Pielęgnacja PEG-a

Zaczęty przez reo, 06 Maj 2016, 23:00:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

reo

Witam wszystkich.  :)
Dziś mojej mamie założono PEGa. Mama jest sparaliżowana. W internecie czytam, że należy rurkę PEGa obracać codziennie o 180 stopni, żeby nie przyrosła do ścian żołądka,dren wyciągać wcześniej na 1-2 cm, potem wpychać. W szpitalu powiedziano mi , ze absolutnie nie mam ruszać drenu i o żadnym obracaniu pielęgniarki nie słyszały. Czy ktoś z Was faktycznie "kręcił" tym drenem? Na środowiskową nie mam co liczyć - dotrze najwcześniej w poniedziałek, a i to pewnie nie będzie wiele wiedzieć (ostatnio jako maść gojącą odleżyny w nosie polecałam mi ... Clotrimazol)

Może macie doświadczenia związane z takim problemem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

magda83

Witaj. Dosłownie ręce opadają jak się czyta takie "porady" od "specjalistów" szpitalnych. Dobrze przeczytałaś, delikatnie obracajcie PEG - najlepiej przy codziennej pielęgnacji tj. wymianie opatrunku. Wyciągania na 2cm ja bym nie polecała bo nie wiadomo ile luzu zostawili, ale delikatne poruszanie w górę i dół jak najbardziej. U nas codziennie tak robimy od 5 lat i jest wszystko w porządku. W razie pytań pisz. Pozdrawiam. Magda

wiesia_m

Tak jak napisała Magda, pega trzeba codziennie obracać. Jako gojącą maść polecam Argosulfan (maść ze srebrem), której również można używać przy rurce tracheo.
Pozdrawiam wiesia