SLA czy powiklania po mielopatii

Zaczęty przez marzena.jalowiec, 10 Marzec 2017, 22:01:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marzena.jalowiec

Witam.
Chciałabym zapytać czy poza fascykulacjami, zanikiem mięśni, sily odczuwa ktos  jakby prąd wychodził  z karku do rak? Moj tata narzeka na ten właśnie objaw plus przy zacisnieciu zębów strasznie one drgają. Jest po operacji wyciagniecia dysku gdyz zwyrodnienia naciskaly na rdzen. Po operacji objawy nasilily sie. Tata zaczal czuc mrowienie prawej reki, fascykulacje, zaczely sie slabniecia pozniej zanik miesni. Dzis prawa reka jest spuchnieta bez jakiejkolwiek sily. Czucie ma pełne. Zaczelo sie robic to samo w rece lewej. Wszystkie objawy zaczynaja sie od karku w dol. Z kazdym dniem slabnie. Ze wzgledu na odchodzace z karku prady zastanawiamy  sie nad mielopatią. Tata dostal diagnozę SLA, neurochirurg wykluczyl reoperacje bo nie widzi zmian w kręgosłupie ale wiemy ze mielopatni nie widac na zdjęciu z rezonansu bez kontrastu. Szukamy innych chorób które mogą wykluczyć Sla. Czy ktos odczuwa przy sla przepływające prady? Proszę o kontakt. Kazda wiadomość jest dla nas wazna. Dziekuje

gonia

Mój mąż choruje na dla.ale nie ma żadnych prądów.nic go nie boli na ta chwile.z dnia na dzień ma coraz mniej sily.mowa zanika z dnia na dzień.jedno co bardzo go meczy to ślinotok

madzia 32

Ja pamietam zez 5 lat temu mialam takue prady ale zaczynaly sie od glowya konczyly na konczynach,do tego czeste skurcze i dretwienia. Teraz mija 2 lata od takich objawow ktore ja zauwazylam i mam tez diagnoze sla i wszystko inne wykluczone.
Ale dretwieja mi dalej rece i mam parstezje choc czytalam ze nie powinno byc. Dodatkowo mam takie stepione te czucie powierzchniowe ale mam spastyke.
Rano budze sie ze szczekosciskiem i ze scisnietami dlonmi w piesc. Od tego mnie bola bardzo miesnie. Musze je bardzo rozruszac i rozmasowac.
Ta choroba jest nieodgadniona.
Teraz mam duzo gestej sliny ktora sie niekiedy krztusze, ale jakos daje rade jeszcze jesc i pic.
Pozdrawiam chorych



Nie można cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale można zacząć od dzisiaj i napisać nowe zakonczenie!!!

madzia 32

Marzeno ja znam 2 osoby + ja ktore sa chore i maja parstezje, choc w ksiazkach pisza ze sa nieobecne. Tak samo jest z czuciem , ponoc jest w wiekszosci zachowane , a od  mojej znajomej tesciowa stracila w rece i tez byla chora na sla bez zadnych chorob dodatkowych.
W literaturze naukowej pisza to co do tej pory wiedza , a mysle ze ta choroba jest jeszcze nie dokonca poznana. Czytalam kiedys wyniki autopsji chorych na sla i w wiekszosci przypadkow , choroba nie zaatakowala tylko neuronow ruchowych, byla rowniez obecna w innych czesciach mozgu. Moze byc tak ze dalsze degeneracje ujawnily by sie np.po 20 latach, ale tego sie nie dowiemy bo wiekszosc zyje 2, 5 albo kolo10 lat. Albo ze choroba atalukuje najpierw neurony ruchowe bo one u danej osoby sa slabsze.
Mysle ze jak by byla dobrze poznana geneza tej choroby, to bysmy mieli juz lek.
Nie można cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale można zacząć od dzisiaj i napisać nowe zakonczenie!!!

banjanti

#4
Bardziej istotne niż subiektywne odczucia jest badanie neurologiczne. Występowanie odruchów patologicznych i stopień refleksów, które wskazują bądź nie na uszkodzenie centralnego neuronu ruchowego. Czy takowe zostały stwierdzone? Mielopatia nie warunkuje tam żadnych zmian, SLA tak ponieważ dotyka obydwu neuronów ruchowych. Fascykulacje, słabość i zaniki mięśnie mogą być zarówno neurodegeneracji alfa moto neuronów rogu przedniego rdzenia kręgowego, lub mielopatii. Dlatego ważne jest co wykazało badanie neurologiczne

madzia 32

Mysle ze oslably miesnie podniebienia. Ja tez juz chrapie, to kolejny etap niestety. Można kupic sobie wkładkę przeciwko chrapaniu, albo urządzenie na chrapanie i bezdech senny
Nie można cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale można zacząć od dzisiaj i napisać nowe zakonczenie!!!

banjanti

Z przykrością stwierdzam że przy uszkodzeniu obydwu motoneuronów i wyraźnym zajęciu opuszuki diagnoza neurologiczna wydaje się być słuszna i SLA jest prawdopodobne

Aronia

Marzeno,
Nie rozumiem jednej rzeczy. Nie wierzysz lekarzom, którzy rozpoznali Sla i chcesz się radzić na forum, czy Twój Tata ma Sla czy może inną chorobę. Sla jest bardzo rzadko nadrozpoznawane. Raczej jest odwrotny problem - lekarze nie mając całkowitej pewności, boją się stawiać taką diagnozę. Nie wiem z jakiego powodu Twój Tata był operowany. Miał dyskopatię? kręgozmyk?
Fascykulacje i następowy zanik mięśni plus cechy osłabienia podniebienia miękkiego nie są charakterystyczne dla mielopatii szyjnej. Zwłaszcza,że Twój Tata był operowany. Neurochirurg nie musi zanać się na sla. Masz wątpliwości skonsultuj Tatę u innego neurologa. Uważasz, że powiniem mieć wykonane badanie MRI z kontrastem? Też o to spytaj.

banjanti

Opinię swoją wyrazić mogę, ale to tylko opinia, nie jestem lekarzem i nawet gdybym był to nie mogę zdiagnozować przez Internet
Jeden szczegół że emg nie wykaże niczego związanego z centralnym neuronem ruchowych, więc to chciałbym dobrze zrozumieć, bo jego znaki plus emg które spełnia kryteria nie ma dalej się łudzić, oczywiście mogę na nie spojrzeć na priv i stwierdzić czy tak jest
Ja rozumiem brak wiary w lekarzy przy takiej diagnozie, 4 stadium żalu, podstawy psychologii