Otrzymanie darowizny na własne konto a podatek

Zaczęty przez Iza, 29 Grudzień 2017, 08:37:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Iza

Witam. Mama podpisała  umowę z fundacją dignitas odnośnie 1% podatku. Oprócz tego chcemy zbierać wpłaty darowizn na rehabilitację, leczenie i wizyty u specjalistów. Czy są tu osoby, które działają w taki sam sposób? Czy darczyńcy dokonują wpłat na istniejący już rachunek bieżący czy lepiej otworzyć do tego osobny rachunek bankowy i jak wyglądają kwestie podatkowe? Będę wdzięczna za odpowiedzi.

poznanek

12 Kwiecień 2018, 14:15:31 #1 Ostatnia edycja: 17 Styczeń 2019, 16:14:00 by Ogaruus
Pomoc przekazywana przez fundacje może pochodzić z dwóch źródeł. Pierwsze to darowizny od ofiarodawców na rzecz konkretnych osób (darowizny ukierunkowane). Drugie zaś to wpłaty bez wskazania osoby, do której powinny trafić, oraz inne dochody fundacji. Pomoc ze strony fundacji może mieć różne formy. I tak: fundacja może przekazać podopiecznemu gotówkę lub też opłacić jego rachunki, nie dając pieniędzy bezpośrednio do ręki. To rodzi określone skutki podatkowe. Darowizna jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Natomiast inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia w naturze są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ale ani w ustawie o PIT, ani w ustawie o podatku od darowizn nie ma jasnych zapisów mówiących o kompleksowym zwolnieniu z opodatkowania pomocy otrzymanej od organizacji pożytku publicznego.
Co z tego wynika?
Otóż podopieczny fundacji nie zapłaci podatku, jeżeli łączna wartość darowizn przekazanych przez fundację jednej osobie w ciągu 5 lat nie przekroczy kwoty 4902 zł. Na szczęście dla podopiecznych fundacji, urzędy skarbowe korzystnie interpretują przepisy w przypadku wpłacania na konto fundacji darowizn przeznaczonych dla konkretnego chorego. Jeżeli cztery osoby wpłacą na rzecz chorego kwotę niższą niż 4902 zł, to, pomimo iż fundacja przekaże choremu łącznie 19608 zł, każda z darowizn może być traktowana oddzielnie. W związku z tym cała kwota 19608 zł będzie wolna od podatku. Jednak dotyczy to tylko sytuacji, gdy wpłacając pieniądze na konto, np. fundacji, wskazujemy konkretną osobę, do której mają one trafić.