postaram sie odpowiedzieć. Dziękuje za pozdrowienia, przekażę. Trzymaj się!

@wiesia_m

Materac rurowy kompletnie się Tacie nie sprawdził. Tata ma jedynie 47kg, mam wrażenie, że rurowy jest jeszcze twradszy niż ten bąbelkowy i uwiera go bardziej. Dziękuje Ci za sugestie i podzielenie sie Twoim doświadczeniem. Nam podobnie służy właśnie wspomniany podkład wełniany - swoją drogą polecam :) Niemniej wraz z postępem choroby najwyraźniej musimy pomyśleć o czymś innym.


Zapytałem o materac gąbkowy, bo wiem, że np. pacjenci z nowotworem kręgosłupa ze względu na ból zwykle nie mogą używać zmiennociśnieniowych, ale chciałem potwierdzić czy sprawdzi się to też przy SLA.