Założenie sondy metodą PRG

Zaczęty przez Tatar, 24 Sierpień 2007, 13:48:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tatar

Witam,

Czy ktoś z Was wie gdzie i czy wogóle w PL można założyć sondę, metodą PRG (radiologiczną)?

Dzięki
Tatar

anna01

Czesc
Z tego co sie orientuje - chociaz nie siedze ws temacie zbyt dlugo - moze chodzi ci o PEG? Czli o worek dozoladkowy w celu karmienia chorego bezposrednio do zoladka? Na pewno w Warszawie dr Tomczykiewicz moze to wykonac http://www.emg.org.pl tu znajdziesz namiary...
Trzymaj sie cieplo, bo mnie juz brak sil...
Jak bedziesz cos wiedziec nowego, dobrego, lepszego niz wszystko co tu sie dzieje, dawaj znac!

Tatar

Dzięki za info, ale wlasnie chodzi o tę druga metodę, to znaczy, też sonda do żołądkowa, ale PEG jest robione m.in przy pomocy endoskopu, dla osoby z bardzo słabą wydolnością płuc i dużymi kłopotami z przełykaniem - ryzykowana. PRG to taka sama sonda, tylko przy zakladaniu używa się zamiast endoskopu, radiologii tak, żeby nie podrażniać więcej niz to potrzeba przełyku (chyba...).

tak czy inaczej dzięki za info,
cisza na forum to też odpowiedź

ja sie 3mam, gorzej z moja mamą,....

Pozdrawiam,
Tatar

Pawel

Witaj,

Pytałem doktor Tomik w sprawie radiologicznego zakładania sondy. Niestety ona nie słyszała by wykonywano w Polsce ten zabieg, ale nie może tego wykluczyć, poza Krakowem gdzie jest pewna, że nie wykonuje się tego zabiegu.

Pozdrawiam,   
Paweł
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

Tatar

Dziękuję Paweł, rozmawiałem z dr. Opuchlikiem, twierdzi, że w Warszawie też sie nie wykonuje. BYł raczej sceptyczny wskazując na nowość metody = mało z nią praktyki. Podobno w Białymstoku ktoś tą metoda sondę zakłada ale nie znam szczegółów.

Gdyby ktoś z Was wiedział coś więcej, albo miał jakiś konkrektny namiar na Biały będę wdzieczny.

Pozdrawiam,
Tatar